Провадження 2/557/158/2024
Справа 557/279/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 року
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
судді Пацка Д.В.,
секретар судового засідання Довгалець Н.М.,
справа №557/279/24
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
адвокат Андріюк С.М.
відповідач ОСОБА_2
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в селищі Гоща позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав, суд
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позицій учасників справи.
Представник позивача - адвокат Андріюк С.М. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 (надалі - позивач) та ОСОБА_2 (надалі - відповідач), від спільного подружнього життя мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач вказує, що відповідачка свідомо не виконує належним чином свої батьківські обов`язки, фактично самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, не цікавиться життям та здоров`ям своєї дитини, не утримує його матеріально, не забезпечує повноцінний фізичний та духовний розвиток. Питання щодо виховання вирішуються позивачем самостійно без участі та підтримки з боку відповідачки.
За вказаних обставин, позивач, вказуючи на приписи норм права, які містяться у ст.ст.152, 164, 165, 166, 180-181 Сімейного кодексу України, просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 18 березня 2024 року вказану вище позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 19 червня 2024 року, було закрито підготовче судове засідання, а справу призначено до розгляду по суті. Вирішено третій особі, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Службі у справах дітей Бабинська сільська рада Рівненської області, надати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору про доцільність/недоцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.
Представник позивача - адвокат Андріюк С.М., який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , в заяві, поданій на адресу суду, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області - Янчук Н.Л., подала заяву про розгляд справи у відсутності представника. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка повторно в судове засідання не з`явилась, хоча про день та час розгляду справи була повідомлений належним чином у передбаченому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомила.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав з підстав, викладених у ньому, просив його задовольнити. Показав, що дитину протягом тривалого часу виховує та утримує сам.
В судовому засіданні малолітній ОСОБА_3 показав, що його виховує батько, батьківські збори відвідує батько, матір він не бачив ніколи і не пам`ятає її, проживає з батьком та бабусею.
Суд вважає за можливе проводити розгляд справи за її відсутності в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи про права та взаємовідносини сторін, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Будь-яких інших заяв та клопотань від учасників справи не надходило.
Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Суд, з`ясувавши фактичні обставини у справі, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, дослідивши та оцінивши докази по справі, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, вважає, що позов слід задовольнити, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 03 березня 2015, шлюб, зареєстрований 28 вересня 2012 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , розірвано, рішення суду набрало законної сили 14.03.2015 року.
Сторони по справі, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , є батьками: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Встановлено, що рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 24 квітня 2023 року, визначено місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки і піклування, прокурор, сама дитина, яка досягла 14 років.
Сімейний кодекс України детально регулює питання застосування такого засобу захисту дитини, її прав та інтересів від посягань з боку її власних батьків , як позбавлення батьківських прав.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх або неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.
Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Стаття 164 СК України чітко встановлює перелік підстав позбавлення батьків батьківських прав.
Так, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення дітей до батьків. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка не досягла 18 років і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.
Ухилення від виконання обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток, як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних, інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм маралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо так і в сукупності можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно ч.ч. 4, 5 ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Органом опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області надано висновок №813/02-26 від 27.06.2024 про доцільність позбавлення відповідача ОСОБА_2 , 1996 року народження, батьківських прав щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зокрема, у висновку №813/02-26 від 27.06.2024 про доцільність позбавлення відповідача ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області вказує, що дане питання розглядалось на засіданні комісії з питань захисту прав дитини та встановлено наступне.
Комісією досліджувалось, чи бере матір участь у навчанні та виханні дитини, згідно характеристики виданої Іллінською гімназією Бабинської сільської ради Рівненської обл. від 14.06.2024, ОСОБА_3 зарекомендував себе з позитивної сторони. Навчанням та вихованням сина займається батько.
Згідно акту обстеження від 20.06.2024 для дитини створені належні умови проживання, хлопчик забезпечний всім необхідним для життя та навчання. Мати дитини тривалий час відсутня та не виконує своїх батьківських обов`язків.
Таким чином, надані по справі докази вказують на свідоме небажання відповідача належним чином виконувати батьківські обов`язки, піклуватись про дітей та займатись їх утриманням і вихованням, тому подання зазначеного позову є насамперед способом захисту прав та інтересів малолітньої дитини.
Виходячи з аналізу наведених норм закону та встановлених обставин - неналежного виконання відповідачем батьківських обов`язків по вихованню і утриманню дітей, оскільки останя не піклується про стан здоров`я малолітнього сина, не надає йому достатньої материнської турботи та матеріального забезпечення, вихованням та навчання дитини не займається, за місце проживання не з`являється та не телефонує до нього, суд визнає поведінку ОСОБА_2 як ухилення від виконання батьківських обов`язків по вихованню дітей, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України є підставою для позбавлення батьківських прав.
Суд приймає аргументи позивача, що наведені останнім як на підстави для позбавлення батьківських прав відповідачки, адже такі стверджуються належними і допустимими доказами, які в своїй сукупності є достатніми.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1211 гривень 20 коп., відповідно до ст. 6 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 142, 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав, - задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , відносно її неповнолітньої дитини:
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в с. Іллін Гощанського району Рівненської області, про що в книзі реєстрації народжень 28.01.2013 зроблено відповідний запис за № 3, свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 28.01.2013.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь ОСОБА_1 судові витрати - сплачену суму судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (а після чого, безпосередньо до апеляційного суду).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне судове рішення виготовлено 23.12.2024.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: місце реєстрації: АДРЕСА_1 . РНКОПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 . РНКОПП: НОМЕР_3 .
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування Бабинської сільської ради Рівненської області (місцезнаходження: 35431, Рівненська область, Рівненський район с. Бабин, вул. Незалежності, 1. ЄДРПОУ 40128400).
Суддя Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124009089 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні