Рішення
від 24.12.2024 по справі 557/1179/24
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/557/339/2024

Справа № 557/1179/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року селище Гоща

Гощанський районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Тишкуна П.В.

за участю секретаря судового засідання Гуменюк Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Гощанської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

ВСТАНОВИВ :

Короткий зміст позовних вимог

Представник-адвокат Герус Б.І. звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просив суд визнати причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини поважними та визначити їй додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .

Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивача по батьковій лінії ОСОБА_4 , актовий запис №497, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема і земельні ділянки загальною площею 1,39 га згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №068906, що розташована на території Гощанської селищної ради.

Батько позивачки, а син спадкодавця ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №403, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

На момент смерті діда позивача разом з ним проживала та була зареєстрована співмешканка ОСОБА_2 від якої, у червні 2024 року, позивач дізналась про те, що покійний дід залишив заповіт, яким все своє майно заповів позивачу та її сестрі ОСОБА_3 в рівних долях кожній.

Коли позивач, як спадкоємець за заповітом після смерті діда, усно звернулася до нотаріуса щодо оформлення спадщини, то отримала відмову через пропуск встановленого строку для прийняття спадщини.

Позивач не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом встановленого строку, оскільки вважала, що спадщину прийняла ОСОБА_2 та не була обізнана про наявність заповіту. Спадкова справа після смерті ОСОБА_6 не заводилася, на спадщину ніхто не претендує.

Вважає, що строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини пропустила з поважної причини і просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті діда.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою від 22.08.2024 відкрито провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 01.10.2024.

Протокольною ухвалою 01.10.2024 підготовче судове засідання відкладено на 13.11.2024.

Ухвалою суду від 13.11.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 13.12.2024.

Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.

Заяви (клопотання) учасників справи

Позивач та її представник адвокат Гурес Б.І. в судове засідання не з`явилися. До початку судового засідання представник позивача подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи за їх відсутності. Згідно поданої заяви позов підтримав в повному обсязі, просив суд його задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, але подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Позов визнають і не заперечують щодо його задоволення.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , актовий запис №497, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане 11.10.2023 року Гощанським відділом ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області ЗМУМЮ.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме земельну ділянку загальною площею загальною площею 1,39 га, що розташована на території Гощанської селищної ради, Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №068906.

Згідно заповіту, який було посвідчено 21.06.2010 року секретарем Курозванівської сільської ради Гощанського району Рівненської області, зареєстровано у реєстрі за №25, і який не змінено та не відмінено, ОСОБА_4 заповідав все своє майно ОСОБА_3 та ОСОБА_7 в рівних долях кожній.

Родинні відносини між позивачем та ОСОБА_4 , який був її дідом, підтверджуються: свідоцтвом про народження позивача (дівоче прізвище ОСОБА_6 ) серії НОМЕР_3 , видане 28.03.2000 року, свідоцтвом про шлюб позивача серії НОМЕР_4 , яке видане 17.09.2018 року та свідоцтвом про народження батька позивача ОСОБА_5 серії НОМЕР_5 , видане 22.05.1976 року.

З довідки, яка була видана 25.06.2024 року за №20-27/260 Бочаницьким старостинським округом Гощанської селищної ради Рівненської області, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним у будинку була зареєстрована по день смерті співмешканка ОСОБА_2 .

Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_4 відсутні, оскільки батько позивача та відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №403, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

З інформаційної довідки №77443209 від 25.06.2024 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 не заводилась.

Як вказує позивач, при її усному звернені до нотаріуса щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_4 її було повідомлено про пропуск нею встановленого законом строку для прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду.

Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом

Статтею 1216 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно до ч.1,3 ст.1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно із ч. 1 ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

У встановленийстаттею 1270ЦК Українишестимісячний строкпозивач заявупро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_4 до нотаріальноїконтори неподалав силу того, що не була обізнана про те, що є спадкоємцем згідно заповіту.

Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Як було зазначено позивачем, вона пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини в силу необізнаності про наявність заповіту та через невизначеність з іншими спадкоємцями щодо прийняття ними спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними.

Таким чином, з огляду на поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини та з урахуванням того, що факт пропуску цього строку не є підставою для усунення від спадкування, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Питання про стягнення судового збору з відповідачів позивачем не ставиться.

Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Гощанської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строктривалістю тримісяці здня набраннярішенням судузаконної силидля поданнязаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_4 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Рівненського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 .

Відповідач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_7 .

Відповідач: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 .

Відповідач: Гощанська селищна рада, адреса: смт Гоща вул. Незалежності,72, Рівненська область, код ЄДРПОУ: 04385416.

С у д д я П.В. Тишкун

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124009091
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —557/1179/24

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні