Рішення
від 24.12.2024 по справі 557/1451/24
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/557/397/2024

Справа № 557/1451/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року селище Гоща

Гощанський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Тишкуна П.В.

секретар судового засідання Гуменюк Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - орган опіки та піклування Гощанської селищної ради, про визначення місця проживання дитини

ВСТАНОВИВ:

І. Суть спору

Представник-адвокат Герус Б.І., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини-доньки сторін ОСОБА_3 з матір`ю.

ІІ. Стислий виклад позицій учасників справи.

А. Позиція позивача

Представник на обгрунтування заявлених вимог посилається на те, що сторони перебувають у шлюбі, який було зареєстровано 18.06.2021 року Кременецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), про що зроблено актовий запис №103, свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 , видане 18 червня 2021 року.

Від шлюбу мають одну неповнолітню дитину - донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане 16 листопада 2021 року.

Зазначає, що оскільки спільне життя сторін не склалось через зловживання відповідачем алкогольними напоями та здійснення на цьому грунті сварок, дебошів, фізичного насильства у сім`ї. Подальше спільне життя сторін стало неможливим та небезпечним для життя та здоров`я позивача та доньки сторін.

Все це призвело до втрати почуття поваги та любові між сторонами, неналежного виховання дитини через різні погляди на життя та різні методи виховання. З 26.06.2023 року позивачка фактично проживає разом з донькою зі своїми батьками. З відповідачем сімейно-шлюбні відносини не підтримує, спільного господарства не ведуть, а шлюб існує лише формально. Вважає, що подальше спільне життя з відповідачем є неможливим, а тому звернулась до суду з позовом про розірвання шлюбу.

Також зазначає, що оскільки сторони не можуть досягти згоди щодо визначення місця проживання малолітньої доньки, відповідач не йде на будь який контакт для вирішення цього питання, а тому не можна врегулювати спір між батьками органом опіки та піклування, позивач просить вирішити в судовому порядку питання щодо визначення місця проживання малолітньої доньки з нею. Просить врахувати, що відповідач не проживає з сім`єю півтора роки і малолітню доньку фактично залишив з позивачкою, яка самостійно виховує та утримує дитину. Відповідач веде безвідповідальний спосіб життя, вихованням та розвитком дитини не займається, не утримує доньку та не піклуються про неї. На даний час будь які відносини між батьком та дитиною фактично відсутні. Крім того, під час спільного проживання ОСОБА_2 також належним чином не виконував свої батьківські обов`язки, а навпаки своєю поведінкою порушував спокій у сім`ї.

Донька сторін проживає з матір`ю, має гарні умови для проживання і звикла до свого місця проживання, а тому позивач просить визначити місце проживання дитини з нею.

Б. Позиція відповідача.

07.11.2024 представник відповідача -адвокат Андріюк С.М. подав до суду клопотання, у якому вказав, що спір щодо визначення місця малолітньої доньки сторін відсутній. Його довіритель не заперечує щоб донька проживала і надалі з матір`ю, при цьому позивач чинить йому перешкоди у спілкуванні з дитиною. Вважає позовні вимоги безпідставними.

ІІІ Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Гощанського районного суду Рівненської області від 05.09.2024 було задоволено клопотання представник їа позивача про роз`єднання позовних вимог ОСОБА_1 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини. Цією ж ухвалою було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом про розірвання шлюбу, а матеріали заяви про визначення місця проживання дитини було подано для здійснення їх подальшої реєстрації.

Ухвалою Гощанського районного суду Рівненської області від 05.09.2024 року було відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_1 про визначення місця проживання дитини, призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, органі опіки та піклування Гощанської селищної ради.

Розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження, було здійснено суддею, який прийняв рішення про роз`єднання позовних вимог відповідно до вимог абз.2 ч. 6 ст.188 ЦПК України.

Протокольною ухвалою 16.10.2024 підготовче судове засідання відкладено, у зв`язку з неявкою представника третьої особи, неповідомлення ним про причини неявки та неподання висновку щодо розв`язання спору.

Ухвалою Гощанського районного суду Рівненської області від 07.11.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.

Позивач та його представник -адвокат Герус Б.І. в судове засідання не з`явилися. Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без їх участі. Згідно поданого клопотання, позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач та його представник -адвокат Андріюк С.М. в судове засідання не з`явилися, згідно поданого клопотання, представник відповідача просить провести розгляд справи у їхній відсутності.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору- органу опіки і піклування Гощанської селищної ради в судове засідання не з`явився. Подав до суду висновок щодо розв`язання спору та заяву про розгляд справи у його відсутностію

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази у справі за принципами встановленими ст.89 ЦПК України, дійшов до наступного висновку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1.ст.4 ЦПК України).

Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

IV Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

Судом встановлено, що сторони перебувають у шлюбі, який був зареєстрований 18.06.2021 року Кременецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), про що зроблено актовий запис №103, свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 , видане 18 червня 2021 року.

Від шлюбу мають одну неповнолітню дитину - донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане 16 листопада 2021 року.

У вересні 2024 року позивач, посилаючись на те, що з відповідачем вони з 26.06.2023 року разом не проживають, сімейно-шлюбні відносини не підтримують, спільного господарства не ведуть і шлюб існує лише формально, звернулась до Гощанського районного суду з позовом про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини.

Довідкою №17-25/469 від 31.072024 року, виданої Симонівським старостинським округом Гощанської селищної ради, підтверджується той факт, що на утриманні ОСОБА_1 знаходиться її неповнолітня донька ОСОБА_3 , 2021 року народження, які проживають без реєстрації місця проживання по АДРЕСА_1 .

Факт непроживання позивача та малолітньої доньки сторін за місцем їх реєстрації: АДРЕСА_2 , а фактичного проживання дитини разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується також довідкою, виданою Симонівським старостинським округом Гощанської селищної ради за №17-25/466 від 31.07.2024 року.

Проживання неповнолітньої доньки сторін за вказаною адресою разом з матір`ю підтверджується також окрім цього і довідкою Гощанської селищної ради №17-27/181 від 06.12.2024 року та актами обстеження умов проживання від 03.09.2024 року, 26.11.2024 року, 04.12.2024 року.

Працівниками служби у справах дітей Гощанської селищної ради 22.11.2024 року здійснено виїзд за місцем фактичного проживання відповідача з адаресою: АДРЕСА_3 , з метою обстеження матеріально-побутових умов його проживання, проте на момент обстеження квартира була зачинена.

З наданих суду документів, а саме: довідки -характеристики Гощанської селищної ради №17-27/181 від 06.12.2024 року, інформації ВП №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області №31210-2024 від 07.12.2024 року, інформації КЗ «Територіальний центр соціальних послуг Гощанської селищної ради №01-11/681 від 21.11.2024 року та служби у справах дітей Гощанської селищної ради №216 від 28.11.2024 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувалась, компрометуючі матеріали на неї відсутні, на обліку сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах не перебуває, отримує допомогу при народженні дитини.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Сімейним кодексом України (далі - СК України).

Згідно з частинами другою, восьмою, дев`ятою статті 7 СК України сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України "Про охорону дитинства").

Згідно статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Відповідно до частини четвертої статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Згідно зі статтею 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

Як передбачено частинами 1, 2 статті 161 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітніх дітей беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дітей до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Згідно правових позицій Верховного Суду, у спорах між батьками про визначення місця проживання дитини зауважено, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів самої дитини на гармонійний розвиток і належне виховання, тому передусім мають бути визначені та враховані інтереси дитини з огляду на об`єктивні обставини спору, а вже тільки потім права батьків. Щодо врахування думки дитини при визначенні місця її проживання наголошено, що, визначаючи місце проживання дитини, суд може врахувати її думку щодо проживання з одним із батьків, проте згода дитини на проживання з одним з батьків не повинна бути абсолютною для суду, якщо вона не буде відповідати і сприяти захисту прав та інтересів дитини. Стосовно участі органів опіки та піклування при визначенні місця проживання дитини зазначено, що рішення суду лише щодо розірвання шлюбу не є судовим рішенням, яке стосується визначення місця проживання дитини. Участь органів опіки та піклування обов`язкова при розгляді справ про визначення місця проживання дитини, інакше рішення суду, яким, зокрема, також вирішено питання місця проживання дитини, але без участі органів опіки та піклування, не може бути враховане як рішення про визначення місця проживання дитини.

При визначенні місця проживання дитини судами необхідно крізь призму врахування найкращих інтересів дитини встановлювати та надавати належну правову оцінку всім обставинам справи, які мають значення для правильного вирішення спору.

Отже, при розгляді справ щодо місця проживання дитини суди, насамперед, мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах.

Нормами статті 19 СК України встановлено, що при розгляді спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе, не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Органом опіки та піклування Гощанської селищної ради підготовлено висновок про визначення місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого, вважає доцільними визначити місце проживання дитини з матір`ю ОСОБА_1 .

Що стосується заперечення відповідача щодо відсутності спору між батьками про місце проживання дитини та відсутність порушеного права позивача, як підставу для відмову у задоволенні позову, суд вважає їх необґрунтованими. Самі заперечення проти позову та відсутність укладеної між сторонами угоди щодо місця проживання та узгодженого порядку виховання дитини свідчить про наявність спору, який вирішується судом.

Відсутність спору характеризується тим, що між сторонами не залишається неврегульованих питань, а тому задоволення матеріально-правової вимоги позивача за такої ситуації є недоцільним та таким, що не призведе до виникнення бажаних позивачем наслідків, які вже досягнуті сторонами з урахуванням їх домовленості між собою.

Натомість у справі, яка розглядається, саме по собі пред`явлення позивачкою позову про визначення місця проживання дитини з матір`ю та подальше заперечення відповідачем проти позовних вимог дає підстави для висновку, що між сторонами наявні неврегульовані питання щодо визначення місця проживання дитини. Суд наголошує на тому, що відсутність задокументованих заперечень з боку батька щодо проживання дитини разом з матір`ю на момент пред`явлення позову про визначення місця проживання дитини не дає підстав стверджувати про відсутність предмета спору в такій справі. Окрім цього, суд приймає до увагу те, що відповідач ОСОБА_2 не з`явився на засідання комісії з питань захисту дитини виконавчого комітету селищної ради будучи належним чином повідомленим про дату та час його проведення. Будь яких пояснень з приводу визначення місця проживання дитини комісії не надав.

Вирішуючи спір, враховуючи наведені норми матеріального права, у повному обсязі, встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, а також те, що ОСОБА_1 створила всі умови для проживання, виховання та розвитку дитини, суд дійшов висновку про визначення місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір`ю ОСОБА_1 і це відповідатиме інтересам дитини. Відтак, на думку суду, пред`явлений позов підлягає задоволенню.

При цьому, це не впливатиме на їх взаємовідносини з батьком, оскільки визначення місця проживання дитини з однім із батьків, не позбавляє іншого батьківських прав та не звільняє його від виконання своїх батьківських обов`язків.

Батько дитини, який безсумнівно відіграє важливу роль у житті та розвитку дитини, має право та обов`язок піклуватися про здоров`я дитини, стан її розвитку, незалежно від того з ким дитина буде проживати. В разі зміни обставин у відносинах сторін спору, а в першу чергу, відносин між батьками, визначене у цій справі місце проживання дитини може бути змінено як за згодою батьків, так і в судовому порядку.

Також, у порядку статті 141 ЦПК з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений нею при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.

На підставі ст.ст. 141, 161 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 142, 211, 247, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити місце проживання малолітньої дитини - доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого нею судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Третя особа: Орган опіки та піклування Гощанської селищної ради, с-ще Гоща, вул. Незалежності,72А, ЄДРПОУ 04385416.

Суддя П.В.Тишкун

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124009092
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —557/1451/24

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні