Рішення
від 23.12.2024 по справі 952/958/24
ЗАЧЕПИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 952/958/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.12.2024 Зачепилівський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді - Яценка Є.І.,

за участю секретаря судового засідання Ніколенко Л.О.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в с. Зачепилівка Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зачепилівської селищної ради Берестинського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего С.І., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка за життя склала заповіт на її ім`я на дві земельні ділянки: площею 6,4925 га, кадастровий номер 6322284000:06:000:0155 та площею 6,23 га, кадастровий номер 6322284000:06:000:0005, які розташовані на території Сомівської сільської ради Красноградського району Харківської області (на даний час це Сомівський старостинський округ Зачепилівської селищної ради Берестинського району Харківської області). Позивачка запевняє, що про наявність вказаного заповіту їй не було відомо, а про смерть ОСОБА_2 вона дізналася лише у серпні 2024 року, оскільки остання проживала на території російської федерації, а зв`язку з родичами чи іншими близькими людьми померлої у неї не було. Копію свідоцтва про смерть та заповіт чоловік померлої ОСОБА_2 передав позивачці через свою спільну знайому, яка їхала з Польщі до України, переславши документи в Польщу. Дізнавшись про смерть ОСОБА_2 та отримавши свідоцтво про смерть та заповіт позивачка відразу ж звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего С.І., однак юридично оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину не має змогичерез пропущення встановленого законом 6-ти місячного терміну на подання заяви проприйняттяспадщини.Заяви про відмову від спадщини вона не подавала. Тому позивачка просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивачки ОСОБА_3 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій просив суд задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.

Від Зачепилівськоїселищної радиХарківської областінадійшла заявапро розглядсправи безучасті представникаселищної ради,проти позовнихвимог ОСОБА_1 заперечень не має.

В підготовче засідання приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего С.І. не з`явилася, заперечень проти позову ОСОБА_1 до суду не надходило.

Суд відповідно до вимог ч.1 ст. 223 ЦПК України вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи на підставі наявних доказів.

Згідно вимогч.2 ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.3ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

В силу ч.4ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши письмові матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 06.08.2020 Відділом ЗАЦС адміністрації Валуйського міського округу Бєлгородської області, рф (наявний переклад з російської мови на українську мову).

Згідно заповіту, посвідченого 14.06.2019 державним нотаріусом Зачепилівської державної нотаріальної контори Харківської області Терещенко Л.О. за р. № 577, ОСОБА_2 заповідала ОСОБА_1 належні їй дві земельні ділянки: площею 6,4925 га, кадастровий номер 6322284000:06:000:0155 та площею 6,23 га, кадастровий номер 6322284000:06:000:0005, які розташовані на території Сомівської сільської ради Красноградського району Харківської області (на даний час це Сомівський старостинський округ Зачепилівської селищної ради Берестинського району Харківської області).

З свідоцтва про смерть вбачається, що місцем смерті ОСОБА_2 є м. Валуйки Бєлгородської області, рф, а позивачка ОСОБА_1 проживає за адресою: Харківська область, Берестинський (Красноградський) район, с. Семенівка.

У постанові приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего С.І. про відмову у вчиненні нотаріальної дії вказано, що видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 не має можливості, оскільки спадкоємець ОСОБА_1 пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини.

В силу ч.1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст. 1218 до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вказана позиція підтверджується роз`ясненнями, наданими в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування».

Таким чином судом встановлено, що позивачка є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак не подала своєчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини по причині непроінформованості про наявність заповіту та відсутності інформації про смерть спадкодавця, так як остання проживала в іншій країні. Зачепилівська селищна рада Харківської області заперечень проти визначення додаткового строку для прийняття спадщини до суду не надіслала, з позовом погодилася, тобто не претендує, як орган місцевого самоврядування, на спадкове майно померлої ОСОБА_2 . Тому за таких обставин суд вважає за можливе задовольнити позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки такий позов являється обґрунтованим та законним, а визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,12,13,141,200,206,247,259,263,264,265 ЦПК України, ст.ст. 1233-1235, 1269,1270,1272 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Зачепилівської селищної ради Берестинського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнего С.І., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.І. Яценко

СудЗачепилівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124009643
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —952/958/24

Рішення від 23.12.2024

Цивільне

Зачепилівський районний суд Харківської області

Яценко Є. І.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Зачепилівський районний суд Харківської області

Яценко Є. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні