"23" грудня 2024 р.
Справа № 642/7436/24
Провадження № 2-о/642/132/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2024 року м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Гримайло А.М.,
за участю секретаря Антонян А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Пруднікова Віктора Геннадійовича, заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області про встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження, -
в с т а н о в и в:
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Прудніков Віктор Геннадійович звернувся до суду з вказаною заявою, заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області, у якій просить встановити факт, який має юридичне значення, а саме встановити дату народження ОСОБА_1 , що народився в с.Федорівка, Зміївського району Харківської області, паспорт НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 28 серпня 1972 року, а в графі "народився" актового запису про народження НОМЕР_2 дату "ІНФОРМАЦІЯ_3, не правильною.
В обґрунтування заяви зазначив, що відповідно до паспорта громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в с.Федорівка, Зміївського району Харківської області, паспорт НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області.
Проте, виконавчим комітетом Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області у свідоцтво про народження ОСОБА_1 помилково внесено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Реєстрація народження була проведена виконавчим комітетом Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області. Однак, при отриманні повторного свідоцтва про народження, заявнику стало відомо про те, що в актовому записі про його народження № 61 від 27.09.1972 року, складеного виконавчим комітетом Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області, вказана дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , що є невірним.
Заявником направлялись звернення до Зміївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Проте, Зміївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в задоволенні мого звернення було відмовлено, на підставі того, що актовий запис Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області зроблений на підставі довідки про народження з лікарні, яку на даний час неможливо витребувати у зв`язку з тим, що термін її зберігання сплинув.
У паспорті громадянина України ( НОМЕР_1 ), закордонному паспорті ( НОМЕР_3 ), посвідченні водія ( НОМЕР_4 ), свідоцтві про одруження стосовно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (№ НОМЕР_5 ), а також у рішенні Комінтернівського районного суду м. Харкова у справі № 641/416/23 про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 вказана дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Заявник вважає необхідним приведення у відповідність документів, які свідчать про мою особистість, у зв`язку з тим, що вказані розбіжності можуть сприяти порушенню моїх Конституційних прав, як громадянина України, при оформленні будь-яких документів і правочинів, в тому числі при вступі у спадщину.
Ухвалою суду від 26 листопада 2024 року було відкрито провадження в порядку окремого провадження.
Заявник, в судове засідання не з`явився, однак представник заявника надав до суду заяву, згідно якої підтримав подану заяву про встановлення юридичного факту родинних в повному обсязі, просив суд її задовольнити та провести розгляд справи за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення заяви не заперечує.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку про можливість задоволення заяви ОСОБА_1 та встановити відповідні факти.
Судом встановлено, що відповідно до паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в с.Федорівка, Зміївського району Харківської області.
Також, згідно закордонного паспорту НОМЕР_3 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до посвідченні водія НОМЕР_4 , датою народження ОСОБА_1 також є ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, у свідоцтві про одруження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 , а також у рішенні Комінтернівського районного суду м. Харкова у справі №641/416/23 про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 вказана дата народження заявника ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Проте, виконавчим комітетом Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області у повторне свідоцтво про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_7 від 23.11.2018 помилково внесено дату народження останнього ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявник звертався до Зміївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Однак, висновком Зміївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в задоволенні вказаної заяви було відмовлено, оскільки актовий запис Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області зроблений на підставі довідки про народження з лікарні, яку на даний час неможливо витребувати у зв`язку з тим, що термін її зберігання сплинув.
Суд при порівнянні відомостей зазначених в вказаних вище документах дійшов висновку, що в актовому записі про народження заявника, є неправильності в даті народження заявника.
Таким чином, з аналізу вказаних документів слідує, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст.315 ЦПК України, окрім зазначених в ч. 1 цієї статті фактів, що мають юридичне значення, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису та постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану, в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами - реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням).
Згідно з п.1 Висновків Постанови Пленуму ВАСУ від 29.09.2016 року №12 «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв`язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану», при розгляді справ, пов`язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану адміністративний суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
Відповідно до абз. 4 п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 "Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Наведений у ст. 273 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Так, відповідно до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Відповідно до ст.22 вказаного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
За змістом п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (із змінами), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно пп. 2.13.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.1.15, 2.16.7, 2.18 Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актовому записі цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), які містяться у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 07.07.1995 року «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.
Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.
При цьому згідно роз`яснень наданих судам, що в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв`язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім`я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім`я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв`язку зі зміною статі).
Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.
Керуючись вимогами ч. 4 ст. 10 ЦПК України щодо застосування практики Європейського суду з прав людини як джерела права, суд також вважає за доцільне послатися на рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» № 36548/97, «Ґаші проти Хорватії» № 32457/05, «Трґо проти Хорватії» №35298/04, в яких визначено, що ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок особи, яких вони стосуються.
Отже, дослідивши всі надані заявником докази окремо та в їх сукупності, суд вважає встановленим, що при внесенні запису про народження заявника зазначено «дата народження» « ІНФОРМАЦІЯ_6 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Факт неправильності в актовому записі про народження заявника доводиться дослідженими в судовому засіданні сукупністю доказів.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги заявника обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 254, 263-265, 315, 319 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Пруднікова Віктора Геннадійовича, заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Чугуївського району Харківської області про встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження - задовольнити.
Встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження №61 від 27.09.1972, складеного Холодногірським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ім`я ОСОБА_1 в частині запису дати народження ОСОБА_1 , та встановивши, що правильною датою народження є « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складення повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 23.12.2024 року.
Суддя: А.М. Гримайло
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124009823 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Гримайло А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні