Справа №303/9239/24
2-о/303/490/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Варваринець Н.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 ,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 подала до суду заяву про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 20.11.2024 відкрито провадження по даній справі, призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 19.12.2024 залучено до участі по справі у якості заінтересованої особи ОСОБА_2 .
Заявниця у судове не засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
Представник заявника - адвокат Шевчук В.І. у судовому засіданні пояснила, що справа підлягає розгляду у порядку окремого провадження, заявниця жодним чином не перешкоджає ОСОБА_2 отримати одноразову грошову допомогу. Спір про право відсутній, оскільки кожна із заінтересованих осіб отримує частину грошових коштів, які їм належать за законом.
ОСОБА_2 у судовому засіданні повідомив, що заявниця була подругою його батька і вони спільно не проживали. Він також претендує на одноразову грошову допомогу згідно постанови КМУ №168 від 28.02.2022. Заявниця не має права на зазначену виплату, оскільки вона не проживала однією сім`єю з його загиблим батьком. Справа не повинна розглядатись в окремому провадженні, оскільки результат розгляду справи може вплинути на розмір належної йому грошової допомоги.
Представники Відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті МукачевіМукачівського районуЗакарпатської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції таМіністерства оборониУкраїни у судове не засідання не з`явилися, про дату, час та місце удового засідання повідомлені належним чином.
З`ясувавши всі обставини справи, та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, під час розгляду справ у порядку окремого провадження виключається існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також не доведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження №14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до змісту поданої заяви, метою звернення ОСОБА_1 із заявою про встановлення фактів спільного проживання однією сім`єю та факту батьківства визначено встановлення в судовому порядку фактів, необхідних для одержання соціального статусу, можливості користуватися правами, які надаються членам сім`ї загиблих військовослужбовців, а саме отримання одноразової грошової допомоги згідно з постановою КМУ №168 від 28.02.2022.
Водночас слід зазначити, що лише за відсутності даних про наявність спору про право дана справа про встановлення фактів підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства в порядку окремого провадження.
Заявниця вважає, що має право на грошову допомогу, що передбачена постановою КМУ №168 від 28.02.2022 в зв`язку зі смертю ОСОБА_3 .
Судом встановлено, що в залежності від встановлення факту батьківства ОСОБА_3 щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за рішенням суду, право на отримання грошової допомоги може мати і син заявниці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Водночас залучений до участі по справі в якості заінтересованої особи ОСОБА_2 також претендує на одноразову грошову допомогу у зв`язку із загибеллю батька та заперечує право інших осіб, у тому числі і заявниці та її сина ОСОБА_4 на отримання такої, що свідчить про наявність спору про право на отримання грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 між заінтересованою особою ОСОБА_2 з однієї сторони, а також заявницею ОСОБА_1 та її сином ОСОБА_4 з іншої сторони,
Таким чином, факти, про встановлення яких просить заявник, не підлягають встановленню в порядку окремого провадження, оскільки в судовому засіданні встановлено, що існує спір про право, який підлягає розгляду виключно у порядку позовного провадження.
Згідно з ч.6 ст.294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Дотримання правил судової процедури не є порушенням права на справедливий суд, адже у кожному випадку заявник при зверненні до суду повинен дотримуватися норм процесуального законодавства. Постановлення даної ухвали безумовно не є перешкодою у доступі заявника до правосуддя, оскільки останній не обмежений у можливості вирішення справи у порядку цивільного судочинства шляхом подання позову на загальних підставах.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про залишення заяви без розгляду на підставі ч.6 ст. 294 ЦПК України та вважає необхідним роз`яснити заявниці, що вона має право подати позов на загальних підставах.
Керуючись ст. 258-261, 294, 353-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 - залишити без розгляду.
Роз`яснити заявнику його право на звернення до суду з позовною заявою в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст.358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 20.12.2024.
Суддя
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124013138 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Полянчук Б. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні