СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/2003/24
Провадження № 2-о/306/311/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Жиганської Н.М.
за участю секретаря судового засідання Мігалко Е.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Служба у справах дітей Свалявської міської ради Закарпатської області (адреса площа Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 43966354) про встановлення факту, що має юридичне значення.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, заінтересована особа: ССД Свалявської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_1 самостійно виховує неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В обгрунтування доводів зазначає, що перебував у стосунках з ОСОБА_4 , від яких у них народилося двоє дітей: син ОСОБА_2 та донька ОСОБА_3 . У заяві посилається на те, що рішенням Свалявської міської ради від 14.02.2024 року визначено місце проживання дітей з батьком ОСОБА_1 за місцем його проживання. З часу припинення відносин мати дітей проживає в Угорщині, не підтримує зв"язок з дітьми, не займається їх утриманням та вихованням, добровільно аліменти для утримання дітей не сплачує, не цікавиться життям, здоров?ям та розвитком дітей, фактично самоусунулась від ролі матері у відношенні своїх дітей. Діти проживають з батьком, всі обов?язки щодо виховання та утримання дітей виконує батько (заявник). Вимоги мотивує тим, що встановлення факту виховання та утримания дітей заявником (батьком) необхідне для подального оформлення докуметів щодо соціальної допомоги на дитину, яка виховується тільки одним із батьків та вирішення питань шодо переміщення дитини без документального оформлення згоди від матері. Просить суд встановити факт самостійного виховання та утримання дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 їх батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суд своєю ухвалою від 30.09.2024 року прийняв заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання. Сторонам направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі та заінтересованій особі копія заяви з доданими документами з використанням послуг поштового зв`язку, які надаються АТ "Укрпошта". Інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua.
Судовий розгляд справи призначений відповідно до ухвали Свалявського районного суду Закарпатської області від 28 жовтня 2024 року.
Розгляд справи призначений на 09:00 годину 24.12.2024 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Суд доходить такого висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Відповідно до ст. 4, 15 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України - суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч.1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.1, 2 ст.315 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Тобто, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням будь-якого спору про право. Однак, між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 виникає спір про право.
Відповідно ст.1 Сімейного кодексу України - регулювання сімейних відносин з метою забезпечення кожної дитини сімейним вихованням здійснюється Сімейним кодексом України; ст.141 СК України встановлено рівність прав та обов`язків батьків щодо дитини. Зокрема, визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною пятою статті 157 цього Кодексу.
Права та обов`язки батьків щодо виховання дитини передбачені ст. 150, 151 СК України.
Сімейним кодексом України не встановлено підстав припинення батьківських обов`язків щодо виховання дитини. Так само як визначена ч.1 ст.15 СК України «невідчужуваність» сімейних обов`язків свідчить про неможливість відмови від сімейних обов`язків, якими є, зокрема, обов`язки щодо виховання дитини.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 155 СК України - відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Заявник просить установити факт самостійного виховання та утримання ним дітей, оскільки мама не підтримує зв"язок з дітьми, не займається їх утриманням та вихованням, добровільно аліменти для утримання дітей не сплачує, не цікавиться життям, здоров?ям та розвитком дітей, фактично самоусунулась від ролі матері у відношенні своїх дітей. Діти проживають з батьком, всі обов?язки щодо виховання та утримання дітей виконує батько (заявник).
Доведення факту одноосібного виховання дитини батьком пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких мати не виконує своїх батьківських обов`язків щодо дітей, стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання одним із батьків батьківських обов`язків (у тому числі умисного) та безумовно впливає на права й інтереси дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом.
З огляду на вищезазначене, судом встановлено, що у справі, яка розглядається, наявний спір про право - зокрема, спір щодо участі ОСОБА_1 (батька) у вихованні та утриманні дітей та ухилення ОСОБА_4 (матері) від участі у вихованні та утриманні дітей, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження з обов`язковим залученням органу опіки та піклування. Факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника (правова позиція Великої Палати Верховного Суду у постанові від 11.09.2024 року, справа № 201/5972/22).
Відповідно до ч.6 ст. 294 ЦПК України - якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Оцінивши обставини справи, на які заявник послався як на підставу своїх вимог, з`ясувавши відомості про встановлений факт, враховуєючи, що подана заява про встановлення факту, що має юридичне значення, не підлягає судовому розгляду в порядку окремого провадження, поскільки за встановлених у цій справі обставин існує спір про право щодо участі одного з батьків у вихованні й утриманні дітей, суд доходить висновку, що заяву необхідно залишити без розгляду.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що факт самостійного виховання та утримання ним дітей батьком,може вирішуватись у межах спору про право між батьками дітей за загальним правилом у позовному провадженні.
Відповідно до ч.3 ст.257 ЦПК України - в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з державного бюджету.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" - сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду; ч.2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" - у випадках, установлених ч.1 ст.7 ЗУ "Про судовий збір", судовий збір повертається повністю;ч. 1 ст. 133 ЦПК України - судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Судовий збір сплачено зяавником та зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України відповіднодо квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки № 51 від 13.09.2024 року у розмірі 605,60 грн.
Враховуючи, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі залишення заяви без розгляду, суд вважає за можливе повернути заявнику сплачену суму судового збору у розмірі 605,60 грн. за подання заяви до суду.
Відповідно до ч.5 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" - повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Керуючись ст. ст. 13, 55, 81, 89, 95, 255 ч.1 п.7, 258, 259, 263-265, 273, 281, 282, 284, 352, 354, 355 ЦПК України, на підставі Закону України "Про судовий збір", суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Служба у справах дітей Свалявської міської ради Закарпатської області (адреса площа Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 43966354) про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення факту самостійного виховання та утримання дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 їх батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - залишити без розгляду на підставі ч.6 ст.294 ЦПК України.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що він має право подати позов на загальних підставах.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір, сплачений при поданні заяви до суду у розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень 60 коп).
Копію ухвали про надіслати учасникам справи. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на сторінці офіційного вебпорталу судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/sud0710/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів до Закарпатського апеляційного суду через.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ - СУДДЯ Н.М.ЖИГАНСЬКА
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124013201 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Жиганська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні