Справа №461/8957/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2024 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Мироненко Л.Д.
секретаря судових засідань Курилюк А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Львівського комунального підприємства «Старий Львів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території,-
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги.
Львівське комунальне підприємство «Старий Львів» (далі - ЛКП «Старий Львів»)звернулося із позовом до ОСОБА_1 в якому просить стягнути заборгованість по сплаті за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 6207,68 грн. та судовий збір.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що відповідачу, як власнику квартири АДРЕСА_1 надаються послуги з утримання будинку відповідно до договору №446 від 27.04.2023 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, який укладений між співвласниками вказаного будинку та позивачем - ЛКП «Старий Львів». Відповідач оплату житлово-комунальних послуг не здійснює і за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року у неї утворилась перед ЛКП «Старий Львів» заборгованість по оплаті цих послуг в сумі 6207,68 грн. Окрім цього, зазначив, що відповідачем до позивача не пред`являлися акти-претензії, в порядку передбаченому нормативними актами, що свідчить про фактичне та належне виконання позивачем своїх зобов`язань по наданню послуг.
Рух справи в суді.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 11.11.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за позовом Львівського комунального підприємства «Старий Львів» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
05.12.2024 року від представника позивача до суду надійшла заява про відмову від позовних вимог до відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, яка була задоволена судом.
Позиція сторін по справі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився. Подав заяву про розгляд справи без його участі. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити. Подав до суду додаткові пояснення, у яких зазначив, що у відомості від 30.10.2024р. про нарахування та оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території в графі «Нарахування» вказані поточні суми згідно відповідних тарифів із врахуванням заборгованостей спір по яким вирішено за рішенням Галицького районного суду міста Львова від 14.20.2023р. у справі № 461/307/23. А тому, в графах відомості «Корекція» та «Оплачено» увійшли суми за вказаним рішенням суду і зазначені відповідно: скоректована сума , за якою у позові було відмовлено -2583,18 грн. та сплачена сума - 5113,71 грн., що не вплинуло на загальну суму заборгованості, за заявленим позивачем позовом.
Відповідач усудове засіданняне з`явилась,належним чиномповідомлялась продату,час тамісце розглядусправи. Подала до суду відзив на позов, у якому зазначила, що подана позивачем відомість про нарахування та оплату послуг від 30.10.2024 року містить неправдиві відомості. Зокрема, на її думку, неправдивою є інформація в графі «нарахування» , оскільки така мала розраховуватись як добуток тарифу і площі квартири, натомість позивач щомісячно додає безпідставно від 200 до 700 грн. Вказує, що позивачем при поданні позовної заяви не надано розрахунку нарахування плати щомісячно за надані послуги з розподілом на види нарахувань, що підтверджується понесеними відповідними документально підтвердженими витратами Позивача, не надано жодних договорів про надання послуг з вивезення побутових відходів та актів надання послуг, Договорів про надання послуг з профілактики боротьби з паразитами та шкідниками, актів приймання передачі вказаних послуг, договорів про постачання електричної енергії та актів надання послуг.
На підставі ч.2ст.247 ЦПК України,фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились.
Встановлені судом фактичні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 311881305 від 07.10.2022 року
ОСОБА_1 , як власнику вказаної квартири, надаються послуги з управління багатоквартирним будинком відповідно до договору № 446 від 27.04.2023 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, який укладений між співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 в особі ОСОБА_6 , який діє на підставі рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку, та ЛКП «Старий Львів» в особі директора Білоуса О.І.
Відповідно до укладеного договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, Управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що розташований за адресою АДРЕСА_2 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Пунктом 1.2 передбачено, що послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належного задоволення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.
Послуга з управління включає:
- утримання спільного манна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо- будинкових приміщень - сходових кліток та прибудинкової території (згідно погодженого сторонами кошторису - додаток І до договору, прибиранні інших внутрішньо-будинкових приміщень проводиться за окремим, погодженим сторонами кошторисом), виконання санітарно- технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, шо використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо:
- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку-;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
- планування заходів щодо збереження та сталого функціонування майна, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб співвласників майна в отриманні житлово-комунальних послуг.
введення передбачуваної законодавством звітності, а також технічної документації щодо стану, утримання та експлуатації майна.
Згідно п.1.3. надання управителем послуг з очищення покрівлі будинку від снігу, збивання з карнизів намерзлого снігу, бурульок, наледнів. відшаровуючої ліпнини, штукатурки проводиться за окремим зверненням співвласників будинку із -замовленням спеціалізованої техніки (автовишки) та оплачується співвласниками згідно актів виконаних робіт і виставлених рахунків.
Відповідно до п.2.6 вказаного договору, кожен із співвласників зобов`язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки встановлені цим договором( згідно п.3.1 ціна послуги з управління на дату укладення договору становить 5,93 грн за один квадратний метр загальної площі житлового та/або нежитлового приміщення та може змінюватися).
Згідно з розрахунком заборгованості (відомість про нарахування та оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території) по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_3 (мешканець ОСОБА_1 ), виникла заборгованість за надані послуги ЛКП «Старий Львів» з утримання будинку та прибудинкової території за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року у розмірі 6207,68 грн.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 14.02.2023 року, яке набрало законної сили, було стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь Львівського комунального підприємства «Старий Львів» заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території (за адресою АДРЕСА_3 ) за період з січня 2020 року по грудень 2022 року у розмірі 5113,71 грн.
Мотиви прийняття рішення судом.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Вказаною нормою закону визначено також способи захисту цивільних прав та інтересів та визначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно зст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно визначення термінів, що наведено у частині першій статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (введено в дію 10 червня 2018 року): житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (пункт 5); послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (пункт 12).
Згідно з пунктами 1 та 2 частини першої статті 5 цього Закону до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; а також комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Стаття 14 закону України«Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та плати за абонентське обслуговування.
Плата за абонентське обслуговуванняплатіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат виконавця, пов`язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги (ст.1 закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
В силу п. 5 ч.2 ст.7, ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідач, зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/ тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, така оплата здійснюється щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» №417-VIII від 14.05.2015р. передбачено, що співвласники багатоквартирного будинку (а до них відносяться, відповідно до цього ж закону, власник квартири або нежитлового приміщення) зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги (п.10 ч.1 ст.7 закону України №417-VIII від 14.05.2015р.).
Також, п.2 ст.8 даного закону №417-VIII від 14.05.2015р. передбачено, що обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника. Співвласник звільняється від відповідальності за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, якщо доведе, що належним чином виконав відповідні обов`язки співвласника.
Співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний виконувати рішення зборів співвласників будинку, своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги (п. п. 5, 10 ч.1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Згідно з. ч. 1 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Відповідно до п. 11 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі» від 11 грудня 2013 pоку № 970, у разі надходження актів-претензій від споживачів за формою згідно з додатком 1 та прийняття виконавцем рішення про їх задоволення перерахунок проводиться протягом наступного місяця з дати отримання виконавцем акта-претензії.
Судом було встановлено, що жодних актів-претензій від відповідача протягом усього строку надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території не надходило.
На підтвердження заборгованості відповідачів позивачем долучено до матеріалів справи відомості про нарахування та оплату послуг утримання будинку та прибудинкової території мешканця. З наданого розрахунку вбачається, що з відповідачем не погашена заборгованість у розмірі 6207,68 грн.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що позивачем не надано жодних доказів, що підтверджують фактичне надання ним житлово-комунальних послуг зутримання будинкута прибудинковоїтериторії,оскільки такогообов`язку вукладеному між співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 та ЛКП «Старий Львів» договорі № 446 від 27.04.2023 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не зазначено.
Крім того, обов`язок по оплаті послуг за договором не пов`язаний і не залежить від скерування позивачем відповідачу повідомлень (рахунків, претензій, тощо) про необхідність проведення такої оплати. Обов`язок відповідача (співвласника) проводити оплату послуг з управління будинком щомісяця не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим, передбачений пунктом 3.2 вищевказаного договору.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду (справа № 210/5796/16-ц) від 18 березня 2019 року, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплачувати надані йому послуги.
Таким чином,на основіповно тавсебічно з`ясованихобставин,на якіпосилаються сторони,як напідставу своїхвимог тазаперечень підтвердженихдоказами,оцінивши їхналежність,допустимість,а такождостатність,взаємозв`язоку їхсукупності,встановивши правовідносини,які випливаютьіз встановленихобставин таправові норми,які підлягаютьзастосуванню доцих правовідносин,суд приходитьдо висновкупро обґрунтованістьвимог позивача,а томуз відповідача підлягаєстягненню заборгованістьза житлово-комунальніпослуги з утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно дост.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:1)у разі задоволення позову-на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача;3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача суму сплаченого Львівського комунального підприємства «Старий Львів» судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст.12,13,89,258-259,263-265,268, 280-284 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ :
Позов Львівського комунального підприємства «Старий Львів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території, задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського комунального підприємства «Старий Львів» заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року в сумі 6207 (шість тисяч двісті сім) грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського комунального підприємства «Старий Львів» сплачений судовий збір в розмірі 3028 грн. 00 коп.
Повний текст рішення виготовлено 23 грулня 2024 року.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів,з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Львівське комунальне підприємство «Старий Львів», місце знаходження: 79008, м.Львів, вул. Сербська, 15, код ЄДРПОУ 20782401.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суддя Мироненко Л.Д.
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124013697 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Галицький районний суд м.Львова
Мироненко Л. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні