ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
24.12.2024 Справа № 910/3701/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., за участі секретаря судового засідання Левкович Ю.Р., розглянувши у судовому засіданні
заяву ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожнє підприємство "Алькор" - арбітражного керуючого Приходько Дмитра Володимировича
про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника
до відповідача -1: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), м.Луганськ
до відповідача -2: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), м.Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд"
в межах справи про банкрутство
за заявою ініціюючого кредитора Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Конкорд", м.Дніпро
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожнє підприємство "Алькор", м.Добропілля, Донецька область (код ЄДРПОУ 39507877)
Представники сторін - не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Донецької області на стадії ліквідаційної процедури знаходиться справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожнє підприємство "Алькор", повноваження ліквідатора виконує арбітражний керуючий Приходько Дмитро Володимирович.
В межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожнє підприємство "Алькор" 24.09.2024 до суду від ліквідатора - арбітражного керуючого Приходько Д.В. надійшла заява про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника (з додатками). У поданій заяві ліквідатор просить суд покласти субсидіарну відповідальність на засновника ТОВ "Дорожнє підприємство "Алькор" ОСОБА_2 та фізичну особу ОСОБА_1 в розмірі 3564258,19грн; стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь ТОВ "Дорожнє підприємство "Алькор" 3564258,19грн.
Ухвалою від 30.09.2024 суд зобов`язав Державну міграційну службу та Міністерство соціальної політики України надати до суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
До суду надійшла запитувана інформація
Ухвалою від 06.11.2024 заяву про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника прийнято до розгляду та відкрито провадження з розгляду заяви про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у справі №910/3701/21 за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 03.12.2024. Залучено до розгляду заяви про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "Конкорд".
Ухвалою від 03.12.2024 судове засідання відкладено на 24.12.2024.
Станом на 24.12.2024 від відповідачів відзивів на заяву ліквідатора про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника та від третьої особи письмових пояснень, до суду не подано.
Суд зазначає, що відповідно до пунктів 1,2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно частини 5 статті 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, зокрема, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень частини 1 статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (спрощеного або загального).
В той же час за абзацем 2 частини 3 статті 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до статті 15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
За частиною 2 статті 61 КУзПБ у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов`язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов`язаннями.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, зокрема викладеною у постановах від 17.06.2020 у справі №924/669/17, від 22.04.2021 у справі №915/1624/16, субсидіарна відповідальність у справах про банкрутство є самостійним цивільно-правовим видом відповідальності, який за заявою ліквідатора покладається на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника при наявності підтвердження вини вказаних осіб у доведенні юридичної особи (боржника у справі про банкрутство) до стану неплатоспроможності. Для застосування такої відповідальності необхідним є встановлення судом складових елементів господарського правопорушення як об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт та суб`єктивна сторона правопорушення.
З огляду на зазначене, з метою повного та об"єктивного вирішення справи, встановлення всіх фактичних обставин справи щодо поданої ліквідатором в межах справи про банкрутство позовної заяви до відповідачів з приводу покладення на них субсідіарної відповідальноссті за доведення до банкрутства боржника, суду необхідно встановити наявність чи відсутність складу цивільного правопорушення, за зобов`язаннями боржника, у зв`язку з доведенням його до банкрутства, що є неможливим в рамках спрошеного позовного провадження.
Водночас, відповідно до частини 6 статті 250 ГПК України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Згідно з приписами статті 17 Закону "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Отже, суд зазначає, що процесуальне законодавство передбачає право суду здійснити за власною ініціативою перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням конкретних обставин справи.
Оцінивши категорію даного спору, беручи до уваги документи представлені до матеріалів заяви, з огляду на ціну позову, керуючись завданням господарського судочинства, з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність здійснення розгляду даної заяви в межах справи №910/3701/21 за правилами загального позовного провадження.
Згідно приписів статті 181 ГПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
За змістом статті 182 ГПК України визначено, що підготовче засідання проводиться з повідомленням учасників справи, а також наведено дії, які здійснює суд у підготовчому засіданні з метою забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання суду, про що повідомити всіх учасників справи.
Керуючись статтями 12, 176, 177, 232-236, 250 Господарського процесуального кодексу України, статтями 2, 7 Кодексу України з процедур банкротства, суд
УХВАЛИВ:
Перейти від спрощеного позовного провадження до розгляду заяви про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника в межах справи №910/3701/21 за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 21.01.2025 об 11:30год., яке відбудеться в приміщенні суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, каб.(зал судового засідання) №413.
Повідомити сторін про місце, час та дату підготовчого засідання. Неявка представників сторін не перешкоджає розгляду справи.
Повідомити, що участь у підготовчому засіданні можлива для учасників справи виключно в режимі відеоконференції на підставі відповідної заяви, поданої у відповідності до вимог статті 197 ГПК України, та відбудеться лише за умови наявності об`єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області.
З урахуванням обставин пов`язаних з дією воєнного стану на території України та поточною ситуацією у м.Харків (повітряні тривоги, обстріли, відсутність електропостачання) можливість проведення судових засідань в режимі відеоконференції обмежена, у зв`язку з цим запропонувати сторонам подати до суду письмово викладені пояснення, доводи, міркування, які вони планували надавати у підготовчому засіданні під час розгляду справи.
Ухвала набрала законної сили 24.12.2024 та оскарженню не підлягає.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124018358 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні