ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
17.12.2024Справа № 910/9287/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В., за участі секретаря судового засідання Панасюк Ю.М. розглянувши матеріали справи
За позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдінг»
про визнання договору недійсним в частині
за участі представників:
від позивача - Горянін А.О. (уповноважений представник);
від відповідача - Онацька О.В. (уповноважений представник).
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 року Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдінг» про визнання договору недійсним в частині.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що укладення Договору постачання природного газу з урахуванням редакції Додаткової угоди № 1 від 26.05.2022 в частині пункту 4.3. Договору відбулося під впливом тяжкої обставини та на вкрай невигідних умовах. На підставі викладеного позивач просить суд визнати недійсним Договір постачання природного газу від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, укладений між ПАТ «Донбасенерго» та ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдінг», в частині пункту 4.3. частини 4 Договору в редакції Додаткової угоди №1 від 26.05.2022 до Договору від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, а саме: «Остаточний розрахунок за фактично переданий у періоді постачання природний газ здійснюється споживачем не пізніше ніж через 45 (сорок п`ять) діб після закінчення періоду постачання».
Відповідач заперечив проти задоволення позову, вказавши, що твердження позивача про те, що спірний Договір був укладений на вкрай невигідних умовах для позивача є безпідставними та надуманими. Також відповідач зазначив, що позивачем не доведено, що саме спірний договір створив для позивача нестерпні умови, які погіршили економічне становище позивача, а також не доведено наявність причинно-наслідкового зв`язку. Крім того, відповідач вказав, що споживач, відповідно до законодавства є вільним у виборі постачальника. Також відповідач зазначив, що звернення позивача до суду з даним позовом, свідчить про намір позивача ухилитися від виконання свого зобов`язання з оплати за отриманий від відповідача газ.
Крім того, відповідачем було подано до суду клопотання про закриття провадження у справі, оскільки даний спір має такий самий предмет та підстави та є між тими самими сторонами, що і у справі №910/17359/23.
Розглянувши вказане клопотання відповідача в судовому засіданні, суд протокольно ухвалив відмовити у задоволення клопотання ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдінг» про закриття провадження у справі, оскільки позивачем в якості підстав позову були заявлені підстави, що не заявлялись у справі № 910/17359/23, зокрема, наявність укладених договорів постачання вугілля між позивачем та ТОВ «Шахта 1/3 «Новогродівська», здійснення передоплат за поставку вугілля. Також позивачем було додано до позову Договір про надання послуг №ЕКСП 22/07-24 від 22.07.2024 щодо проведення судової економічної експертиз, за результатами якої до суду було подано висновок експерта №ЕКСП 04/07-24 від 20.08.2024.
В судовому засіданні 17.12.2024 представник позивач підтримав подані позовні заяви, просив суд задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, просив суд відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 27.06.2019 № 1266 Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ПАТ «Донбасенерго», позивач має право на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка. Структурною одиницею ПАТ «Донбасенерго» є Слов`янська теплова електрична станція (далі - ТЕС), основним проектним паливом якої є вугілля.
Виробництво електричної та теплової енергії ПАТ «Донбасенерго» здійснюється на виробничих потужностях Слов`янської ТЕС, яка розташована у м. Миколаївка Краматорського району Донецької області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309 територія Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області (UA14120130000086767) на теперішній час є такою, на якій ведуться бойові дії.
Слов`янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго», є об`єктом критичної інфраструктури в галузі виробництва електричної енергії та в галузі виробництва тепла, що підтверджується, зокрема, наявними в матеріалах справи копіями витягу з наказу Міненерго від 07.09.2022 №1-ДСК «Про затвердження Переліку об`єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» та затвердженого наказом від 07.09.2022 №167 «Про затвердження секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури за типом основної послуги» Секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури за типом основної послуги.
Також, витягами з наказів Міністерства енергетики України від 25.07.2023 №225 та від 22.01.2024 №28 підтверджується, що ПАТ «Донбасенерго» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 06.03.2022 № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (в редакції чинній на момент укладення спірного Договору) (далі - Положення) визначено обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, що покладаються на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов`язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення покладено спеціальні обов`язки на ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» щодо постачання природного газу підприємствам згідно з переліком, зазначеним у додатку 1, на умовах, передбачених пунктом 5 цього Положення.
Відповідно до пункту 5 Положення ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» постачає природний газ підприємствам згідно з переліком, зазначеним у додатку 1, з дати укладення договору і до 30.04.2022 (включно) за ціною 7080 грн з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу, а також теплоелектроцентралям за переліком, який затверджується Міненерго.
Для теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей, що використовують вугілля як основний вид палива, постачання природного газу на умовах, визначених цим пунктом, здійснюється лише в разі відсутності внаслідок воєнних дій можливості щодо постачання вугільної продукції в обсягах, необхідних для забезпечення безпеки постачання електричної та/або теплової енергії.
Міненерго за поданням НЕК «Укренерго» повідомляє ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» про необхідність щодо початку постачання природного газу для кожного такого підприємства на умовах, визначених цим пунктом.
Відповідно до додатку 1 до Положення, Слов`янську ТЕС ПАТ «Донбасенерго» включено до Переліку підприємств, що генерують теплову та/або електричну енергію для забезпечення безперебійного функціонування об`єднаної енергетичної системи України.
З наявного в матеріалах справи повідомлення «Регіонального центру роботи станцій» регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Укрзалізниця» від 23.02.2023 №РЦРСДонФілія 2044/424, вбачається, що у період з 24.02.2022 відвантаження вугільної продукції на адресу Слов`янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» не відбувалось у зв`язку з безпосередньою близькістю підприємства до лінії бойових дій, масованими ракетними обстрілами та організацією захисних заходів по недопущенню окупації підприємства Російською Федерацією.
З пояснень позивача, вбачається, що Слов`янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» є життєво необхідною для забезпечення обороноздатності України, енергопостачання Слов`янсько-Краматорського енерговузла - району бойових дій та місця розташування військових частин ЗСУ, польових шпиталів та інших стратегічних об`єктів. Слов`янська ТЕС з середини травня 2022 року забезпечує питною водою (близько 90 тис. м куб на місяць) місто Миколаївка Краматорського району, наслідками зупинення або збою у роботі станції може бути повне зупинення роботи окремих насосних станцій каналу Сіверський Донець-Донбас й повної зупинки водопостачання з каналу.
Так, враховуючи обов`язковість роботи Слов`янської ТЕС та покладенні на позивача та відповідача спеціальні обов`язки по забезпеченню теплоелектростанцій природним газом, з метою забезпечення безперебійного функціонування об`єднаної енергетичної системи України, керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 06.03.2022 року № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року «Про затвердження Правил постачання природного газу», постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015 року «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи», Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», Постановою НКРЕКП № 3013 від 24.12.2019 року «Про встановлення тарифів для Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки», 31.03.2022 ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», як Постачальником та ПАТ «Донбасенерго», як Споживачем уклали договір №ТЕС-ДЕ постачання природного газу (далі - Договір).
За цим Договором Постачальник зобов`язується поставити природний газ Споживачу, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити газ на умовах Договору. (п.1.1. Договору)
26.05.2022 сторонами укладено Додаткову угоду №1 до Договору, відповідно до якої сторони погодили, зокрема:
- видалити з тексту Договору пункти 4.3. та 4.4. Розділу 4. «Ціна та порядок розрахунків» з підпунктами; (п.6. Додаткової угоди №1)
- викласти пункт 4.5 Розділу 4. «Ціна та порядок розрахунків» Договору в наступній редакції: « 4.5. Остаточний розрахунок за фактично переданий у Періоді постачання природний газ здійснюється споживачем не пізніше ніж через 45 (сорок п`ять) діб після закінчення Періоду постачання. В платіжних дорученнях Споживач має обов`язково вказувати призначення платежу, номер та дату Договору. За цим Договором споживач здійснює оплату після отримання природного газу у відповідному Періоді постачання. У разі зміни умов оплати на попередню оплату Сторони повинні укласти відповідно додаткову угоду до договору про такі зміни»; (п.7. Додаткової угоди №1)
- пункти 4.5 - 4.13 Розділу 4 «Ціна та порядок розрахунків» Договору вважати відповідно пунктами 4.3 - 4.11 Розділу 4 «Ціна та порядок розрахунків» Договору. (п.8. Додаткової угоди №1)
Визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу України, а загальні вимоги щодо недійсності правочину визначено статтею 215 цього Кодексу.
Цивільний кодекс України визначає правочин як дію особи, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків; шляхом укладання правочинів суб`єкти цивільних відносин реалізують свої правомочності, суб`єктивні цивільні права за допомогою передачі цих прав іншим учасникам (ст. 202 Цивільного кодексу України).
Стаття 203 Цивільного кодексу України встановлює загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Частинами 1-5 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1); особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2); волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3); правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4); правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5).
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1- 3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ст. 215 Цивільного кодексу України).
Статтею 217 Цивільного кодексу України визначено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
За умовами ст. 217 Цивільного кодексу України, які регулюють питання щодо правової долі правочину, що має дефекти окремих його частин, передбачено, що закону може суперечити лише певна частина умов правочину, а інша - йому відповідати. Отже, за таких обставин не завжди доцільно визнавати правочин недійсним у цілому. Недійсність окремої частини правочину не призводить до недійсності інших його частин. Тому законодавець не встановлює недійсності правочину через недійсність окремої його частини, але лише за умови, якщо є підстави вважати, що правочин міг би бути вчинений без включення до нього цієї недійсної частини.
За приписами ч. 1 ст. 233 Цивільного кодексу України правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнаний судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину.
Для визнання правочину недійсним з підстав, передбачених статтею 233 Цивільного кодексу України, необхідно довести наявність таких підстав: 1) наявність в особи, що вчиняє правочин, тяжких обставин; 2) правочин повинен бути вчинений саме для усунення та/або зменшення тяжких обставин; 3) правочин повинен бути вчинений особою добровільно, без наявності насильства, обману чи помилки; 4) особа повинна усвідомлювати свої дії, але вимушена це зробити через тяжкі обставини.
Крім того, необхідним критерієм для визнання правочину недійсним є доведення нерозривного причинно-наслідкового зв`язку між тяжкими обставинами та вчиненням спірного правочину, який вчиняється виключно для усунення та/або зменшення тяжких обставин, тобто внаслідок вчинення такого правочину особа отримує можливість усунути тяжку обставину, яка змусила її це зробити.
У вирішенні спорів про визнання правочинів недійсними на підставі статті 233 Цивільного кодексу України господарські суди повинні мати на увазі, що відповідні вимоги можуть бути задоволені за умови доведеності позивачем факту наявності тяжких обставин і наявності їх безпосереднього зв`язку з волевиявленням другої сторони щодо вчинення правочину.
Ознаками правочину, що підпадає під дію ст. 233 Цивільного кодексу України, є вчинення особою правочину на вкрай невигідних для себе умовах, під впливом тяжкої для неї обставини і добровільно, тобто за відсутності насильства, обману чи помилки. За змістом ст. 233 Цивільного кодексу України для визнання правочину недійсним необхідно встановити наявність двох обставин: тяжких обставин та вкрай невигідних умов вчинення правочину.
Тяжка обставина є оцінювальною категорією і має визначатися судом з урахуванням всіх обставин справи. Особа, яка оскаржує правочин, повинна довести, що за відсутності тяжких обставин вона взагалі або на зазначених умовах не уклала б такий правочин.
Судом встановлено, що з березня 2022 року для продовження генерації Слов`янською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» електричної і теплової енергії, відбулась зміна структури використання технологічного палива, а саме збільшення частки використання природного газу у структурі до 100%, замість вугілля, внаслідок неможливості поставки вугілля, пошкодження залізничної інфраструктури та обмеження логістики.
Відповідно до затвердженого Наглядовою Радою Товариства (протокол №19 від 24.12.2021) Фінансового плану на 2022 рік, щомісячна поточна господарська діяльність підприємства, мала бути прибутковою.
В той же час, з наявних в матеріалах справи Техніко-економічних показників діяльності ПАТ «Донбасенерго» вбачається, що за фактичного 100% використання природного газу (поставка природного газу ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України №222 від 06.03.2022), результатом виробництва товарної продукції (електричної та теплової енергії): у березні 2022 року є збиток у розмірі 108255 тис. грн, рентабельність товарної продукції -22,31 %; у квітні 2022 року є збиток у розмірі 28836 тис. грн, рентабельність товарної продукції -7,03 %.
Також суд зазначає, що між ТОВ «Шахта 1-3 «Новогродівська», як Постачальником та ПАТ «Донбасенерго», як Покупцем, було укладено ряд Договорів на постачання вугільної продукції, а саме №1-3/2020 від 28.12.2019, №1-3/2021 від 31.12.2020, №1-3/2021-22 від 31.12.2021, відповідно до умов якого Постачальник зобов`язувався поставити (передати) у власність Покупця вугільну продукцію в строки, в кількості. Асортименті і з якісними характеристиками, по реквізитах та цінах, погодженими сторонами в цих Договорах та Специфікаціях до них, а Покупець прийняти вугілля, що поставляється, оплатити його вартість.
Позивачем для забезпечення поставок вугілля за вказаними Договорами здійснювались передоплати (авансові платежі) на загальну суму 409730312,03 грн, що підтверджується наявними в матеріалах платіжними дорученнями із відповідними призначенням платежів, виписками по рахункам з банку та реєстром до платежів по договорами з ТОВ «Шахта 1/3 «Новогродівська».
При цьому, з Техніко-економічних показників діяльності ПАТ «Донбасенерго» вбачається, що у разі постачання та за умови можливого спалювання енергетичного вугілля (контракти на поставку вугілля з ТОВ «Шахта 1/3 «Новогродівська» від 31.12.2021 №1-3/2021-22, від 31.12.2020 №1-3/2021 та від 28.12.2020 №1-3/2020) у березні 2022 року - розрахунковий прибуток від товарної продукції складає 28039 тис. грн, рентабельність товарної продукції становить 8,04%; у квітні 2022 року - розрахунковий прибуток від товарної продукції складає 39396 тис. грн, рентабельність товарної продукції 11,52%.
В матеріалах справи також наявні копії звітів про фінансові результати ПАТ «Донбасенерго» та звіту про власний капітал за І квартал 2024 року, відповідно до яких збиток:
- за 2022 рік становить 1253642000 грн;
- за І квартал 2023 року становить 446699000 грн;
- за І півріччя 2023 року становить 627695000 грн;
- за 9 місяців 2023 року станом на 01.10.2023 становить 682728000 грн;
- за І квартал 2024 року станом на 01.04.2024 становить 79634000 грн.
Також, рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02 встановлено неможливість своєчасного виконання платником податків (ПАТ «Донбасенерго») свого податкового зобов`язання.
Крім того, до матеріалів справи долучено Висновок експерта №ЕКСП 04/07-24 за результатом проведення судової економічної експертизи від 20.08.2024.
На вирішенні експертизи були поставлені наступні питання:
1. Чи підтверджується документально, що генерація електричної та теплової енергії ПАТ «Донбасенерго» з використанням в якості палива природного газу, постачання якого передбачалося, а після укладання відбувалося за Договором постачання природного газу № ТЕС-ДЕ від 31.03.2022 в редакції Додаткової угоди № 1 до Договору від 26.05.2022, який укладено відповідно до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу затвердженого постановою КМУ № 222 від 06.03.2022, є збитковою діяльністю?
2. Чи підтверджується документально, що використання для роботи енергогенеруючого обладнання Слов`янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» природного газу замість вугілля обумовлює (завідому - свідому) збитковість такої діяльності?
3. Чи підтверджується документально, що Договір постачання природного газу № ТЕС-ДЕ від 31.03.2022 в редакції Додаткової угоди № 1 до Договору від 26.05.2022 було вчинено ПАТ «Донбасенерго» під впливом тяжкої обставини, та з метою усунення такої обставини, а також для забезпечення обороноздатності держави.
4. Чи підтверджується документально, що пункт 4.3. Розділу 4. Договору постачання природного газу від 31.03.2022 №ТЕС-ДЕ є вкрай невигідною умовою вказаного правочину, оскільки використання для роботи енергогенеруючого обладнання Слов`янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» природного газу замість вугілля обумовлює (завідому - свідому) збитковість такої діяльності?
Так, вказаним висновком експерта №ЕКСП 04/07-24 від 20.08.2024 встановлено, що генерація електричної та теплової енергії ПАТ «Донбасенерго» з використанням в якості палива природного газу, постачання якого передбачалося, а після укладання відбувалося за Договором постачання природного газу № ТЕС-ДЕ від 31.03.2022 в редакції Додаткової угоди № 1 до Договору від 26.05.2022, який укладено відповідно до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою КМУ № 222 від 06.03.2022, була для ПАТ «Донбасенерго» збитковою діяльністю.
Негативні економічні наслідки пов`язані з використанням для роботи енергогенеруючого обладнання Слов`янської ПАТ «Донбасенерго» природного газу замість вугілля були попередньо визначені документами ПАТ «Донбасенерго», та доведені до відома керівництва підприємства (шляхом надання регламентованої звітності та планових показників), до проведення зазначеної діяльності.
Також вказаним висновком підтверджено проведення господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» з виробництва теплової та електричної енергії з використанням газу за договором № ТЕС-ДЕ від 31.03.2022 в редакції Додаткової угоди № 1 до Договору від 26.05.2022 у відповідності до ліцензійних умов діяльності об`єкта критичної інфраструктури в умовах документально підтвердженої збитковості зазначеної діяльності станом на дату укладення Договору № ТЕС-ДЕ від 31.03.2022 в редакції Додаткової угоди № 1 до Договору від 26.05.2022.
Враховуючи викладене в сукупності, приймаючи до уваги обставини, встановлені під час розгляду справи, докази, які знаходиться в матеріалах справи та наведені правові норми судом встановлено, а позивачем доведено наявність тих обставин, з якими закон пов`язує визнання спірного договору недійсним, а саме те, що спірний договір (в частині) був укладений під впливом тяжких обставин, наявність вкрай невигідних умов, так само як доведено наявність причинно-наслідкового зв`язку між тяжкими обставинами та вчиненням спірного правочину.
З огляду на викладе, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання недійсним Договору постачання природного газу від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, укладений між ПАТ «Донбасенерго» та ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдінг», в частині пункту 4.3. частини 4 Договору в редакції Додаткової угоди №1 від 26.05.2022 до Договору від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, а саме: «Остаточний розрахунок за фактично переданий у періоді постачання природний газ здійснюється споживачем не пізніше ніж через 45 (сорок п`ять) діб після закінчення періоду постачання».
Доводи та заперечення відповідача спростовуються вищевстановленими обставинами.
Крім того, суд зазначає, що визнання недійсним Договору постачання природного газу від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ в спірній частині, не звільняє позивача від обов`язку здійснити оплату за отриманий від відповідач природний газ.
Згідно із ч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, ст.ст.232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним Договір постачання природного газу від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, укладений між ПАТ «Донбасенерго» та ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдінг», в частині пункту 4.3. частини 4 Договору в редакції Додаткової угоди №1 від 26.05.2022 до Договору від 31.03.2022 № ТЕС-ДЕ, а саме: «Остаточний розрахунок за фактично переданий у періоді постачання природний газ здійснюється споживачем не пізніше ніж через 45 (сорок п`ять) діб після закінчення періоду постачання».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдінг» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1; ідентифікаційний код 42399676) на користь Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» (84306, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, буд. 6; ідентифікаційний код 23343582) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата підписання: 23.12.2024
Суддя Я.В. Маринченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124018518 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Маринченко Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні