Рішення
від 11.12.2024 по справі 911/1001/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1001/24

Суддя: Грабець С.Ю.

Секретар судового засідання: Корж О.І.

Суд, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом ОСОБА_1

до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол»

про зобов`язання вчинення дій,

за участю представників:

позивача: ОСОБА_1 ;

відповідача: Чумакова О.М. (довіреність від 07.05.2024 року),

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2024 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» (далі - відповідач) про зобов`язання вчинення дій.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на порушення відповідачем права на отримання інформації та документів.

Відповідно до ухвали суду від 06.05.2024 року, відкрите провадження у справі та призначене підготовче засідання на 19 червня 2024 року.

12 червня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, долучений до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 19.06.2024 року підготовче засідання відкладене на 14 серпня 2024 року.

15 липня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надійшли заяви про залучення їх третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

03 серпня 2024 року через систему "Електронний суд" до Господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву та клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відповіді на відзив на позовну заяву, яке було задоволене судом, відповідь на відзив на позовну заяву долучена до матеріалів справи.

12 серпня 2024 року через систему "Електронний суд" до Господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, а також заява про поновлення пропущеного процесуального строку на подання доказів, яке було задоволене судом, докази долучені до матеріалів справи.

12 серпня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшли заперечення проти залучення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, а також заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, долучені до матеріалів справи.

14 серпня 2024 року в засіданні було відмовлено в задоволенні заяв ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про залучення їх третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, підготовче засідання відкладене на 16 жовтня 2024 року.

14 жовтня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшов відзив на заяву про зміну предмету позову.

14 жовтня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від ОСОБА_3 надійшла заява про залучення його третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.

16 жовтня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшли заперечення щодо залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

16 жовтня 2024 року в засіданні судом була прийнята до розгляду заява позивача про зміну предмету позову. У задоволенні заяви ОСОБА_3 про залучення його третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, відмовлено.

Ухвалою суду від 16.10.2024 року закрите підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 11 грудня 2024 року.

03 грудня 2024 року через систему "Електронний суд" до Господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання про долучення доказів, разом із клопотанням про поновлення пропущеного процесуального строку на подання доказів.

08 грудня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшли заперечення щодо долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

Згідно з ч. 2 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 1 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Згідно з ч. 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України, заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Частиною 4 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.

Суд, розглянувши клопотання представника позивача про поновлення пропущеного процесуального строку для подання доказів, визнав його таким, що підлягало задоволенню, докази долучені до матеріалів справи.

У судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав, просив суд позов задовільнити.

Представник відповідача в засіданні проти задоволення позову заперечував.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року в справі "Смірнова проти України").

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини враховуються судом при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

У зв`язку із введенням воєнного стану, а також з метою дотримання принципів змагальності та рівності сторін, розгляд справи по суті закінчився 11 грудня 2024 року.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність, вірогідність кожного доказу окремо, а також взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 (далі - позивач) послався на те, що 09 квітня 2024 року він, як співвласник об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» (далі - відповідач), звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати йому в електронній формі документи та інформацію.

Оскільки позивач відповіді не отримав, вважаючи, що його права порушені, він звернувся до суду та просив зобов`язати відповідача надати йому копії в електронній формі, створені з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" на E-mail: borovuk2@gmail.com, а саме: - комплект проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства; - інформацію та документи щодо діючих гарантійних зобов`язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов`язань, відомості про виконавця, роботи, обсяг гарантійних зобов`язань тощо; - протоколи загальних зборів співвласників відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників по кожному пункту порядку денного; - протоколи засідання правління відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами кошторисів відповідача на 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - докази затвердження звітів відповідача загальними зборами про виконання кошторису за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - фінансові звіти відповідача (баланс, звіт про фінансовий результат) за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами балансів та звітів про фінансовий результат за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - докази направлення ініціатором установчих зборів у письмовій формі повідомлення про прийняті зборами співвласників рішення із зазначенням результатів голосування з кожного питання кожному співвласнику під власноручний підпис або рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку за 2021 р., 2022 р., 2023 р.; - інформацію про рух коштів по рахункам, відкритим відповідачем у фінансових установах за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. з відображенням призначення платежу, платника та отримувача; - протоколи, розпорядження, приписи, висновки ревізійної комісії відповідача та звіти про результати проведених ними перевірок за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - розрахунок заборгованості позивача перед відповідачем, помісячно за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. та підстави її виникнення з документальним підтвердженням.

12 серпня 2024 року через систему "Електронний суд" до Господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій він просив зобов`язати відповідача:

- отримати комплект проектної документації на будівництво та іншу технічну документацію на багатоквартирний будинок у замовника будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 (сертифікат КС 162200441504 дата 13.02.2020 р.), згідно з переліком, що визначений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №176 від 17.07.2018 року, а саме: - технічний паспорт на багатоквартирний будинок; - паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; - енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; - проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; - документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; - план земельної ділянки; - акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку;

- надати для ознайомлення копії в електронній формі, створені з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" на e-mail: borovuk2@gmail.com, комплект проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 (сертифікат КС 162200441504 дата 13.02.2020 р.), згідно з переліком, що визначений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №176 від 17.07.2018 року, а саме: - акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - технічний паспорт на багатоквартирний будинок; - паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; - енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; - проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; - документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; - план земельної ділянки; - інформацію та документи щодо діючих гарантійних зобов`язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов`язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов`язань тощо;

- надати для ознайомлення копії в електронній формі, створені з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" на e-mail: borovuk2@gmail.com: - протоколи загальних зборів співвласників відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників по кожному пункту порядку денного; - протоколи засідання правління відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами кошторисів відповідача за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - докази затвердження звітів відповідача загальними зборами про виконання кошторису за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - фінансові звіти відповідача (баланс, звіт про фінансовий результат) за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами балансів та звітів про фінансовий результат за 2021 р., 2022 р., 2023 р., зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - докази направлення ініціатором установчих зборів у письмовій формі повідомлення про прийняті зборами співвласників рішення із зазначенням результатів голосування з кожного питання кожному співвласнику під власноручний підпис або рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку за 2021 р., 2022 р., 2023 р.; - інформацію про рух коштів по рахункам, відкритим відповідачем у фінансових установах за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. з відображенням призначення платежу, платника та отримувача; - протоколи, розпорядження, приписи, висновки ревізійної комісії відповідача та звіти про результати проведених ними перевірок за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справі «Мала проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що рівність сторін вимагає "справедливого балансу між сторонами", і кожній стороні має бути надано відповідну можливість для представлення своєї справи в умовах, що не ставлять її у суттєво невигідне становище порівняно з її опонентом.

12 червня 2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував, послався на те, що позивач звернувся із позовною заяву до закінчення строку для надання відповіді на його заяву, встановлений Законом України "Про звернення громадян". Крім цього, послався на те, що отримання документації та інформації для ознайомлення шляхом направлення на електронну пошту заявника не передбачена чинним законодавством.

Судом встановлено, що позивач є власником квартири АДРЕСА_4 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №217742681 від 24.07.2020 року, копія якого долучена до матеріалів справи.

Згідно з ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 385 Цивільного кодексу України встановлено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

За твердженнями позивача, відповідач порушив вимоги Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", тому він звернувся до суду та просив зобов`язати відповідача отримати комплект проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок у замовника будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 .

Згідно з ч. 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Відповідно до ч. 2 цієї ж статті, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України).

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Вищевказані норми законодавства визначають об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 08.08.2023 року в справі №910/2365/22, порушенням є такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилось або зникло як таке. Порушення права пов`язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (постанови Верховного Суду від 19.09.2019 року в справі №924/831/17, від 28.11.2019 року в справі №910/8357/18, від 22.09.2022 року в справі №924/1146/21, від 06.10.2022 року в справі №922/2013/21, від 17.11.2022 року в справі №904/7841/21).

Відсутність порушеного, невизнаного або оспореного відповідачем приватного (цивільного) права (інтересу) позивача є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Верховного Суду від 15.03.2023 року в справі №753/8671/21 та від 18.09.2023 року в справі №582/18/21).

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Ця правова позиція міститься в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 року в справі №338/180/17, від 11.09.2018 року в справі №905/1926/16, від 30.01.2019 року в справі №569/17272/15-ц.

Розглядаючи справу, суд з`ясовує: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача у цих правовідносинах, позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 року в справі №916/1415/19).

Частиною 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане: - забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам; - звітувати загальним зборам про виконання кошторису об`єднання за рік; - забезпечувати виконання вимог статуту об`єднання; - виконувати свої договірні зобов`язання; - забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна; - припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласниками; - у випадках, передбачених законодавством, статутом об`єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами. Виконання зобов`язань об`єднанням належить до повноважень його правління відповідно до статуту об`єднання.

Так, обов`язок відповідача щодо отримання у замовника будівництва та надання позивачу комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації не передбачений чинним законодавством, а є виключно дискреційною функцією відповідача.

Крім цього, позивач не зазначив, яку саме інформацію та документи щодо діючих гарантійних зобов`язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов`язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов`язань тощо, він просив отримати відповідача у замовника будівництва.

Також позивач не подав суду документів, що підтверджували б відсутність у відповідача вищевказаної документації, а також не довів, яким саме чином відсутність у відповідача цієї документації могло б порушити його права.

Відтак, вимога позивача про зобов`язання відповідача отримати комплект проектної документації на будівництво та іншу технічну документацію на багатоквартирний будинок у замовника будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 (сертифікат КС 162200441504 дата 13.02.2020 р.), згідно з переліком, що визначений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №176 від 17.07.2018 року, а саме: - технічний паспорт на багатоквартирний будинок; - паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; - енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; - проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; - документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; - план земельної ділянки; - акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку, є безпідставною та такою, що задоволенню судом не підлягає.

Також позивач просив надати йому для ознайомлення копії в електронній формі та направити на його електронну адресу: протоколи загальних зборів співвласників відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р. із зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників по кожному пункту порядку денного; протоколи засідання правління відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р.; докази затвердження загальними зборами кошторисів відповідача на 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. з зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; докази затвердження звітів відповідача загальними зборами про виконання кошторису за 2021 р., 2022 р., 2023 р. із зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; фінансові звіти відповідача (баланс, звіт про фінансовий результат) за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; докази затвердження загальними зборами баланси та звіти про фінансовий результат за 2021 р., 2022 р., 2023 р., зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; докази направлення ініціатором установчих зборів у письмовій формі повідомлення про прийняття зборами співвласників рішень із зазначенням результатів голосування з кожного питання; - формацію про рух коштів по рахункам, відкритим відповідачем у фінансових установах за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. з відображенням призначення платежу, платника та отримувача; - протоколи, розпорядження, приписи, висновки ревізійної комісії відповідача та звіти про результати проведених ними перевірок за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.

Статтею 18 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку (ст. 20 Закону України "Про звернення громадян").

Так, 08 квітня 2024 року позивач надіслав на електронну пошту відповідача заяву, в якій просив направити на його електронну адресу: - комплект проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства; - інформацію та документи щодо діючих гарантійних зобов`язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов`язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов`язань тощо; - протоколи загальних зборів співвласників відповідача за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників по кожному пункту порядку денного; - протоколи засідання правління відповідача за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами кошторисів відповідача на 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - докази затвердження загальними зборами звітів відповідача про виконання кошторису за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - фінансові звіти відповідача (баланс, звіт про фінансовий результат) за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - докази затвердження загальними зборами балансів та звітів про фінансовий результат за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників.; - докази направлення ініціатором установчих зборів у письмовій формі повідомлення про прийняті зборами співвласників рішення із зазначенням результатів голосування з кожного питання кожному співвласнику під власноручний підпис або рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку за 2021 р., 2022 р., 2023 р.; - перелік відкритих відповідачем рахунків у фінансових установах; - інформацію про рух коштів по рахункам, відкритих відповідачем у фінансових установах за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. з відображенням призначення платежу, платника та отримувача; - протоколи, розпорядження, приписи, висновки ревізійної комісії відповідача та звіти про результати проведених ними перевірок за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - розрахунок заборгованості позивача перед відповідачем помісячно за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. та підстави їх виникнення з документальним підтвердженням.

Разом з цим, 18 квітня 2024 року позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому, зокрема, просив зобов?язати відповідача надати йому вищевказані відомості. Так, позивач звернувся до суду до закінчення строку на надання відповіді, передбаченого ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", тому право позивача на отримання інформації не було порушене відповідачем.

Крім цього, до листа від 22.04.2024 року, копія якого долучена до матеріалів справи, направленого відповідачем позивачу, були долучені протоколи загальних зборів відповідача: №1 від 29.08.2021 року; №2 від 12.12.2021 року; №3 від 04.03.2023 року, а також розрахунок заборгованості позивача перед відповідачем за період з 01 січня 2022 року до 15 квітня 2024 року.

Статтею 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що співвласник має право: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами установчих та загальних зборів (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.

Відповідно до п. 10.1. Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол», затвердженого установчими зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол», відповідно до протоколу №1 від 01.07.2021 року, співвласник має право, зокрема, брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному чинним законодавством і статутом об`єднання; ознайомлюватися з протоколами загальних зборів співвласників об`єднання, робити з них виписки, копії та фотокопії; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від правління ознайомлення з усіма фінансовими звітами.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласники мають право одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласники мають право знайомитися з протоколами зборів співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі.

Статтею 1 Закону України "Про інформацію" встановлено, зокрема, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, а терміну документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про інформацію", зокрема, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів утримання документів.

Документ містить у зафіксованому вигляді відповідну інформацію. Крім цього, інформація може бути відображена в іншому вигляді шляхом фіксування відомостей та/або даних. Звідси будь-які створені у процесі діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку документи можуть бути надані для ознайомлення співвласникам як такі, що містять інформацію про діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Таким чином, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за отриманням інформації про діяльність такого об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а останнє зобов`язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статуту об`єднання, крім конфіденційної інформації про фізичних осіб.

Ця правова позиція міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2024 року в справі №925/1440/22.

У листі від 04.10.2024 року, копія якого також долучена до матеріалів справи, відповідач запропонував позивачу 11 жовтня 2024 року ознайомитись із документами відповідача та зробити з них копії.

Для реалізації права на ознайомлення з документами та інформацією у порядку, встановленому Законами України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", співвласник повинен вчиити активні дії і лише у випадку відмови об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від надання документів та інформації для ознайомлення, порушене право співвласника підлягає захисту.

При цьому, співвласник має право ознайомлюватися з документами за весь час існування об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, в тому числі і шляхом їх копіювання, однак виготовлення об`єднанням цих копій документів не передбачено законодавством (постанова Великої Палати Верховного Суду від 05.08.2020 року в справі №522/9294/16-ц).

Документів, що підтверджували б відмову відповідача від надання позивачу для ознайомлення документів та інформації, позивач суду не подав.

Відтак, оскільки надання об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку для ознайомлення документів та інформації шляхом направлення їх електронних копій на електронну адресу співвласника чинним законодавством не передбачена, вимоги позивача про:

- надання для ознайомлення копій в електронній формі, створених з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" на e-mail: borovuk2@gmail.com, комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 (сертифікат КС 162200441504 дата 13.02.2020 р.), згідно з переліком, що визначений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №176 від 17.07.2018 року, а саме: - актів приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; - технічного паспорту на багатоквартирний будинок; - паспорта об`єкта, складеного за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; - енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; - проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; - документу, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; - плану земельної ділянки; - інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов`язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов`язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов`язань тощо;

- надання для ознайомлення копій в електронній формі, створених з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" на e-mail: borovuk2@gmail.com: - протоколів загальних зборів співвласників відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників по кожному пункту порядку денного; - протоколів засідання правління відповідача за 2022 р., 2023 р., 2024 р.; - доказів затвердження загальними зборами кошторисів відповідача за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 2024 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - доказів затвердження звітів відповідача загальними зборами про виконання кошторису за 2021 р., 2022 р., 2023 р. зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - фінансових звітів відповідача (баланс, звіт про фінансовий результат) за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р.; - доказів затвердження загальними зборами балансів та звітів про фінансовий результат за 2021 р., 2022 р., 2023 р., зі зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників; - доказів направлення ініціатором установчих зборів у письмовій формі повідомлення про прийняття зборами співвласників рішень із зазначенням результатів голосування з кожного питання, кожному співвласнику під власноручний підпис або рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку за 2021р., 2022 р., 2023 р.; - інформації про рух коштів по рахункам, відкритим відповідачем у фінансових установах за 2021 р., 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р. з відображенням призначення платежу, платника та отримувача; - протоколів, розпоряджень, приписів, висновків ревізійної комісії відповідача та звітів про результати проведених ними перевірок за 2022 р., 2023 р., 1 квартал 2024 р., є безпідставними та такими, що задоволенню судом не підлягають.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 55, 124 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4, ст. 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ст. ст. 18, 20 Закону України "Про звернення громадян", ст. ст. 1, 5 Закону України "Про інформацію", ст. 15, ч. 1 ст. 16, ч. 2 ст. 382, ст. 385 Цивільного кодексу України, п. 12 ч. 3 ст. 2, ст. 3, ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ст. 7, ч. ч. 1, 2, 4 ст. 11, ст. 12, ч. ч. 3, 4 ст. 13, ст. ст. 14-15, ст. 18, ч. 1 ст. 73, ч. ч. 1, 3 ст. 74, ч. ч. 2, 8 ст. 80, ч. ч. 1, 2 ст. 86, ст. 118, ч. ч. 1, 4 ст. 119, ст. 123, п. 2 ч. 4 ст. 129, п. п. 2, 9 ч. 3 ст. 162, п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1, 2 ч. 2 ст. 202, ч. ч. 1, 2 ст. 222, ст. 223, ч. 3 ст. 232, ст. 233, ст. 236, ст. 237, ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити повністю в позові ОСОБА_1 до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» про зобов`язання вчинення дій.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складений 24.12.2024 року.

Суддя С. Грабець

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124018772
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з діяльністю органів управління товариства

Судовий реєстр по справі —911/1001/24

Рішення від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 14.08.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 19.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 06.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні