Рішення
від 18.12.2024 по справі 545/2159/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/2159/24

Провадження № 2/545/1452/24

З А О Ч Н Е

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.12.2024 Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Путрі О.Г.

при секретарі Литвинову В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні Полтавського районного суду Полтавської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Новоселівської сільської ради, як орган опіки та піклування, виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтава ради як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що від шлюбу з відповідачем, який рішенням 11.06.2015 року Октябрським районним судом м.Полтави - розірвано, сторони мають спільних дітей - сина ОСОБА_3 та доньку - ОСОБА_4 , які проживають разом з ним. Відповідач тривалий час життям дітей не цікавиться,станом здоров?я не опікується, не спілкується, участі в їх вихованні не приймає, коштів на утримання не надає. У зв`язку з чим, просив суд позбавити відповідача батьківських прав відносно дітей та стягнути аліменти на утримання дітей.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 24.05.2024 відкрито провадженні в справі в порядку загального позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 10.07.2024 залучено виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтава ради як орган опіки та піклування до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Ухвалою суду від 28.10.2024 закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду в судове засідання не з`явилися, представник позивача надала суду заяву про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Крім того, надала суду заяву, згідно якої прохала суд вважати вірною викладену позовну вимогу про стягнення з відповідача аліментів, в наступній редакції - «Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини всіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття.».

Відповідач ОСОБА_2 у судові засідання 20.06.2024 року,10.07.2024 року,17.09.2024 року, 28.10.2024 року,26.11.2024 року,18.12.2024 року не з`явилася, будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, відповідно до вимог п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, шляхом направлення судових повісток на адресу реєстрації відповідача (а. с. 53,60,76,92,102,105,118,123).

Представник третьої особи особи - Служба у справах дітей виконавчого комітету Новоселівської сільської ради, як орган опіки та піклування в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, згідно якої позов підтримав та прохав розгляд справи проводити за його відсутності. (а.с.125).

Представник третьої особи особи - виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтава ради як орган опіки та піклування будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду в судове засідання не з`явився.

За змістом ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до вимог ч.1ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 18.12.2024 року призначено проведення заочного розгляду даної цивільної справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 11.06.2015 року шлюб між позивачем та відповідачем розірвано. (а.с.9,10).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14.07.2010 року Октябрським відділом реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 11).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 23.07.2013 року Октябрським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.12).

Згідно відповіді на запит від виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 06.05.2024 року, вбачається, що в зв`язку з невиконанням матір`ю ОСОБА_2 батьківських обов`язків щодо дітей, з 07.04.2021 року діти перебували на обліку служби у справах дітей,як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах. В подальшому, до служби був викликаний батько дітей ОСОБА_1 , якому були передані діти. (а.с.13,14).

Згідно повідомлення Полтавського управління поліції ГУ НП в Полтавській області від 22.03.2021 року вбачається, що у відношенні до громадянки ОСОБА_2 був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП. ( Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов`язків щодо виховання дітей). З приводу цього працівниками ювенальної превенції Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області з гр. ОСОБА_2 було проведено бесіду профілактичного характеру, щодо недопущення подібних випадків щодо неналежного виконання батьківських обов`язків. (а.с.17,18).

З характеристики, наданої за місцем навчання ОСОБА_3 , КЗ «Полтавською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №23 Полтавської міської ради Полтавської області» від 10.05.2024 року, вбачається, що дитина ОСОБА_4 бере посильну участь у громадському житті школи та класу. Батько приділяє увагу вихованню дочки, співпрацює з класним керівником. (а.с.21).

З характеристики, наданої за місцем навчання ОСОБА_3 , КЗ «Полтавською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №23 Полтавської міської ради Полтавської області» від 10.05.2024 року, вбачається, що дитина ОСОБА_3 дотримується норм поведінки в колективі. У дружньому спілкуванні не займає лідерських позицій. Батько часто навідується до школи, спілкується із учителями - предметниками та класним керівником. (а.с.23).

Згідно акту обстеження житлово -побутових умов проживання дітей від 17.05.2024 року, затвердженого начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Новоселівської сільської ради Щетіної О.С. в будинку по АДРЕСА_1 , умови проживання задовільні, будинок зі зручностями. В кімнаті чисто, наявні продукти харчування та приготовлені страви, є речі першої необхідності. Для виховання та розвитку дитини створені необхідні умови. (а.с.32).

Згідно довідки - характеристики, виданої Новоселівською сільською радою Полтавського району, Полтавської області на ОСОБА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має склад сім`ї: син- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживає без реєстрації, дочка- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (проживає без реєстрації). За час проживання на території сільської ради зауважень не мав, компрометуючих даних не має. З сусідами підтримує дружні стосунки, користується повагою серед жителів села Пасківка. (а.с.33,34).

Статтями 150, 151 СК України передбачені обов`язки та права батьків щодо виховання та розвитку дитини. Зокрема, обов`язок батьків піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, обов`язок забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. При цьому батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (ч.3 ст.11 Закону України «Про охорону дитинства»).

Згідно із ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст.ст.18,27 Конвенції про права дитини, держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Відповідно ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Пленум Верховного Суду України в постанові «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 зазначив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно з ч. ч. 4-6 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Питання позбавлення відповідача батьківських прав відносно ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було предметом розгляду органу опіки та піклування.

Відповідно до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно її дітей, доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого рішенням № 249 від 08.10.2024 року виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради,дійшла висновку про доцільність позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 батьківських прав відносно доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (зворот а.с.93).

Таким чином, дослідженими в справі доказами встановлено, що відповідач ОСОБА_2 не виконує свої батьківські обов`язки щодо утримання, виховання та розвитку малолітньої доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановивши дані обставини, враховуючи інтереси малолітньої - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та неповнолітнього - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , приймаючи до уваги ставлення відповідача до виконання своїх батьківських обов`язків, ухвалюючи рішення у найвищих інтересах дітей та для забезпечення стабільних та гармонійних умов їх життя, суд приходить до висновку про необхідність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно її дітей, доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Відповідно до ч. 4 зазначеної статті суд при поновленні батьківських прав перевіряє наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей, суд зазначає наступне.

Позивачем заявлено вимогу про стягнення аліментів на утримання дітей з відповідача у розмірі 1/3 частки заробітку (доходу) щомісячно для дитини відповідного віку.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Статтями 8, 11 ЗУ «Про охорону дитинства» визначено, що батько та мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Окрім того, ратифікувавши у 1991 році Конвенцію про права дитини 1989 року, Україна прийняла на себе міжнародно-правові зобов`язання по здійсненню міжнародних стандартів прав дитини, відповідно з якими вона повинна забезпечити добробут, охорону здоров`я, житло, освіту для кожної дитини без будь-якої дискримінації, забезпечити якнайкраще здійснення інтересів і прав дитини в усіх сферах суспільного життя.

Норми цієї Конвенції, відповідно до ст.9 Конституції України 1996 р., діють як складова національного законодавства України з 27 вересня 1991 року, тобто з часу її ратифікації Україною.

Відповідно до ст. ст.180-181 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а у разі недосягнення згоди між батьками щодо їх участі у витратах на утримання дитини, суд своїм рішенням визначає розмір аліментів на утримання дитини.

Зі змісту зазначених норм закону вбачається, що обов`язок по утриманню дитини є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька, при цьому обов`язком особистим, індивідуальним, а не солідарним. Достатність рівня забезпечення дитини оцінюється виходячи з участі в цьому обох батьків, частка яких є рівноцінною.

Згідно положень ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення. При цьому, розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч.2 ст.182 СК.

Тому суд, враховуючи обставини, передбачені ст.182 СК України, стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я , матеріальний , сімейний стан відповідача, вважає, що ОСОБА_2 в змозі надавати аліменти на утримання своїх дітей в розмірі 1/3 частини всіх видів її заробітків (доходів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними в судовому порядку та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідачки на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 1211,20 грн. за вимогу про стягнення аліментів.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12,13,81,141,259,263-265,280, 352 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) батьківських прав відносно доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітків (доходів), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, щомісяця починаючи з 21.05.2024 року і до досягнення дітьми повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Третя особа - Служба у справах дітей виконавчого комітету Новоселівської сільської ради, як орган опіки та піклування (юридична адреса: с.Новоселівка, пров.Підлісний, 6, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 44011451)

Третя особа - виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтава ради як орган опіки та піклування (юридична адреса: вул.Івана Мазепи,30, м.Полтава, код ЄДРПОУ 05384695).

Суддя О.Г.Путря

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124024584
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —545/2159/24

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні