Рішення
від 02.12.2024 по справі 724/3122/24
ХОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 724/3122/24Провадження № 2/724/704/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді: Ковальчук Т.М.

за участі

секретаря судового засідання: Сенік М.І.

представника позивача Мельничука Р.Г.

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Хотин Чернівецькоїобласті впорядку загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовом Органу опіки та піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до ОСОБА_7 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2024 року Орган опіки та піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_7 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що ОСОБА_7 та ОСОБА_1 будучи батьками пятьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , належним чином не виконують батьківських обов`язків по їх вихованню та утриманню, ухиляються від виконання батьківських обов`язків. З листопада 2022 року неповнолітніх дітей взято на обік служби у справах дітей Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, як таких, що опинилися в складних життєвих обставинах.

Працівниками служби у справах дітей Рукшинської сільської ради, службою у справах дітей Дністровської райдержадміністрації та ювенальної превенції Хотинського відділення поліції періодично перевірялися умови проживання дітей в сім`ї ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , неодноразово попереджали батьків в усній формі про відібрання дітей, якщо вони не виправлять ситуацію, а саме: наведуть лад у будинку, зроблять запас продуктів харчування та створять належні умови для проживання дітей. Відповідачів притягували до адміністративної відповідальності за неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Однак, відповідачі жодним чином не реагували та вели звичний для них спосіб життя.

05.01.2023 року під час перевірки умов проживання дітей в сім`ї ОСОБА_8 комісією було вирішено вилучити дітей від батьків у зв`язку з тим, що в будинку був антисанітарний стан, діти перебували в занедбаному стані та направлено до Хотинської лікарні для повного медичного обстеження. В подальшому було прийнято рішення про тимчасове влаштування неповнолітніх дітей в сім`ю патронатного вихователя.

Зазначають, що за час перебування дітей в сім`ї патронатного вихователя та в процесі роботи з ними практичного психолога стали відомі факти можливого систематичного вчинення батьками над дітьми різного виду насильства, про що було повідомлено правоохоронні органи. Центром соціально-психологічної реабілітації було надано рекомендацію про недоцільність повернення дітей в біологічну сім`ю та залишення дітей в патронатній сім`ї до завершення перевірок фактів можливого вчинення відносно дітей кримінальних правопорушень.

Службою у справах дітей встановлено, що неповнолітні діти відповідачів залишилися без батьківського піклування. Відповідачі, під час перебування дітей у патронатній сім`ї, жодного разу не приймали участі у вихованні дітей та не цікавилися ними, не спробували організувати з ними зустріч чи провідати їх, передати дітям гостинці.

10.07.2024 року на засіданні комісї з питань захисту прав дитини Рукшинської сільської ради було прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 та ОСОБА_1 відносно їх неповнолітніх дітей.

Позивач просить суд позбавити відповідачів ОСОБА_7 та ОСОБА_1 батьківських прав відносно їх неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , по причині ухилення від виконання батьківських обов`язків по вихованню дітей.

Процесуальні дії по справі

19 вересня 2024 року ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання (а.с.85-86).

Ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.94).

Аргументи учасників справи, подані заяви (клопотання) сторін.

Представник позивачаоргану опікита піклуванняРукшинської сільськоїради Дністровськогорайону Чернівецькоїобласті МельничукР.Г.в судовомузасіданні позовнівимоги підтримавта просивсуд їхзадовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові, додавши, що будинок, в якому проживала сім`я ОСОБА_8 , згорів та не придатний до проживання. ОСОБА_1 тимчасово мешкає у знайомих, а ОСОБА_7 перебуває в СІЗО м.Чернівці, у зв`язку з обранням йому запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила не позбавляти її батьківських прав відносно дітей, пояснивши, що їй було важко виховувати та доглядати п`ятьох неповнолітніх дітей, не вистачало часу, щоб все встигнути; діти не завжди її слухали та не допомагали. Після відібрання у них дітей та влаштування у патронатну сім`ю вона з чоловіком декілька раз приходили до школи, щоб зустрітися з дітьми. Більше року з дітьми вже не зустрічалася та не спілкувалася, їй представником служби у справах дітей було повідомлено про місце перебування дітей та необхідність їх відвідування, проте вона цього не робила. Щодо фактів вчинення насилля над дітьми заперечила. Також підтвердила, що будинок, в якому вона з чоловіком та дітьми проживала, згорів, вона наразі проживає у знайомих, а чоловік перебуває у СІЗО.

Відповідач ОСОБА_7 у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день, час та місце судового засідання повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання та за місцем тимчасового утримання, що підтверджується рекомендованими поштовими повідомленнями про вручення судових повісток, ухвали суду про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками (а.с.90,96,98,108), відзив на позов не подавав, клопотань про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції від останнього на адресу суду не надходило.

Фактичні обставини встановлені судом

Заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків та дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню, встановивши наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є батьками неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвами про народження дітей серії НОМЕР_1 від 10.11.2009, серії НОМЕР_2 від 24.11.2011, серії НОМЕР_3 від 11.06.2013; серії НОМЕР_4 від 22.03.2016; серії НОМЕР_5 від 10.03.2020 року, виданих виконавчим комітетом Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області (а.с.9,11,13,15,17).

Відповідачі ОСОБА_7 , ОСОБА_1 та їх неповнолітні діти, зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягами з реєстру Рукшинської територіальної громади від 24.08.2022 та від 09.12.2022 (а.с.19-20,83-84).

Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 від 05.10.22 року, ОСОБА_7 , ОСОБА_1 разом з пятьма неповнолітніми дітьми проживають у будинку, який складається з двох житлових кімнат, літньої кухні та коридору (кімнати і кухня потребують ремонту). Станом на день проведення обстеження 05.10.22 будинок знаходиться в антисанітарному стані, всюди брудно, неприємний запах, у найменшої дитини наявний опік руки, а у старшого хлопчика явні зміни обличчя (скривлення) та синець під оком. За наслідками обстеження дітей направлено на лікування в Хотинську лікарню та забов`язано батьків створити належні умови для проживання та виховання дітей (а.с.21).

Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 від 01.11.22 року, встановлено, що станом на 01.11.22 в кімнатах будинку розкидані іграшки, одяг, взуття, антисанітарні умови, всюди брудно, неприємний запах; у дітей ознаки хвороби ГРВІ, діти брудні та голодні. За наслідками обстеження дітей разом з матір`ю направлено до сімейного лікаря на обстеження та лікування, забов`язано батьків створити належні умови для проживання та виховання дітей (а.с.22).

За наказом Служби у справах дітей Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 30.11.2022 року №1, неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , взято на облік служби у справах дітей Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, як дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, внаслідок ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків (а.с.8).

З Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 від 29.12.22, встановлено, що станом на день проведення обстеження 29.12.22 будинок знаходиться в антисанітарному стані, всюди брудно та розкидані дитячі брудні речі, у старшого хлопчика ОСОБА_9 на ніжці виявлено опік із ускладненнями. Хлопчика разом з матір`ю направлено в Хотинську лікарню для огляду рани від опіку (а.с.23).

Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 від 05.01.23 та фототаблицями до нього, встановлено, що станом на день проведення обстеження 05.01.23 в будинку та на кухні антисанітарний стан, всюди брудно та розкидані дитячі брудні речі, на кухні весь посуд брудний, в кімнаті дитячі фекалії, діти брудні та занедбані. Батьки не створюють належних умов для проживання та виховання дітей (а.с.24).

05.01.2023 року згідно актів оцінки рівня безпеки дітей, відповідно до постанови КМУ №585, малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було вилучено із небезпечної обстановки та поміщено до КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня», що також підтверджується актами про факт передачі дітей від 05.01.2023 року, а ОСОБА_1 та ОСОБА_7 надано час для створення належних умов для проживання та виховання малолітніх дітей (а.с.35-65).

На підставі рішення виконавчого комітету Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецькоїї області від 06.01.2023 та заяв батьків ОСОБА_7 , ОСОБА_1 від 05.01.2023, неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , влаштовано з 06.01.2023 року в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_10 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.32-34,65-70), що також підтверджується актами про факт передачі дітей від 06.01.2023 (а.с.71-75).

Постановою Хотинського районного суду Чернівецької області від 02.02.2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення (за ухилення від виконання батьками передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей). Постанова набрала чинності 14.02.2023 року (а.с.104-106).

Відповідно до Акту матеріально побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_8 від 06.09.2024 року за №628 встановлено, що станом на 06.09.2024 року ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , працює по найму. До складу її сім`ї входять: чоловік ОСОБА_7 , 1980 р.н., перебуває під слідством, діти: ОСОБА_2 , 2009 р.н., перебуває у центрі соціально психологічної реабілітації дітей Чернівецької ОВА; ОСОБА_3 , 2011 р.н., ОСОБА_4 , 2013 р.н., ОСОБА_5 , 2016 р.н. та ОСОБА_6 , 2020 р.н. виховуються у патронатній сім`ї. Сім`я зареєстрована у житловому будинку, який складається з трьох кімнат, без зручностей, газове опалення відключене, користуються пічним опаленням (а.с.81).

Згідно довідки характеристики виконавчого комітету Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 06.09.2024 року за №626, ОСОБА_1 офіційно не працевлаштована; за період проживання на території сільської ради були зауваження з питань виховання та догляду за дітьми, в сільську раду надходили скарги від громадян на неналежне виковання останньою батьківських обов`язків (а.с.79).

Згідно довідки характеристики виконавчого комітету Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 06.09.2024 року за №627, ОСОБА_7 , за період проживання на території сільської ради зарекомендував себе з посередньої сторонни; в спілкуванні не завжди коректний, у нормальних стосунках із сусідами та односельцями. В сільську раду надходили скарги від громадян на неналежне виковання останнім батьківських обов`язків (а.с.80).

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні показала, що вона працювала головним спеціалістом Служби у справах дітей Дністровської РДА та знайома з сімє`ю Шинкарюків, яка перебувала на обліку служби. Так як сім`я багатодітна, служба у справах дітей постійно перевіряла умови проживання дітей. Під час перевірок були виявлені антисанітарні умови проживання дітей, останні були занедбані та з ознаками хвороб, тому батьків неодноразово попереджали про необхідність змінити поведінку по відношенню до дітей, навести лад у будинку, закупити продукти харчування, займатися їхнім вихованням. В січні 2023 року під час проведення рейдового відпрацювання с. Рукшин було перевірено сім`ю ОСОБА_8 та виявлено у будинку безлад, розкидані речі, брудний посуд, антисанітарні умови, в подальшому згідно оцінки рівня безпеки для дітей, малолітніх дітей було вилучено із небезпечної обстановки та тимчасово влаштовано у патронатну сім`ю. За час проживання у патронатній сім`ї діти змінилися в кращу сторону, стали більш розкутими та комунікабельними, відчули теплі відносини, які можуть бути в сім`ї. Батьки протягом даного періоду зустрілися з дітьми лише двічі на території навчального закладу, під час яких влаштовували конфлікти з дітьми. Також зі слів дітей з`ясувалося, що в сім`ї відносно них батьками застосовувалися дії неправомірного характеру. На даний час діти не бажають повертатися проживати до біологічних батьків.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні показала, що вона з грудня 2022 року працює у відділі ювенальної превенції Хотинського відділення поліції. 29.12.2022 року вона у складі служби у справах неповнолітніх проводила обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_8 в с.Рукшин, яка перебувала на обліку, як така, що перебуває у складних життєвих обставинах. На час обстеження в будинку були антисанітарні умови, відсутні продукти харчування, у старшого хлопчика ОСОБА_9 на ніжці виявлено опік, який ніхто не лікував. Сім`я проживала в одній кімнаті, будинок був без умов. Батьків попередили про необхідність навести лад у будинку, закупити продукти харчування, займатися вихованням дітей. Однак, під час перевірки сім`ї у січні 2023 року виявили, що жодних змін не відбулося і тому було прийнято рішення про вилучення дітей та влаштування їх в патронатну сім`ю. Під час проживання у даній сім`ї діти змінилися, стали більш відкритими. В подальшому з`ясувалося, що до дітей під час проживання з батьками вчинялися різні види насилля. На даний час відносно батьків дітей відкриті кримінальні провадження. Діти не бажають повертатися до своїх батьків.

З висновку органу опіки та піклування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 10.07.2024 року, вбачається, що органом опіки та піклування під час складання висновку було досліджено умови проживання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .Діти проживалиразом збатьками,часто знаходилисяв занедбаномустані,пропускали школубез поважнихпричин таходили голодні.Останні вихованнямдітей незаймалися,хоча їхнеодноразово попереджалипро відібраннядітей,якщо вонине виправлятьситуацію,їх булопритягнуто доадміністративної відповідальностіщодо неналежноговиконання своїхбатьківських обов`язків.Під часчергової перевіркиумов проживаннядітей 05.01.2023року буловирішено вилучитинеповнолітніх дітейвід батьківта вподальшому прийняторішення протимчасове влаштуванняв сім`юпатронатного вихователя.За часперебування дітейв сім`їпатронатного вихователя,починаючи з06.01.2023року,біологічні батькижодного разуне приймалиучасть уїхньому вихованніта нецікавилися своїмидітьми,навіть неспробували організуватиз нимизустріч,провідати їхабо передатиїм гостинці.У зв`язку з цим, орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_7 та ОСОБА_1 батьківських прав відносно неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 попричині ухиленнявід виконаннябатьківських обов`язківпо вихованнюдітей (а.с.5-7).

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права

Згідно із частиною першоюстатті 4 ЦПК Україникожна особа має правов порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до норм статей12,13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини третьоїстатті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити (абзац четвертий частини першоїстатті 1 Закону України «Про охорону дитинства»).Частиною першоюстатті 8 Закону України «Про охорону дитинства»передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина першастатті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Частиною сьомоюстатті 7 СК Українипередбачено,що дитинамає бутизабезпечена можливістюздійснення її прав, установленихКонституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованоюпостановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII(далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з частинами першою-четвертоюстатті 150 СК Українибатьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.

Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності (частина першастатті 155 СК України).

Відповідно достатті 165 СК Україниправо на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першоюстатті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першоїстатті 164 СК Українивизначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Тлумачення пункту 2 частини першоїстатті 164 СК Українидозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання обов`язків з виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини, проте лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до частини першоїстатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді цієї категорії справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свободта практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У частині першій статті 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і потрібно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

У справі «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року (заява № 10383/09) Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте потрібно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку треба враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (§ 100).

У §§ 54, 57, 58 рішення ЄСПЛ «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року, заява № 31111/04, зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. Зокрема,стаття 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободне надає батькам права вживати заходів, які можуть зашкодити здоров`ю чи розвитку дитини. Питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_7 та ОСОБА_1 ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо неповнолітніх дітей, зокрема, не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення, не надають дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до їх внутрішнього світу, зокрема, з часу перебування дітей у сім`ї патронатного вихователя, а саме з січня 2023 року відповідачі жодного разу не приймали участь у їхньому вихованні та не цікавилися своїми дітьми, навіть не спробували організувати з ними зустріч, провідати їх або передати їм гостинці.

Поведінка ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , як батьків, має виключно негативний слід у житті дітей.

Даний факт підтверджуються встановленими судом вищенаведеними доказами.

Крім того, суд зазначає, що з метою подолання ОСОБА_7 та ОСОБА_1 складних життєвих обставин працівниками служби у справах дітей Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, службою у справах дітей Дністровської районної державної адміністрації та ювенальної превенції Хотинського відділення поліції періодично перевірялися умови проживання дітей в сім`ї, неодноразово попереджали в усній формі батьків про відібрання дітей, якщо вони не виправлять ситуацію, проводилася профілактично-роз`яснювальна робота з останніми, надавалися рекомендації щодо вирішення проблемних питань. Їх було притягнуто до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків. Однак позитивних зрушень у поведінці батьків щодо виховання дітей не відбувалось. Останні продовжували вести звичний для них спосіб життя, не створили для дітей безпечних та комфортних умов проживання. Діти мали занедбаний вигляд, брудний одяг, потребували лікування, медичного обстеження. ОСОБА_7 та ОСОБА_1 безвідповідально ставилися до виконання своїх батьківських обов`язків, нехтували здоров`ям дітей, що свідчить про їх свідоме ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню неповнолітніх дітей, порушує їхні права та інтереси.

Так, у постанові від 29 вересня 2021 року у справі № 459/3411/18 (провадження № 61-10531св21) Верховний Суд зазначив, що лише факт заперечення відповідачем проти позову про позбавлення його батьківських прав не свідчить про його інтерес до дитини та реальне бажання змінити поведінку на краще, а позбавлення батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу права спілкуватися з дитиною, бачитися з нею, звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Крім цього, суд також враховує, що під час перебування справи на розгляді в суді ОСОБА_1 не вчинила жодних дій, які б свідчили про наявність у неї інтересу до спілкування з дітьми, проведення з ними часу та налагодження доброзичливих стосунків, що також свідчить про ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей.

Також, суд зазначає, що відповідач ОСОБА_7 був обізнаний про розгляд судом справи про позавлення його батьківських прав відносно неповнолітніх дітей, що підтверджується його розписками про отримання від суду копії ухвали про відкриття провадження по справі, позовної заяви з додатками, судових повісток (а.с.90,96,98,108), разом з тим, відзив на позов не подав, свою правову позицію щодо позовних вимог не висловив, за професійною допомогою адвоката для представництва його інтересів у суді, у разі неможливості з`явитися до суду, не звертався, отже відповідач ОСОБА_7 не скористався способами захисту своїх прав як батька, не надав суду доказів намагання брати участь у вихованні дітей.

Отже позивачем надано докази, які свідчать про ухилення відповідачів від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей та їх винну поведінку.

При цьому суд бере до уваги висновок органу опіки та піклування щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 та ОСОБА_1 як такого, що підтверджує факт ухилення відповідачів від виконання батьківських обов`язків.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи, зокрема, ставлення батьків до дітей, обрання пасивної участі у житті дітей (тривала бездіяльність батьків, відсутність будь-яких позитивних змін у поведінці батьків щодо виховання дітей), тому суд прийшов до висновку про необхідність застосування до відповідачів ОСОБА_7 та ОСОБА_1 такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Суд звертає увагу відповідачів на те, що відповідно до ч.1ст.169 Сімейного кодексу України,мати,батько,позбавлені батьківськихправ,мають правона зверненнядо судуз позовомпро поновленнябатьківських прав, якщо змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини.

Розподіл судових витрат

Згідно ст. 141 ЦПК України суд вирішує питання про розподіл судових витрат між сторонами. Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 19.09.2024 року позивача Орган опіки та піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області звільнено від сплати судового збору при подачі позову.

Згідно з частиною шостоюстатті 141 ЦПК Україниякщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору з 01.01.2024 за подання до суду позовної заяви немайнового характеру юридичною особою справляється у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3028 грн.

Таким чином, з відповідачів необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 3028 грн.

Керуючись ст.ст.263,265 ЦПК України,ст.ст.150,155,п.2ч.1ст.164,180 Сімейного кодексу України, суд,

? В И Р І Ш И В :

ПозовОргану опіки та піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до ОСОБА_7 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків: НОМЕР_6 ,зареєстроване місцепроживання заадресою: АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_7 ,зареєстроване місцепроживання заадресою: АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Передати неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , під опіку органу опіки і піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області.

Стягнути з ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень з кожного.

Рішення може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач: Орган опіки та піклування Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, адреса місця знаходження: 60030, Чернівецька область, Дністровський район, с.Рукшин, вул.Головна, буд. 35-а, код ЄДРПОУ: 04416938.

Відповідач: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,РНОКПП НОМЕР_6 ,зареєстроване місцепроживання заадресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,РНОКПП НОМЕР_7 ,зареєстроване місцепроживання заадресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 12.12.2024 року.

Суддя Т.М.Ковальчук

СудХотинський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124024765
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —724/3122/24

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Ковальчук Т. М.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Ковальчук Т. М.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Ковальчук Т. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Ковальчук Т. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Ковальчук Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні