П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 грудня 2024 року справа 160/4402/24
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Добродняк І.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 (головуючий суддя Врона О.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 15.02.2024 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову у перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань №3/2368 від 07.11.2023 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019;
- зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань №3/2368 від 07.11.2023 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019.
Вказує, що він 21.12.2023 звернувся із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 в зв`язку із прийняттям Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Письмовою відповіддю №25937-23754/А-02/8-0500/23 від 15.12.2023 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки від 07.11.2023.
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Донецькій області підтвердило свою позицію, викладену в листі №25937-23754/А-02/8-0500/23 від 15.12.2023, що пенсія не може бути перерахована з 01.01.2018 на підставі довідки від 07.11.2023.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 позов задоволений.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Донецькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на ті самі доводи, що і у відзиві на позовну заяву.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, оклади чи доплати за військове (спеціальне) звання, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій в зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій в розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей в зв`язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до частини 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок проводиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку, розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, в редакції до 24.02.2018 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій в розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють в п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє в п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають в десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 5 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати, підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами встановлені Кабінетом Міністрів України в зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення, щомісячна премія в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою в тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводились випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувались їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених в абзаці 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до додатку 2 до Порядку встановлена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій передбачені: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання і використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивне звання, премія.
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018, перерахувати пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 в розмірі 50 відсотків, з 01.01.2019 в розмірі 75 відсотків, з 01.01.2020 в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008:
- пункти 1, 2 викладені в такій редакції: « 1) Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 2) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для перерахунку пенсій, про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України в десятиденний строк з моменту надходження повідомлення складають списки за формою відповідно до додатку 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії»;
- абзац 1 пункту 3 викладений в такій редакції: «на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою відповідно до додатків 2, 3 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України»;
- пункт 5 викладений в такій редакції: «під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції». Розмір премії визначається в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункту;
- додаток 2 викладений в такій редакції та встановлена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій передбачені: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 та Верховного Суду від 12.11.2019, визнані протиправними і нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5, додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 оскільки вони звужують зміст і обсяг існуючих прав і свобод з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення, премії, які отримували військові пенсіонери під час служби та які враховувались при попередніх перерахунках пенсії.
Суди у справі №826/3858/18 зазначили, що Кабінет Міністрів України не має повноважень змінювати структуру грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсій. Такі повноваження має виключно Верховна Рада України. З прийняттям Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 протиправно перестали враховуватись надбавки, доплати, підвищення, премії для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Таким чином, в період з 01.01.2018 по 31.03.2019 правовідносини з питань перерахунку пенсії військовослужбовцям регулювались Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якого для перерахунку пенсії мають враховуватись оклади за посадою, оклади за військове звання, процентні надбавки за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії; та Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою з грошового забезпечення для перерахунку пенсій були виключені додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії.
Відповідно до частини 1 3 статті 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. В разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Окружний суд дійшов обгрунтованого висновку, що у спірних правовідносинах в період 01.01.2018 по 31.03.2019 має застосовуватись Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не Постанова КМУ №103 від 21.02.2018, яка є підзаконним актом.
Відтак, ОСОБА_1 обгрунтовано 21.11.2023 звернувся із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 в зв`язку із прийняттям Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з нового розміру грошового забезпечення, враховуючи посадовий оклад 3660гр, оклад за військовим званням 1340гр, процентну надбавку за вислугу років 2000гр, надбавку за особливості проходження служби 1722гр, премію 1797гр06к, - всього 10519гр06к згідно довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань №3/2368 від 07.11.2023 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019.
В свою чергу відмова ГУ ПФУ в Донецькій області у перерахунку пенсії з 01.01.2018, викладена в листі №25937-23754/А-02/8-0500/23 від 15.12.2023, протирічить діючому законодавству та обгрунтовано визнана окружним судом протиправною.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 11.08.2023 у справі №380/103/22 та зазначив що перерахунок пенсії необхідно здійснювати з 01.01.2018, а не з 05.03.2019, з дня набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/3858/18.
Окружний суд правильно відхилив доводи ГУ ПФУ в Донецькій області що пенсія не може бути перерахована з 01.01.2018 на підставі довідки від 07.11.2023. В довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань №3/2368 від 07.11.2023 вказаний розмір грошового забезпечення з 01.01.2018, встановлений Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241 244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 без змін.
Постанова набирає законної сили з 20.12.2024 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддяА.В. Суховаров
суддіО.В. Головко
суддіІ.Ю. Добродняк
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124025982 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Суховаров А.В.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні