Справа №402/1176/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" грудня 2024 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області
в складі:
головуючого - судді Ясінського Л.Ю.
за участю секретаря судового засідання Ільченко Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Терновенко Р.М. , який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Благовіщенської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно.
Позов до суду мотивовано зі слідуючих підстав:
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Клехівка Фастівського району Київської області померла мати позивача - ОСОБА_2 , після її смерті відкрилася спадщина, що складається з земельної ділянки, кадастровий номер 3525585200:02:000:0468, площею 3,5173 га, яка розташовані на території Благовіщенської міської ради село Луполово Голованівського району Кіровоградської області.
Після смерті ОСОБА_2 спадщина залишилась відкритою та ніким не успадкованою.
Спадкоємцем ближчого ступеню споріднення після смерті ОСОБА_2 є її донька, тобто позивач у справі ОСОБА_1 .
20 листопада 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Кримської Н.П. з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 для успадкування земельної ділянки, однак нотаріус повідомила, що при перевірці документи наданих ОСОБА_1 було виявлено розбіжності у документи, які підтверджують родинні відносини та у неї відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку яку бажає успадкувати, про що було видано роз`яснення про неможливість вчиненні нотаріальної дії.
У зв`язку з викладеним позивач, просить встановити факт родинних відносин, а саме, що позивач ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, яка належала на праві власності її матері ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 27 листопада на підставі вказаної позовної заяви відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 25 грудня 2024 року.
Крім того, судом витребувано в державного нотаріуса Гайворонської державної нотаріальної контори Кіровоградської області Наталії Ковбасюк інформацію щодо кола спадкоємців, які залишилися після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Клехівка Фастівського району Київської області.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Терновенко Р.М., повноваження якого містяться в матеріалах справи не з`явились, представник позивача подав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, однак подав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує проти задоволення позову.
Враховуючи те, що учасники справи у судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з ч.2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що необхідно задовольнити.
Щодо заявлених вимог про встановлення факту родинних відносин, суд зазначає таке.
Перелік фактів, які підлягають встановленню судом викладений в ч.1 ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Згідно ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п.1постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 7 вказаною постанови передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Згідно листа Верховного суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
До заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази: 1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, по господарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); 2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; 3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження позивача вона значиться, як ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьками являються ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ( а.с.16).
При укладенні шлюбу 12.06.1998 року позивач змінила своє прізвище з дівочого " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу ( а.с.17).
Між батьками позивача - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було розірвано шлюб, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу ( а.с.18-19).
Після розірвання шлюбу мати позивача уклала 19 грудня 1983 повторний шлюб з ОСОБА_8 та після укладення нового шлюбу змінила своє прізвище на ОСОБА_9 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу ( а.с.20-21)
Приймаючи до уваги підтвердження обставин існування родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 , а також те, що встановлення юридичного факту має значення для охорони прав та інтересів позивача, оскільки остання позбавлена можливості у позасудовому порядку встановити вказаний факт з метою оформлення спадкових прав, суд приходить до висновку про необхідність встановити факт того, що позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнивши її позовні вимоги в цій частині.
Щодо позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.1218, ч.ч.1, 2 ст.1220ЦК України внаслідок смерті особи відкривається спадщина, до складу якої входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , про що було видано свідоцтво про смерть ( а.с.9)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за законом на усе належне йому на праві приватної власності майно, в тому числі на земельну ділянку, кадастровий номер 3525585200:02:000:0468, площею 3,5173 га, яка розташовані на території Благовіщенської міської ради село Луполово Голованівського району Кіровоградської області., яка належала ОСОБА_2 на праві приватної власності, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-КР №018316 ( а.с.11-14).
Згідно Інформаційної довідки з Спадкового реєстру №79384217, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась та свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
20 листопада 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Кримської Н.П. з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 для успадкування земельної ділянки, однак нотаріус повідомила, що при перевірці документи наданих ОСОБА_1 було виявлено розбіжності у документи, які підтверджують родинні відносини та у неї відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку яку бажає успадкувати, про що було видано роз`яснення про неможливість вчинення нотаріальної дії ( а.с.22).
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до вимог ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч.1 ст.1222 ЦК України).
Відповідно до ч ч.1, 3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно, який, відповідно до вимог ст. 68 Закону України «Про нотаріат», при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва та склад спадкового майна.
Отже, діючим законодавством України чітко визначений порядок отримання спадкоємцем документа, який посвідчує його право на успадковане майно - свідоцтва про право на спадщину, видачу якого, відповідно до норм цивільного законодавства та Закону України «Про нотаріат», покладено на нотаріальний орган. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку. Як вбачається з постанови приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Н.Кримської позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її брата у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Припиняється право власності, зокрема, у разі смерті власника (п. 11 ч. 1ст. 346 ЦК України).
Згідно зі ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку (п. 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року).
Верховний Суд України у постанові Пленуму № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» в п.23 роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки позивач є спадкоємцем за законом вищевказаного спадкового майна, однак не може оформити свої спадкові права, тому його права підлягають захисту в судовому порядку шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно.
Оцінивши всі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними, законними, а тому підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 12, 13, 81, 89, 200, 206, 265, 315, 319 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1216-1218, 1220, 1270, 1272, 1297 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
позов ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 являється рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності земельну ділянку кадастровий номер 3525585200:02:000:0468, площею 3,5173 га, яка розташовані на території Благовіщенської міської ради село Луполово Голованівського району Кіровоградської області в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Благовіщенська міська рада Кіровоградської області, місцезнаходження: Кіровоградська область Голованівський район місто Благовіщенське вулиця Промислова 23/54 код ЄДРПОУ 05402697.
Суддя: Л.Ю.Ясінський
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124029222 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Ясінський Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні