Справа № 147/814/24
Провадження № 2-о/147/45/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024 року с-ще Тростянець
Тростянецького районного суду Вінницької області у складі:
головуючого суддіНатальчук О.А.,
присяжних Горб Л.В., Антонюк Л.В.,
із секретарем Свистун А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до судуіз заявою про визнання її сестри ОСОБА_2 , 1960 р.н. недієздатною та призначення опіки.
Заяву обґрунтовує тим, що вона є сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає з нею в АДРЕСА_1 , та перебуває на утриманні заявника. Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААБ №293435 від 05.07.2012, сестрі ОСОБА_1 - ОСОБА_2 встановлено першу А групу інвалідності безстроково та зазначено в потребі сторонньої допомоги та догляду. Відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда від 05.07.2012 №1622, остання потребує відновної терапії, медичного спостереження, психіатричної медикаментозної допомоги, психологічної та педагогічної корекції. В даний час ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, в зв`язку з чим її поведінка неадекватна. Також зазначено, що основний догляд за сестрою, її лікуванням та утриманням займається ОСОБА_1 .
За таких обставин заявник просила визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановити над нею опіку та призначити заявника її опікуном.
Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 03.06.2024 заяву прийнятодо розгляду,відкритопровадженнята призначеносудовезасідання.
17.06.2024 доручено експертам Вінницької філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» проведення судово -психіатричної експертизи. На вирішення експертизи поставлено такі питання: Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , на психічну хворобу? Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними? Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , стороннього догляду та встановлення над нею опіки? Провадження у справі зупинено.
12.12.2024 до суду надійшов висновок судово-психіатричної експертизи за №553 від 03.10.2024 та матеріали цивільної справи №147/814/24.
Ухвалою суду 12.12.2024 поновлено провадження у справи та призначено справу до судового розгляду.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі. Заяву підтримала.
Представник ОСОБА_2 , адвокат Шуляк В.М., подала заяву про розгляд справи без її участі та участі особи відносно якої розглядається справа.
Представник опікунської ради при виконавчому комітеті Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області в судове засідання не з`явився. Про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань не заявляли.
Ураховуючи наведене, а також обставини даної справи та надані на їх підтвердження докази, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому проводить його в даному судовому засіданні, на підставі зібраних у справі доказів, за відсутності осіб, які беруть участь у справі, при цьому не здійснюючи фіксування судового процесу технічними засобами.
Згідно зі ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч.2 п.1ст.293 ЦПК України).
Главою 2 Розділу IV ЦПК України врегульовано саме порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Куниче Крижопільського району Вінницької області. її батьками записано: батько - ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.16).
30.05.1993 ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , у зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_7 » (а.с.15).
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Куниче Крижопільського району Вінницької області. її батьками записано: батько - ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.17).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними сестрами.
Дані особи проживають за однією адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 27.02.2024 №134 (а.с.20).
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №293435 від 05.07.2012, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено з 19.06.2012 першу А групу інвалідності безтерміново. Також зазначено, що остання потребує сторонньої допомоги та догляду (а.с.18).
Відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда від 05.07.2012 №1622, ОСОБА_2 потребує відновної терапії, медичного спостереження, психіатричної медикаментозної допомоги, психологічної та педагогічної корекції (а.с.19).
У висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу №49 від 17.04.2024, протокол №37, у ОСОБА_2 встановлені обмеження у самообслуговуванні; обмеження у здатності до самостійного пересування; обмеження у здатності до орієнтації та спілкування; обмеження здатності контролювати свою поведінку (а.с.22).
Згідно зі ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. ст. 39, 40 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта Вінницької філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» №553 від 03.10.2024, ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості помірного ступеня з відхиленнями у поведінці (F71.8). ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Вона потребує стороннього догляду та опіки (а.с.42,43).
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 позбавлена можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, відтак, є підстави для визнання її недієздатною фізичною особою.
Згідно ч.1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно ч.1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Частиною 1 ст.300 ЦПК України визначено, що суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області за №773 від 27.06.2024 було затверджено висновок опікунської ради та визнано за доцільне призначити опікуном ОСОБА_2 її сестру ОСОБА_1 .
Таким чином, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства - захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна. При цьому із змісту норм ЦК України та ЦПК України також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
У ході розгляду даної справи обставин, визначених ст. 64 ЦК України, які б могли перешкоджати ОСОБА_1 бути опікуном над її сестрою, матеріали справи не містять, а судом не встановлено.
Зокрема, ОСОБА_1 за станом здоров`я здатна здійснювати догляд за хворою, що підтверджується рішення №219 від 08.05.2024 КНП «Тростянецький ЦПМСД» Тростянецької селищної ради.
Таким чином, суд вважає, що заяву слід задовольнити повністю.
Згідно ч.6 ст.300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Строк дії даного рішення суд встановлюється тривалістю у два роки з моменту набрання ним законної сили.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Згідно ч.1 ст.40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
У відповідності до вимог ч.2 ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно ч.10 ст.139 ЦПК України, якщо у справах окремого провадження виклик свідків, призначення експертизи, залучення спеціалістів здійснюються за ініціативою суду, а також у випадках звільнення від сплати судового збору або зменшення його розміру, відповідні витрати відшкодовуються за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 139,247, 259, 264, 268, 272, 300 ЦПК України, ст.ст.36,37,40,59,60,63ЦК Українисуд,- суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки, задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с.Куниче, Крижопільського району Вінницької області, жительку АДРЕСА_1 , недієздатною.
Встановитиопіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк дії даного рішення - два роки, з моменту набрання ним законної сили.
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 ЦПК України, тобто двох років визначених у рішенні суду.
Згідно ч.5 ст.300 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 .
Витрати за проведення судово-психіатричної експертизи віднести за рахунок держави шляхом стягнення їх на користь Вінницької філії СПЕ ДУ «ІПС МОЗ УКРАЇНИ» (ЄДРПОУ: 04803492; МФО 820172; УДКСУ у Подільському районі м.Києва, розрахунковий рахунок: НОМЕР_3 ; призначення платежу: «оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 ; цивільна справа №147/814/24, Вінницька філія судових експертиз, - експерт ОСОБА_8 ») у сумі 8240 (вісім тисяч двісті сорок) гривень 48 (сорок вісім) копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, місцезнаходження якого за адресою: с.Ободівка, вул.Ватутіна, 8, Гайсинський район Вінницька область, код ЄДРПОУ 043331107.
Повний текст рішення складено 24.12.2024.
Головуючий суддя О.А. НАТАЛЬЧУК
Присяжні: Л.В. АНТОНЮК
Л.В. ГОРБ
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124030324 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні