Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.12.2024 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі головуючого-судді Трагнюк В.Р., секретар судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Химишинець Едіта Ігорівна, до Вилоцької селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Химишинець Едіта Ігорівна, звернулася в суд із позовом до Вилоцької селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивачки ОСОБА_2 .
Останнім місцем його проживання було АДРЕСА_1 .
До складу спадщини, що відкрилася на день смерті ОСОБА_2 ввійшло нерухоме майно - земельна ділянка загальною площею 1,21 га, розташована на території Перехрестівської сільської ради, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка була належна спадкодавцю на праві власності, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю серії І-ЗК №038958 від 08.12.2000.
Виправлення імені власника земельної ділянки, хоча й застережене, є перешкодою для оформлення спадщини у нотаріальному порядку.
Виправлення вчинене у зв`язку із записом імені брата позивачки із вжиттям українського аналогу угорського імені ОСОБА_3 .
На день смерті спадкодавця ОСОБА_2 разом із ним проживала одна особа - позивач (сестра) ОСОБА_1 .
Позивач зазначає, що спадкодавець (брат позивача) не мав власної сім`ї. Спадкоємці першої черги відсутні. Позивач, як спадкоємець другої черги, прийняла спадщину в силу ст.1268 ЦK України.
Сторони по справі в судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, представник подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги просить задоволити.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивачки ОСОБА_2 (а.с.7-9).
Останнім місцем його проживання було АДРЕСА_1 (а.с.8).
До складу спадщини, що відкрилася на день смерті ОСОБА_2 ввійшло нерухоме майно - земельна ділянка загальною площею 1,21 га, розташована на території Перехрестівської сільської ради, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка була належна спадкодавцю на праві власності, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю серії І-ЗК №038958 від 08.12.2000 (а.с.12-13).
Виправлення імені власника земельної ділянки, хоча й застережене, є перешкодою для оформлення спадщини у нотаріальному порядку.
Виправлення вчинене у зв`язку із записом імені брата позивачки із вжиттям українського аналогу угорського імені ОСОБА_3 (а.с.10-11).
За змістом довідки Вилоцької селищної ради Берегівського району від 08.10.2024 року на день смерті разом із ним проживала одна особа - сестра ОСОБА_1 (а.с.8).
Судом встановлено, що спадкодавець (брат позивача) не мав власної сім`ї. Спадкоємці першої черги відсутні. Отже позивачка, як спадкоємець другої черги, прийняла спадщину в силу ст.1268 ЦK України (а.с.14).
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати Свідоцтво про право на спадщину. Статтею 1297 зазначеного Кодексу встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Верховний Суд України в п. 23 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 роз`яснив, що Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За змістом ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до п. п. 4.15, 4.18 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22 лютого 2012 року за № 295/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, Витяг з Реєстру прав власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте шляхом переходу права власності в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний нею спосіб, передбачений законом.
Таким чином, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 211, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , набуте в порядку спадкування за законом після смерті її рідного брата ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку загальною площею 1,21 га, розташовану на території Перехрестівської сільської ради, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка була належна спадкодавцю на праві власності, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю серії І-ЗК № 038958 від 08.12.2000 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення суду складено 24.12.2024 року.
ГоловуючийВ. Р. Трагнюк
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124031010 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні