Справа № 752/13071/23
Провадження №2-о/523/465/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2024 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого суді Мурманової І.М.
за участі секретаря судового засідання Бєлік Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 в м. Одеси цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
Від імені та в інтересах ОСОБА_1 до Голосіївського районного суду м. Києва з заявою про встановлення факту народження дитини, звернувся адвокат Короку Владислав Вікторович. В обґрунтування заявлених вимог представник зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі у місті Мандбідж Сирійської Арабської Республіки. Представник зазначає, що заявник з 2006 року перебуває в зареєстрованому шлюбі, від якого у подружжя народилась діти. В 2014 року у зв`язку з анексією Криму, родина покинула місце проживання та виїхала на місце проживання на підконтрольну територію України в м. Херсон.
В подальшому, родина потрапила до Сирійської Арабської Республіки, з якої були репатрійовані у грудні 2021 року. Дитина, факт народження якої просить встановити представник заявника народилась у місті Мандбідж Сирійської Арабської Республіки, яке було підконтрольне терористам, а тому свідоцтво про народження дитини отримати виявилось не можливим.
З урахуванням викладеного представник заявника просить: встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Мандбідж Сирійської Арабської Республіки, у громадянки України ОСОБА_1 та громадянина України ОСОБА_3 .
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 01.03.2024 р. цивільну справу передано за підсудністю до Суворовського районного суду м. Одеси.
Після надходження та реєстрації зазначеної заяви, суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до ст.ст. 14, 33 ЦПК України.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 16 липня 2024 року цивільну справу прийнято до провадження та призначено розгляд справи в судове засідання (а.с.112).
На адресу суду 21.10.2024 року (вх. № 34351) за підписом представника заявника надійшло клопотання про приєднання доказів, а саме копії листів-відповідей наданих на адвокатський запит (а.с.136-140).
В подальшому, ухвалою суду від 22 жовтня 2024 року було задоволено клопотання представника заявника ОСОБА_1 адвоката Корока Владислава Вікторовича про витребування доказів.
Витребувано від Міністерства закордонних справ України інформацію щодо підтвердження факту репатріації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із Сирії через Ірак в Україну, 22.11.2021 року, разом з дітьми, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (свідоцтво про народження якого відсутнє) (а.с.149).
На адресу суду 30.10.2024 (вх. № 35788) надійшов лист Голосіївського районного суду м. Одеси з наданням листа відповіді Управління правового забезпечення Служби Безпеки України (а.с.151,152).
На виконання ухвали суду про витребування доказів, на адресу суду 13.12.2024 року (вх. № 8206) надійшов лист відповідь Міністерства закордонних справ щодо оформлення документів посвідчення особи на повернення в Україну (а.с.156-165).
Чергове судове засідання у справі призначено на 18 грудня 2024 року.
На адресу суду 18.12.2024 року (вх. № 8327) надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 адвоката Корока В.В. щодо можливості розгляду справи у відсутність заявника, згідно якої останній зазначив, що заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити (а.с.167).
Представник заінтересованої особи: Суворовського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про час та місце слухання справи повідомлений, до суду не з`явився, про причини не явки суду не повідомив (а.с.166).
Судом встановлено, що сторони повідомлені належним чином, представник заявника надав заяву про слухання справи за його відсутності, а відтак підстав для відкладення слухання справи судом не встановлено.
Вирішуючи заявлені вимоги суд виходить з наступного.
Главою 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (надалі-Правила) закріплено правила Державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, згідно яких державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.
Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно п.2глави І розділу ІІІ Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 р. № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 р. за № 953/35236.
б) медичне свідоцтво про народження(форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1150/13024;
в)медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу(форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, народженої поза закладом охорони здоров`я, також подається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 р. № 9. У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше, також отримується документ, визначений у підпункті «а», або подається документ, зазначений у підпункті «б» цього пункту.
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «а» цього пункту, сформованого до введення воєнного стану в Україні, чи дубліката документа, визначеного у підпунктах «б» - «ґ» цього пункту, державна реєстрація народження здійснюється після перевірки факту проведення державної реєстрації народження за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
У разі подання документа, визначеного наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 березня 2022 р.№ 407«Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07 березня 2022 р. за № 293/37629, який видано в межах адміністративно-територіальних одиниць, що входять до затвердженого Міністерством юстиції України переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану та в межах яких відділами державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація народження фізичної особи та її походження у зв`язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією території України не проводиться, перевірка також проводиться у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, визначеному відповідним наказом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ).
Відсутність актового запису про народження підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за формою, наведеною у додатку 22 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 р. № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 р. за № 691/15382 (із змінами).
Якщо в результаті перевірки виявлено актовий запис про народження, який зберігається на тимчасово окупованій території України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану поновлює його в установленому законодавством порядку.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно доп.3глави 1розділу ІІІПравил,державна реєстраціянародження дитинипроводиться замісцем народженнядитини абоза місцемпроживання їїбатьків чиодного зних. Якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе батьком дитини.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу ІІІ Правил, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження, підтверджене одним із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, або місце проживання батьків чи одного з них.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду.
Відповідно до п. 5 глави 1 розділу ІІІ Правил, державна реєстраціянародження дітей,які народилися в експедиції або в іншійвіддаленій місцевості,де немає органівдержавної реєстраціїактів цивільногостану,проводиться замісцем проживаннябатьків чи одного з них не пізніше одного місяця з дня їх повернення. У цих випадках за бажанням батьків місцем народження дитини в актовому записі про народження зазначається місце проживання батьків або фактичне місце народження, якщо воно підтверджене одним із документів, визначених у пункті 2 цієї глави, про що робиться відповідна відмітка в графі «Для відміток» актового запису про народження.
Як вбачається з посвідчення особи № НОМЕР_1 , паспорту громадянина України ОСОБА_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 , остання народилась в м. Євпаторія АР Крим Україна (а.с.10).
Заявник зазначає, що в 2014 році після анексії Криму, та після народження доньки ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_8 , її родина виїхала на підконтрольну територію України до міста Херсон. Після чого через Туреччину родина потрапила до Сирійської Арабської Республіки, з якої була репатрійована у грудні 2021 року. Заявник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_2 , який народився в м. Мандбідж Сирійської Арабської Республіки.
У зв`язку з тим, що в Сирійській Арабській Республіці тривала громадянська війна, більшу частину території контролювала терористична організації «Ісламське государство». В 2018 року родина попала в полон, після чого були одразу розділені.
Судом, з документів, що надійшли на ухвалу суду про витребування доказів від Міністерства закордонних справ встановлено, що 09.01.2021 року Посольство України в Республіці Ірак підтвердило факт залучення консульської посадової особи Посольства до заходів з евакуації осіб.
Також відповідно до листа тимчасового повіреного встановлено, що за заявою у консульському підрозділі ПУ Інформацією, в ході виїзного консульського обслуговування 21.11.2021 року першим секретарем з консульських питань ПУ в Іраку було видано посвідчення особи на повернення в Україну CR224131 на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , до якого також були внесені прізвища ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно листа МЗС встановлено, що заявник разом з дітьми були доставлені в м. Ербіль (Республіка Ірак) з території, що перебувала (і перебуває станом на сьогодні) під контролем кордонів САР, та репатрійовані в України авіарейсами (у розпорядженні Посольства та МЗС)
З огляду на досліджені документи встановлено, що заявник разом з дітьми були репатрійовані на територію України, (адреса проживання за кордоном: ОСОБА_7 ).
Щодо походження дитини від матері ОСОБА_1 , судом досліджується висновок розслідування справи оскаржуваного материнства № 1155/04-2022 від 08.04.2022 року.
Згідно вказаного висновку зазначено, що використано біологічний матеріал передбачуваної матері - ОСОБА_1 (ідентифікована на підставі паспорту № НОМЕР_1 , України, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , із заяви передбачуваної матері.
З метою визначення материнства було проведено порівняльне дослідження алелей у геномній ДНК досліджених осіб: виявлено алелі, що збігаються у всіх дев`ятнадцяти поліморфних локусах, що містять тетрануклеотидні повтори у дитини та передбачуваної матері. ймовірність справжнього материнства становить 99, 999%, що відповідає словесному формулюванню «материнство практично доведено» (а.с.24-25).
З огляду на відсутність документів, щоб підтвердили фактичне місце народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в Мандбідж Сирійської Арабської Республіки; наявність доказів перебування малолітнього до 2021р. (час визволення з полону) в таборі для переміщених осіб; їх вивезення до України з міста Ербіль, Республіка Ірак, суд приходить до висновку про доцільність зазначення місцем народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 місто Мандбідж Сирійської Арабської Республіки, та відповідно зазначення в актовому записі про народження - місто Мандбідж Сирійської Арабської Республіки.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянином України, уродженцем м. Душанбе Таджикістан. Шлюб зареєстровано 25 серпня 2006 року Відділом державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції в АРК, актовий запис № 490 (а.с.33).
Відповідно до положення стаття 133 СК України - якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Судом встановлено, що заявник перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , а відтак відомості про батька дитини мають бути внесені відповідно до положення ст. 133 СК України.
Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя (ч. 1 ст. 122 СК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Під час розгляду справ окремого провадження суд, у відповідності з вимогами статті 294 ЦПК України, зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки обставини на які посилалась заявник у своїй заяві знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.
На підставі викладеного та керуючись, ст. 122, 131 СК України, ст.ст. 76-80, 247, 293-300, 316-320, 354-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Мандбідж Сирійської Арабської Республіки, у громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , паспорт ID картка № НОМЕР_1 , дата видачі 15.02.2022 року, та громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 23.12.2024р.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124032380 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Мурманова І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні