Рішення
від 28.11.2024 по справі 159/5035/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/5035/24

Провадження № 2/159/1339/24

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

під головуванням судді Губара В.Є.,

з участю секретаря судового засідання Щесюк Н.Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер братпозивача - ОСОБА_2 .Після його смерті залишилось спадкове майно, частиною якого є: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , земельна ділянка для будівництва та обслуговування будинку розміром 0,25 га; земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальним розміром 2.0269 га, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальним розміром 2.0253 га. Зазначені земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства успадковані ОСОБА_2 від своєї матері - ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та свого брата - ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак за життя спадкодавець не встиг оформити правовстановлюючі документи. Позивач являється спадкоємцем другої черги за законом, оскільки спадкодавець приходиться їй братом. На час смерті брата проживала з ним без реєстрації. В нотаріальному порядку позивач, як спадкоємець за законом після смерті брата не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки вона не була зареєстрована разом із спадкодавцем на момент смерті за однією адресою і пропустила строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Причиною пропуску зазначає те, що вона помилково вважала, що фактично проживаючи з братом на час смерті останнього отримала право на спадкування, а також брак коштів для оформлення спадщини, оскільки невеликих заробітків не завжди вистачає на прожиття, а на її повному утриманні перебуває чоловік - ОСОБА_5 , інвалід першої групи, що потребує догляду і постійного коштовного лікування, а оформлення документів потребує значних витрат. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 13.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

30.09.2024 ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача та позивач в судове засідання не з`явилися, просили розгляд справи проводити у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю, просять їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, попередньо подав клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позов визнав, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.

Згідно вимог ч.2ст. 247 ЦПК Україниз огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 є братом позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_3 , свідоцтвом про укладення ОСОБА_6 шлюбу з ОСОБА_5 серії НОМЕР_4 , після укладання якого їй присвоєно прізвище " ОСОБА_7 ".

Згідно довідки Велицької сільської ради Ковельського району №985 ОСОБА_2 успадкував від своєї матері - ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та свого брата - ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ за №708335 від 06.04.2008, та витягу про реєстрацію права власності за №19701315 від 29.07.2008; земельну ділянку для будівництва та обслуговування будинку розміром 0,25 га; земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальним розміром 2.0269 га, згідно державного акту серії ВЛ за №067346; земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальним розміром 2.0253 га, згідно державного акту серії ВЛ за №067345, однак за життя не встиг оформити правовстановлюючі документи.

Позивач пропустила строк на звернення до нотаріуса через поважні причини, зокрема оскільки не достатньо обізнана із цивільним законодавством, тому помилково вважала, що прийняла спадщину після смерті брата, адже на день його смерті вона фактично проживала разом із ним за однією адресою по АДРЕСА_1 , хоча була зареєстрована у власному будинку - АДРЕСА_2 . Вважала, що своїми діями фактично прийняла спадщину, оскільки здійснила обряд поховання, вступила в управління і володіння спадковим майном, а саме обробляє спадкові земельні ділянки, доглядає за будинком і оригінали правовстановлюючих документів знаходяться у неї. Крім того, позивач не мала коштів для оформлення спадщини, оскільки на її повному утриманні перебуває чоловік - ОСОБА_5 , інвалід першої групи, що потребує догляду і постійного коштовного лікування, що підтверджується пенсійним посвідченням за № НОМЕР_5 , довідкою МСЕК серія 12ААА за №749363 та довідкою Рівненської сільської ради Ковельського району Волинської області за №193.

Відповідно до положень ст.1217та ст.1218 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день з якого вона оголошується померлою.

Як визначено ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 77877141 від 05.08.2024 вбачається, що спадкова справа за померлим ОСОБА_2 не заводилася.

Таким чином, позивач є на даний час єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 за законом.

Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням встановлених обставин справи, які повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами та не заперечуються сторонами, встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини позивачем пропущений з поважних причин, у зв`язку з чим наявні підстави для задоволення позовних вимог та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судові витрати згідно з клопотанням позивача слід залишити за ним.

Керуючись ст.ст.10, 12, 81, 82, 89, 141, 263, 264, 265 ЦПК України та на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України,

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 , додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Велицька сільська рада Ковельського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04333916, місце знаходження: вул.Перемоги, 88, с.Велицьк, Ковельський р-н, Волинська обл.

Головуючий:В. Є. ГУБАР

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124032527
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —159/5035/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні