Справа № 289/2127/24
Номер провадження 2-о/289/108/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.12.2024 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Мельника О.В., за участю: секретаря судового засідання Писаренко К.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Вишевицька сільська рада Житомирського району Житомирської області (вул. Миру, буд. 18, с. Вишевичі, Житомирський р-н, Житомирська обл.) про встановлення факту родинних відносин та факту реєстрації шлюбу,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин із своїми батьками.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявниці ОСОБА_3 у віці 57 років в с. Ірша Радомишльського району Житомирської області, аІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявниці ОСОБА_4 у віці 67 років в с. Ірша Радомишльського району Житомирської області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 на випадок своє смерті ОСОБА_4 зробила розпорядження у вигляді заповіту в якому зазначила, що усе її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в тому числі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право за законом заповіла ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . 10 квітня 2019 року ОСОБА_2 в письмовій формі відмовилась від прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_4 . 05 лютого 2024 року ОСОБА_2 в письмовій формі відмовилась від прийняття спадщини після померлого ОСОБА_5 .
Заявник звернулася до Приватного нотаріуса Радомишльського нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_4 ,що прийняла спадщину після свого чоловіка ОСОБА_5 ,але не оформила своїх спадкових прав,було відмовлено у зв`язку із тим, що в документах, які підтверджують родинні зв`язки маються розбіжності.
Таким чином, виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме, те що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 являється рідним батьком ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 також те, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 являється рідною матір`ю ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Та встановити факт реєстрації шлюбу померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Заявник в судове засідання з`явилася, подала заяву в якій просить провести розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги спросить задоволити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , про розгляд справи повідомлена належним чином, до суду з`явилась, подала заяву в якій просить провести розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить задоволити.
Представник заінтересованої особи Вишевицька сільська рада Житомирського району Житомирської області в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву в якій просить провести розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують.
Суд, дослідивши матеріали справи, докази надані в їх обґрунтування, вважає, що зазначені в заяві вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 293, 315 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку встановлюються факти, що мають юридичне значення, зокрема й факт родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 (провадження № 61-51сво18) зроблено висновок, що «юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків».
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18), на яку заявник посилається в касаційній скарзі, зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року, слідує, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Наведений у ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним.
Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду: від 19 червня 2019 року у справі № 752/20365/16-ц (провадження № 61 24660св18), від 05 грудня 2019 року у справі № 750/9847/18 (провадження № 18230св19), від 03 лютого 2021 року у справі № 644/9753/19 (провадження № 6114667св20).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
У пункті 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 судам роз`яснено, що суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ірша, Радомишльського району Житомирської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується виданим Іршанською сільською радою Радомишльського району Житомирської області свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 06.12.1996 року, про що складено відповідний актовий запис № 22.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Ірша, Радомишльського району Житомирської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується виданим Виконавчим комітетом Іршанської сільської ради Радомишльського району Житомирської області свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 07 липня 2014 року, про що складено відповідний актовий запис № 8.
Батьками заявника ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є - батько ОСОБА_3 , матір ОСОБА_7 , що підтверджується копією виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 10 січня 1980 року.
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 від 20 вересня 1964 року виданого Верлоцькою сільрадою Малинського району Житомирської області ОСОБА_3 , 1939 року народження одружився на ОСОБА_8 , 1946 року народження. Після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_8 надано прізвище ОСОБА_9 .
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 від 28 серпня 1999 року виданого виконкомом Іршанської сільської ради Радомишльського району Житомирської області ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 одружився на ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_11 надано прізвище ОСОБА_12 .
Згідно довідки № 230 від 03.10.2023 року виданої виконавчим комітетом Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області померлий ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав та був зареєстрований в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Крім померлого в цьому жилому будинку разом з ним проживали та були зареєстровані на день смерті та протягом шести місяців після смерті: дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Спадщину в шестимісячний строк прийняла його дружина ОСОБА_4 - проводила ремонт будинку, обробляла земельну ділянку, сплачувала платежі.
Згідно довідки № 75 від 05.03.2024 року виданої виконавчим комітетом Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області померла ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала та була зареєстрована в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Крім померлої в цьому жилому будинку разом з ним проживали та були зареєстровані на день смерті та протягом шести місяців після смерті: дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Спадщину в шестимісячний строк прийняла її дочка ОСОБА_1 - проводила ремонт будинку, обробляла земельну ділянку, сплачувала платежі.
Згідно виписки з по господарських книг за 1991-2020 роки вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 проживали ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 був головою домогосподарства, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 дружина та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Сестра позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 фактично відмовилася від прийняття спадщини, що підтверджується копіями заяв від 10 квітня 2019 року та 05 лютого 2024 року.
Відповідно до довідки № 179 від 14.03.2019 року КП «Житомирське обласне міжміське БТІ» Житомирської обласної ради згідно наявних даних, що знаходяться в матеріалах інвентаризаційної справи № 69 на будинок АДРЕСА_1 право власності на нерухоме майно не зареєстровано.
Згідно копії заповіту від 18.10.2004 року посвідченого секретарем Іршанської сільської Радомишльського району Житомирської області Литвиненко О.А., ОСОБА_4 заповіла все своє майно своїм донькам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . За наявними в Іршанській сільській Радомишльського району Житомирської області відомостями, даний заповіт не змінювався та не скасовувався.
У повідомленні приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області від 20.02.2024 за № 32/01-16 зазначено, що видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки в документах, які підтверджують родинні відносини заявника з спадкодавцем, наявні розбіжності.
З відповіді Радомишльського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) №576/29.9-41 зазначено, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 20 вересня 1964 року, виданого виконавчим комітетом Верлоцької сільської ради Радомишльського району Житомирської області прізвище нареченого до реєстрації шлюбу та прізвище наречених після реєстрації шлюбу зазначено - « ОСОБА_9 »; відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 10 січня 1980 року, виданого виконавчим комітетом Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області прізвище дитини зазначено - « ОСОБА_9 », прізвище батьків дитини зазначено -« ОСОБА_9 »; відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 28 серпня 1999 року, виданого виконавчим комітетом Іршанської сільської ради Радомишльського району Житомирської області; відповідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 07 липня 2014 року, виданого виконавчим комітетом Іршанської сільської ради Радомишльського району Житомирської області прізвище померлої зазначено - « ОСОБА_13 »; відповідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 грудня 1996 року, виданого виконавчим комітетом Іршанської сільської ради Радомишльського району Житомирської області прізвище померлого зазначено - « ОСОБА_13 ». Окрім того, роз`яснено право на звернення до суду.
Наявні в матеріалах справи докази дають достатні підстави для встановлення факту родинних відносин та факту реєстрації шлюбу.
Враховуючи, що не встановлення факту родинних відносин та факту реєстрації шлюбу може призвести до порушення майнових прав заявника, а інший порядок встановлення даних фактів законом не визначено, суд задовольняє заяву.
На підставі викладеного та керуючись статтями 10, 60, 212, 213, 215, 256, 259, 294, п. 4 ст. 295 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Вишевицька сільська рада Житомирського району Житомирської області про встановлення факту родинних відносин та факту реєстрації шлюбу - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Встановити факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Встановити факт реєстрації шлюбу 20 вересня 1964 року між ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124033811 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні