Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/2324/24
Провадження № 2/542/679/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 грудня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі судді Шарової-Айдаєвої О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства «Малоперещепинська агенція розвитку» (вул. Незалежності, 44, с. Мала Перещепина, Полтавський район, Полтавська область), третя особа: Новосанжарська селищна рада Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 23, селище Нові Санжари, Полтавський район, Полтавська область) про поділ майна спільної часткової власності, визнання права власності на нерухоме майно, припинення права спільної часткової власності,
В С Т А Н О В И В :
19 грудня 2024 року адвокат Гордієнко Юрій Юрійович звернувся в інтересах позивача ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Малоперещепинська агенція розвитку», третя особа: Новосанжарська селищна рада Полтавського району Полтавської області за змістомякої просив:
- поділити належне на праві спільної часткової власності позивачу -
ОСОБА_1 та відповідачу - Комунальному підприємству «Малоперещепинська агенція розвитку», нерухоме майно, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності 43-А, село Мала Перещепина, Новосанжарський район, Полтавська область;
-визнати запозивачем - ОСОБА_1 правовласності часткою1/1на нерухомемайно,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_2 ,а саме:нежитлові приміщенняв будівлізагальною площею510,2кв.м,у складі:коридор №1площею 8,6м?,склад №2площею 9,1м?,коридор №3площею 11,9м?,склад №4площею 98,1м?,склад №5площею 33,7м?,цех №8площею 39,5м?,коридор №9площею 3,7м?,тамбур №9аплощею 1,8 м?, санвузол № НОМЕР_1 площею 3,1 м?, коридор № 11 площею 15,7 м?, вмивальник № 12 площею 4,3 м?, душова № 13 площею 3,2 м?, тамбур № 14 площею 1,4 м?, коридор № 15 площею 36,9 м?, кімната охорони № НОМЕР_2 площею 11,3 м?, приймальня № 17 площею 8,2 м?, вбиральня № 18 площею 1,7 м?, вбиральня № 19 площею 1,7 м?, вмивальник № 20 площею 3,3 м?, кладова № 21 площею 1,8 м?, кабінет № 22 площею 8,3 м?, кабінет № 23 площею 6,6 м?, цех № 24 площею 131,5 м?, цех № 25 площею 64,8 м?; дизельну літ. В-1, насосну літ. 3-1, огорожу № 1, ворота огорожі № 2, артезіанську свердловину № 3. водонапірну вежу№ 4,
- припинити право спільної часткової власності між позивачем та відповідачем на нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_2 .
Підставою позову є твердження позивача про наявність у нього права припинити спільну часткову власність на спірне майно, бажання виділити в натурі частку із майна, що є у спільній частковій власності сторін, за відсутності згоди між співвласниками щодо добровільного поділу майна.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зпунктами 2,9,10частини першоїстатті 176ЦПК України,ціна позовувизначається: упозовах провизнання прававласності намайно абойого витребування вартістюмайна; упозовах проправо власностіна нерухомемайно,що належитьфізичним особамна правіприватної власності, дійсноювартістю нерухомогомайна,а нанерухоме майно,що належитьюридичним особам, ненижче йогобалансової вартості; у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, загальною сумою всіх вимог.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі № 910/13737/19, провадження № 12-36гс20, зазначено, що будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна як рухомих речей, так і нерухомості визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2019 року у справі № 907/9/17, провадження № 12-76гс18).
Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом необхідно розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці .
Відповідний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі № 910/13737/19, провадження № 12-36гс20.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 , фактично, заявлено дві позовні вимоги одна позовна вимога немайнового характеру й одна позовна вимога майнового характеру.
Зокрема, позивачем заявлена позовна вимога немайнового характеру, а саме про припинення права спільної часткової власності між позивачем та відповідачем у нерухомому майні, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
А також,позивачем заявленафактично однапозовна вимогамайнового характеру,а саме:про поділ належного на праві спільної часткової власності відповідачеві та позивачеві нерухомого майна, та визнання за ОСОБА_1 речового права власності часткою 1/1 на відповідне нерухоме майно.
Однак за подання відповідної позовної заяви із вказаними позовними вимогами позивач сплатив лише 1211 грн 20 коп. судового збору.
Згідно зчастиною 3статті 6Закону України«Про судовийзбір»,за поданняпозовної заяви,що маєодночасно майновийі немайновийхарактер,судовий збірсплачується заставками,встановленими дляпозовних заявмайнового танемайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. А також за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028 грн.
Позовною вимогою майнового характеру є вимоги про поділ нерухомого майна та визнання права власності на це майно, вартість якого відповідно до висновка експерта за результатами експертного будівельно-технічного дослідження № 78 від 27.09.2021 складає 318 350 грн.
У позові представником позивача обрахована ціна позову відповідно до договорів купівлі-продажу від 27.08.2020 та від 07.10.2020, що є невірним та не відповідає вимогам частини першої статті 176 ЦПК України, відповідно до якої ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, дійсною вартістю нерухомого майна.
Отже, судовий збір з вимог про поділ нерухомого майна та визнання права власності на це майно визначається з урахуванням вартості спірного майна, яка становить 318 350 грн.
Позовна вимога припинити право спільної часткової власності на спірне майно є вимогою немайнового характеру.
Вказаний висновок суду базується на висновках Верховного Суду, викладених у постанові від 07 квітня 2021 року у справі № 495/1706/16-ц.
За таких обставин, позивачем за вимогу майнового характеру повинно бути сплачено судовий збір у розмірі 3183 грн, 1 відсоток ціни позову, (318 350 х1%), а за вимогу немайнового характеру має бути сплачений судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп. - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За таких обставин, позивачем за подачу позовної заяви не сплачено судовий збір у повному обсязі.
Отже, враховуючи викладені норми чинного законодавства, позивачу необхідно доплатити судовий збір в сумі 3183 грн.
Як встановлено в частині 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного та керуючись статтями 175-177, 185, 260 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Малоперещепинська агенція розвитку», третя особа: Новосанжарська селищна рада Полтавського району Полтавської області про поділ майна спільної часткової власності, визнання права власності на нерухоме майно, припинення права спільної часткової власності - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків протягом п`ятиднів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, про що повідомити позивача.
Недоліки усунути шляхом надання до Новосанжарського районного суду Полтавської області:
-документупро сплатусудового збору в розмірі 3183грн (тритисячі стовісімдесят тригривні), за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у Полт.обл/тг смт Н.Санж/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача - UA788999980313141206000016620, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу - *;101;
Позивачу роз`яснити, що в разі невиконання вказаних недоліків, дана позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124034887 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Шарова-Айдаєва О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні