Рішення
від 25.12.2024 по справі 755/14579/23
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/14579/23

Провадження №: 2-о/755/166/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" грудня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Яровенко Н. О.,

присяжних Бакало В.М.,

Береза І.І.

при секретарі Локотковій І.С.

з участю:

заявника ОСОБА_1

заінтересованої особи: ОСОБА_2

заінтересованої особи ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровська районна в м. Києві державної адміністрації про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна,-

в с т а н о в и в:

Заявник звернувся до суду з заявою про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна над ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вимоги заяви мотивовані тим, що ОСОБА_1 , є рідним сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю першої групи «А» за загальним захворюванням, яку первинно встановлено 26.08.2020 року, безстроково з діагнозом: стійкі наслідки перенесеного ішемічного інсульту в задніх відділах височної долі, гіпертонічна хвороба ІІІ ст.р4. Церебросклероз ІІІ ст. ДЕП ІІІ ст. ІХС п. (інфаркт 2012) БФК ІІІ ст. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за станом здоров`я потребує догляду, як невиліковно хвора людина, що через порушення функцій організму не може самообслуговуватися, їй необхідно використання памперсів. Через стан здоров`я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не розмовляє зовсім, або незрозуміло та нелогічно висловлюється, будь-яким способом не може спілкуватись і логічно висловлювати свої думки та емоції, вести прості діалоги, її дії є в дисонансі з подіями навкруги.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 29 вересня 2023 року відкрито провадження у цій цивільній справі та призначено її розгляд проводити у порядку окремого провадження судом у складі одного судді і двох присяжних у судовому засіданні.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 01 березня 2024 року призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу, провадження по справі до отримання висновку експертизи зупинено.

03.04.2024 року до суду надійшла справа з клопотанням експерта про надання додаткових матеріалів.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 11.04.2024 року поновлено провадження для розгляду клопотання експерта.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 20.05.2024 року витребувано медичні картки.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 08.08.2024 року провадження по справі до отримання висновку експертизи зупинено.

07 листопада 2024 року до суду з Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надійшло подання органу опіки та піклування Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над його матір`ю ОСОБА_4

04.12.2024 року з Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 1405 від 09.10.2024 року.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва 25.12.2024 року поновлено провадження у справі.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав подану заяву та просив задовольнити повністю.

Представник заінтересованої особи - Органу опіки та піклування Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, Березанський В.І в судовому засіданні проти задоволення заяви не заперечував.

Представник особи, стосовно якої ставиться питання про недієздатність та призначення опікуна проти заяви не заперечував.

Суд, вислухавши пояснення заявника, адвоката, представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, заявником у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Токмак, що підтверджується паспортом громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий 18 вересня 2003 року Токмацьким МРВ УМВС України в Запорізькій області.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданий 24 серпня 2023 року Токмацьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Запорізькій області встановлено, що батьками ОСОБА_1 зазначені батько: ОСОБА_5 , мати: ОСОБА_4 .

Мати заявника, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась, що підтверджується паспортом громадянина України серія НОМЕР_3 , виданий 10 липня 1997 року Токмацьким МРВ УМВС України в Запорізькій області.

Згідно довідки МСЕК серії 12 ААВ № 075794 з акта огляду медико-соціальною експертизою комісією № 822 від 26.08.2020 року виданого Комунальною установою «Обласний центр медико-соціальної експертизи Запорізької області» - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю першої групи А, безстроково та потребує постійної стороннього догляду.

Статтею 30 ЦК України передбачено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Згідно з ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Згідно з висновком судово-психіатричного експерта № 1405 від 09.10.2024 року, складеного судовим експертом Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України», ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , страждає хронічним стійким психічним розлад у вигляді Судинної деменції (F01 за МКХ -10) і за своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій і керувати ними.

Таким чином, з огляду на наданий висновок експертизи вбачається, що дійсно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, у зв`язку з чим, суд вважає за необхідне визнати останню недієздатною.

Відповідно до ст. 41 ЦК України правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема відсутність у неї права вчиняти самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.

Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Аналізуючи при цьому як норми ЦК України, так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.

Отже призначення опікуна недієздатній особі, на думку суду, переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов`язків та звільнення від повноважень опікуна визначений гл. 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 № 34/166/131/88 (далі - Правила).

Згідно з ст. 55 ЦК України та п. 1.2 Правил опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

За вимог ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

У відповідності до приписів ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Статтею 56 ЦК України встановлено, що органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Права та обов`язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 58 ЦК України визначено коло осіб над якими встановлюється опіка, зокрема у ній зазначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Згідно ч. 5 статті 63 ЦК України фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів або піклувальників.

Відповідно до норм ч.1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Заявляючи вимоги про визнання фізичної особи недієздатною, заявник просить призначити його опікуном над його матір`ю.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , є рідним сином ОСОБА_4 . Останній бажає стати опікуном для своєї матері, яка внаслідок захворювання, позбавлена можливості піклуватися про себе. Заявник має фізичну та матеріальну можливість опіки над своєю матір`ю.

Частиною 1 ст. 60 ЦК України передбачено встановлення судом опіки над фізичною особою у випадку визнання її недієздатною і призначення опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до Подання органу опіки та піклування Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 07.11.2024 року № 49-166 «Про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над його матір`ю ОСОБА_4 » Орган опіки та піклування, вважає за доцільне: призначити опікуном ОСОБА_1 , над його матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в разі визнання останньої недієздатною особою рішенням Дніпровського районного суду міста Києва.

Згідно з ч. 4 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

При вирішенні питання щодо призначення опікуна, суд враховує, що ОСОБА_1 , є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не має медичних протипоказань для здійснення повноважень опікуна, мешкають спільно за адресою: АДРЕСА_1 у житловому приміщенні А024.

Правилами ст. 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, про визнання фізичної особи - ОСОБА_4 , недієздатною та призначення опікуна підлягає задоволенню в повному обсязі.

В силу положень ч.5 та ч.6 ст. 300 ЦПК України рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

При ухвалені судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом (ч.7 ст. 294 ЦПК України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 39, 55, 58, 60, 62, 63 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 12, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 295-300, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровська районна в м. Києві державної адміністрації про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити.

Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженку м. Токмак, Запорізької області недієздатною.

Визначити строк дії рішення щодо визнання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , недієздатною тривалістю в два роки з дня набрання рішенням суду законної сили.

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , опікуном над недієздатною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (код ЄДРПОУ: 04803492, місцезнаходження: м. Київ, вул. Кирилівська, буд.103), витрати пов`язані із проведенням судово-психіатричної експертизи у розмірі 10300,60 грн. за такими банківськими реквізитами: отримувач платежу - ДУ «ІСП МОЗ УКРАЇНИ»; код отримувача 04803492; розрахунковий рахунок - UA158201720313251005201007077; банк отримувача - ДКС України м. Київ; призначення платежу - «Оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_4 , експерт ОСОБА_6 )».

Роз`яснити учасникам справи положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якої, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 25.12.2024 року.

Дані сторін:

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Дніпровська районна в м. Києві державної адміністрації, ЄДРПОУ 37203257, адреса місцезнаходження: місто Київ, б. Котляревського Івана, буд. 1/1.

Суддя Яровенко Н.О.

Присяжні Бакало В.М.,

Береза І.І.

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124036457
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —755/14579/23

Рішення від 25.12.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Рішення від 25.12.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 29.09.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні