Рішення
від 25.12.2024 по справі 718/1828/24
КІЦМАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 718/1828/24

Провадження 2-о/718/219/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" грудня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючої-судді Мінів О.І.,

присяжних Онищук Т.П.,Миронюка Б.М.

за участю секретаря судових засідань Анучкіної О.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу № 718/1828/24 року за заявою ОСОБА_1 , в особі Нижньо-Станівецького психоневрологічного будинку-інтернат, зацікавлена особа: опікунська рада при виконавчому комітеті Брусницької сільської ради про визнання фізичної особи недієздатною,-

У С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції заявника та зацікавленої особи.

Нижньо-Станівецькийпсихоневрологічний будинок-інтернат,в особісоціального працівникаГулі Г.Т. звернувся до суду із заявою про визнання недієздатним та призначення опікуна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який з 31.03.2021 року і по даний час проживає в Нижньо-Станівецькому психоневрологічному будинку інтернаті та знаходиться на повному державному забезпеченні.

В обґрунтування заяви посилається на те, що рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 03.05.2022, справа №718/263/22, останнього було визнано недієздатним. З посиланням на відповідні норми закону просила призначити повторну судово - психіатричну експертизу, для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначити ОСОБА_1 опікуном останнього.

Представник зацікавленої особи не надав заперечень проти задоволення заяви.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 03.06.2024 прийнято до розгляду вказану заяву та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами окремого провадження. Залучено до участі у даній цивільній справі адвоката для особи, стосовно якої розглядається справа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги. (а.с.16-17).

07.06.2024 року ухвалою суду призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження у справі до її проведення. (а.с.25)

20.12.2024 року на адресу суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 1791 від 20.11.2024 року стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 28-29)

Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 25.12.2024 поновлено провадження у справі.

Представник Нижньо-Станівецького психоневрологічногобудинку інтернатв судовезасідання неприбула, 17.12.2024 скерувала до суду заяву в якій вимоги заяви підтримала та просить розгляд справи провести без її участі. (а.с.30)

Представник орану опіки та піклування Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, в судове засідання не прибув, скерував на адресу суду заяву про визнання вимог заяви, просить розгляд справи провести без їх уачсті. (а.с.23)

Адвокат Пилип`юк О.М., в судове засідання не прибув, 23.12.2024 скерував на адресу суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без його участі, не заперечує щодо задоволення заяви про визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення йому опікуна. ( а.с.32)

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо, відповідно до положень Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, суд приходить до наступного.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Так, судом встановлено, що згідно виписки із медичної картки стаціонарного хворого, ОСОБА_2 страждає глибокою розумовою відсталістю, внаслідок органічного ураження ЦНС. (а.с.7)

Відповідно до копії довідки до Акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 332700, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом І підгрупа «А», інвалідність з дитинства внаслідок чого останній потребує постійного стороннього нагляду та догляду. ( а.с.6)

Рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 03.05.2022 року визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та встановлено над ним опіку, призначивши його опікуном ОСОБА_1 .(а.с. 11-12)

Відповідно до Подання та висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, які затверджено рішенням виконавчого комітету Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 05.04.2024 № 172-04/24, визнано доцільним призначення над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , соціального працівника будинку-інтернату. (а.с. 12-14)

Згідно даних Висновку судово - психіатричного експерта №1791 від 20.11.2024, ОСОБА_2 на даний час виявляє ознаки психічного захворювання у формі глибокої розумової відсталості. За своїм психічним станом ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними. В силу стану свого психічного здоров`я ОСОБА_2 не може особисто брати участь у розгляді цивільної справи. (а.с.28-29).

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Згідно із ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1ст. 293 ЦПК України).

Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦПК України

Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч.1 ст. 41 ЦК України).

У відповідності до положень ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно зі ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до положень ст. 62 ЦК України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ст. 63 ЦК України).

Відповідно до вимог ч.1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров`я.

Крім того, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (стаття 300 ЦПК України).

Згідно постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.

Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органом- тобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.

У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.

Оцінка Суду.

Таким чином, зважаючи на вищезазначені норми законодавства, беручи до уваги встановлені по справі фактичні обставини, у суду є всі підстави для визнання ОСОБА_2 недієздатним, оскільки з даних проведеної за ухвалою суду експертизи у справі, внаслідок психічного розладу, на який страждає ОСОБА_2 останній не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним та відповідно призначення йому опікуна.

Жодних даних, які б свідчили про наявність перешкод для призначення опікуном соціального працівника Нижньо-Станівецького психоневрологічного будинку-інтернату, в особі ОСОБА_1 суду не надано та в ході судового розгляду не встановлено, а тому заяву слід задовольнити,

Згідно з ч.3 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (на проведення експертного дослідження витрачено 3 експ./год. загальна вартість проведеної експертизи складає 3 090,18 грн.) (а.с.27).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36-38, 55, 59, 60, 63-65 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 295-300 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 ,в особіНижньо-Станівецькогопсихоневрологічного будинку-інтернат,зацікавлена особа:опікунська радапри виконавчомукомітеті Брусницькоїсільської радипро визнанняфізичної особинедієздатною - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши йому опікуна соціального працівника Нижньо-Станівецького психоневрологічного будинку-інтернату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Строк дії рішення судув частині визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним - два роки з дня набрання ним законної сили.

Стягнути з Державного бюджету України витрати за проведення експертизи в сумі: - 3 090,18 грн. на рахунок (ДУ «ІСП МОЗУ» ЄДРПОУ 04803492, МФО 820172, ДКСУ у Подільському райні м.Києва UA158201720313251005201007077, призначення платежу: «за проведення експертизи по ОСОБА_2 (цив. спр. № 718/1828/24), у Чернівецькій філії СПЕ ДУ «ІСП МОЗУ», висновок судово-психіатричного експерта № 1791.

Роз`яснити, що скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, здійснюється за рішенням суду, на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи.

Судове рішення у відповідності до ч.4 ст. 268 ЦПК України не проголошувалося.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О.І. Мінів

Присяжні: Б.М. Миронюк

Т.П. Онищук

СудКіцманський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення25.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124040921
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —718/1828/24

Рішення від 25.12.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Мінів О. І.

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Мінів О. І.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Мінів О. І.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Мінів О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні