ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/12299/24 Справа № 179/1466/24 Суддя у 1-й інстанції - Ковальчук Т. А. Суддя у 2-й інстанції - Новікова Г. В.
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
25 грудня 2024 року м.Дніпро
Суддя Дніпровського апеляційного суду Новікова Г.В., розглянувши апеляційну скаргу Міністерстваоборони України на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 15 жовтня 2024 року по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Міністерство оборони України про встановлення факту перебування неповнолітніх дітей на утриманні,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Магдалинівськогорайонного судуДніпропетровської областівід 15жовтня 2024року року заяву задоволено.
Із вказаним судовим рішенням не погодилося Міністерство оборони України та подало апеляційну скаргу, яка надійшла безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Однак, апеляційне провадження не може бути відкрито оскільки апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України у зв`язку із наступним.
Відповідно до ч.1 ст. 58 ЦПК Українисторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
У ч.3 зазначеної статті вказано, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через редставника.
Апеляційна скарга подана від імені Міністерства оборони України його представником Літвін Сергієм Миколайовичем, на підтвердження повноважень якого до апеляційної скарги долучено довіреності від 20.08.2024 року та від 07.11.2023 року.
У статті 60 ЦПК України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. Виключення передбачені лише для трудових спорів та малозначних справ. Однак дана справа не підпадає під ці виключення у відповідності до положень нової редакції ст. 19 ЦПК України, яка набрала чинності 19 липня 2024 року.
За змістом ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Відповідно до п/п 11 п. 16-1 розділу ХV Конституції України представництво у судах апеляційної інстанції з 1 січня 2018 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Згідно ч.4 ст. 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю, або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», або дорученням органу(установи),уповноваженого закономна наданнябезоплатної правничоїдопомоги,виданим відповіднодо Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
Проте в матеріалах справи відсутні докази того, що Літвін С.М. є адвокатом. Також матеріали справи не містять документів, які дозволяють йому діяти в інтересах Міністерства оборони України в рамках самопредставництва відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту).
Таким чином, апеляційна скарга не відповідає вимогам п.1 ч.4 ст. 356 ЦПК України.
Крім того, згідно із положеннями п.2 ч.4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються копії скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, якщо така скарга та додані матеріали подаються до суду в електронній формі через електронний кабінет. У разі подання скарги та доданих матеріалів в електронній формі через електронний кабінет до неї додаються докази надсилання її копії та копій доданих матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень стаття 43 цього Кодексу.
Відповідно до частин п`ятої, сьомої статті 43 ЦПК України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
У разі подання до суду в електронній формі апеляційної скарги та документів,що донеї додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
З матеріалів справи вбачається, що представник Міністерства оборони України подав апеляційну скаргу через систему «Електронний суд», проте до неї додано докази надсилання копії апеляційної скарги із додатками лише представнику заявника.
Також апеляційна скарга не відповідає п.3 ч.4 ст.356 ЦПК України, оскільки до неї не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому законом порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п/п 6 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
У п/п 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» зазначено, що за подання фізичною особою заяви усправах окремогопровадження справляється судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Відповідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 р. складає 3 028 грн.
У ч.3ст. 4 Закону України «Про судовий збір» зазначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, за подання представником Міністерства оборони України через систему «Електронний суд» апеляційної скарги на рішення від 15 жовтня 2024 року підлягає сплаті судовий збір в розмірі 726,72 грн. (0,2 * 3028*150 % * 0,8).
В апеляційній скарзі Міністерство Оборони України посилаючись на ст. 8 Закону України «Про судовий збір» просить відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги враховуючи майновий стан сторони.
Згідно із ч.1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Зі змісту зазначених статей вбачається, що відстрочення сплати судового збору є правом а не обов`язком суду, яке вирішується виходячи із майнового стану сторони. Однак, вказане клопотання апелянта є невмотивованим, а також до нього не додано документів, які б у розумінні ст. 8 Закону України «Про судовий збір» давали підстави для вирішення питання про відстрочення сплати судового збору.
Виходячи знаведеного,апелянту пропонується надати документи, які підтверджують неможливість сплати судового збору на момент подачі апеляційної скарги або документи, що підтверджують сплату відповідної суми судового збору за подачу апеляційної скарги у розмірі 726,72 грн. за наступними реквізитами:
- Дата документу
- Отримувач коштів ГУК у Дн-кiй обл/Шев.р/22030101
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155
- Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
- Код банку отримувача (МФО) - 899998
- Рахунок отримувача UA658999980313191206080004628
-Код класифікаціїдоходів бюджету- 22030101
- Призначення платежу
Згідно ізч.2ст.357ЦПК Українидо апеляційноїскарги,яка неоформлена відповіднодо вимог,встановлених статтею356цього Кодексу, атакож поданаособою,яка відповіднодо ч.6ст.14цього Кодексузобов`язана зареєструватиелектронний кабінет,але незареєструвала його,застосовуються положенняст.185 ЦПК України.
Отже, апеляційну скаргу Міністерства оборони України необхідно залишити без руху та надати десятиденний строк для надання документів, які підтверджують неможливість сплати судового збору на момент подачі апеляційної скарги або документів, що підтверджують сплату відповідної суми судового збору, а також для надання доказів надсилання їїкопії всімучасникам справита для надання документів, які підтверджують повноваження Літвін С.М.. як адвоката або апеляційної скарги за підписом керівника установи, члена виконавчого органу чи іншої особи, уповноваженої діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору .
Керуючись ч. 2 ст. 185, ч.2ст.357ЦПК України,суддя,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Міністерстваоборони України на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 15 жовтня 2024 року залишити без руху.
Надати апелянтудесятиденний строкз днявручення копіїцієї ухвалидля усунення недоліківапеляційної скаргита роз`яснити,що їхне усунення є підставою для визнання апеляційної скарги неподаною та її повернення.
Суддя Дніпровського
апеляційного суду Г.В.Новікова
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124041105 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Новікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні