Рішення
від 16.12.2024 по справі 337/3998/24
ХОРТИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

16.12.2024

ЄУН 337/3998/24

Провадження № 2/337/1737/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року місто Запоріжжя

Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:

головуючого судді Котляр А.М.

за участю секретаря Огурцової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відібрання дітей від матері без позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

17.07.2024 року районна адміністрація по Хортицькому району Запорізької міської ради, як орган опіки та піклування, звернулася до суду із позовом про відібрання малолітніх дітей, ОСОБА_1 (2011 р.н.) та ОСОБА_2 (2014 р.н.), від їхньої матері, ОСОБА_3 , без позбавлення її батьківських прав, а також про стягнення аліментів.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що діти перебувають у складних життєвих обставинах, зумовлених неналежним виконанням матір`ю своїх батьківських обов`язків. Зокрема, ОСОБА_3 має асоціальний спосіб життя, зловживає алкоголем, не працює, не забезпечує дітей необхідними умовами для навчання, розвитку та повноцінного життя. Вихованням та утриманням дітей здебільшого займається бабуся, ОСОБА_4 .

Під час соціальних обстежень умов проживання родини за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що квартира перебуває в незадовільному стані, побутові умови потребують покращення, а більшість речей та продуктів харчування отримані у вигляді гуманітарної допомоги. Матір`ю не вжито жодних дієвих заходів для покращення ситуації, попри рекомендації органів соціальної роботи.

Малолітній ОСОБА_5 схильний до бродяжництва та протиправної поведінки. За даними поліції, він вчинив суспільно небезпечне діяння, передбачене ч. 4 ст. 186 КК України (грабіж), через що було ухвалено рішення про застосування до нього примусових заходів виховного характеру у вигляді застереження.

На підставі ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 150 Сімейного кодексу України та відповідно до рішення комісії з питань захисту прав дитини, Позивач вважає за необхідне відібрати малолітніх дітей від матері без позбавлення її батьківських прав.

Просить суд:

- відібрати малолітніх дітей, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від матері без позбавлення її батьківських прав.

- стягнути з ОСОБА_3 на користь особи чи установи, на утриманні якої будуть знаходитись діти, аліменти у розмірі 1/3 частини заробітку щомісяця.

В судове засідання представник позивача не з`явилась, подала заяву, в якій просить суд розглядати справу за її відсутності, задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 , будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала, у зв`язку з чим суд відповідно до вимог ч.2 ст. 247, ч.1 ст. 280 ЦПК України вважає за необхідне розглянути справу в порядку заочного провадження на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

26.07.2024 року суддя відкрив у справі загальне позовне провадження та призначив підготовче засідання.

18.11.2024 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Батьком ОСОБА_1 записаний на підставі ч.1 ст.135 СК України ОСОБА_6 .

Батьком ОСОБА_7 записаний на підставі ч.1 ст.135 СК України ОСОБА_8 .

З 09.10.2023 року малолітні діти, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувають на обліку в службі (управлінні) у справах дітей Запорізької міської ради як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах. Причиною взяття дітей на облік стала інформація, яка неодноразово надходила від Запорізької гімназії № 32 Запорізької міської ради про неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 , 1981 р.н.

02.10.2023 року начальником та спеціалістом відділу спільно з фахівцем відділу соціальної роботи по Хортицькому району Запорізького міського центру соціальних служб було обстежено умови проживання родини ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що помешкання потребує ремонту, умови для проживання дітей частково створені, в наявності меблі, але занедбані, з побутової техніки лише холодильник. ; телевізор та електрична плита, пральна машина і водонагрівач відсутні. З комунальних послуг відключене газопостачання через наявність великих боргів за дану послугу. Діти мають місця для відпочинку, засоби особистої гігієни, одяг, 1 взуття, але не нові, не придбані матір`ю, в основному вживані, в якості гуманітарної допомоги, продукти харчування в мінімальній кількості.

13.11.2023 року до відділу по Хортицькому району служби (управління) у справах дітей ЗМР надійшло подання відділу поліції № 1 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якого згідно з актом органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку було доставлено до КНП «Міська дитяча лікарня № 5» ЗМР.

Відповідно до інформації, зазначеної у поданні відділу поліції № 1, 10.11.2023 до служби «102» надійшло повідомлення про те, що малолітній ОСОБА_1 , 2011 р.н., вихопив телефон у жінки - інваліда і побіг в сторону вул. Вужгородської, м. Запоріжжя. В ході перевірки ОСОБА_1 разом зі своїми товаришами був знайдений співробітниками поліції за адресою: АДРЕСА_2 та доставлений до відділу поліції № 1. Встановити зв`язок з матір`ю малолітнього не вдалося, тому ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР до вирішення його подальшої долі.

З моменту доставки малолітнього ОСОБА_6 , 2011 р.н., до КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР, мати дитини до відділу по Хортицькому район) служби (управління) у справах дітей ЗМР для написання заяви стосовно повернення сина в родину так і не з`явилася, тому 30.11.2023 малолітнього ОСОБА_1 , 2011 р.н., було влаштовано на повне державне забезпечення до притулку для дітей служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації.

Ухвалою Хортицького районного суду від 13.03.2024 року було ухвалено застосувати щодо малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , примусовий захід виховного характеру у виді застереження.

Спеціалістами відділу по Хортицькому району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради під час перебування дітей на обліку постійно здійснювалась профілактична робота з родиною та відвідування за місцем проживання. Під час постійних виходів до родини за адресою: АДРЕСА_1 спеціалістами відділу з`ясовувалося, що ОСОБА_3 постійно мешкає у свого співмешканця в с. Канівське, Запорізького району, Запорізької області, малолітніми дітьми постійно піклується баба, ОСОБА_4 , займається їх вихованням та утриманням, контролює навчання, стан здоров`я. Спеціалістами відділу під час телефонної розмови з матір`ю неодноразово проводилися бесіди щодо її відношення з приводу належного виконання батьківських обов`язків, фінансового забезпечення дітей, але результату це не дало, ОСОБА_10 давала лише обіцянки щодо зміни свого асоціального способу життя та постійно наголошувала, що вона працює в с. Канівське та не мас змоги забрати до себе дітей, ними піклуватися та забезпечити їм повноцінне життя і розвиток.

Протягом часу перебування малолітнього ОСОБА_5 в дитячому притулку, мати, ОСОБА_3 , з заявою про повернення дитини до служби (управління) у справах дітей ЗМР не зверталася.

Відповідно до інформації притулку для дітей служби у справах дітей Львівської ОДА від 04.03.2024 року за час перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в закладі, мати дитини жодного разу не телефонувала, не намагалась зв`язатися з ОСОБА_5 через соціальні мережі, не відвідувала сина та не допомагала матеріально, не надсилала посилок.

Згідно з інформацією Запорізького міського центру соціальних служб від 2024 родина ОСОБА_3 отримувала соціальну послугу «Соціальний супровід дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах» у відділі соціальної роботи по Хортицькому району ЗМЦСС, як така що опинилась у складних життєвих обставинах та потребує сторонньої допомоги, з причини не виконання належним чином матір`ю своїх батьківських обов`язків.

У зв`язку зі зміною місця проживання/перебування отримувача соціальних послуг, що унеможливлює надання соціальних послуг та відповідно до наказу директора ЗМЦСС № 189 від 19.03.2024 соціальну послугу «Соціальний супровід сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах» було припинено.

01.03.2024 ОСОБА_4 звернулася до відділу соціальної роботи по Хортицькому району ЗМЦСС з причини ухиляння від виконання своїх батьківських обов`язків матір`ю - ОСОБА_3 по відношенню до дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

За результатами оцінювання потреб сім`ї складні життєві обставини родини ОСОБА_12 була надана допомога в оформленні заяви про надання соціальних послуг і пакета документів, що додаються до неї, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587 «Про організацію надання соціальних послуг» та наразі родина ОСОБА_4 отримує соціальну послугу «Консультування» у відділі соціальної роботи по Хортицькому району ЗМЦСС по теперішній час.

Відповідно до інформації відділу поліції №5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області від 01.07.2024 відносно ОСОБА_3 протягом 2023-2024 роки було складено шість протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1, 2 ст. 184 КУпАП (невиконання батьками обов`язків щодо виховання дітей).

В судовому засіданні в якості свідка була допитана ОСОБА_13 , яка пояснила суду, що вона є вчителькою у гімназії №32, її учнем був ОСОБА_6 . Вона ніколи не бачила у навчальному закладі матір дитини, хоча неодноразово запрошувала її. ОСОБА_5 поводив себе агресивно у класі, брав участь у бійках, крадіжках, ображав інших. Вона спілкувалась лише з бабусею, матір жодного інтересу до проблем сина не виявляла. У 6 класі ОСОБА_5 вже збігав з дому на 2 тижні. ОСОБА_5 влаштували у лікарню, але матір більше місяця не забирала його з лікарні. ОСОБА_5 влаштували у заклад у Львові.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснила, що вона є фахівцем із соціальної роботи. Родина ОСОБА_9 стала на облік у 2023 році як така, що опинилась у складних життєвих обставинах. Вона виходила до них додому, ОСОБА_9 Наталі вдома не було. В квартирі було мало продуктів харчування, не було одягу для дітей. Було з`ясовано, що ОСОБА_3 зловживає алкоголем. Син ОСОБА_5 не навчається у школі, збігає з дому, інколи до 5 діб, займається крадіжками. Відповідачці надали соціальний супровід, але вона не виходить на контакт із службою.

Свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що він працює інспектором сектору ювенальної превенції у відділенні поліції. Він добре знає родину ОСОБА_9 . Відпвідач ОСОБА_3 зловживає алкоголем, її син ОСОБА_5 збігає з дому, займається бродяжництвом, не відвідує школу. Він складав протоколи за ст.184 КУпАП у відношенні матері. Вихованням ОСОБА_5 займається лише бабуся. ОСОБА_3 кинула дітей та поїхала жити до співмешканця у с. Канівське. ОСОБА_5 мав відношення до викрадення велосипедів та інших правопорушень. Бабуся не має на нього впливу.

16.07.2024 року орган опіки та піклування затвердив висновок про доцільність відібрання малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без позбавлення її батьківських прав.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.

У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.

Підставами, що передбачені в пунктах 2-5 частини першої статті 164 СК України є випадки, коли батьки:

2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

Відповідно до положень Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року (ратифікована Україною Постановою ВР від 27.02.1991року № 789-ХІІ) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави - учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Дитина з моменту народження має право на піклування своїх батьків.

Відповідно до ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

У відповідності до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно ч. 2 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

Якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує. При винесенні рішення про відібрання дитини від батьків може постати необхідність врахування цілої низки чинників. Можливо, потрібно буде з`ясувати, наприклад, чи зазнаватиме дитина якщо її залишать під опікою батьків, жорстокого поводження, чи страждатиме вона через відсутність піклування, через неповноцінне виховання та відсутність емоційної підтримки, або визначити, чи виправдовується встановлення державної опіки над дитиною станом її фізичного або психічного здоров`я. З іншого боку, сам той факт, що дитина може бути поміщена в середовище, більш сприятливе для її виховання, не виправдовує примусового відібрання її від батьків. Такий захід не можна також виправдовувати виключно посиланням на ненадійність ситуації, адже такі проблеми можна вирішити за допомогою менш радикальних засобів, не вдаючись до роз`єднання сім`ї, наприклад, забезпеченням цільової фінансової підтримки та соціальним консультуванням (SAVINY v. UKRAINE, № 39948/06, § 50, ЄСПЛ, від 18 грудня 2008 року).

У відповідності до ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від обов`язків щодо утримання дитини.

Мотиви суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши аргументи сторін по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відібрання дітей від ОСОБА_3 є необхідним заходом для забезпечення їхнього належного фізичного, психологічного та морального розвитку, оскільки мати не виконує своїх батьківських обов`язків і створює небезпечні умови для їхнього життя та виховання.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_3 веде асоціальний спосіб життя, зловживає алкоголем, не піклується про матеріальне забезпечення та здоров`я дітей, не контролює їхню поведінку та навчання. Вихованням дітей займається бабуся, ОСОБА_4 , однак її можливості обмежені.

Малолітній ОСОБА_6 має схильність до протиправної поведінки, що підтверджується фактами його участі у суспільно небезпечних діях. Мати не вжила жодних дієвих заходів для виправлення ситуації, попри численні попередження від соціальних служб та органів опіки.

Житлові умови, в яких перебувають діти, є незадовільними: квартира потребує ремонту, значна частина побутових предметів та продуктів харчування надається у вигляді гуманітарної допомоги, газопостачання відключене через борги.

На підставі ст. 150 Сімейного кодексу України, ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» та рішення комісії з питань захисту прав дитини, обов`язок батьків забезпечувати належний догляд за дітьми та сприяти їхньому розвитку є незаперечним. ОСОБА_3 систематично нехтує цими обов`язками, що створює ризики для їхнього майбутнього.

Відібрання дітей від матері, без позбавлення її батьківських прав, є єдиним заходом, який може гарантувати малолітнім ОСОБА_6 та ОСОБА_16 безпеку, стабільність та умови для нормального життя й виховання.

Враховуючи, що у разі відібрання дітей та передачі їх органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району для вирішення їх подальшої долі, вони будуть знаходитись на утриманні органу опіки або іншої установи чи особи, у суду є підстави для стягнення аліментів на утримання дітей з ОСОБА_3 .

Судові витрати.

Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1ст.141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір за дві позовні вимоги в розмірі 2422,40 гривень.

Керуючись ст. 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району задовольнити.

Відібрати у ОСОБА_3 її неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав та передати дітей органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району для вирішення їх подальшої долі.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь особи чи установи, на утриманні якої будуть знаходитись неповнолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти в розмірі 1/3 частини заробітку щомісяця, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 17.07.2024 року і досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 2422 гривень 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Повне найменування або ім`я сторін та інших учасників справи:

Позивач: орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, адреса: 69123, м. Запоріжжя, вул. Будівельників, 19, ЄДРПОУ 37573712.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя: А.М. Котляр

СудХортицький районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124042160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —337/3998/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Котляр А. М.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Котляр А. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Котляр А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні