Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/2726/23
Провадження№ 2/650/123/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі: головуючого - судді Хомик І.І.
за участі секретаря Ткаченко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Бериславська міська військова адміністрація Бериславського району Херсонської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача-1: Фермерське господарство «Чарівне-1» про витребування земельної ділянки з незаконного володіння та стягнення судового збору
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Бериславська міська військова адміністрація Бериславського району Херсонської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача-1: Фермерське господарство «Чарівне-1» про витребування земельної ділянки з незаконного володіння та стягнення судового збору.
В обґрунтування позову зазначає, що під час аналізу законності передачі членам Фермерського господарства «Чарівне-1» у приватну власність земельних ділянок із земель комунальної власності встановлено, що рішенням Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області від 22.10.2021 № 438 (далі - Рішення № 438) з порушенням вимог земельного законодавства (ст. 32, 81 Земельного кодексу України, ч.2 ст. 13 Закону «Про фермерське господарство») передано у приватну власність членів ФГ «Чарівне-1» земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради, за рахунок незаконного розпаювання земель, що перебували у постійному користуванні гр. ОСОБА_2 згідно з державним актом від 22.12.1998 року серія IV-XC № 003883, та використовувались згідно статуту ФГ «Чарівне-1», виходячи з нижчевикладених правових підстав.
Згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії IV-XC № 003883, зареєстрованим в Книзі реєстрації державних актів на право постійного користування землею 22.12.1998 року за № 66, громадянину України - ОСОБА_2 надано в постійне користування земельні ділянки площею 15,23 гектари, та 21,91 га, для ведення селянського (фермерського) господарства, які розташовані на території Новобериславської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на 19.02.2005 рік Фермерське господарство «Чарівне-1», код ЄДРПОУ 14136097, було внесено в зазначений реєстр та єдиним засновником та головою зазначається гр. ОСОБА_2 , якому надавалась в постійне користування земельна ділянка для ведення селянського (фермерського) господарства (держакт серії IV-XC № 003883).
23.12.2015 відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 було зареєстроване право постійного користування земельними ділянками на підставі державного акту від 22.12.1998 року за № 66 (серія IV-XC № 003883) площею 21,91 га з кадастровим номером 6520684400:02:001:0040 та площею 15 га з кадастровим номером 6520684400:02:001:0042.
На момент заснування (створення) та державної реєстрації ФГ «Чарівне-1» та в подальшому ОСОБА_1 відповідач по справі не отримувала земельну ділянку у користування для створення фермерського господарства та її не було у складі засновників (членів) цього фермерського господарства.
Таким чином, ОСОБА_1 під час створення та подальшої діяльності ФГ «Чарівне-1» не отримувала в користування та не вносила земельну ділянку до земель фермерського господарства на яких останнє здійснювало свою господарську діяльність та використовувало.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Земельного Кодексу України передбачено, що громадянам України членам фермерського господарства передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 в порядку ст.32 ЗК України та ст.13 Закону № 973-IV не мала права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки, яка надавалась ОСОБА_2 в постійне користування для ведення фермерського господарства та після створення ФГ «Чарівне-1» перебувала фактично у користуванні цього фермерського господарства, в зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду з даною позовною заявою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав відповідно до обставин викладених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_1 та третьої особи ФГ «Чарівне-1» - Ковальчук І.М. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що відповідач, як член фермерського господарства «ЧАРІВНЕ-1» розпочала процедуру розпаювання землі у період, коли розпорядником даних земельних ділянок було Головне управління Держнгеокадастру у Херсонській області.
Правомірність отримання ОСОБА_1 земельної ділянки в результаті розпаювання фермерського господарства "ЧАРІВНЕ-1" встановлена в постанові Херсонського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2017 по справі № 821/1568/17, якою визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо надання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, як члену фермерського господарства у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю), із земель раніше наданих у постійне користування громадянину ОСОБА_7 для ведення селянського (фермерського) господарства, на підставі Державного акту серії IV-XC № 003883 на право постійного користування землею, виданого на підставі рішення 8 сесії Новобериславської сільської ради Бериславського району Херсонської області від 25 березня 1992 року на території Новобериславської сільської ради для ведення селянського (фермерського господарства), зареєстрований 22 грудня 1998 року у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 66 загальною площею 21,91 га.
Вказаним рішенням зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.09.2017р., ОСОБА_3 від 21.09.2017р., ОСОБА_4 від 21.09.2017р., ОСОБА_5 від 21.09.2017р., ОСОБА_6 від 21.09.2017р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, як члену фермерського господарства у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю).
Рішенням Бериславської міської ради Бериславського району Херсонської області (новим розпорядником земельних ділянок) від 22.10.2021 року № 438 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в розмірі земельної частки (паю) та передачу у власність земельних ділянко для ведення фермерського господарства та території Новобериславського старостату Бериславської міської територіальної громади» в судовому порядку не визнавалося недійсним, не скасовувався. Посадові особи, у зв`язку з його виданням до відповідальності не притягувалися.
Обов`язки землекористувача здійснює фермерське господарство, а не його засновник. Тому право користування земельними ділянками належить усьому фермерському господарству, тобто всім його членам у рівній мірі, незалежно від часу набуття такого членства.
Тому висновок про неможливість приватизації земельної ділянки, переданої у користування фермерському господарству, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Крім того, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не є тим органом, який має право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах в розумінні ст. 4 ЦПК України. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Бериславської міськоївійськової адміністраціїБериславського районуХерсонської області у судове засідання не з`явився, надавши відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги не підтримує, посилаючись на норми ЗУ «Про фермерське господарство», відповідно до яких відбувалася передача членам Фермерського господарства у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю). Таким чином позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими. Просить відмовити у їх задоволенні.
Представник позивача ОСОБА_8 надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що позивачем було зазначено про незаконне прийняття Бериславською міською радою рішення від 22.10.2021 № 438. На підставі якого ОСОБА_1 , як члену фермерського господарства «Чарівне-1», було передано у приватну власність земельну ділянку у розмірі середньої земельної частки (паю) площею 6,54 га, кадастровий номер 6520684400:02:001:0214 (Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 704387), із земель комунальної власності, що знаходились на території Нововознесенської сільської ради. Прийняття Рішення № 438 призвело до порушення публічних (суспільних) інтересів, так як на підставі зазначеного рішення відбулось незаконне вибуття з комунальної власності земельної ділянки на користь, у тому числі, ОСОБА_1 .
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.11.2017 по справі № 821/1568/17 зобов`язано Головне управління лише повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та інших членів ФГ «Чарівне-1» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, як члену фермерського господарства земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю), із земель раніше наданих у постійне користування громадянину ОСОБА_2 для ведення селянського (фермерського) господарства, на підставі Державного акту серії IV-XC № 003883 на право постійного користування землею, виданого на підставі рішення 8 сесії Новобериславської сільської ради Бериславського району Херсонської області від 25 березня 1992 року на території Новобериславської сільської ради для ведення селянського (фермерського) господарства, зареєстрований 22 грудня 1998 року у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 66 загальною площею 21,91 га.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.11.2017 залишено без змін.
На виконання зазначених судових рішень Головне управління повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 та інших членів ФГ «Чарівне-1» та листом від 10.05.2018 № 29-21-0.302-2605/2-18 повідомило про відсутність правових підстав у ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки із земель раніше наданих у постійне користування громадянину ОСОБА_2 для ведення селянського (фермерського) господарства, оскільки земельна ділянка надавалася у користування ОСОБА_2 , а останній вже використав своє право на безоплатну приватизацію за даним цільовим призначенням.
Відповідно до фактичних обставин справи, відповідач знала про те, що земельна ділянка площею 6,54 га, кадастровий номер 6520684400:02:001:0214, передається їй із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, які раніше не надавалися їй у користування для ведення фермерського господарства. Одночасно відповідач знала про те, що вказана земельна ділянка є частиною земельної ділянки площею 21,91 га кадастровий номер 6520684400:02:001:0040, яка використовується Фермерським господарством «Чарівне-1», наданої його засновнику ОСОБА_2 у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства. Тому в силу ст. 32 ЗК України та ст. 13 Закону «Про фермерське господарство» вона не мала права на виділення у власність земельної ділянки саме з цього масиву земель.
Таким чином, висновки відповідача про відсутність у Головного управління, як державного органу контролю за додержанням вимог земельного законодавства що реалізує свої повноваження шляхом виявлення порушень, допущених органом місцевого самоврядування в процесі передачі у власність земельної ділянки та звернення до суду з метою усунення виявлених порушень і відновлення становища, що існувало до вчинення порушення не відповідає дійсності та є необґрунтованим.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача ОСОБА_1 та третьої особи ОСОБА_9 , дослідивши відзиви на позовну заяву, відповідь на відзив, всі обставини справи, оцінивши докази за внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному та об`єктивному дослідженні обставин справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням сьомої сесії восьмого скликання Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області від 28.05.2021 року № 168 ОСОБА_10 отримала у власність земельну ділянку площею 17,9000га. кадастровий номер 6520684200:04:001:0463 із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_10 04.06.2021 року.
Як вбачається із позовної заяви та зазначено представником позивача у судовому засіданні Милівська сільська рада Бериславського району Херсонської області незаконно передала у власність ОСОБА_10 спірну земельну ділянку. Вказане рішення видано з порушенням ч.1 с. 32, ч.1 і ч.6 ст. 118 ЗК України та ч.1, ч.2 ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство».
Згідно ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільної справи з метою ефективного захисту порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до норми ч.1 ст. 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: 1) визнання права; 2) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; 3) визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; 4) відшкодування заподіяних збитків; 5) застосування інших, передбачених законом, способів.
Серед способів захисту речових прав відокремлюється, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння.
Предметом такого позову є вимога власника, який не є володільцем цього майна, до особи, яка заволоділа останнім, про повернення його з чужого незаконного володіння. Метою такого позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконного позбавлений.
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 4 ЦПК України передбачено, що у випадках встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Ст.6 ЗУ «Про державний контроль за використання та охороною земель» в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачені повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних правовідносин.
Ч.1 абз.9 ст. 10 Закону передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк використання якими закінчився.
Згідно п.п.42, 42-1 п.4 Положення «Про Державну Службу України, з питань геодезії, картографії та кадастру» від 14.01.2015 року № 15 передбачено право Держгеокадастру подавати позов про конфіскацію земельних ділянок у випадках, визначених законом; про визнання недійсними угод, укладених із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ректи, дарування, застави, обміну земельної ділянки державної, комунальної власності.
Аналізуючи наведені норми суд приходить до висновку, що на час звернення до суду з позовом Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області не мало повноважень щодо пред`явлення позову про витребування спірної земельної ділянки, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. ст. 387, 391 ЦК України, Земельним Кодексом України, Законом України «Про фермерське господарство», Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», суд,-
У Х В А Л И В :
Відмовити у задоволенні позовних вимог Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Бериславська міська військова адміністрація Бериславського району Херсонської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача-1: Фермерське господарство «Чарівне-1» про витребування з незаконного володіння ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), земельну ділянку площею 6,54 га з кадастровим номером 6520684400:02:001:0214, шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 6,54 га з кадастровим номером 6520684400:02:001:0214 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав: 2503242365020; номер відомостей про речове право: 44985251, номер запису про інше речове право: 46504690) та стягнення судового збору.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу правову допомогу у розмірі 10000 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ірина ХОМИК
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124043377 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Хомик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні