Справа № 157/1830/24
Провадження № 2/157/580/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2024 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
у складі головуючого судді Ходачинського Р.О.,
за участю секретаря судового засідання Кисляка Я.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Камінь-Каширської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
04.11.2024 до Камінь-Каширського районного суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Камінь-Каширської міської ради, в якій позивачка просить поновити їй строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини та встановити додатковий строк два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначила, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належний житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 . На момент смерті матері вона проживала разом з нею у вказаному будинку, однак не була там зареєстрована. Після смерті ОСОБА_3 вона зареєструвалась у зазначеному будинку, де й проживає по цей час, здійснює утримання та його ремонт, тобто фактично вступила у володіння та управління спадковим майном. У встановлений законом шестимісячний строк після смерті матері вона не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважала, що доглядаючи матір до дня її смерті, зберігаючи правовстановлюючі документи на будинок прийняла спадщину. Іншим спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері є її рідна сестра ОСОБА_2 , яка також у встановлений строк не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, на момент смерті матері проживала в м. Луцьк, тобто не вчинила жодних дій для прийняття спадщини, а тому вважається такою, що не прийняла її та подала заяву про те, що не претендує на спадкове майно і не має наміру звертатись до суду із заявою про визначення їй додаткового строку для прийняття спадини після смерті матері. Звернувшись 11 вересня 2024 року до державного нотаріуса для отримання документів на спадкове майно матері, вона дізналася, що пропустила строк для прийняття спадщини та про необхідність звернутися до суду із відповідною позовною заявою.
Ухвалою судді від 07.11.2024 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, подала заяву, у якій просила справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги задовольнити, судовий збір залишити за нею.
Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, подала заяву, якою просили справу розглянути без її участі, проти задоволенні позовних вимоги не заперечує.
Представник відповідача Камінь-Каширської міської ради у судове засідання не з`явився, подав клопотання, яким позовні вимоги ОСОБА_1 визнав та просить справу розглянути без участі представника міської ради.
Оскільки відповідачі визнають позов, то на підставі ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України суд ухвалює рішення в підготовчому засіданні.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позов підставним і таким, що підлягає до задоволення.
У судовому засіданні встановлено, що батьками позивачки ОСОБА_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Цей факт підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 та про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 19.09.1981 (а.с. 14).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно зі свідоцтвами про смерть відповідно серії НОМЕР_3 від 22.04.2004 (а.с. 7) та серії НОМЕР_4 від 10.01.2012 (а.с. 6).
Наявність у померлої ОСОБА_3 спадкового майна підтверджується, договором купівлі-продажу житлового будинку, посвідченим 17.09.1985 Камінь-Каширською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 842 (а.с. 9-10).
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Із записів у будинковій книзі (а.с. 20-22), виданій на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 мала зареєстроване місце проживання за цією адресою. Витягом з Реєстру Камінь-Каширської територіальної громади від 28.06.2023 підтверджується зареєстроване місце проживання позивачки ОСОБА_1 за цією ж адресою. Проте дата декларування реєстрації зазначена - 24.02.2012, тобто після смерті спадкодавиці 08.01.2012.
Позивачка, будучи спадкоємцем за законом майна померлої ОСОБА_3 , та вважаючи, що прийняла спадщину шляхом спільного проживання зі спадкодавцем, звернулася до Камінь-Каширської державної нотаріальної контори із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину, але отримала роз`яснення за № 553/01-16 від 11.09.2024 (а.с. 5) про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що нею не була прийнята спадщина у встановлений законом спосіб, так як вона не проживала постійно із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подала у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини.
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з частинами 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , як на час відкриття спадщини, так і на цей час, здійснює управління житловим будинком та користуються спадковим майном. Інший спадкоємець першої черги за законом ОСОБА_2 спадщини не прийняла, що підтверджується її заявою (а.с. 15). Таким чином спадкові права позивачки ніхто не оспорює.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем першої черги за законом спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_3 , пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, вважаючи, що прийняла спадщину, а тому їй слід визначити додатковий строк у два місяці, що є достатнім для подання заяви.
Судовий збір на підставі позовної заяви суд залишає за позивачкою.
Керуючись статтями 12, 81, 89, 141, 200, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк у два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачка: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач: Камінь-Каширська міська рада, 44501, м. Камінь-Каширський, вул. Воля, буд. 2, код ЄДРПОУ 34836909.
Головуючий Роман ХОДАЧИНСЬКИЙ
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124044169 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Ходачинський Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні