Справа № 362/673/24
Провадження № 2/362/1238/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2024 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Шмагун М.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м.Василькові Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_2 , третя особа: П`ятнадцята київська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом про визначення додаткового строку у три місяці для подання заяви про визнання права власності в порядку спадкування.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом по смерть НОМЕР_1 , копію якого додаю до позову.
Після смерті батька відкрилася спадщина, до складу якої, у тому числі, увійшла частина присадибної ділянки для будівництва та обслуговування будинку, площею 0,1 га, кадастровий номер: 3210700000:10:030:0100, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
25 липня 2023 р. державним нотаріусом Сабадаш О. В. винесена Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку земельної ділянки. У Постанові нотаріусом зазначено, що оскільки частки в праві власності не визначені, то неможливо з`ясувати склад спадкового майна.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву в якій просив проводити розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, не заперечує щодо винесення рішення в підготовчому засіданні.
Представник відповідача Васильківської міської ради Київської області в підготовче судове засідання не з`явився, через систему «Електронний суд» подав заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечував щодо предмету спору.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду подала відзив, в якому визнала позовні вимоги , не заперечила щодо ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні, просила проводити розгляд справи за її відсутності.
Згідно вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом по смерть НОМЕР_1 .
Позивач в межах встановленого законом строку звернувся до П`ятнадцятої київської держаної нотаріальної контори, де на підставі заяви про прийняття спадщини була відкрита спадкова справа № 785/2023.
26 липня 2023 р. державним нотаріусом Київського міського нотаріального округу П`ятнадцятої державної нотаріальної контори Сабадаш Ольгою Вікторівною було видано свідоцтво про право на спадщину на 1/4 частину будинку АДРЕСА_1 , зареєстровано в реєстрі за № 2-448. На підставі свідоцтва була здійснена реєстрація права власності за позивачем на 1/4 частину будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
25 липня 2023 р. державним нотаріусом Сабадаш О. В. винесена Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку земельної ділянки, площею - 0,1 га, яка у межах згідно з планом, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 3210700000:10:030:0100. цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька - ОСОБА_3 .
У Постанові нотаріусом зазначено, що серед матеріалів спадкової справи №758/2023, яка заведена після смерті ОСОБА_3 є Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане Реєстраційною службою Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області 02 вересня 2014 р. та витяг №26293219 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку від 13 серпня 2014 р., номер запису про право власності: 6863375, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 444164732107, на підставі чого з`ясовано, що власниками вказаної ділянки є дві особи на праві спільної сумісної власності, один з яких - померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Оскільки частки в праві власності не визначені, то неможливо з`ясувати склад спадкового майна.
Дана земельна ділянка належала на праві спільної сумісної власності померлому батькові позивача ОСОБА_3 та його рідній сестрі ОСОБА_2 . Земельна ділянка отримана ними на підставі приватизації. Рішенням п`ятдесят шостої сесії шостого скликання Васильківської міської ради Київської області від 02.07.2014 р. був затверджений проект із землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у спільну сумісну власність для будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд. На підставі заяв ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , їм було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку (кадастровий №3210700000:10:030:0100) площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 . На підставі цього 13.08.2014 р. право спільної сумісної приватної власності на вказану земельну ділянку було зареєстровано за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
З огляду на копію спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 вбачається, що позивач не може отримати Свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку кадастровий номер №3210700000:10:030:0100) площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , на праві спільної сумісної власності та перебувала за життя спадкодавця у спільній сумісній власності.
Тобто, вищезазначена земельна ділянка перебуває у спільній сумісній власності, що не дає нотаріусу можливості визначити частки спадкодавця у спільній сумісній власності, а тому видача свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку є неможливим.
Чинне законодавство не надає нотаріусу права здійснювати виділ частки. Таким чином, у разі смерті одного з учасників права спільної сумісної власності, передусім необхідно визначити частку померлого у спільному майні, яка і буде об`єктом спадкування. Проте не всі співвласники мають право у безспірному нотаріальному порядку оформити свідоцтво про право на частку. Таким правом з усіх можливих учасників спільної сумісної власності згідно Закону України «Про нотаріат»,Наказом Мінюсту «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22.02.2012 № 296/5, наділений лише другий з подружжя. Для цього нотаріус за місцем відкриття спадщини за заявою другого з подружжя, який пережив, видає свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя за правилами ст. 71 Закону України «Про нотаріат». Разом з тим, видачу нотаріусом свідоцтва про частку в спільному майні за заявою інших учасників спільної сумісної власності законодавство не передбачає, відтак слід припустити, що для успадкування частки у спільній сумісній власності після смерті іншого учасника спільної сумісної власності, крім подружжя, справа про визначення належної йому частки вирішуватиметься в суді.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст.355, ч. 1 ст.356ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб`єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Відповідно до ст. 357 ЦК України, частки в праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом, якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Статтею 368ЦК України передбачено, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно до ст.370ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Відповідно до ч.1ст.86 Земельного кодексу Україниземельна ділянка може знаходитись у спільній власності з зазначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
Згідно ч. 4 та ч. 5ст. 89ЗК Україниспіввласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Відповідно до п. 5постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 року №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності (крім сумісної власності подружжя) у надбанні майна була більшою або меншою - частки визначаються рівними.
Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі смерті співвласника частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними. Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду.
Отже, з огляду на рівність часток співвласників на земельну ділянку кадастровий номер №3210700000:10:030:0100) площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , частка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 є рівними та складають по 1/2 за кожним.
Згідно статті87Земельного кодексуУкраїни «Право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає за рішенням суду».
Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.368,370 ЦК України, ст.ст.4,13, ст.ст. 76, 77, 81, 141, 258-265, 352-354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_2 , третя особа: П`ятнадцята київська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування, - задовольнити.
Припинити право спільної сумісної власності на земельну ділянку кадастровий номер №3210700000:10:030:0100, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , та визначити, що частки ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 є рівними та складають по 1/2 за кожним.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частку в праві спільної часткової власності на земельну ділянку кадастровий номер № 3210700000:10:030:0100, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя Л.М.Кравченко
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124044664 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Кравченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні