19.12.2024 Єдиний унікальний № 371/1648/24 провадження № 2/371/757/24
Миронівський районний суд Київської області
ЄУН 371/1648/24
Провадження № 2/371/757/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
19 грудня 2024 року м. Миронівка
Миронівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Поліщука А.С.,
при секретарі Овчаренко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Миронівської міської ради Обухівського району Київської області про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В:
До Миронівського районного суду Київської області із вказаним позовом, звернулася ОСОБА_1 та просила позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 відносно її неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Свою вимогу обґрунтовувала тими обставинами, що після смерті ОСОБА_6 відповідач з 2021 року залишила трьох дітей на позивача та перестала виконувати свої батьківській обов`язки.
Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовна вимога, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач являється матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Статтею 150 Сімейного кодексу України закріплено обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини (ч. 1), піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2), забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ч. 3), поважати дитину (ч. 4).
У судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 з 2021 року ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не піклується про фізичний та духовний стан дітей, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду. Відповідачка не здійснює підготовку до дорослого життя та не проявляє інтересу до її внутрішнього світу.
Факт ухилення відповідачки ОСОБА_2 від виконання обов`язків з виховання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знайшов своє підтвердження у сукупності досліджених доказів у справі.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , зареєстрованого Виконкомом Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області, актовий запис №1, ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , на момент розгляду справи досягла повноліття (а.с. 17).
Так, згідно з характеристикою старости Вікторівського старостинського округу Обухівського району Київської області від 26 серпня 2024 року №15/04-49/17, ОСОБА_2 зареєстрована та проживає в селі Фролівка. Незаміжня, працює в місті Києві. За роки проживання за даною адресою ОСОБА_2 зарекомендувала себе з негативного боку, веде аморальний спосіб життя, має схильність до зловживання спиртними напоями. Домогосподарство перебуває в занедбаному стані. В сім`ї панує не здорова атмосфера, вихованням дітей не займається. Також час від часу надходять скарги від односельців щодо поведінки ОСОБА_2 . Компрометуючими матеріалами відносно громадянки ОСОБА_2 старостинський округ не володіє (а.с. 18).
Відповідно до характеристики виданої Опорний закладом Карапишівського ліцею Миронівської міської ради Київської області на ОСОБА_4 , 2011 року народження, який навчається в 7-Б класі з 01 вересня 2024 року. За час адаптаційного періоду хлопець важко вливається в класний колектив. Має проблеми з навчанням, поведінкою та спілкуванням з товаришами і вчителями. Постійно конфліктує, грубо і різко реагує на будь-які зауваження. Час ображається, самолюбивий (а.с. 19).
Згідно характеристики виданої Опорний закладом Карапишівського ліцею Миронівської міської ради Київської області на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який навчається в 6 класі з 01 вересня 2024 року. Адаптаційний період проходить складно. Домашні завдання виконує не систематично. Навчається не в повну міру, не виявляє зацікавленості до навчання, потребує постійного контролю. Вчителям постійно треба нагадувати учню нагадувати учню про належну підготовку (а.с. 20).
Орган опіки та піклування Миронівської міської ради, 25 вересня 2024 року дійшов до висновку про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 34-35).
Як зазначено в Декларації ООН прав дитини (1959 року) «дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості».
Закон України «Про охорону дитинства» передбачає, що кожна дитина має право на достатній життєвий рівень. При цьому, виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини ООН від 20 листопада 1989 року (далі Конвенція), яку було ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року та, яка набула чинності для України 27 вересня 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно зі ст. 18 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати може бути позбавлений судом батьківських прав, якщо вона ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», відповідно до ст. 165 Сімейного кодексу України з позовом про позбавлення батьківських прав може звернутися особа, в сім`ї якої проживає дитина.
Оскільки у судовому засіданні встановлено факт ухилення від виконання батьківських обов`язків з виховання малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , відповідачкою ОСОБА_2 з підстав, що остання не піклується про стан здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, матеріальне забезпечення дітей, суд вважає за необхідне погодитись з висновком органу опіки та піклування Миронівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача відносно її малолітніх синів.
Позовні вимоги в частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно своєї доньки ОСОБА_3 , не підлягають задоволенню, оскільки остання досягла повноліття.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 150, 155, 157, 164, 165, 166 Сімейного кодексу України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 95, 229, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити частково.
2.Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3.В решті позовних вимог відмовити.
4.Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати в розмірі 1241,20 грн. (одну тисячу двісті сорок одну гривню двадцять копійок).
5.Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин.
6.Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
7.Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
8.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя підпис А.С. Поліщук
Згідно з оригіналом
Суддя А.С. Поліщук
Суд | Миронівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124044826 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Миронівський районний суд Київської області
Поліщук А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні