Справа №752/16114/24
Провадження №2/752/6303/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024 року м. Київ
Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Кокошко О.Б.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою адвоката Золотопупа Сергія Васильовича, подану в інтересах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Науки 30», до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат,-
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Золотопуп Сергій Васильович в інтересах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Науки 30» (далі - ОСББ «Науки 30») звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він створений співвласниками спірного будинку виключно для його обслуговування, ремонту і реконструкції та утримання прибудинкової території, внаслідок чого є управителем спірного багатоквартирного будинку, який не надає житлово-комунальні послуги, а лише здійснює забезпечення потреб співвласників спірного будинку шляхом самозабезпечення. З метою забезпечення, захисту прав співвласників, належного утримання та використання спільного майна спірного будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом, він уклав договори з виконавцями відповідних житлово-комунальних послуг.
Відповідач ОСОБА_1 є власником нежилих приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , нежилі прим. з НОМЕР_2, внаслідок чого зобов`язаний своєчасно щомісяця сплачувати внески, встановлені загальними зборами співвласників позивача.
Заборгованість відповідача за внески на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2021 по 31.05.2024 становить 25134,68 грн.
Однак, відповідач в добровільному порядку заборгованість з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території не погашає, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Водночас внаслідок несвоєчасного розрахунку з позивачем відповідач зобов`язаний відшкодувати втрати від інфляції у розмірі 209,12 грн та 3% річних у розмірі 1139,35 грн.
Позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь суму заборгованості у загальному розмірі 29483,14 грн та понесені судові витрати.
09.08.2024 судом постановлена ухвала про відкриття провадження у справі, якою справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини, внаслідок чого позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСББ «Науки 30» створено власниками квартир та житлових приміщень, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об`єднання власників багатоквартирного будинку».
Утримання будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна будинку, позивач здійснює самостійно, шляхом самозабезпечення, відповідно до затвердженого Загальними зборами кошторису та рішень Загальних зборів співвласників.
Пунктом 2.1. Статуту ОСББ «Науки 30» передбачено, що метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом.
Згідно п. 3.2. Статуту ОСББ «Науки 30» вищим органом управління об`єднання є Загальні збори, виключна компетенція яких визначається відповідно до закону.
Пунктом 5.2. Статуту ОСББ «Науки 30» передбачено, що співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Підставою для нарахування ОСББ «Науки 30» внесків та інших платежів співвласників багатоквартирного будинку є рішення загальних зборів, які затверджені протоколами загальних зборів ОСББ «Науки 30» від 23.08.2019, від 03.04.2021, яким зокрема затверджено відповідні розміри обов`язкового щомісячного внеску на управління будинком та прибудинкової території.
Нежилі приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , нежилі прим. з НОМЕР_2 належать на праві приватної власності ОСОБА_1 , що підтверджується копією інформації реєстрів від 17.07.2024 №387169860.
Отже, ОСББ «Науки 30» здійснило забезпечення потреб співвласника ОСОБА_1 щодо управління будинком та прибудинкової території, зокрема в частині його спірних нежилих приміщень.
Згідно розрахунку заборгованість за внески на управління будинком та прибудинкової території за спірними нежилими приміщеннями за період з 01.01.2021 по 31.05.2024 становить 25134,68 грн, в тому числі втрати від інфляції у розмірі 209,12 грн та 3% річних у розмірі 1139,35 грн.
Станом на час подання позову відповідач не здійснює оплату за вказані внески.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно із ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку належить визначення розмірів платежів та внесків членів об`єднання.
За змістом статті 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Частиною 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.
Положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником квартири, і водночас співвласником будинку, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по вказаним витратам. Реалізація вищевказаних положень здійснюється на підставі статті 12 вищевказаного Закону, яка передбачає, що управління багатоквартирним будинком об`єднання здійснює через свої органи управління.
За приписами ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.ст. 156, 162 ЖК України власники квартири зобов`язані брати участь у витратах по утриманню квартири і прибудинкової території, проведенню ремонту та своєчасно і в повному обсязі вносити оплату за комунальні послуги.
Частиною другою статті 382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Згідно з ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, враховуючи обставини, встановлені судом у сукупності з наданими доказами, суд вважає, що позивач здійснив забезпечення потреб відповідача як співвласника щодо управління будинком та прибудинкової території, зокрема в частині належних йому спірних нежилих приміщень. Відповідач зобов`язаний не тільки брати участь у витратах по утриманню будинку і прибудинкової території, а й своєчасно і в повному обсязі вносити вказані внески.
З огляду на правовідносини, які склалися між сторонами, на відповідача, як боржника у зобов`язанні, покладено обов`язок з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, а позивач, як кредитор у зобов`язанні, має право вимагати сплату грошей за здійснення забезпечення потреб відповідача як співвласника спірних нежилих приміщень.
Відповідач належним чином не виконав його зобов`язання щодо оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого утворилася заборгованість зі сплати вказаних внесків, яка підтверджується відповідними розрахунками, наявними в матеріалах справи.
Відповідачем не було надано доказів здійснення належним чином оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за вказаними спірними нежилими приміщеннями.
Таким чином, позивач належним чином виконує зобов`язання щодо здійснення забезпечення потреб співвласників щодо управління будинком та прибудинкової території, внаслідок чого вимагає стягнення з відповідача заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат в загальному розмірі 29483,14 грн, оскільки відповідач своєчасно не виконав взяті на себе грошові зобов`язання перед позивачем.
За таких обставин суд вважає, що обставини, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими письмовими доказами і вважаються судом доведеними, у зв`язку з чим позовна заява ОСББ «Науки 30» про стягнення заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1-3 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати по оплаті судового збору у сумі 2422,40 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 5371,12 грн, у зв`язку з документальним підтвердженням їх понесення позивачем.
Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 141, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Науки 30» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Науки 30» заборгованість за період з 01.01.2021 по 31.05.2024 у розмірі 29483 (двадцять дев`ять тисяч чотириста вісімдесят три) грн. 14 коп. (яка складається з 25134 (двадцять п`ять тисяч сто тридцять чотири) грн 68 коп. заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, з 209 (двісті дев`ять) грн 12 коп. втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку та з 1139 (одна тисяча сто тридцять дев`ять) грн 35 коп. 3% річних), судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 5371 (п`ять тисяч триста сімдесят одна) грн 12 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Науки 30», місцезнаходження: м. Київ, просп. Науки, буд. 30, код ЄДРПОУ 43097365.
Представник позивача: адвокат Золотопуп Сергій Васильович, місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник відповідача: адвокат Новікова Надія Іванівна, місцезнаходження: м. Київ, а/с 3.
Повне рішення складене 24.12.2024.
Суддя О. Б. Кокошко
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124046565 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Кокошко О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні