Номер провадження 2/754/2251/24
Справа №754/2080/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
04 грудня 2024 року Деснянський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді Зотько Т.А.
за участю секретаря судового засідання Нагорної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва цивільну справу ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , 3-особи: Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач, в особі свого представника - адвоката Бондара А.В. звернувся до Деснянського районного суду м. Києва з позовною заявою до ОСОБА_2 , 3-особи: Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації про позбавлення батьківських прав. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 13.02.2021 року який надалі рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 21.11.2022 року, було розірвано. У сторін народилась спільна дитина - син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після фактичного припинення шлюбних відносин, сторони уклали Договір між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини разом із батьком - позивачем ОСОБА_1 .. На даний час позивач самостійно опікується здоров`ям, духовним та моральним вихованням, навчанням сина. Самостійно забезпечує сина всім необхідним для комфортного життя, відповідачка у свою чергу участі у вихованні сина не приймає та сплачує аліменти. Таким чином, на підставі викладених обставин, позивач звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 19.02.2024 було відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Згідно ухвали суду від 30.05.2024 було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні встановивши загальний порядок дослідження доказів у справі. Крім того, вирішено допитати у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ..
У судове засідання 04.12.2024 позивач та його представник - адвокат Бондар А.В. не прибули, через систему «Електронний суд» подали заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Відповідачка за чисельними викликами суду не прибула, про розгляд справи повідомлялась належним чином, шляхом направлення поштової кореспонденції за зареєстрованим у визначеному законом порядку місцем проживання, а також шляхом розміщення друкованого тексту оголошення на сайті судової влади, що підтверджується письмовими матеріалами справи. Будь-яких заяв від відповідачки до суду не надходило.
Представник третьої особи: Служби у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації у судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлені судом належним чином, що підтверджується матеріалами справи. На адресу суду направили висновок про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник третьої особи: Служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації у судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлені судом належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин, суд, вважав за можливе розглянути справу без участі відповідачки та інших учасників справи на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи та, враховуючи положення ст.ст. 280-281 ЦПК України постановити заочне рішення у справі.
Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення сторін та допитаних свідків, всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.ч.1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом позивач та відповідачка перебували у зареєстрованому шлюбі, який надалі було розірвано.
Сторони мають спільного сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ).
08.11.2022 року між сторонами було укладено Договір між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини.
Відповідно до п.1.3 Договору, місцем проживання Дитини визначено місце проживання Батька, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , приватний будинок. У разі зміни місця проживання Дитини, Батько зобов`язується попереджувати Мати письмово із вказанням точного місця проживання Дитини не пізніше одного місяця з моменту зміни місця проживання.
Згідно із п. 2.1 Договору, мати має право, за попереднім погодженням з Батьком і враховуючи бажання Дитини, та з урахуванням її стану здоров`я зустрічатися на території України (за місцем проживання Батька) та без перешкод спілкуватися з Дитиною: АДРЕСА_1 - 1 день раз на місяць.
Відповідно до пп. 3.2. 3.2.1. Договору, мати зобов`язується брати участь у вихованні та духовному розвитку дитини, незалежно від стосунків з Батьком.
Згідно із положень ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до вимог ч.7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до положень п.п.2, 3 ст. 150 СК України, які кореспондуються з положеннями абзацу першого ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до довідки, виданої Директором Дошкільного навчального закладу «Zabava» Кравченком О.В., вбачається, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відвідує Дошкільний навчальний заклад «Zabava», який розташований за адресою: м. Київ, вул. Клавдіївська, 40-А з 21.03.2023 р., мати дитини - ОСОБА_2 , контакту із центром не підтримує, успішністю дитини не цікавиться, з вихователями не піклується, батьківські збори не відвідує. Дитину до центру приводить і забирає батько. Матеріально-економічне становище сім`ї задовільне, дитина охайна і добре одягнена. Увага: без особливостей. Пам`ять: добре запам`ятовує, розвинена зорова пам`ять. Мислення: класифікує предмети. Особливості ігрової діяльності: гра відповідає віку, у грі з дітьми завжди спокійний, намагається бути лідером, доброзичливий. Говорить окремі слова, короткі речення. Соціально-побутові навички відповідають віку. Самообслуговування відповідає віку. Темп діяльності на заняттях рівномірний, старанний, уважний, доводить справу до кінця. Хворіє рідко, спить спокійно. Договір на відвідування укладено з батьком та оплату проводить батько дитини.
Згідно із розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, вбачається, що за період з квітня 2023 року по січень 2024 року заборгованість ОСОБА_2 зі сплати аліментів на користь ОСОБА_1 , на утримання дитини, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 10.01.2024 року становить 53 367,50 грн..
Відповідно до Акту обстеження умов проживання складеним 05.01.2024 року Службою у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації про те, що ОСОБА_1 , 1995 р.н. - батько; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - син; ОСОБА_1 , 1975 р. н. - бабуся; ОСОБА_11 , 1970 р. н. - дід; ОСОБА_8 , 1948 р. н. - прабабуся; ОСОБА_7 , 2001 р. н. - дядько, зареєстровані та постійно проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки, виданої 12.01.2024 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Святошинського району м. Києва ОСОБА_12 , про те, що ним на дитину ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , укладена декларація №0001-Р344-КРА0 з 26.12.2022 року зі лікарем ОСОБА_13 лікарем-педіатром КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Святошинського району м. Києва. З моменту укладення декларації, дитиною опікується батько. Дитину на щеплення приводив батько, на прийом разом з дитиною завжди проходить батько. Останнє щеплення за віком 04ю01ю2023 року виконано вчасно. Батько неодноразово звертався з дитиною для профілактичних оглядів та з приводу захворювань дитини. Рекомендації щодо лікування виконуються належним чином та вчасно. Останнє відвідування 27.12.2023 року.
Як вбачається з висновку Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.04.2024 року за № 107-3007, громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітнього ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Свягошинського районного суду м. Києва від 21.11.2022 шлюб між батьками дитини розірвано за заявою подружжя. Після фактичного припинення шлюбних відносин громадянин ОСОБА_1 разом із сином проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Умови проживання дитині створені належним чином, про що працівники Служби склали відповідний акт від 05.01.2024. Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 31.05.2023 з громадянки ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до довідки від 12.01.2024. наданої КНІІ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Святодшнського району м. Києва, громадянин ОСОБА_1 , уклав декларацію з лікарем-педіатром для надання медичної допомоги малолітньому сину ОСОБА_9 , 2021 року народження.Також у довідці зазначено, що дитиною опікується батько, який неодноразово звертався з дитиною до медзакладу для профілактичних оглядів та з приводу захворювань дитини. Рекомендації щодо лікування дитини виконуються належним чином. Відповідно до довідки від 10.01.2024 року наданої дошкільним навчальним закладом «Забава», малолітній ОСОБА_9 , 2021 року народження, відвідує заклад з 21.03.2023. Мати дитини, громадянка ОСОБА_2 , контакту із закладом не підтримує, успішністю дитини не цікавиться, з вихователями не спілкується. Дитину до закладу приводить і забирає батько.Відповідно до довідки, виданої 10.01.2024 Деснянським відділом державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у громадянки ОСОБА_2 наявна заборгованість по сплаті аліментів, яка становить 53 367,50 грн.. Батько дитини працює не офіційно, мас стабільний дохід. Графік роботи дає йому можливість приділяти багато часу дитині, піклуватися про сина. Відповідно до інформації служби у справах дітей та сім`ї Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 02.04.2024 громадянка ОСОБА_2 за адресою реєстрації: АДРЕСА_2 , не проживає. Місце її перебування родичці, яка мешкає за цією адресою, не відоме, засоби зв`язку відсутні. На запрошення до Служби громадянка ОСОБА_2 не з`явилася. Громадянин ОСОБА_1 повідомив, що належним чином виконує свої батьківські обов`язки, забезпечуючи у повному обсязі потреби сина. Колишня дружина не бере жодної участі у житті сина, не цікавиться його здоров`ям, розвитком, матеріально не допомагає. Контакт із нею відсутній, місце її перебування йому не відомо. Враховуючи викладене та рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація як орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав громадянку ОСОБА_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судом було допитано в якості свідків осіб, які надали наступні показання:
Свідок ОСОБА_6 показала суду, що знає позивача, його родина є її сусідами. З відповідачкою познайомилась ще до народження дитини, не може сказати, що вона погано відносилась до дитини. Відомо, що мати дитини пішла з родини, близько двох років не спілкується з сином не займається його вихованням та матеріальним забезпеченням. Під час сварки, яка виникла з приводу вживання нею алкоголю, вона себе поводила неадекватно її не могли заспокоїти всією вулицею.
Свідок ОСОБА_7 показав суду, він є двоюрідним братом позивача і хрещенним батьком дитини, знає, що відповідачка, коли дитині був рік покинула сім`ю, потім кілька разів з`являлась, з квітня 2023 року її не бачив. З яких підстав покинула дитину, свідок не знає.
Свідок ОСОБА_4 показала суду, що знає сторін у справі, ОСОБА_2 не бачила десь біля двох років. ОСОБА_15 сам з дитиною, допомагають батьки. Бачила, що відповідачка влаштовувала скандали, сусіди допомагали втихомирювати та зупинити її, але вона пішла з родити і більше вона її не бачила.
Свідок ОСОБА_8 показала суду, що вона є бабусею дитини, ОСОБА_2 пішла з родини і не дає про себе знати. Відсутня відповідачка з 2022 року, вона погодилась, що дитина буде проживати з батьком, а вона буде вирішувати свої питання. Останній раз бачила її 23 квітня 2023 року, вона погуляла з дитиною і пішла. З нею тоді не спілкувалась, у неї немає материнських почуттів до дитини. Спочатку у них з ОСОБА_15 були добрі відносини, але під час війни були і випивки і сварки. Намагалась її вговорювати, заспокоювати. Родичів відповідачки знає, однак вони з ними не спілкуються, до дитини не приходять.
Свідок ОСОБА_5 показала суду, що знає подружжя, дружить з батьками ОСОБА_15 , прийшла до них на гостину і дізналась, що ОСОБА_2 покинула дитину. Знає, що один раз відповідачка приїздила, тільки вона її не бачила. ОСОБА_15 самостійно займається дитиною. Зі слів сестри знає, що ОСОБА_2 , гуляючи з дитиною, вживала алкоголь. Була сварка серед ночі, коли вона билась головою об землю. За останній рік, жодного разу свідок відповідачку не бачила.
Пунктом другим частини першої ст. 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 9 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р., ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789- XII, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
У пункті 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, а ін.), що надані батьками до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують своїх батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи зокрема ставлення батьків до дітей.
Пункт 16 зазначеної Постанови роз`яснює, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на їх фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
У пункті 17 зазначеної Постанови зазначено, що не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.
Отже, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і може мати місце при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.
Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо (ухвала ВССУ від 01.11.2017 у справі № 211/559/16-ц).
За таких обставин, повно, всебічно та об`єктивно з`ясувавши обставини справи, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують своїх батьківських обов`язків, суд дійшов висновку про можливість позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батьківських прав відносно її малолітнього сина - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6, 150, 164, 165, 180 Сімейного кодексу України, ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", п. п. 15, 16, 18 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ст. ст. 5, 12, 13, 76-83, 89-90, 141, 259, 263-265, 273, 352, 354-355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , 3-особи: Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо її малолітнього сина - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис № 1521, зроблений 01.07.2021 року Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Дані позивача: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Дані відповідачки: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Дані 3-осіб: Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації ЄДРПОУ 37498740, місцезнаходження: м. Київ, вул. Г.Юри, буд. 9;
Служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації ЄДРПОУ 37502695, місцезнаходження: м. Київ, пр. Червоної Калини,буд. 21-Г.
Повний текст рішення суду виготовлено 25.12.2024.
Суддя: Т.А.Зотько
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124046879 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Зотько Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні