печерський районний суд міста києва
Справа № 757/60421/24-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2024 року суддя Печерського районного суду м. Києва Ільєва Т.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцева Данила Олександровича, Товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «Українські новини», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1 - Верховна Рада України про захист честі, гідності, ділової репутації та спростовування недостовірної інформації, -
В С Т А Н О В И В :
19.12.2024 до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана позовна заява та передана судді Ільєвій Т.Г. 25.12.2024, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При здійсненні правосуддя у цивільних справах суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором, ст. 5 ЦПК України.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
У відповідності до частини 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Так, Постановою Пленуму Верховного суду України № 9 від 27.02.2009 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» зазначено, що при вирішенні питання про відкриття провадження у справі судам слід звертати увагу на відповідність позовної заяви (заяви) вимогам статті 119 ЦПК (1618-15 ). Така заява має містити, зокрема, відомості про те, в який спосіб була поширена інформація, що порушує особисті немайнові права позивача (заявника), яка саме інформація поширена відповідачем (відповідачами), із зазначенням часу, способу й осіб, яким така інформація повідомлена, інші обставини, які мають юридичне значення, посилання на докази, що підтверджують кожну з таких обставин, а також зазначення способу захисту, в який позивач бажає захистити своє порушене право.
Так, в порушення до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява не містить чіткого змісту позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні та відповідно чіткого викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Також, звертається увага позивачів на те, що прохальна частина має особливо важливе значення при розгляді справи з огляду на застосування принципу диспозитивності розгляду, оскільки є тією формою захисту, яку просить заявник у суду, тому вона має бути чітко та конкретизовано сформульовано, уникаючи загальних тез.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, в пункті 2-4 позивачі просять суд визнати недостовірною та такою, що порушує права ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на повагу до їх гідності, честі та недоторканості ділової репутації, інформацію, розповсюджену на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та яка поширена 07.03.2024 р . Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ» в мережі «Інтернет» на веб-сайті та одночасно просить таку інформації спростувати.
Однак, позивачами в прохальній частині позовної заяви, не конкретизовано, яку саме інформацію, розповсюджену Головою Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики ОСОБА_3 , що порушує права ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на повагу до їх гідності, честі та недоторканості ділової репутації слід визнати недостовірною та зобов`язати її спростувати.
За таких обставин, позивачевам слід конкретизувати зміст позовних вимог в частині інформації, яку слід визнати недостовірною та яку саме просить спростувати, тобто зазначити текст інформації яку просить визнати недостовірною, та відповідно яку просять спростувати.
Окрім цього, позивачі просить суд зобов`язати Голову Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцева Данила Олександровича спростувати, висловлену ним 01.02.2024 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики недостовірну Інформацію, що стосується ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , АТ «АКБ «Конкорд», як таку, що порушує немайнові права ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , АТ «АКБ «Конкорд» на повагу до честі та гідності, а також недоторканість ділової репутації інформацію, шляхом опублікування в мережі «Інтернет» на веб-сайті в розділі «Новини», під заголовком «СПРОСТУВАННЯ НЕДОСТОВІРНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ТА БАНКУ «КОНКОРД», із зазначенням вступної та резолютивної частини рішення суду, протягом 10 днів з дня набрання ним законної сили.
Разом з тим, дана вимога викладена не коректно в частині зазначенні особи, яка повинна опублікувати інформацію, що має бути спростована, так як з матеріалів справи не вбачається, що Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики ОСОБА_5 являється власником веб-сайта, на якому позивач просить опублікувати спростовану інформацію.
Окрім цього, суд звертає увагу позивача, що відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 27.02.2009 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи», відповідачем у випадку поширення інформації, яку подає посадова чи службова особа при виконанні своїх посадових (службових) обов`язків, зокрема , при підписанні характеристики тощо, є юридична особа, в якій вона працює. Враховуючи, що розгляд справи може вплинути на права та обов`язки цієї особи, остання може бути залучена до участі у справі в порядку, передбаченому статтею 36 ЦПК ( 1618-15 ).
У разі поширення такої інформації посадовою чи службовою особою для визначення належного відповідача судам необхідно з`ясовувати, від імені кого ця особа виступає. Якщо посадова чи службова особа виступає не від імені юридичної особи і не при виконанні посадових (службових) обов`язків, то належним відповідачем є саме вона.
Окрім цього, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, проте в порушення вказаної норми позивачами долучено копію квитанції про сплату судового збору.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно дост.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», встановлено, що прожитковий мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2024 року становить 3028 грн.
Зокрема, за подання до суду позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної особи, а саме: позовної заяви немайнового характеру, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211 грн. 20 коп.) п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Також приписами вказаної статті, а саме частиною 7 передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
За вказаних підстав, враховуючи, що у прохальній частині позову наявні три вимоги немайнового характеру, то, як наслідок, кожному з позивачів необхідно сплати судовий збір у розмірі 3663,60 грн. (1211 грн. 20 коп.* 3) та надати суду відповідні підтверджуючі документи в оригіналі.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 175 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позивачу необхідно усунути недоліки зазначені у даній ухвалі та в разі їх усунення, подати до суду позовну заяву в новій редакції разом із копіями заяв відповідно до кількості учасників справи.
Роз`яснити позивачам, що згідно ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо останні відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконають вимоги, статті 175 ЦПК України, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивачі не усунуть недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачам.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-19, 23, 33, 34, 49, 174-177, 184, 185, 352-354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцева Данила Олександровича, Товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «Українські новини», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1 - Верховна Рада України про захист честі, гідності, ділової репутації та спростовування недостовірної інформації - залишити без руху, надавши позивачам строк у десять днів з дня отримання копії ухвали, для усунення зазначених недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Тетяна ІЛЬЄВА
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124047337 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Ільєва Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні