печерський районний суд міста києва
Справа № 757/59937/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5
підозрюваного ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 у кримінальному провадженні № 62021000000000862 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд слідчому судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. ч. 1, 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 255, ст. 219, ч. 2 ст. 367 КК України, та за підозрами:
1) ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України;
2) ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України;
3) ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України;
4) ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України;
5) ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219 КК України;
6) ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ст. 219 КК України.
Короткий виклад фактичних обставин кримінальних правопорушень, в яких підозрюється ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 255 КК України.
ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 31599557) (далі - ДП «ВК «Краснолиманська») є одним із найпотужніших державних вугледобувних підприємств України, що належить до сфери управління Міністерства енергетики України, видобуває рядове вугілля марок Г, Ж, яке використовується для потреб коксування та енергетики.
залучення недержавних інвестицій та подальшого розвитку гірничих робіт, з балансу ДП «ВК «Краснолиманська» на баланс ТОВ «Краснолиманське» (ЄДРПОУ 32281519) (далі - Товарство) Державною службою геології та надр України передано запаси вугілля загальним обсягом 65 400 тис. тонн у межах шахтного поля ДП «ВК «Краснолиманська», з отриманням усіх необхідних погоджень центральних органів виконавчої влади. Товариство отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 3316 від 19.12.2003 та в подальшому здійснювало виробничу діяльність лише на договірних засадах з ДП «ВК «Краснолиманська».
На баланс Товариства передані запаси, які заздалегідь були розкриті та підготовлені капітальними гірничими виробками державною шахтою і мають із нею спільну технічну межу. Крім того, забезпечення функцій вентиляції, водовідливу, спуск-підйом працівників Товариства здійснюються виключно ДП «ВК «Краснолиманська», оскільки Товариство не має власних шляхів доступу з поверхні до отриманих ним вугільних запасів.
Відповідно до умов Договору № 287/05 від 13.05.2005, укладеного між ДП «ВК «Краснолиманська» та ТОВ «Краснолиманське» щодо врегулювання економічних, технічних і правових відносин при будівництві об`єктів нового блоку, передбачалось силами ТОВ «Краснолиманська» провести 27,62 км гірничих виробок для розкриття та підготовки запасів похилого поля пласта m42 до ізогіпси - 650 метрів, похилого поля заскидової частини пласта 13 до ізогіпси - 1080 метрів - для забезпечення своєчасної підготовки лінії очисних вибоїв ДП «ВК «Краснолиманська» до пласта m42 з обсягом промислових запасів 32 900 тис. тонн та пласта 13 з обсягом запасів 42 500 тис. тонн. Термін дії договору встановлено до 01.01.2014.
Однак, ТОВ «Краснолиманська» проведено тільки 7,4 км виробок, у зв`язку з чим став технологічно неможливий доступ державного підприємства до продуктивних запасів вугілля, які фактично заблоковано Товариством.
Також між Сторонами укладено договір від 30.12.2003 № 569/12 про надання послуг виробничого характеру, за яким ДП «ВК «Краснолиманська» надає послуги для здійснення всіх процесів виробництва, починаючи від виконання операцій технологічного комплексу на поверхні до розкриття і підготовки запасів вугілля, їх видобутку в межах гірничого відводу ТОВ «Краснолиманське» (ЄДРПОУ 32281519), збагачення і охорони праці, правил техніки безпеки, правил технічної експлуатації, промсанітарії і екології, виконання складських операцій, надання послуг соціального характеру, тощо.
У листопаді 2013 року до спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Краснолиманське» № 3316 внесено відповідні зміни щодо продовження строку його дії до 19.12.2032 на підставі наказів Державної служби геології та надр України № 174 від 28.04.2012 та № 440 від 30.08.2013.
У зв`язку з цим між Сторонами укладено додаткову угоду від 27.12.2013 до Договору від 13.05.2005 № 287/05, якою продовжено строк його дії до 19.12.2032.
Крім того, укладено Договір від 30.12.2013 № 30/12-06 щодо врегулювання економічних, технічних та правових взаємовідносин при будівництві об`єктів нового блоку, за умовами якого ТОВ «Краснолиманське» зобов`язувалось за рахунок власних джерел фінансування провести 76,8 км гірничих виробок для розкриття та підготовки запасів Компанії.
При цьому, на момент укладання цього договору Товариством не виконано зобов`язання за договором № 287/05 від 13.05.2005, а саме фактично проведено лише 7,3 км, або 26,5% від передбачених договором 27,62 км.
Так, ОСОБА_6 , не раніше вересня 2018 року, через підконтрольне йому ТОВ «Укрдонінвест» став кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», почав фактично контролювати діяльність та здійснювати поточне керівництво Товариства.
Станом на 01.10.2021 ТОВ «Краснолиманське» пройдено гірничі виробки довжиною 9,3 км, що складає 12,1 % від запланованого обсягу у 76,8 км гірничих виробок за договором № 30/12-06 від 30.12.2013, що фактично заблокувало доступ державному підприємству до 285,2 млн тонн корисних копалин.
Таким чином, надання надр у користування ТОВ «Краснолиманське» на підставі спеціального дозволу № 3316 від 19.12.2003, наявність договірних зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед ТОВ «Краснолиманське» щодо надання послуг для здійснення всіх процесів виробництва, а також фактичне невиконання ТОВ «Краснолиманське» у необхідних обсягах своїх зобов`язань перед ДП «ВК «Краснолиманська» за договорами про здійснення гірничих виробок зумовило залежність існування ДП «ВК «Краснолиманська» як діючого державного підприємства з видобування вугілля від ТОВ «Краснолиманське», та отримання останнім надприбутків внаслідок такої залежності.
Крім того, встановлено, що до 2021 року ДП «ВК «Краснолиманська» працювала без дотацій з державного бюджету.
Маючи можливість видобувати рядове вугілля з власних запасів, враховуючи виробничий та трудовий потенціал, державне підприємство мало можливість щорічно отримувати дохід від реалізації вугільної продукції розрахунково до 1,1 млрд гривень, натомість його діяльність є збитковою.
Так, не пізніше 01.01.2022, точна дата, час та місце органом досудового розслідування не встановлено, кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Укрдонінвест» ОСОБА_6 , який у період до 10.04.2023 являвся кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», а в подальшому продовжив неформальне керівництво цим Товариством, яке у період до 10.04.2023 входило до групи компаній «Укрдонінвест», достовірно знаючи, що ДП «ВК «Краснолиманська» перебуває в залежності від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам`яного вугілля з власних пластів, свідомо, ставши на шлях злочинної діяльності, створив злочинну організацію, а саме стійке ієрархічне об`єднання декількох осіб, до якого увійшли його довірена особа ОСОБА_8 , директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, в тому числі серед службових осіб Міністерства енергетики України та службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», які за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких злочинів учасниками цієї організації, керівництва та координації кримінально протиправної діяльності інших осіб, забезпечення функціонування злочинної організації, підшукання співучасників, об`єднання їх зусиль, детальний розподіл між ними обов`язків, складення плану, визначення способів його виконання. Внаслідок цього ОСОБА_6 досягнуто основної мети такої організації, а саме утворення стійкого об`єднання осіб для заняття злочинною діяльністю, зокрема, ухилення від сплатити податків, доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності та банкрутства, легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, забезпечення взаємозв`язку між діями всіх учасників останнього, упорядкування взаємодії його структурних частин.
Так, ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, під час розробки плану діяльності злочинної організації, собі, як організатору і керівнику, відвів роль управління функціонуванням злочинної організації як стійкого об`єднання осіб та здійсненням ними злочинної діяльності, забезпечення фінансування та організації приховування злочинної діяльності злочинної організації.
Після цього, ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, залучив свою довірену особу ОСОБА_8 , якій відвів роль співвиконавця вчинення кримінальних правопорушень, та яка виступала посередником між організатором та виконавцями в ієрархічній структурі злочинної організації і відповідала за координацію дій учасників групи та своєчасне виконання ними протиправних дій, погоджених з ОСОБА_6 . Зокрема на неї покладено обов`язок щодо здійснення загального керівництва діяльністю ТОВ «Краснолиманське» та підконтрольного ДП «ВК «Краснолиманська», погодження питань правової та фінансової діяльності цих підприємств.
На виконання плану злочинної організації, створеної ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, залучено директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , який, в свою чергу, до вчинення протиправної діяльності залучив головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , яка підпорядковується йому в силу службових обов`язків та повинна була виконувати його незаконні вказівки.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, до злочинної організації ОСОБА_9 залучено головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 . У період 2022-2023 років ОСОБА_11 фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством.
Поряд з цим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, до злочинної організації залучено невстановлених інших службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», які враховуючи підконтрольність державного підприємства приватній структурі, на виконання злочинного плану повинні були гальмувати питання щодо повернення запасів з балансу ТОВ «Краснолиманське» на баланс ДП «ВК «Краснолиманська» та анулювання спеціального дозволу ТОВ «Краснолиманське» на право користування надрами від 19.12.2003 № 3316, не забезпечувати, з огляду на наявність простроченої дебіторської заборгованості, своєчасне повернення обігових коштів державного підприємства та належний рівень претензійно-позовної роботи.
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, до злочинної організації залучено невстановлених службових осіб Міністерства енергетики України та інших службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», дії яких були направлені на невиявлення органами, які здійснюють та мають контролюючу функцію господарської діяльності ТОВ «Краснолиманське», порушень у сфері господарської діяльності та забезпечували можливість в подальшому здійснювати кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності.
Крім того, наприкінці 2021 року, більш точна дата та час досудовим розслідування не встановлені, у керівника злочинної організації ОСОБА_6 виник умисел на організацію ухилення від сплати податків з метою особистого збагачення та збагачення учасників злочинної організації, який через свою довірену особу ОСОБА_8 довів до відома директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головного бухгалтера цього Товариства ОСОБА_10 , які з запропонованим погодились та у період часу з 01.01.2022 по 30.09.2023 втілювали розроблений учасниками злочинної організації план кримінального правопорушення.
Відповідно до Статуту ТОВ «Краснолиманське», затвердженого Рішенням учасників Товариства від 31.08.2018 (далі - Статут), Товариство засновано з метою здійснення заходів щодо підвищення рівня підприємницької діяльності та отримання прибутку на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності.
Товариство зареєстровано за адресою вул. Богдана Хмельницького, 64, м. Київ та перебуває на обліку в Центральному міжрегіональному управлінні Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків.
Пунктом 3.1. Статуту визначено, що метою діяльності Товариства є одержання прибутку шляхом задоволення потреб у товарах, роботах та послугах і реалізація за рахунок отриманого прибутку програм розвитку Товариства, задоволення соціально-економічних інтересів учасників та трудового колективу Товариства.
Відповідно до п. 3.2 Статуту предметом діяльності Товариства є:
- організація та виконання буро-вибухових робіт;
- агломерація кам`яного вугілля;
- ведення гірничих робіт;
- пошук, розвідка, розробка та експлуатація родовищ корисних копалин;
- прогнозування потреб регіону в паливо-енергетичних ресурсах, обсягах і структурі їх придбання, а також матеріальних можливостях їхньої оплати;
- видобування, переробка, збагачення, реалізація вугілля, продуктів збагаченню, залізної руди, агломератів, вогнетривів і інших сировинних та мінеральних ресурсів;
- виконання капітальних маркшейдерських робіт, проведення нагляду за деформацією поверхні і об`єктами, під якими проводяться роботи;
- охорона земної поверхні та розташованих на ній будинків, споруд, водоймищ та насаджень від негативних робіт, усунення інших факторів, що наносять шкоду природі;
- видобуток газу-метану та його використання та реалізація;
- участь у розробках і здійсненні інвестиційних програм із метою збільшення виробництва паливно-енергетичних і інших ресурсів.
Згідно з п. п. 9.1-9.2 Статуту Товариства, Управління Товариством здійснюється загальними зборами учасників, що є вищим органом Товариства, директором, який є одноособовим виконавчим органом Товариства та наглядовою радою, яка контролює фінансово-господарську діяльність директора Товариства. Посадовими особами органів управління є директор та Голова наглядової ради.
Пунктом 9.4 Статуту визначено, що виконавчим органом Товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є директор. До компетенції директора належать усі питання діяльності Товариства, окрім тих, що згідно з чинним законодавством, цим Статутом або рішенням вищого органу Товариства віднесені до компетенції Загальних зборів учасників Товариства. Директор підзвітний у своїй діяльності вищому органу Товариства та організовує виконання його рішень. Директором може бути як учасник Товариства так і особа, що знаходиться з Товариством у трудових відносинах. При наймі директора з ним може укладатися контракт, в якому визначаються строк найму, права та обов`язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Директор без доручення діє від імені Товариства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію Товариства, укладає договори (угоди), вирішує питання діяльності Товариства в межах та в порядку, визначених установчими документами та чинним законодавством. Директор призначає своїх заступників, розподіляє обов`язки між ними, в установленому порядку приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Товариства. Він видає накази та інші розпорядчі документи, обов`язкові для виконання усіма працівниками Товариства.
Рішенням від 15.07.2020 єдиного учасника ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_6 з 16.07.2020 призначено директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 .
В свою чергу директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головний бухгалтер вказаного Товариства ОСОБА_10 , як учасники злочинної організації, будучи службовими особами, маючи при цьому владні повноваження, передбачені внутрішніми нормативними актами підприємства та законодавчими актами України, виконували організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, пов`язані з нарахуванням та своєчасною сплатою податків та з подачею до контролюючих органів достовірних документів податкової звітності від імені ТОВ «Краснолиманське».
На директора ОСОБА_9 та головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , як на службових осіб, законодавством покладено виконання таких обов`язків:
- ст. 67 Конституції України - обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;
- п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 - обов`язок створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, а також відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;
- п. 1. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи;
- п. 2. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) - первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг;
- п. 44.1 ст. 44 Податкового Кодексу № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених ст. 216 ПК України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному ст. 50 цього Кодексу:
- п. 44.2 ст. 44 ПК України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Статтею 67 Конституції України установлено, що Кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно з ч. 1 ст. 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому, в свою чергу, потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання його активів це - економічна вигода.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV із змінами та доповненнями: господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Доходи - це збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов`язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Відповідно до п. 4 Національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку (ПСБО) №13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 № 559, фінансовий актив - це грошові кошти та їх еквіваленти; контракт, що дає право отримати грошові кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства; контракт, що надає право обмінятися фінансовими інструментами з іншими підприємством на потенційно вигідних умовах; інструменти власного капіталу іншого підприємства.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV із змінами та доповненнями, передбачено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтується на певних принципах, саме:
- повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі;
- автономність - кожне підприємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власників, у зв`язку з чим особисте майно та зобов`язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства;
- послідовність - постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності;
- безперервність - оцінка активів та зобов`язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі;
- превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку (ПСБО) 1, що затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 визначено мету, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визначення і розкриття її елементів.
Як визначено п. 3 розділу ІІІ ПСБО 1, фінансова звітність повинна бути достовірною (правдивою). Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною (правдивою), якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів звітності.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Тобто, податкова накладна - це фіксування здійснених господарських операцій платника ПДВ для обліку податкового зобов`язання та податкового кредиту, які виникають з цього податку. Реєстрація податкової накладної у ЄРПН є необхідно умовою для отримання покупцем права на податковий кредит та обов`язком продавця.
Згідно із п. 20 Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг.
Законами України № 812-VIII від 24.11.2015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі», № 1797-VIII від 21.12.2016 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» та № 2628-VIII від 23.11.2018 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено (а у подальшому внесено зміни) пунктом 45, згідно з яким установлено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.
У разі застосування зазначеної пільги норми п. 198.5 ст. 198 цього Кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.
Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви. Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги. Відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.
Згідно із п. 187.1. ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, а саме:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 ПК України, розташоване на митній території України.
Згідно з п. п. 201.1. 201.7 та 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПК України терміни.
Відповідно до ст. 200 ПК України слідує, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені ПК України.
Відповідно до інформації опублікованої 12.01.2022 Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на сайті cvp/tax/qov.ua, встановлено наступне.
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками у зв`язку з набранням чинності Закону України від 30.11.2021 № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі - закон № 1914) інформувало про окремі особливості застосування положень ПК України) з урахуванням внесених змін.
Зокрема, щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення.
Так, починаючи з 01.01.2022 припинено дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, який був тимчасово встановлений пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Таким чином, починаючи з 01.01.2022 операції з постачання вугілля та/або продуктів його збагачення підлягають оподаткуванню ПДВ. При цьому за такими операціями платники податку застосовують касовий метод податкового обліку ПДВ, передбачений пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Тобто, якщо перша подія, передбачена пунктом 187.1 статті 187 ПК України, за операцією з постачання товарів, визначених пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, відбулася до 01.01.2022 (у періоді застосування платником податку пільгового режиму оподаткування), та на дату такої першої події таким платником було складено відповідну податкову накладну на звільнену від оподаткування ПДВ операцію, то друга подія, яка відбувається починаючи з 01.01.2022, не спричиняє податкових наслідків з ПДВ (податкові зобов`язання за такою операцією не визначаються та розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату першої події, не складається).
Якщо за товарами (вугілля та/або продуктами його збагачення), які були придбанні до 01.01.2022 для використання в неоподатковуваних операціях, визначених пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, а надалі починаючи з 01.01.2022, такі товари постачаються з податком на додану вартість, то платник може скласти та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України, та на його підставі зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані згідно з цим пунктом. Такий розрахунок коригування складається на дату здійснення оплати такого вугілля покупцем (тобто на дату виникнення податкових зобов`язань за оподаткованою ПДВ операцією, яка згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України визначається за касовим методом).
ОСОБА_6 , реалізовуючи умисел організатора злочинної організації, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи суспільну небезпечність свого діяння і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків у виді фактичного ненадходження коштів до бюджету в особливо великих розмірах, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 01.01.2022, розробив злочинний план, через ОСОБА_8 довів його директору ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головному бухгалтеру ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , які втілили його, вчинивши кримінальне правопорушення.
Реалізовуючи свій злочинний план, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять до системи оподаткування, на виконання завдань ОСОБА_6 , під контролем ОСОБА_8 , головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , достовірно знаючи, що починаючи з 01.01.2022 припинено дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, який був тимчасово встановлений пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, виписала та зареєструвала податкові накладні з ПДВ з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ.
Так, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_10 достовірно знали, що відповідно до оборотно-сальдової відомості ТОВ «Краснолиманське» по рахунку 361 за грудень 2021 року, станом на 31.12.2021 дебіторська заборгованість перед ТОВ «Краснолиманське» наступних суб`єктів господарської діяльності становила:
- ТОВ «УДІ Трейдінг» (ЄДРПОУ 42879748) - 229 605 010, 00 грн;
- ДП «ВК «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 42879748) - 72 040 635, 97 грн;
- ПРАТ «ЦЗФ «Росія» (ЄДРПОУ 37339327) - 229 110 117, 74 грн;
- ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) - 36 919 407, 32 грн.
При цьому, дебіторська заборгованість ТОВ «Ресурс-Вугілля» (ЄДРПОУ 43481352) та ПАТ «Авдіївський коксохімічний Завод» (ЄДРПОУ 191075) перед ТОВ «Краснолиманське» станом на 31.12.2021 відсутня.
Крім того, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_10 усвідомлювали, що відповідно до звіту «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» від 15.07.2022 № 9433882785 за 2021 рік, який подано до контролюючого податкового органу, на кінець звітного періоду, ними було задекларовано (в рядку 1125) дебіторську заборгованість ТОВ «Краснолиманське» за продукцію, товари, роботи, послуги в розмірі 792 549 тис. грн, а в оборотно-сальдовій відомості зазначено, що заборгованість по рахунку 361 за грудень 2021 року становить 783 021 718,43 грн, що вказує на наявність невстановленої дебіторської заборгованість в розмірі 9 527 281,57 грн.
Разом з цим, головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , реалізовуючи злочинний умисел ОСОБА_6 , направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , під контролем ОСОБА_8 , достовірно знаючи, що Товариство має можливість здійснювати реєстрацію податкових накладних з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ, за касовим методом, після закінчення дії податкової пільги, на суму не більше задекларованої суми дебіторської заборгованості, всупереч положенням ПК України, офіційним роз`ясненням Державної податкової служби України та Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання наслідків, перебуваючи за адресою: вул. Степова, 1, смт Новоекономічне Донецька область, використовуючи електронний кваліфікований підпис та ІР-адресу НОМЕР_1 у період часу з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснила протиправну реєстрацію податкових накладних з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ, на загальну суму 460 153 872,46 грн, в тому числі на адресу наступних контрагентів-покупців: ТОВ «УДІ Трейдінг» (ЄДРПОУ 42879748) на загальну суму 307 132 986,64 грн, ДП «ВК «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 42879748) на загальну суму 623 351,69 грн, ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» (ЄДРПОУ 191075) на загальну суму 139 534 294,05 грн, ТОВ «Ресурс-Вугілля» (ЄДРПОУ 43481352) на загальну суму 12 863 240,08 грн, при цьому за виключенням не встановленої дебіторської заборгованість в розмірі 9 527 281,57 грн, на загальну суму 450 626 590,89 грн.
Враховуючи викладене, умисні дії ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які виразилися у незаконному застосуванні податкової пільги (код податкової пільги, згідно з довідником пільг, 14060521) в період з 01.01.2022 по 30.09.2023, призвели до заниження сум податку на додану вартість та фактичного ненадходження до бюджету коштів в сумі 75 104 431,82 грн, що відповідно до примітки ст. 212 КК України є особливо великим розміром.
У свою чергу, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який фактично виконував обов`язки генерального директора у період відсутності ОСОБА_12 з 09.04.2022 по 04.10.2023 та здійснював загальне керівництво Підприємством за місцем його розташування, будучи у фактичному підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , достовірно знаючи про наявність значних боргових зобов`язань Підприємства, зокрема зі сплати податків, діючи умисно, забезпечив надання державним підприємством з 01.01.2022 по 30.09.2023 послуг на користь ТОВ «Краснолиманське».
Так, за надані у 2017-2021 роках послуги на розрахункові рахунки ДП «ВК «Краснолиманська» від ТОВ «Краснолиманське» з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснено перерахування коштів з призначенням платежів «заборгованість по договорам підряду» та «заборгованість по договорам загальношахтних послуг» у загальній сумі 1 019 632 434,91 гривні
Однак виконувач обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , будучи посадовою особою Підприємства, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів та особою, яка несе повну відповідальність за стан і діяльність та за формування і виконання фінансових планів очолюваного ним Підприємства, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено у порушення п. 187.1 ст. 187, п. 201.1 ст. 201 ПК України не здійснив реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ «Краснолиманське» на загальну суму 1 019 632 434, 91 грн, у тому числі ПДВ в розмірі 169 938 739, 15 грн, що призвело до ухилення ДП «ВК «Краснолиманська» від сплати ПДВ за вказаний період на суму 169 938 739,15 гривень.
У свою чергу директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 на виконання спільного злочинного плану ОСОБА_6 , спрямованого на ухилення від сплати податків з метою продовження формування заборгованості ДП «ВК «Краснолиманська», умисно не подавав заяви та скарги на дії службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська» відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України.
Крім того, ОСОБА_12 , який не був обізнаний зі злочинним планом ОСОБА_6 та головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який у період 2022 - 2023 роках фактично виконував обов`язки генерального директора Підприємства, здійснював загальне керівництво Підприємством на місці та діяв на виконання злочинного плану ОСОБА_6 у підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , у період перебування на посаді виконувача обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська», будучи достовірно обізнаним про наявність у державного підприємства значної заборгованості зі сплати податку на додану вартість, сформованої у минулі роки, у порушення п. 5.2.2 Статуту Підприємства, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України від 02.12.2010 № 2455-VI, якими його зобов`язано забезпечити своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно із законодавством, сприяв збільшенню заборгованості зі сплати податкових зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» з ПДВ до державного бюджету шляхом ухилення очолюваним ним Підприємством від сплати ПДВ у розмірі 169 938 739, 15 грн за наведених обставин, а також не вживав заходів щодо погашення заборгованості зі сплати ПДВ, що виникла за минулі роки, внаслідок чого станом на 30.10.2023 загальна сума заборгованості зі сплати податку на додану вартість сформувалась у розмірі 1 124 095 182,2 грн.
Так, за попередньо розробленим ОСОБА_6 злочинним планом, який передбачав, крім іншого, ухилення від сплати податків службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська», зокрема виконувачем обов`язків ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , які діяли всупереч нормативно-правовим актам та своїм службовим обов`язкам, сприяючи злочинній організації в їхній злочинній діяльності, у тому числі для постійного збільшення боргових зобов`язань Підприємства з метою подальшого його доведення до стану стійкої фінансової неспроможності, службові особи ТОВ «Краснолиманське» станом на 30.09.2023 безперешкодно користувались потужностями ДП «ВК «Краснолиманська» відповідно до договорів, систематично не погашали заборгованість за надані Підприємством послуги та умисно сформували заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» на загальну суму 2 166 702 584,36 грн, що унеможливило належним чином виконання службовими особами ДП «ВК «Краснолиманське» належної сплати своїх зобов`язань, у тому числі зі сплати податків до бюджетів різних рівнів.
На виконання спільного злочинного плану умисного ухилення від сплати податків директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головний бухгалтер цього товариства ОСОБА_10 , діючи під контролем ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , маючи реальну можливість покрити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно їх не здійснювали.
В той час з банківських рахунків ТОВ «Краснолиманське» у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 перераховано кошти ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) на загальну суму 182 956 272, 55 грн, ТОВ «Дон карабас» (ЄДРПОУ 44857160) на загальну суму 1 040 400,00 грн та ТОВ «Ремтех-Дніпро» (ЄДРПОУ 43918735) на загальну суму 77 680 709,88 грн. без відповідної реєстрації податкових накладних в ЄРПН та без відображення в податковому та бухгалтерському обліках, тобто здійснено розрахунки з підприємствами, які мають ознаки ризиковості.
Також директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 у співучасті з головним бухгалтером цього Товариства ОСОБА_10 на виконання розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, який полягав в умисному ухиленні від сплати податків службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» та доведенню Підприємства до стійкої фінансової неспроможності, формуванні боргових зобов`язань Підприємства, маючи реальну можливість погасити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно вказаних дій не здійснювали проте перераховували грошові кошти за постачання товарно - матеріальних цінностей у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, а саме:
- ФОП ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_2 ) - на загальну суму 73 839 964,61 грн, у тому числі за 2022 рік - 56 180 172,95 грн, за 9 місяців 2023 року - 17 659 791,66 грн;
- ФОП ОСОБА_14 (РНОКПП НОМЕР_3 ) - на загальну суму 38 091 827,50 грн, у тому числі за 2022 рік - 14 704 117,50 грн, за 9 місяців 2023 року - 23 387 710,00 грн;
- ФОП ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_4 ) - на загальну суму 12 475 448,96 грн, у тому числі за 2022 рік - 11 474 356,96 грн, за 9 місяців 2023 року - 1 001 092,00 грн;
- ФОП ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_5 ) - на загальну суму 7 713 138,00 грн;
- ФОП ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_6 ) - на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_7 ) - на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_8 ) - на загальну суму 6 534 582,00 грн, в тому числі за 2022 рік - 2 780 865,00 грн, за 2023 рік - 3 753 717,00 грн;
- ФОП ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_9 ) на загальну суму - 5 929 721,48 грн, в тому числі за 2022 рік - 3 081 203,12 грн, за 2023 рік - 2 848 518,36 грн.
Крім того директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_21 у співучасті з головним бухгалтером цього товариства ОСОБА_10 , під контролем ОСОБА_8 на виконання розробленного ОСОБА_6 злочинного плану, який полягав у доведенні ДП «ВК «Краснолиманська» до стану стійкої фінансової неспроможності і формування боргових зобов`язань Підприємства, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснено виплату дивідендів ТОВ «Укрдонiнвест», бенефіціарним власником якого є ОСОБА_6 , в сумі 221 992 887, 40 грн, розуміючи реальну можливість, умисно не здійснювали оплату послуг основного постачальника - ДП «ВК «Краснолиманська», за рахунок використання активів якого забезпечується діяльність ТОВ «Краснолиманське» та, відповідно, отримуються прибутки.
ОСОБА_12 , діючи умисно, не виконуючи вимог нормативно-правових актів, будучи з огляду на свої службові обов`язки посадовою особою Підприємства, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів, та особою, яка несе повну відповідальність за стан, діяльність, формування та виконання фінансових планів очолюваного ним Підприємства, будучи зобов`язаним згідно зі п. 5.2.2 Статуту Підприємства, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань відповідно до законодавства, у період з 12.11.2021 по 04.10.2023 сприяв ухиленню ДП «ВК «Краснолиманська» від сплати податків та доведення Підприємства до стану стійкої фінансової неспроможності шляхом прийняття нераціональних управлінських рішень, які негативно впливатимуть на виробничу, торговельну, іншу статутну діяльність Підприємства, що призводять до фінансових збитків та втрат, невжиття Підприємством необхідних заходів для стягнення заборгованості, повноти та своєчасності проведення претензійно-позовної роботи та своєчасності розв`язання проблем у виробничому процесі, умисного порушення податкового законодавства з метою застосування до Підприємства фінансових санкцій.
Ураховуючи викладене, виконувач обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який не був обізнаний зі злочинним планом ОСОБА_6 , фактично самоусунувся від виконання покладених на нього обов`язків, будучи посадовою особою Підприємства з правом підпису, зобов`язаною дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів та особою, яка несе повну відповідальність за стан, діяльність, формування і виконання фінансових планів очолюваного ним Підприємства у період з 12.11.2021 по 04.10.2023, діючи умисно, сприяв функціонуванню злочинної організації, забезпечив реалізацію розробленого ОСОБА_6 злочинного плану щодо умисного ухилення Підприємства від сплати податків, шо призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у сумі 1 124 095 182,2 грн.
Отже, умисні дії ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , який не був обізнаний зі злочинним планом ОСОБА_6 призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у розмірі 1 124 095 182,2 грн, що відповідно до примітки ст. 212 КК України є особливо великим розміром.
Окрім того, у ОСОБА_6 не раніше вересня 2018 року, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені, виник злочинний умисел, направлений на організацію доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності з метою подальшого отримання юридичного контролю над вказаним державним підприємством шляхом проведення його приватизації або отримання можливості контролювати його діяльність іншим легальним (законним) способом.
З цією метою, ОСОБА_6 , який станом на вересень 2018 року через підконтрольні йому підприємства являвся кінцевим бенефіціарним власником та вигодонабувачем діяльності ТОВ «Краснолиманське» (далі - Товариство), достовірно знаючи про залежність ДП «ВК «Краснолиманська» як діючого державного підприємства з видобування вугілля від ТОВ «Краснолиманське» внаслідок наявності договірних зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед ТОВ «Краснолиманське» щодо надання послуг для здійснення всіх процесів виробництва, а також фактичного невиконання Товариством своїх зобов`язань перед державним підприємством за договорами про здійснення гірничих виробок, що зумовило відсутність можливості здійснення державним підприємством самостійного видобутку та реалізації вугілля кам`яного - тобто, основного виду діяльності, а також невиконання Товариством грошових зобов`язань перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, вирішив використати вказані обставини для штучного продовження зростання зобов`язань державного підприємства перед державою, тим самим поступово зменшуючи його ліквідність та посилюючи залежність від діяльності ТОВ «Краснолиманське».
На виконання поставленого плану щодо погіршення показників оцінки фінансового стану ДП «ВК «Краснолиманська», що мало складатися з підписання завідомо невигідних для державного підприємства договорів, прийняття нераціональних управлінських рішень, які негативно впливатимуть на виробничу, торговельну, іншу статутну діяльність державного підприємства, що тягнуть за собою фінансові збитки та втрати, заплутування звітності, знищення документів та інформації, що унеможливлює ефективну роботу державного підприємства, невжиття державним підприємством необхідних заходів щодо стягнення заборгованості, повноти та своєчасності проведення претензійно-позовної роботи та своєчасності розв`язання проблем у виробничому процесі, штучного збільшення розміру кредиторської та дебіторської заборгованості, умисного порушення податкового законодавства з метою застосування до підприємства фінансових санкцій у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022 через свою довірену особу ОСОБА_8 залучив до вказаної протиправної діяльності наступних учасників злочинної організації, яким розподілив визначені ролі, з якими вони погодились, тим самим висловивши згоду на участь у діяльності злочинної організації, направлену на вчинення вказаного кримінального правопорушення:
- директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_22 , якому внаслідок залежності ДП «ВК «Краснолиманська» від ТОВ «Краснолиманське» доручено здійснювати неформальне, однак фактичне керівництво діяльністю ДП «ВК «Краснолиманська» та його працівниками з метою забезпечення прийняття необхідних ОСОБА_6 рішень, що являлись завідомо невигідними для ДП «ВК «Краснолиманська», надання настанов, розпоряджень та вказівок щодо послідовності дій службових осіб ТОВ «Краснолиманське» та ДП «ВК «Краснолиманська», пов`язаних із роботою та функціонуванням державного підприємства;
- головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_10 , яка мала забезпечувати, організовувати та безпосередньо здійснювати одночасне ведення бухгалтерського обліку діяльності як ТОВ «Краснолиманське», так і ДП «ВК «Краснолиманська» з метою приховування від органів державної влади ознак протиправної діяльності злочинної організації, шляхом забезпечення сталої та узгодженої звітності вказаних підприємств.
У свою чергу, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 залучив до вказаної протиправної діяльності головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який будучи службовою особою державного підприємства, одночасно отримував офіційний дохід від ТОВ «Краснолиманське», та в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством за місцем його знаходження. Так, ОСОБА_11 забезпечувалось надання ознак самостійно прийнятих управлінських та поточних рішень від імені ДП «ВК «Краснолиманська», що у дійсності приймались ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_22 , ОСОБА_10 , а також їх безпосереднє фактичне виконання.
Так, за попередньо розробленим злочинним планом ОСОБА_6 , спрямованим, крім іншого, на ухилення від сплати податків службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська», та зокрема виконувачем обов`язків ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , які діяли всупереч нормативно-правовим актам та своїм службовим обов`язкам, сприяючи злочинній організації в їх злочинній діяльності у тому числі для постійного зростання боргових зобов`язань державного підприємства з метою подальшого його доведення до стану стійкої фінансової неспроможності, службові особи ТОВ «Краснолиманське» станом на 30.09.2023 безперешкодно користувались потужностями ДП «ВК «Краснолиманська» відповідно до договорів, при цьому систематично не погашали заборгованість за надані державним підприємством послуги, та умисно сформували заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» на загальну суму 2 166 702 584,36 грн, що у подальшому унеможливило здійснення службовими особами ДП «ВК «Краснолиманське» належної сплати своїх зобов`язань, у тому числі сплати податків до бюджетів різних рівнів.
На виконання спільного злочинного плану, спрямованого на умисне ухилення від сплати податків, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_10 , діючи під контролем ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , маючи реальну можливість покрити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно вказані дії не здійснювали. В той час з банківських рахунків ТОВ «Краснолиманське» у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 перераховано кошти ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) на загальну суму 182 956 272, 55 грн, ТОВ «Дон карабас» (ЄДРПОУ 44857160) на загальну суму 1 040 400,00 грн та ТОВ «Ремтех-Дніпро» (ЄДРПОУ 43918735) на загальну суму 77 680 709,88 грн без відповідної реєстрації податкових накладних в ЄРПН та без відображення в податковому та бухгалтерському обліках, тобто здійснено розрахунки з підприємствами, які мають ознаки ризиковості.
Також директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 у співучасті з головним бухгалтером цього Товариства ОСОБА_10 на виконання розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, який полягав в умисному ухиленні від сплати податків службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» та доведенню Підприємства до стійкої фінансової неспроможності, формуванні боргових зобов`язань Підприємства, маючи реальну можливість погасити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно вказаних дій не здійснювали проте перераховавали грошові кошти за постачання товарно - матеріальних цінностей у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, а саме:
- ФОП ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_2 ) - на загальну суму 73 839 964,61 грн, у тому числі за 2022 рік - 56 180 172,95 грн, за 9 місяців 2023 року - 17 659 791,66 грн;
- ФОП ОСОБА_14 (РНОКПП НОМЕР_3 ) - на загальну суму 38 091 827,50 грн, у тому числі за 2022 рік - 14 704 117,50 грн, за 9 місяців 2023 року - 23 387 710,00 грн;
- ФОП ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_4 ) - на загальну суму 12 475 448,96 грн, у тому числі за 2022 рік - 11 474 356,96 грн, за 9 місяців 2023 року - 1 001 092,00 грн;
- ФОП ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_5 ) - на загальну суму 7 713 138,00 грн;
- ФОП ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_6 ) - на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_7 ) - на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_8 ) - на загальну суму 6 534 582,00 грн, в тому числі за 2022 рік - 2 780 865,00 грн, за 2023 рік - 3 753 717,00 грн;
- ФОП ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_9 ) на загальну суму - 5 929 721,48 грн, в тому числі за 2022 рік - 3 081 203,12 грн, за 2023 рік - 2 848 518,36 грн.
Крім того директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_21 у співучасті з головним бухгалтером цього товариства ОСОБА_10 , під контролем ОСОБА_8 , на виконання розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, який полягав у доведенні ДП «ВК «Краснолиманська» до стану стійкої фінансової неспроможності і формування боргових зобов`язань Підприємства, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснено виплату дивідендів ТОВ «Укрдонiнвест», бенефіціарним власником якого є ОСОБА_6 , в сумі 221 992 887, 40 грн, розуміючи реальну можливість умисно не здійснювали оплату послуг основного постачальника - ДП «ВК «Краснолиманська», за рахунок використання активів якого забезпечується діяльність ТОВ «Краснолиманське» та, відповідно, отримуються прибутки.
При цьому ОСОБА_12 не був обізнаний з вказаним злочинним планом ОСОБА_6 та інших осіб, проте будучи щонайменше станом на 31.12.2021 достовірно обізнаним, що фінансовий стан ДП «ВК «Краснолиманська» характеризувався превалюванням розміру його зобов`язань над розміром економічних активів, діючи умисно з мотивів іншої особистої заінтересованості, необхідних раціональних рішень, які б позитивно впливали на виробничу та економічну діяльність підприємства, а також дозволили б уникати фінансових збитків та витрат, не приймав, тим самим не усвідомлено сприяючи досягненню мети діяльності злочинної організації.
Так, ОСОБА_12 , діючи умисно, однак не будучи обізнаним про злочинний план ОСОБА_6 та інших учасників злочинної організації щодо умисного ухилення державним підприємством від сплати податків та доведення його до стану стійкої фінансової неспроможності, всупереч своїм службовим обов`язкам, будучи посадовою особою державного підприємства, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів, та особою, яка несе повну відповідальність за стан і діяльність, формування та виконання фінансових планів очолюваного ним державного підприємства, за місцем знаходження свого робочого місця за адресою: вул. Степова, 1, смт. Новоекономічне, Донецька область, у період з 09.04.2022 по 04.10.2023 не перебував, тобто не здійснював належний контроль за діяльністю державного підприємства та самоусунувся від виконання обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська», залишаючись на посаді директора лише формально, чим сприяв фактичному керівництву державним підприємством членами злочинної організації, створеної ОСОБА_6 .
З метою надання ознак законності своєму перебуванню поза службовим місцем ОСОБА_12 видав наказ від 07.04.2022 № 375 «Про зміну місця дислокації ДП «ВК «Краснолиманська», яким запроваджено можливість працівників спеціального апарату ДП «ВК «Краснолиманська» (крім головного інженера, технічного директора, заступника генерального директора з виробництва, заступника генерального директора з охорони праці, старшого диспетчера, заступника генерального директора з економічних питань, начальника дільниці «Охорона виробничих об`єктів», ведучого інженера-програміста) виконувати роботу дистанційно (надомно) з 11.04.2022 до припинення бойових дій чи скасування воєнного стану з обов`язковим дотриманням своїх посадових інструкцій, застосувуючи електронні комунікації і технології, режиму робочого часу, з оплатою згідно зі штатним розписом.
У вказаному наказі ОСОБА_12 зазначив, що на час дистанційної (надомної) роботи працівник самостійно обирає місце роботи (місце виконання своїх посадових обов`язків), про яке повідомляє безпосереднього керівника.
Однак відповідно до наказу Міненерго від 03.05.2022 № 171 «Про погодження службових відряджень» керівники державних підприємств мають погоджувати свої службові відрядження в межах України шляхом подання листа із зазначенням мети виїзду, строку відрядження та технічного завдання (крім випадків отримання листа про виклик до Міненерго за підписом керівництва Міненерго). За зверненням керівника підприємства Міненерго може надавати письмовий дозвіл на відрядження в межах України без дотримання передбаченої цим пунктом процедури.
Зазначений наказ листом Міненерго від 05.05.2022 № 26/1.3-22.2-6003 направлено для врахування у роботі керівникам державних підприємств, установ, організацій та господарських товариств, у тому числі ДП «ВК «Краснолиманська», на офіційні електронні поштові скриньки.
Крім того, листом Міненерго від 07.11.2022 № 26/1.2-8.3-17692 зобов`язано керівників державних вугледобувних підприємств, самостійних шахт, узгоджувати з Міненерго в порядку, визначеному наказом Міненерго від 03.05.2022 № 171, перебування поза межами підприємства.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 1 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» повноваження міністерств, інших центральних органів виконавчої влади поширюються на всю територію держави. Згідно ч. 2 ст. 15 цього Закону накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов`язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їхніми територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.
Отже, вимоги, встановлені наказом Міненерго від 03.05.2022 № 171 «Про погодження службових відряджень», є обов`язковими до виконання на території України та мають вищу юридичну силу щодо наказу від 07.04.2022 № 375 «Про зміну місця дислокації ДП «ВК «Краснолиманська», виданого виконувачем обов`язків директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 .
Проте зазначених відомчих вимог ОСОБА_12 , який не перебував в оформленому належним чином службовому відрядженні, не дотримався та про факт свого перебування у період з 09.04.2022 по 04.10.2023 поза межами ДП «ВК «Краснолиманська» у встановленому порядку Міненерго не повідомив.
Так, виконувач обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який не був обізнаний зі злочинним планом ОСОБА_6 , проте достовірно знав про наявність значних боргових зобов`язань Підприємства зі сплати податків, діючи умисно, не виконуючи вимоги нормативно-правових актів та будучи з огляду на свої службові обов`язки посадовою особою Підприємства, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів та особою, яка несе повну відповідальність за стан і діяльність та за формування та виконання фінансових планів очолюваного ним державного підприємства, не вчинив дій, спрямованих на належним чином декларування та сплату податкових зобов`язань під час надання послуг ТОВ «Краснолиманське».
У свою чергу, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який фактично виконував обов`язки генерального директора у період відсутності ОСОБА_12 з 09.04.2022 по 04.10.2023 та здійснював загальне керівництво Підприємством за місцем його розташування, будучи у фактичному підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , достовірно знаючи про наявність значних боргових зобов`язань Підприємства, зокрема зі сплати податків, діючи умисно, забезпечив надання державним підприємством з 01.01.2022 по 30.09.2023 послуг на користь ТОВ «Краснолиманське».
Так, за надані у 2017-2021 роках послуги на розрахункові рахунки ДП «ВК «Краснолиманська» від ТОВ «Краснолиманське» з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснено перерахування коштів з призначенням платежів «заборгованість по договорам підряду» та «заборгованість по договорам загальношахтних послуг» у загальній сумі 1 019 632 434,91 гривні.
Однак виконувач обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , будучи посадовою особою Підприємства, відповідальною за правильність нарахування податкових платежів, та особою, яка несе повну відповідальність за стан і діяльність та за формування і виконання фінансових планів очолюваного ним Підприємства, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, у порушення п. 187.1 ст. 187, п. 201.1 ст. 201 ПК України не здійснив реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ «Краснолиманське» на загальну суму 1 019 632 434, 91 грн, у тому числі ПДВ в розмірі 169 938 739, 15 грн, що призвело до ухилення ДП «ВК «Краснолиманська» від сплати ПДВ за вказаний період на суму 169 938 739,15 гривень.
Однак, вказана сума податкового зобов`язання внаслідок прийняття умисних нераціональних управлінських рішень, які негативно відобразились на статутній діяльності державного підприємства, не сплачена, що призвело до збільшення існуючого боргу зі сплати податків та умисного порушення виконуючим обов`язки генерального директором ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який не був обізнаним із кінцевою метою злочинного плану ОСОБА_6 , та головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який виступав пособником у виконанні злочинного плану ОСОБА_6 та в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора, здійснював загальне керівництво державним підприємством за місцем знаходження державного підприємства та діяв у складі злочинної організації, податкового законодавства, усвідомлюючи подальше застосування до підприємства фінансових санкцій.
Також, виконуючий обов`язки генерального директором ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який не був обізнаним із кінцевою метою злочинного плану ОСОБА_6 та фактично самоусунувся від керівництва державним підприємством, та головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який виступав пособником у виконанні злочинного плану ОСОБА_6 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора, здійснював загальне керівництво державним підприємством за місцем знаходження державного підприємства та діяв на виконання раніше визначеного ОСОБА_6 плану, переслідуючи мету доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стану стійкої фінансової неспроможності, умисно забезпечили не проведення реєстрації податкових накладних з ПДВ, порушуючи п. 1201.2 ст. 1201 Податкового Кодексу України, та у відповідності до ст. 192 та 201 Податкового Кодексу України, наносячи збитки державному підприємству шляхом накопичення боргів у вигляді штрафу за період з 01.01.2022 по 15.01.2023 в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість не зареєстрованої податкової накладної та за період з 16.01.2023 по 30.09.2023 в розмірі 25 відсотків від суми податку на додану вартість не зареєстрованої податкової накладної на загальну суму 61 430 783,62 грн.
Крім того, виконуючим обов`язки генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який не був обізнаним із кінцевою метою злочинного плану ОСОБА_6 , та фактично самоусунувся від керівництва державним підприємством, та головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який виступав пособником у виконанні злочинного плану ОСОБА_6 ОСОБА_11 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора, здійснював загальне керівництво державним підприємством за місцем знаходження державного підприємства та діяв на виконання раніше визначеного ОСОБА_6 плану, забезпечено вчинення невстановленими службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» дій, які виразились у систематичній несплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, визначеного відповідно до поданих декларацій з ПДВ, боргові зобов`язання державного підприємства станом на 30.09.2023 збільшено ще на 281 023 795, 55 гривень, що виникли внаслідок притягнення до відповідальності службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська» у вигляді штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого грошового зобов`язання.
Водночас, враховуючи, що ТОВ «Краснолиманське» відповідно до укладених договорів здійснює видобуток вугілля за рахунок виробничих потужностей ДП «ВК «Краснолиманська», в тому числі з використанням електроустановок, у зв`язку із несплатою ТОВ «Краснолиманське» перед ДП «ВК «Краснолиманська» коштів за спожиту електроенергію, у державного підприємства станом на 31.12.2022, тобто на момент виконання ОСОБА_12 повноважень генерального директора державного підприємства, сформувалась заборгованість за спожиту електричну енергію, основна сума якої сформована за рахунок боргів перед Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі», ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ДП ЗД «Укрінтеренерго» на загальну суму 1 070 002 260,68 грн.
Крім того, ОСОБА_12 , який не був обізнаний про злочинний план ОСОБА_6 та головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_11 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора, здійснював загальне керівництво державним підприємством на місці та діяв на виконання злочинного плану ОСОБА_6 у підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , у період перебування у статусі виконувача обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» сприяв збільшенню заборгованості зі сплати податкових зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» з ПДВ до державного бюджету, яка станом на 30.10.2023 склала 1 124 095 182,2 грн.
Також, за час перебування у статусі виконуючого обов`язки генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська», ОСОБА_12 , будучи достовірно обізнаним про наявність значної заборгованості ТОВ «Краснолиманське» перед державним підприємством, будь-яких передбачених законних заходів щодо стягнення такої заборгованості не вживав, не здійснював належний контроль за його діяльністю, не вживав заходи для зменшення власних боргових зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед державою, а також достовірно знаючи про наявність значних боргових зобов`язань державного підприємства зі сплати податків, допустив нездійснення державним підприємством декларування належним чином та сплату податкових зобов`язань при наданні послуг ТОВ «Краснолиманське», що призвело до зменшення ліквідності ДП «ВК «Краснолиманська».
За результатами планового внутрішнього аудиту ДП «ВК «Краснолиманська», проведеного Міненерго, стан фінансово-господарської діяльності ДП «ВК «Краснолиманська» за період з 01.01.2018 по завершений звітний період 2021 року визначено як негативний, за наслідками чого наказом Міненерго від 30.12.2021 № 364 «Про результати планового внутрішнього аудиту ДП «ВК «Краснолиманська» генеральному директору державного підприємства рекомендовано розробити план заходів з усунення виявлених порушень і недоліків - забезпечення належної роботи з повернення запасів вугілля, виконання планових завдань з видобутку рядового вугілля та проведення гірничих виробок; дотримання вимог Галузевої угоди та Колективного договору при нарахуванні заробітної плати, оптимізації витрат на оплату праці, з урахуванням резервів, виявлених при проведенні аудиторського дослідження; відшкодування суми зайвих витрат на оплату праці; дотримання вимог законодавства при проведенні процедур закупівель товарів, робіт та послуг, забезпечення виконання умов договорів з ТОВ «Краснолиманське», проведення претензійно-позовної роботи з відшкодування дебіторської заборгованості, не допущення її списання без вжиття заходів з повернення; укладання договорів оренди гірничошахтного обладнання, приміщень у будівлі адміністративно-побутового комбінату тощо.
Однак, з моменту видання вказаного наказу та до моменту свого звільнення ОСОБА_12 мав реальну змогу, проте не вжив жодних заходів, спрямованих на його виконання.
Таким чином, виконувач обов`язків генерального директора ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , у період з 12.11.2021 по 04.10.2023, діючи умисно, але будучи не обізнаним із кінцевою метою злочинного плану ОСОБА_6 , фактично самоусунувшись від керівництва державним підприємством, сприяв реалізації злочинного плану ОСОБА_6 щодо умисного доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності, забезпечивши вчинення дій по нереєстраціїі ДП «ВК «Краснолиманська» податкових накладних, що потягнуло за собою нарахування пені та штрафів, тобто умисного порушення податкового законодавства із метою застосування до підприємства фінансових санкцій, не проведення службовими особами ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 належних розрахунків з ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисного невжиття службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» заходів щодо реального стягнення існуючих боргів, що призвело до настання шкоди у виді боргових зобов`язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів, що призвело до великої матеріальної шкоди державі на суму 2 536 552 022,05 грн у вигляді несплати податку на додану вартість, штрафів за не зареєстровані податкові накладні та несплачені грошові зобов`язання перед бюджетом, а також несплати заборгованості за спожиту електричну енергію перед державними підприємствами та компаніями.
Отже, описані дії ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , який не був обізнаний зі злочинним планом ОСОБА_6 , призвели до умисного доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності та до настання шкоди у розмірі 2 536 552 022,05 гривень.
Крім того, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , діючи у співучасті з головним бухгалтером Товариства ОСОБА_10 та ОСОБА_8 , на виконання вказівок ОСОБА_6 , маючи безпосередній контроль над діяльністю ДП «ВК «Краснолиманська», використовуючи при цьому реквізити ТОВ «Краснолиманське» та ТОВ «Укрдонінвест», створили умови щодо перебування державного підприємства в стані стійкої фінансової неспроможності з метою подальшого отримання юридичного контролю над ним шляхом проведення приватизації або отримання можливості контролювати його діяльність іншим легальним (законним) способом.
З метою досягнення протиправної мети кримінального правопорушення у вигляді доведення державного підприємства до стійкої фінансової неспроможності, ОСОБА_6 , будучи обізнаним про наявність непогашеної дебіторської заборгованості підконтрольного ТОВ «Краснолиманське» перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані у минулих роках послуги, на загальну суму станом на 30.09.2023 - 2 166 702 584, 36 грн, організував, а ОСОБА_8 , ОСОБА_22 , ОСОБА_10 безпосередньо виконали, заходи щодо подальшого незабезпечення виплати ТОВ «Краснолиманське» наявних грошових зобов`язань перед державним підприємством шляхом штучного збільшення видатків зазначеного Товариства у вигляді перерахування відповідних грошових коштів на рахунки підконтрольних ОСОБА_6 підприємств, а також виплати дивідендів учасникам товариства, тим самим поступово зменшуючи платоспроможність державного підприємства перед державою, оскільки переважна (понад 75%) дебіторська заборгованість ДП «ВК «Краснолиманська» за період 2014-2023 років складалась з боргових зобов`язання ТОВ «Краснолиманське».
Так, не пізніше 01.01.2022, точна дата, час та місце органом досудового розслідування не встановлено, кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Укрдонінвест» ОСОБА_6 , який до 10.04.2023 також являвся кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», яке входило до групи компаній ТОВ «Укрдонінвест», а в подальшому здійснював неформальне керівництво цим Товариством, достовірно знаючи, що ДП «ВК «Краснолиманська» перебуває в залежності від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам`яного вугілля з власних пластів, розробив злочинний план з легалізації майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.
З метою виконання злочинного плану ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, службові особи ТОВ «Краснолиманське» та ТОВ «Укрдонінвест», а саме ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , вчинили суспільно небезпечні протиправні діяння, спрямовані на здійснення фінансових операцій та вчинення правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, приховуючи та маскуючи походження такого майна.
Так, підконтрольне ОСОБА_6 та ОСОБА_8 ТОВ «Укрдонінвест» у декларації з податку на прибуток за І півріччя 2023 року задекларовано суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів на суму 857 481 378 грн, що складає 90% всіх доходів цього товариства.
Діючи відповідно до раніше розробленого плану, директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 у співучасті з ОСОБА_10 та ОСОБА_8 , на виконання вказівок ОСОБА_6 , у період 2022-2023 років здійснено виплату дивідендів учаснику - ТОВ «Укрдонiнвест», директором та бенефіціарним власником якого є останній, а ОСОБА_8 уповноваженою особою, яка має право підпису документів та звітності вказаного Товариства, на загальну суму 991 828 887 грн, у тому числі:
- 151 303 198 грн - протягом 2022 року;
- 70 689 689 грн - протягом 9 місяців 2023 року;
- 769 836 000 грн - у 4 кварталі 2023 року.
Отже, ТОВ «Краснолиманське» протягом 2022 - 2023 років, незважаючи на боргові зобов`язання перед ДП «ВК «Краснолиманська», виплачено ТОВ «Укрдонінвест» дивіденди на загальну суму 991 828 887 грн, в тому числі у період з 01.01.2022 - 30.09.2023 року на загальну суму 221 992 887 грн, а основну суму у розмірі 769 836 000 грн у 4 кварталі 2023 року.
Надалі, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , використовуючи реквізити ТОВ «Укрдонінвест», провели фінансові операції (зокрема, перерахування коштів на банківські рахунки) та вчинили відповідні правочини.
Зокрема, у період 2022-2023 років ТОВ «Укрдонінвест» вчинено правочини з купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, а саме придбано:
- у АТ «Мегабанк» (ЄДРПОУ 9804119) нежитловий будинок загальною площею: 690,8 кв. м, що розташований за адресою: місто Київ, вул. Хмельницького Богдана, 64, загальною вартістю 42 996 952 грн;
- автомобіль Mercedes-Benz EQS 450, навантажувач фронтальний JCB 455ZX, Сервер Supermicro SYS-5039MP-H8TNR/ 8xIntel Xeon Gold 6208U/ 32x32Gb/ 16x960Gb/ 8x2x25Gbit, зарядні станції, тощо.
Крім того, протягом січня 2024 року придбано основних засобів, комплектуючих та допоміжних послуг на загальну суму 61 388 376 грн, а саме:
- у ТОВ «АВТ Баварія» (ЄДРПОУ 23730020) автомобіль Rolls-Royce Cullinan Black Badge загальною вартістю 21 825 300 грн;
- у ТОВ «Вольтлайн» (ЄДРПОУ 38538108) зарядні станція для електромобілів Terra загальною вартістю 39 128 521 грн, тощо.
Отже, службові особи ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 , діючи у співучасті з ОСОБА_10 та ОСОБА_8 , на виконання вказівок ОСОБА_6 , в період 2022-2023 років незаконно набули майно, яке прямо та повністю одержано злочинним шляхом внаслідок вчинення ними кримінального правопорушення, передбаченого ст. 219 КК України (доведення до стійкої фінансової неспроможності ДП «ВК «Краснолиманська»), здійснили фінансові операцій щодо перерахування на рахунки ТОВ «Укрдонінвест» дивідендів та вчинили відповідні правочини з купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, маскуючи його походження.
Загалом, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 реалізували свій злочинний умисел направлений на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом на загальну суму 991 828 887 грн, що відповідно до примітки 2 до статті 209 КК України є особливо великим розміром.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, підтверджуються матеріалами кримінального провадження, які, зокрема, вказані у клопотанні та долучені до нього.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, і вказують на причетність підозрюваного до вчинення зазначених кримінальних правопорушень.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 18.05.2024 до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, строком на 60 днів, тобто до 15.07.2024 включно.
Не погоджуючись з вищевказаним судовим рішенням, сторона захисту оскаржувала його в апеляційному порядку. За результатами апеляційного розгляду в задоволенні апеляційних скарг відмовлено, а вказане рішення слідчого судді залишено без змін.
Надалі, ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 12.07.2024 продовжено строк тримання під вартою ОСОБА_6 до 10.09.2024 включно.
Також, ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 06.09.2024 продовжено строк тримання під вартою ОСОБА_6 до 02.11.2024 включно.
В той же час, 13.09.2024 досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021 визначено за Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України.
В подальшому, 01.10.2024 заступником Генерального прокурора ОСОБА_23 , у зв`язку із неефективністю досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021 доручено іншому органу досудового розслідування - Головному слідчому управлінню Державного бюро розслідувань.
Надалі, ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 30.10.2024 строк тримання під вартою стосовно ОСОБА_6 продовжено до 28.12.2024 включно.
Завершення досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали слідчого судді про продовження строку тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 не можливе у зв`язку із необхідністю проведення та завершення слідчих та процесуальних дій, які потребують додаткового часу.
Враховуючи вказані обставини, сторона обвинувачення вважає за необхідне звернутись з клопотанням щодо продовження строку тримання підозрюваного ОСОБА_6 під вартою на шістдесят днів в межах строку досудового розслідування, який є об`єктивно необхідний для проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
На теперішній час ризики, які були враховані судом при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не зменшилися, є реальними, стійкими, триваючими та виправдовують необхідність продовження строку дії застосованого запобіжного заходу.
Зокрема, підставою для продовження строку тримання підозрюваного під вартою є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27 ст. 219 КК України, а також наявність ризиків, які не зменшились, продовжують існувати та дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, що зазначені в п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інші кримінальні правопорушення та продовжити кримінальні правопорушення, у яких він підозрюється.
У органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що будь-який інший запобіжний захід, не пов`язаний із позбавленням волі, не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Так, Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.07.2024, постановленою у справі № 757/29709/24-к, строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до 9 (дев`яти) місяців, тобто до 17.02.2025, що в свою чергу дає можливість продовження строку запобіжного заходу строком на 60 днів.
З огляду на викладене, враховуючи те, що підозрюваний організував та керував злочинною організацією, слідчий просить клопотання задовольнити та продовжити строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного без альтернативи визначення розміру застави.
В судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити, посилаючись на обставини, що вказані у ньому. Також прокурор зазначив, що наразі наявна інформація, що ОСОБА_6 є громадянином Російської Федерації, що також може свідчити на підтвердження існування ризику його переховування та про можливість покинути Україну через лінії розмежування.
Адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання, зазначивши, що повідомлена ОСОБА_6 підозра є необґрунтованою та ризики, на які посилаються слідчий та прокурор, є недоведеними. Враховуючи те, що наразі продовжується строк тримання особи під вартою, то орган досудового розслідування мав навести нові ризики, а не посилатися на старі, що були встановлені раніше. Ризик переховування обґрунтовується виключно тяжкістю правопорушення. Ризик того, шо ОСОБА_6 може знищити докази, не доведено, оскільки наразі документи вилучені, під час останнього обшуку стороною захисту документи, яке мало намір відшукати слідство, видані добровільно. Також, як зазначає захисник, є неправильним тримати особу під вартою допоки не будуть допитані усі свідки у суді, посилаючись на існування ризику впливу на них до безпосереднього допиту в суді, оскільки кримінальне провадження може тривати довгий час, а стадії допиту свідків може бути і наприкінці судового провадження. Вважав, що додатки, долучені до клопотання, не обґрунтовують наведених в ньому ризиків та повідомленої підозри. Окрім того, усі докази мають визнаватися недопустимими, оскільки до 13.09.2024 досудове розслідування здійснювалося ГСУ ДБР, хоча органом досудового розслідування мало бути БЕБ, що є порушенням вимог ст. 216 КПК України. Просив відмовити у задоволенні клопотання та застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжний захід, що не пов?язаний із позбавленням волі. У разі задоволення клопотання просив визначити розумний розмір застави.
Адвокат ОСОБА_4 підтримала думку адвоката ОСОБА_5 та акцентувала увагу на позиції щодо необґрунтованості підозри. Вказала, що наразі досудове розслідування вже йде до завершення, усі докази зібрані. До вказаного клопотання про продовження запобіжного заходу нових суттєвих матеріалів (доказів), порівнюючи з минулим продовженням запобіжного заходу, не долучено. Підставою тримання ОСОБА_6 під вартою є фактично кваліфікація його діянь за ч. 1 ст. 255 КК України, підозра в чому жодним чином не обґрунтована. Також ОСОБА_6 підозрюється в умисному ухиленні від сплати податків, проте факт несплати податків не доведений. Твердження обвинувачення про доведення ДП «ВК «Краснолиманське» до стійкої фінансової неспроможності, тобто підозра за ст. 219 КК України, спростовується Звітом про фінансовий стан вказаного підприємства за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, що укладений ТОВ «Бюро арбітражного керування». Щодо ризиків, то адвокат зазначила, що оскільки досудове розслідування майже завершене, то ризик впливу на свідків та експертів виключається, оскільки вказані особи вже допитані. Також прокурором не доведено, що ОСОБА_6 може, маючи у власності телеканал та інтернет-видання, спотворити інформацію щодо досудового розслідування. Адвокат наголосила на незадовільному стані здоров?я підозрюваного, який є інвалідом 3 групи. Неповнолітній син ОСОБА_6 перебуває на утриманні останнього та потребує батьківської уваги, дина також має незадовільний стан здоров?я. Просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого та застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а у разі задоволення клопотання, - визначити помірний розмір застави, з рахуванням розміру доходу ОСОБА_6 , щодо якого до заперечень надано довідку про розмір його заробітної плати.
Підозрюваний ОСОБА_6 підтримав думку своїх захисників та додатково наголосив, що повідомлена йому підозра є необґрунтованою та не доводиться наявними у справі матеріалами. Ризики є необґрунтованими, паспорти він здав, втекти за кордон не може. Посилання прокурора на те, що ОСОБА_6 користується у слідчому ізоляторі телефоном є непідтвердженим, зокрема, не долучено доказів його переписки. Посилання на наявність у нього російського громадянства не відповідає дійсності.
Вислухавши позиції сторін, дослідивши матеріали клопотання, письмові заперечення сторони захисту із долученими до них документами, слідчий суддя надходить наступних висновків.
Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. ч. 1, 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 255, ст. 219, ч. 2 ст. 367 КК України та за підозрами ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України; ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України; ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України; ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219 КК України; ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ст. 219 КК України.
27.12.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, а само про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України /том 5 а.м. 43-81/.
18.05.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/22665/24-к до ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15.07.2024 включно /том 5 а.м. 217/.
В подальшому ухвалами слідчих суддів Печерського районного суду м. Києва у справах № 757/30813/24-к від 12.07.2024, № 757/40027/24-к від 06.09.2024 та № 757/50263/24-к від 30.10.2024 вищевказаний запобіжний захід у вигляді тримання ОСОБА_6 під вартою було продовжено до 10.09.2024, 02.11.2024 та 28.12.2024, відповідно /том 5 а.м. 218-220/.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 21.11.2024 ухвала слідчого судді Печерського районного суду у справі № 757/50263/24-к від 30.10.2024 - залишена без змін, а апеляційна скарга захисників - без задоволення /том 5 а.м. 221-225/.
04..07.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/29709/24-к продовжено строк досудового розслідування № 62021000000000862 від 07.10.2021 до 9 місяців, а саме до 17.02.2025 /том 5 а.м. 216/.
Слідчий суддя вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваним ОСОБА_6 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, містяться в їх сукупності в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, копії яких долучені до клопотання, а саме у: листі Першого заступника Міністра енергетики України ОСОБА_24 від 02.01.2023 /том 1 а. м. 87/, звіті №05-21 за результатами планового внутрішнього аудиту діяльності ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» за період з 01.01.2018 по завершений звітний період 2021 року /том 1 а. м. 88-278/, висновках експертів від 14.02.2024 № 1519/1520/24-71, 10.04.2024 № 2099/24-36, 15.05.2024 № 6088/23-72, 04.07.2024 № 6087/24-72 /том 2 а. м. 1-36, 189-251, том 3 а. м. 98-136, 166-204/, листі Заступника начальника Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ОСОБА_25 від 03.04.2024 /том 2 а. м. 37/, протоколах огляду від 29.04.2024, 23.04.2024, 16.05.2024, 05.02.2024, 02.02.2024, 31.01.2024, 21.10.2024, 19.10.2024, 12.12.2024, 13.12.2024 /том 2 а. м. 38-49, 265-269, том 3 а.м. 91-95, том 4 а.м. 70-119, 122-154, 155-166, 167-184 /, листах ДПС від 04.04.2024, 22.04.2024, 04.03.2024 з додатками /том 2 а. м. 50-96, 98-99/, протоколах допиту свідків ОСОБА_12 від 20.10.2023, ОСОБА_26 від 15.02.2024, ОСОБА_27 від 18.06.2024, ОСОБА_28 від 07.06.2024, ОСОБА_29 від 20.08.2024, ОСОБА_30 від 21.08.2024, ОСОБА_31 /том 2 а. м. 100-106, 156-161, том 3 а. м. 137-152, 231-248, том 4 а.м. 62-69/, доповідній записці ДП «ВК «Краснолиманська» /том 2 а. м. 107/, заяві ДП «ВК «Краснолиманська» про збільшення або зменшення розміру позовних вимог /том 2 а. м. 108-116/, протоколах за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 21.12.2023, 26.07.2023, 21.12.2023, 14.03.2024, 21.12.2023, 16.05.2024 /том 2 а. м. 117-122, 168-188, 252-264, том 3 а. м. 86-90, 205-230/, протоколі за результатами проведення спостереження за особою від 14.06.2023 /том 2 а. м. 123-130/, протоколі обшуку від 19.10.2023 /том 2 а. м. 131-155/, висновку аналітичного дослідження ДПС від 18.01.2024 /том 3 а. м. 1-85/, листі першого заступника Міненерго України ОСОБА_32 на запит Офісу Генерального прокурора від 30.08.2024 з додатками /том 4 а.м. 30-61/, листі заступника міністра юстиції України з питань європейської інтеграції ОСОБА_33 від 26.11.2024 /том 4 а.м. 192-198/.
Таким чином, заперечення сторони захисту щодо необґрунтованості повідомленої ОСОБА_6 підозри спростовується вищедослідженими матеріалами.
Твердження сторони захисту про те, що кримінальне провадження, зокрема зібрання доказів, здійснювалося слідчими органів державного бюро розслідувань, проте мало проводитись детективам органів Бюро економічної безпеки України, що тягне за собою визнання доказів недопустимими слідчий суддя не приймає до уваги. Так, постанова заступника Генерального прокурора ОСОБА_23 від 01.10.2024, якою здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021 доручено Головному слідчому управлінню Державного бюро розслідувань /том 1а.м. 66-68/, чинна, не скасована. Твердження захисту про необґрунтованість такої постанови може бути здійснено судом при розгляді справи по суті, тоді як в ході розгляду клопотання про продовження запобіжного заходу, слідчий суддя не надає оцінку доказам з точки зору їх недопустимості, що є прерогативою суду під час розгляду справи по суті.
Слідчий суддя, з урахуванням обґрунтувань слідчого у клопотанні та прокурора у судовому засіданні, тяжкості інкримінованих ОСОБА_6 кримінальних правопорушень та їх характеру, відомостей про особу підозрюваного, вважає наявними в провадженні ризики, визначені ч. 1 ст. 177 КПК України.
Зокрема, слідчий суддя вважає доведеною в ході розгляду клопотання можливість переховування від слідства та суду, враховуючи кількість та тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 , та суворість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень. Так, санкції ч. 1 ст. 255 та ч. 3 ст. 209 КК України встановлюють покарання виключно у виді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна. При цьому нижня межа вказаних санкцій передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк 7 та 8 років відповідно. Тож у разі визнання ОСОБА_6 винуватим у вчиненні злочину (злочинів) за ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 209 КК України, можливість звільнення від відбування покарання з випробуванням в силу приписів ст. 75 КК України виключається. Така суворість та безальтернативність покарання може спонукати особу переховуватись від органу досудового розслідування, суду з метою уникнення відповідальності, що обумовлює існування ризику, визначеного п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, навіть з урахуванням позитивних даних про особу підозрюваного та наявності в нього міцних соціальних зв"язків.
Як зазначив слідчий, на даний час у вказаному кримінальному провадженні досудове розслідування триває, не встановлені всі обставини, які підлягають доказуванню, зокрема, не встановлені всі особи, причетні до розслідуваної діяльності, всі місця зберігання речей та документів, що мають значення для кримінального провадження, грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, чорнових/електронних записів з алгоритмом дій учасників, а тому для уникнення покарання за скоєння особливо тяжких злочинів підозрюваний може самостійно або за допомогою інших невстановлених на даний час учасників знищити, сховати або спотворити речі і документи, які можуть мати значення речових доказів у кримінальному провадженні та які на даний час не відшукані органом досудового розслідування, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України. Сторона обвинувачення вказує, що зазначений ризик вже було реалізовано, оскільки під час проведення обшуку за місцем проведення господарської діяльності, коли слідчі не могли потрапити до приміщення, знищувалися речі і документи. При цьому як встановлено в судовому засіданні, в провадженні планується проведення економічної експертизи. Відповідно, може виникнути необхідність в отриманні додаткових документів господарської діяльності, в тому числі за клопотанням експерта. З урахуванням того, що в досудовому розслідуванні у даному провадженні вже мала місце реалізація цього ризик, у разі необхідності отримання експертом додаткових документів, така ситуація, у разі застосування до ОСОБА_6 більш м`якого запобіжного заходу, може повторитися.
З урахуванням інкримінування підозрюваному створення та керівництва злочинною організацією, тривалості інкримінованої протиправної діяльності, слідчий суддя вважає наявними ризики незаконного впливу на свідків, експертів, інших підозрюваних у даному провадженні. Зокрема, ОСОБА_6 з метою уникнення кримінальної відповідальності для себе, своїх спільників, може особисто вчинити дії чи схиляти останніх до вчинення дій, спрямованих на примушення вказаних осіб до надання неправдивих показань, здійснювати на них тиск, підкуп. При цьому, доказове значення для суду мають тільки ті показання, які суд сприймав безпосередньо під час судового засідання (або ж отриманих в порядку, передбаченому ст. 225 КПК України), тому до допиту осіб в суді такий ризик залишається актуальним. Таким чином, посилання адвокатів на те, що свідки вже допитані та експертизи вже сформовані, не спростовує вказаний ризик. Окрім того, слідчий суддя враховує, що в матеріалах, долучених до клопотання, наявні докази того, що ОСОБА_6 , перебуваючи у камері слідчого ізолятора, може користуватися мобільним телефоном, тим самим, координувати дії інших, невстановлених на даний час осіб, щодо реалізації вказаного ризику.
Наявний також ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, який полягає у тому, що ОСОБА_6 з метою уникнення кримінальної відповідальності може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань зі співучасниками з метою уникнення або мінімізації кримінальної відповідальності. Вказане підтверджується тим, що, як зазначають слідчий та прокурор, на даний час у кримінальному провадженні залишаються невстановленими службові особи Міністерства енергетики України та працівники ДП «ВК «Краснолиманська», які виступали пособниками у вчиненні кримінальних правопорушень, у зв`язку з чим підозрюваний, перебуваючи на волі, може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі йому в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності інших причетних до розслідуваних кримінальних правопорушень осіб. Підозрюваний також може зловживати своїми процесуальними правами, що може виразитись у неявці для проведення процесуальних дій у справі чи затягуванні з отриманням та ознайомленням з процесуальними документами, вручення яких чи надання для ознайомлення є обов`язковим під час проведення досудового розслідування. Крім того, інкриміновані ОСОБА_6 злочини передбачають обов`язкове додаткове покарання у виді конфіскації майна, що може спонукати останнього вчиняти дії, направлені на його приховання або відчуження.
Твердження сторони захисту про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування визначених ст. 177 КПК України ризиків та їх необґрунтованість є безпідставними з огляду на вищевикладене.
Посилання захисників на незадовільний стан здоров"я ОСОБА_6 , а саме те, що вказане може перешкоджати перебуванню його під вартою, об"єктивно не підтверджується. При цьому, доказів того, що стан здоров`я ОСОБА_6 в період утримання під вартою погіршився, слідчому судді також не надано.
Слідчим суддею встановлено, що по кримінальному провадженню досудове розслідування не закінчено, існує потреба в проведенні ряду слідчих та процесуальних дій, у зв`язку із чим ухвалою слідчого судді від 04.07.2024 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до 17.02.2025.
Отже, слідчим суддею встановлено наявність щодо ОСОБА_6 обґрунтованої підозри, існування визначених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, на які посилаються слідчий, прокурор, неможливість запобігти встановленим ризикам шляхом застосування іншого запобіжного заходу.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлення обґрунтованості підозри, суспільної небезпечності інкримінованих ОСОБА_6 злочинів, продовження існування ризиків відносно ОСОБА_6 , які не зменшились з часу застосування запобіжного заходу, та яким не можна запобігти шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу, зокрема цілодобового домашнього арешту, неможливості завершити досудове розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали слідчого судді про продовження запобіжного заходу, слідчий суддя доходить до висновку про наявність обставин, які виправдовують подальше тримання ОСОБА_6 під вартою.
Окрім того, з урахуванням положень п.п. 4 п. 1 ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 255-255-3 Кримінального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 177, 178, 180, 182, 183, 184, 199, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - до 16 лютого 2025 року.
При продовженні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою розмір застави не визначати.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124047382 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Шапутько С. В.