Справа №127/40433/24
Провадження №2/127/5990/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі судді Березовської О. А., розглянувши цивільну справу за позовною заявою Служби у справах дітей Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,
В С Т А Н О В И В :
11.12.2024 Служба у справах дітей Вінницької міської ради звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини, в якій просить відібрати дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від батьків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав та передати дитину на опікування органу опіки та піклування Вінницької міської ради, стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/5 всіх видів їх доходів з кожного, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до дня повноліття доньки, шляхом перерахування коштів на особистий рахунок дитини, відкритий у банківській установі.
Позов, зокрема мотивований тим, що батьки малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відповідачі у справі, вживають алкогольні напої, від правоохоронних органів надходили повідомлення про їх перебування у нічний час в стані алкогольного сп`яніння та порушення громадського порядку. Захищаючи право малолітньої дитини на перебування у безпечному середовищі, працівники правоохоронних органів помістили ОСОБА_3 до КНП "Вінницька міська клінічна лікарня "Центр матері та дитини", де дівчинка перебуває до цього часу. На час госпіталізації дитина була голодна і брудна. Батьки відвідували доньку в лікарні лише 13.11.2024, не зверталися щодо повернення доньки на виховання в сім`ю.
Крім того, в позовній заяві зазначено, що батько ніде не працює тривалий час, не бере участь в утриманні дитини, разом з матір`ю використовує кошти, які виділяє держава на утримання доньки на власні потреби, зокрема на придбання алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Батьки дитини притягувались до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2024 головуючим суддею у справі визначено суддю Березовську О. А. Справа передана судді 12.12.2024.
Дослідивши подану позовну заяву та документи, додані до неї, суд доходить висновку про її повернення позивачу, виходячи з такого.
Як вбачається з вище вказаної позовної заяви позов поданий Службою у справах дітей Вінницької міської ради. Позивач вказує, що звертається до суду в порядку статей 56, 57 ЦПК України.
Ч.1 ст.56 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Ч. 2 ст. 170 СК України передбачено, що у виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров`я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків.У цьому разі орган опіки та піклування зобов`язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. З таким позовом до суду має право звернутися прокурор.
Наведеною нормою СК України передбачено, що позивачем у справі про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав може бути орган опіки і піклування або прокурор.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Аналогічними є норми "Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 зі змінами "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини" (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 3 Розділу "Загальна частина" Порядку органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Повноваження Служби у справах дітей при зверненні органу опіки і піклування до суду з позовом про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав передбачені в п. 8 Розділу "Виявлення дітей, які залишились без батьківського піклування" цього Порядку, а саме:
Служба у справах дітей за участю інших структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об`єднаної територіальної громади здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.
Отже, позивачем у цій справі відповідно до зазначених норм процесуального та матеріального права може бути тільки орган опіки і піклування, а саме: Виконавчий комітет Вінницької міської ради. На Службу у справах дітей законодавством покладений обов`язок з підготовки документів для звернення органу опіки та піклування до суду з позовом про відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. Служба у справах дітей Вінницької міської ради не має передбачених законом підстав звертатися до суду з вище зазначеним позовом.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 56 ЦПК України, ст. 56 ЦК України, ст. 170 СК України, статтями 353, 354 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Служби у справах дітей Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини повернути позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду складена 25.12.2024.
Суддя Олена Березовська
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124054732 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Березовська О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні