Рішення
від 20.12.2024 по справі 173/3401/24
ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 173/3401/24

Провадження №2-о/173/115/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

20 грудня 2024 року м. Верхньодніпровськ

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області в складі

головуючого судді Кожевник О.А.,

за участю секретаря судового засідання Демяненко С.І.,

заявниці ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

заінтересованої особи ОСОБА_3 ,

представника заінтересованої особи Черних О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , служба у справах дітей Верхньодніпровської міської ради, Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про надання права на шлюб, -

ВСТАНОВИВ:

04 листопада 2024 року заявниця ОСОБА_1 звернулась з заявою про надання права на шлюб, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , служба у справах дітей Верхньодніпровської міської ради, Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса).

В обґрунтування заяви зазначила, що з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 вони познайомилися на початку 2023 року. Між ними склалися теплі, щирі, та ніжні стосунки. Звернувшись до Відділу ДРАЦС, їм було надано роз`яснення, що особа яка не досягла віку, з якого можна зареєструвати шлюб, необхідно надати судове рішення про надання права на укладення шлюбу. Батьки заявниці не заперечують проти укладення шлюбу з ОСОБА_3 , який перебуває на військовій службі, має стабільний заробіток та може забезпечувати родину.

Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 06.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні заявниця заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити. Зазначила, що на даний час навчається у Дніпровському коледжі технологій та дизайну на 3-му курсі та навчання продовжиться ще рік. Після закінчення коледжу має намір поступати до вищого навчального закладу. Проживає з ОСОБА_6 вже рік у м. Дніпро на орендованій квартирі та хоче створити сім`ю офіційно. На її думку це буде новий рівень спільного проживання. За житло сплачує ОСОБА_7 та допомагають її батьки. З ОСОБА_7 відносини розпочались з 10 червня 2023 року, з вересня 2023 року почали проживати разом. У вересні ОСОБА_7 почав збирати документи, щоб бути призначеним на службу в поліцію, в жовтні 2023 року зарахований до служби у патрульну поліцію Луганської області та безпосередньо виконував обов`язки поліцейського на Донецькому напрямку. В січні 2024 року перейшов до спецпідрозділу «Лють». Точну кількість днів перебування вдома зазначити не може, але були відпустки перед переводом та вони приїздила до нього в Донецьку область. Вона не перебуває у стані вагітності, не планують разом виїжджати з країни, планує мати дітей, але за часом пізніше. На запитання головуючого судді: «Як вплине на Ваше спільне проживання те, що ви укладете шлюб з ОСОБА_3 .?», - відповіла: «Різниці не буде?».

Представник заявника в судовому засіданні просила задовольнити заяву ОСОБА_1 посилаючись на її обґрунтованість, ОСОБА_8 не вживає протизаплідних засобів може бути вагітною найближчі 9 місяців, офіційне створення сім`ї забезпечить захист державою їх прав як подружжя.

В судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_3 підтримав заявлені вимоги, просив суд їх задовольнити. Повідомив суду, що служить в поліції в об`єднаній штурмовій бригаді Національної поліції України «Лють». Знає ОСОБА_9 більше півтора роки, вирішили узаконити свої стосунки, проживають у м. Дніпро винаймають житло, за яке сплачує частково він та допомагають батьки ОСОБА_10 . Зазначив, що виконує обов`язки поліцейського з жовтня 2023 року та фактично знаходиться на Донецькому напрямку, лише один раз (день) на місяць знаходиться вдома. Батькам ОСОБА_7 не відомо про його намір утворити сім`ю з ОСОБА_11 , оскільки з ними він не спілкується.

Представник заінтересованої особи Служби у справах дітей Верхньодніпровської міської ради Черних О.М. зазначив, що заявником жодними доказами не доведено факту спільного проживання, оскільки ОСОБА_7 за останній рік фактично бачив ОСОБА_9 12 разів. Крім того, відсутня інформація про обізнаність ОСОБА_10 та ОСОБА_7 про стан здоров`я один одного. В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_12 та ОСОБА_13 бажають укласти шлюб, проте ОСОБА_14 не досягла віку з якого можна зареєструвати шлюб, але законні підстави для задоволення заяви відсутні, самого «бажання» не достатньо, ранній шлюб повинен відповідати інтересам неповнолітньої особи. Додав, що представник заявника посилається на майбутнє припущення порушення прав заявниці у разі якщо остання завагітніє, однак законодавством визначено алгоритм дій особи у такому випадку та вона не залишається поза захистом держави. Вважає подану заяву передчасною.

Представник заінтересованої особи Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у його відсутності.

Заінтересовані особи ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явились, звернулись до суду з заявою про розгляд справи у їх відсутність, висловили думку про те, що не заперечують проти укладення шлюбу їх доньки ОСОБА_1 з ОСОБА_3 .

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Частина 3 статті 3Цивільного процесуальногокодексу України (далі - ЦПК України) передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно зі статтею 8Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

За приписами частини 1 статті 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 5ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з частиною 1 статті 13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Дніпровське Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , виданим 23.10.2021, орган видачі 1243.

Отже, ОСОБА_1 на момент звернення до суду із заявою про надання їй права на шлюб із ОСОБА_3 досягла 17-ти річного віку, а відтак в силу положень ст. 23 Сімейного кодексу України, має право на звернення із такою заявою.

Особа, з якою заявниця просить надати їй право на шлюб, на момент подання заяви до суду досяг 25 річного віку, тому, в силу наведених вище положень Сімейного кодексу України, має право на шлюб. Заінтересовані особи не заперечує проти шлюбу.

Вирішуючи питання про надання дозволу на шлюб, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 234 ЦПК України, у порядку окремого провадження розглядаються справи про надання права на шлюб.

За приписами ст. 24 Сімейного кодексу України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Сімейного кодексу України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років.

Право на шлюб чоловіка та жінки, які досягли шлюбного віку, і створення сім`ї згідно з національними законами, які регулюють здійснення цього права, закріплено у статті 12 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною 1 статті 4СК України визначено, що особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім`ї.

Відповідно до ч. 2 ст. 23 СК України, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Статтею 21СК України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до частини 1 статті 27СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Згідно з частиною 9 статті 7СК України сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

В Конституції України та Сімейному кодексіУкраїни визначено, що шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Проте саме шлюбний вік - складна правова категорія, основою для визначення якої є не лише і не стільки здатність до статевого життя і зачаття дитини. В Україні, шлюбний вік визначається з урахуванням статевої зрілості, завершення фізичного росту організму, стану психічного, розумового, морального та соціального розвитку людини, які в комплексі мають забезпечити здатність її до виконання нової суспільної ролі - дружини, матері, чоловіка, батька.

Відповідно до роз`яснень п. 2 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від21грудня 2007року №11"Пропрактику застосуваннясудами законодавствапри розглядісправ проправо нашлюб,розірвання шлюбу,визнання йогонедійсним таподіл спільногомайна подружжя" заява про надання особі, яка досягла чотирнадцяти років, права на шлюб повинна розглядатися судом в окремому провадженні. При цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Перелік підстав на отримання права на шлюб до 18 років: вагітність; фактичне створення сім`ї; народження дитини.

Для встановлення факту, що ранній шлюб відповідатиме інтересам особи, суду належить подати відповідні докази. Якщо такі докази не пов`язані з вагітністю або народженням дитини, суд може зажадати висновок закладу охорони здоров`я про відповідний стан фізичної зрілості особи. Йдеться про достатність доказової бази, яка за потреби може включати покази свідків, висновки компетентних органів, психологічні та інші експертні висновки та медичні довідки.

Із матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в жіночій консультації із приводу вагітності та остання заперечила стан вагітності в судовому засіданні.

Також матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 спільно проживають та фактично створили сім`ю.

Як пояснила заявник, вона бажає зареєструвати шлюб з ОСОБА_3 , так як між ними склалися дуже теплі і щирі стосунки, вони мають взаємні міцні почуття любові та поваги один до одного, кохають один одного та бажають створити сім`ю.

При цьому, заявник не навів суду будь-яких переконливих доводів, не надав жодних доказів на обґрунтування того, що укладення шлюбу до досягнення нею шлюбного віку дійсно відповідає її інтересам, не надала доказів того, які ж саме інтереси має врахувати суд для надання їй права на шлюб, окрім їх бажання, чи з якими винятковими обставинами вони пов`язані. Бажання заявника зареєструвати шлюб та створити сім`ю повинно узгоджуватися з існуючими нормами права. Суд вважає, що справжні почуття любові та поваги один до одного спроможні долати будь-які відстані, часові проміжки та інші обставини за умови їх дійсності і взаємності.

В зв`язку з чим, суд, прийшов до висновку, про не можливість надання права на шлюб так як це не відповідає інтересам заявниці.

Суд не може надати право особі на шлюб на підставі посилань, наведених у заяві, які жодними доказами не підтверджені, оскільки така позиція суду ґрунтувалась би на припущеннях, що є неприпустимим та суперечить вимогам ч. 6 ст. 81 ЦПК України, а наведені обставини про взаємні почуття любові не є підставою для надання права на шлюб особі, яка не досягла шлюбного віку.

Враховуючи, що заявниця не довела, що укладення шлюбу буде відповідати її інтересам і є необхідним, суд дійшов висновку, що у наданні права на шлюб слід відмовити.

Відповідно до ч. 7 ст.294ЦПК України при ухваленні судом рішення понесені заявником витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. 11-13, 80, 81, 89, 90, 265, 268, 273, 293, 294, 302-304, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні вимог за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Служба у справах дітей Верхньодніпровської міської ради, Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про надання права на шлюб.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 605 грн. 60 коп., покласти на заявницю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженку с. Дніпровське, Верхньодніпровського району, Дніпропетровської області, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Учасники справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного тексту рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 25.12.2024.

Суддя О.А. Кожевник

СудВерхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124055114
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: про надання права на шлюб

Судовий реєстр по справі —173/3401/24

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Кожевник О. А.

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Кожевник О. А.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Кожевник О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні