Справа № 481/1898/24
Провадж.№ 2/481/523/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем У К Р А Ї Н И
заочне
17.12.2024 року Новобузький районний суд Миколаївської області
в складі: головуючої судді Уманської О.В.,
за участі секретаря Кузьміної Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в залі суду міста Новий Буг Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог Новобузька міська рада Баштанського району Миколаївської області, про визнання права власності на земельну ділянку,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог Новобузька міська рада Баштанського району Миколаївської області, про визнання права власності на земельну ділянку,обгрунтовуючи своїпозовні вимогитим,що відповідно досвідоцтва проправо наспадщину зазаконом від07.10.2024року отрималау спадоквід спадкодавця ОСОБА_3 нерухомемайно,а самежитловий будинокз прилеглимидо ньогогосподарськими будівлямита спорудами,що розташованийпо АДРЕСА_1 . Однак позивач не має можливості оформити правовстановлюючий документ на земельну ділянку під будинком для його подальшого відчуження, оскільки при укладенні договору купівлі-продажу будинку спадкодавцем питання стосовно земельної ділянки не вирішувалось, а спірна земельна ділянка належить юридично ОСОБА_2 , що підтверджується також Державним актом на право приватної власності на землю. Але, вирішити дане питання і з останнім позивач також не зміг, оскільки на даний час, місце фактичного проживання або перебування відповідача ОСОБА_2 останньому не відоме. А тому позивач був змушений звернутись до суду за захистом своїх прав на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку, яка перебуває у його фактичному користуванні.
За ухвалою суду від 02.12.2024 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Надала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився. Надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги позивача підтримує та просить їх задовольнити . Проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи та відзиву на адресу суду не надходило.
Третя особа Новобузька міська рада Миколаївської області в судове засідання на виклик суду не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надала до суду пояснення, відповідно до яких проти задоволення позову не заперечує та просить справу розглянути за відсутності представника.
Зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі відповідача, судом 17.12.2024 року постановлено ухвалу про розгляд справи в заочному порядку, на підставі наявних доказів, що відповідає положенням ст.ст. 280, 281 ЦПК України.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи відповідно до ч.2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши доводи позовної заяви та дослідивши додані до неї письмові документи в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до фотокопії свідоцтва про право на спадщину за законом від 07.10.2024 року №718, та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №398186580 від 07.10.2024 року ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , який остання отримала у спадщину після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14, 15).
В свою чергу ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 25.03.1998 року зареєстрованого Універсальною товарною біржею м.Баштанка Миколаївської області, який в подальшому був визнаний дійсним рішенням Новобузького районного суду Миколаївської області від 04.12.2006 року №2-572, придбав зазначений вище житловий будинок у ОСОБА_2 (а.с.17-18).
Однак, предметом вказаного договору слугував лише будинок, питання про передачу (дарування чи продаж) у власність земельної ділянки для обслуговування житлового будинку при укладанні цього договору не вирішувалося. Вищезазначене домоволодіння розташоване на земельній ділянці, площею 0,10 га з цільовим призначенням для обслуговування вказаного жилого будинку.
Відповідно до фотокопії державного акту серії I-МК №036005, виданого 05.04.1995 року на підставі рішення виконкому міської Ради народних депутатів №92 від 23.02.1994 року і зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1011, зазначена вище земельна ділянка площею 0,1 га з цільовим призначенням для обслуговування вказаного жилого будинку належать на праві власності ОСОБА_2 (а.с.16).
З інформації наданої на запит суду Новобузькою міською радою Миколаївської області за вих.№2185/02-12 від 20.11.2024 року ОСОБА_2 зареєстрованим та знятим з місця реєстрації в Новобузькій міській раді Миколаївській області не значиться (а.с.25).
Згідно ч. 1 ст.120ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідні приписи містяться також і у ч. 1 ст. 377 ЦК України.
Згідно п. 18 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Пропрактику застосуваннясудами земельногозаконодавства прирозгляді цивільнихсправ» від16.04.2004року №7 з наступними змінами та доповненнями, вирішуючи спори про право власності на земельну ділянку, суди мають виходити з того, що при переході права власності на будівлі та споруди за цивільно-правовими угодами, укладеними до 1 січня 2002 р., згідно з положеннями чинної до цієї дати статті 30ЗК до набувача від відчужувача переходить належне йому право власності або право користування земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі та споруди, якщо інше не передбачалось у договорі відчуження. Після 31 грудня 2001 р. в таких випадках право власності на земельну ділянку або її частини могло переходити відповідно до статті 120ЗК 2001року на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди, укладених відповідно відчужувачем або набувачем. До особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду після 31 грудня 2003 р., згідно зі статтею 377 ЦК, а з часу внесення змін до статті 120ЗК Законом Українивід 27квітня 2007р.N997-V - і згідно зі статтею 120 ЗК, переходило право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором; а якщо договором це не було визначено, до набувача переходило право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для її обслуговування.
Відповідно дост.30ЗК Української РСР(вредакції станом начас виникненняправовідносин,а самеукладення договорукупівлі -продажу) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об`єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення.
Поряд з тим частина перша статті 120 ЗК України (в редакції, чинній на час спадкування жилого будинку) також визначала, що у разінабуття прававласності нажилий будинок,будівлю абоспоруду,що перебуваютьу власності,користуванні іншоїособи,припиняється правовласності,право користуванняземельною ділянкою,на якійрозташовані ціоб`єкти.До особи,яка набулаправо власностіна жилийбудинок,будівлю абоспоруду,розміщені наземельній ділянці,що перебуваєу власностііншої особи,переходить правовласності наземельну ділянкуабо їїчастину,на якійвони розміщені,без зміниїї цільовогопризначення.
Аналіз змісту норм ст.30ЗК Української РСР та статті 120 ЗК України у їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість їх положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені.
Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.
Таким чином, з часу набуття спадкодавцем, ОСОБА_3 , та в подальшому позивачем, ОСОБА_1 , права власності на зазначене нерухоме майно - суб`єктивне право ОСОБА_2 , який володів на праві власності земельною ділянкою площею 0,10 га для обслуговування житлового будинку вважається припиненим.
За таких обставин, позовні вимоги позивача в частині визнання за ним права власності на земельну ділянку площею 0,1 га для обслуговування житлового будинку розташованого по АДРЕСА_1 , та припинення права власності на неї за ОСОБА_2 грунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-282 ЦПК України, суд ,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог Новобузька міська рада Баштанського району Миколаївської області, про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 0,1 га для обслуговування жилого будинку, що розташована по АДРЕСА_1 , припинивши при цьому право приватної власності на дану земельну ділянку ОСОБА_2 .
Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте Новобузьким районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до ст. 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 1Перехідних положень ЦПК Українив редакції від 03 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 ,остання відомаадреса проживання: АДРЕСА_3 .
Третя особа без самостійних вимог: Новобузька міська рада Миколаївської області, код ЄДРПОУ04056598, місцезнаходження: 55601, Миколаївська область, Баштанський район, м. Новий Буг, площа Свободи, 42 .
Повний текст рішення виготовлено 17.12.2024 року.
Суддя
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124057153 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Уманська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні