Рішення
від 24.12.2024 по справі 293/1364/24
ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/1364/24

Провадження № 2/293/574/2024

24 грудня 2024 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.

за участі секретаря судового засіданні Мудрик В.М.

розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Черняхів справу за позовом

1. ОСОБА_1

2. ОСОБА_2

до Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області

про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування

ВСТАНОВИВ:

Процесуальні дії по справі.

19.09.2024 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовною заявою до Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за змістом якої просять:

- визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, а саме на земельну ділянку (пай) розміром 3,43 умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в порядку спадкування після дідуся, ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 23.09.2024 суд позовну заяву позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишив без руху та надав позивачу 7-деннийстрок з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.

26.09.2024 на адресу суду на виконання вимог ухвала суду від 23.09.2024 від представника позивачів надійшла заява про усунення недоліків з позовною заявою у новій редакції, згідно якої позивачі просять:

- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 право на земельну частку (пай) розміром в умовних кадастрових гектарах 3,43 га із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства «імені 40-річчя Жовтня» Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області в (одній другій) частці, в порядку спадкування за законом після дідуся, ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 право на земельну частку (пай) розміром в умовних кадастрових гектарах 3,43 га із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства «імені 40-річчя Жовтня» Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області в (одній другій) частці, в порядку спадкування за законом після дідуся, ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

01.10.2024 суд ухвалою постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовчезасідання призначив на 04 листопада 2024 року об 12:30 год.

Одночасно п.9 цієї ухвали суд у порядку ст. 84 ЦПК України постановив витребувати у приватного нотаріуса Житомирської районної нотаріальної контори Драч Наталії Володимирівни належним чином завірену копію спадкової справи, що заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

04.11.2024 на виконання вимог ухвали від приватного нотаріуса Житомирської районної нотаріальної контори Драч Наталії Володимирівни надійшов лист згідно із яким повідомлено про те, що спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 заведена Черняхівською державною нотааріальною конторою.

Ухвалою від 04.11.2024, яка у порядку ч.5 ст. 259 ЦПК України занесена до протоколу судового засідання від 04.11.2024 суд відклав підготовче судове засідання на 28.11.2024. Одночасно цією ухвалою постановив витребувати удержавного нотаріусаЧерняхівської державноїнотаріальної конториПилипчука В.І.копію спадковоїсправи, що заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .

05.11.2024 від позивачів надійшла заява про зміну предмета позову, за змістом якої позивачі просять розглядати їх позовну заяву з урахуванням зазначених змін, а саме:

визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 3,43 га в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "імені 40-річчя Жовтня" Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області в (одній другій) частці, в порядку спадкування за законом після смерті баби, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 3,43 га в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "імені 40-річчя Жовтня" Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області в (одній другій) частці, в порядку спадкування за законом після смерті баби, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

15.11.2024 на виконання вимог ухвали від 04.11.2024 від Черняхівської державної нотаріальної контори надійшов лист, за змістом якого повідомлено про неможливість надання копії спадкової справи з підстав її знаходження в Житомирському обласному державному нотаріальному архіві.

Ухвалою від 28.11.2024, яка у порядку ч.5 ст. 259 ЦПК України занесена до протоколу судового засідання від 28.11.2024 суд відклав підготовче судове засідання на 24.12.2024. Одночасно цією ухвалою постановив витребувати уЖитомирського обласногодержавного нотаріальногоархіву копіюспадкової справи, що заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .

17.12.2024на виконаннявимог ухваливід 28.11.2024із Житомирськогообласного державногонотаріального архівунадійшла копіяспадкової справи№46/2006, що заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В обґрунтування позову позивачі зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер їх дід ОСОБА_3 .

Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема, на право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності реформованого КСП "імені 40-річчя Жовтня" Забрідської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, розміром в умовних кадастрових гектарах 3,43.

Вказують, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка за життя право на земельну частку (пай), належне ОСОБА_3 , не оформила.

Позивачі зазначають, що є онуками ОСОБА_4 та єдиними спадкоємцями за законом після померлої. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину не має.

Вказують, що спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняли шляхом подачі заяви про прийняття спадщини,що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Драч Н.В. від 19.09.2024, копією свідоцтва про право на спадщину за законом та витягом про реєстрацію такого свідоцтва у Спадковому реєстрі №67330548.

Однак, скористатись своїм правом на спадкове майно не мають можливості, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) у КСП «імені 40-річчя Жовтня» втрачено, і померла ОСОБА_4 за життя не встигла оформити своє право на земельну частку (пай).

Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Драч Н.В. від 21.05.2024 позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «імені 40-річчя Жовтня» Забрідської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, належної ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємцем якого була його дружина, ОСОБА_4 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, в (одній другій) частці кожній.

Позивачі за захистом своїх прав звернулись з позовом до суду за місцем знаходження спадкового майна.

Сторони у судове засідання не з`явились. Про дату час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.

24.12.2024 представник позивачів подала до суду заяву, згідно якої просить справу розглядати без її участі та участі позивачів, заявлені вимоги позивачів підтримує та просить задовольнити (а.с. 157).

09.10.2024 на адресу суду від відповідача надійшла заява, у якій просить розгляд справи здійснювати без представника відповідача. Позовні вимоги визнає у повному обсязі (а.с.59).

Від 28.11.2024 від відповідача також надійшла заява про розглдя справи у відсутності їх представника (а.с.141).

Надаючи оцінку заяві відповідача від 09.10..2024 суд встановив, що відповідач визнає позовні вимоги.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України крім прав та обов`язків, визначених у ст. 49 цього кодексу, позивач вправі відмовитись від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Встановивши, що заява відповідача не суперечить нормам законодавства, непорушує будь-чиї права та інтереси, суд приймає таку до розгляду.

Зважаючи на визнання позову відповідачем суд з урахуванням норм ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення.

Відповідно до ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Зважаючи на подані сторонами заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд здійснює розгляд на підставі наявних у матеріалах справи документів у порядку ч.3 ст. 211 ЦПК України.

В ході розгляду справи, суд відповідно до п. 4 ч. 5 ст.12 ЦПК України, створив сторонам всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ЦПК України.

Відповідно до ст. 259 ЦПК України, рішення у цій справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих до суду.

У судовому засіданні 24.12.2024 відповідно до ст. 268 ЦПК України, суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення суду.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Забріддя Черняхівського району Житомирської області помер дід позивачів ОСОБА_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12.03.2021, виданого повторно Черняхівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), актовий запис №18 (а.с.20).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, зокрема, на право на земельну частку (пай), в реформованому КСП «імені 40-річчя Жовтня» Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області.

Відповідно до листа Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №2465/35-22 від 19.12.2022 за даними Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) Забрідської сільської ради ОСОБА_3 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) на підставі рішення Черняхівської районної державної адміністрації №85 від 31.03.1997. Сертифікат зареєстровано 15.12.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №342. Відповідно до наявних книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею договір оренди землі, записи щодо реєстрації та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки на ім`я ОСОБА_3 у відділі відсутні (а.с.27).

Згідно із наданою інформацією у листі Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №1512/35-24 від 24.04.2024, гр. ОСОБА_3 включений за №354 в «Уточнений список громадян-членів КСП ім. 40-річчя Жовтня с. Забріддя Черняхівського району Житомирської області до державного акту на право колективної власності на надання земельної частки/паю/ станом на 18 лютого 1997 року», який входить до складу «Документації по паюванню земель, переданих у колективну власність КСП «ім. 40-річчя Жовтня» Забрідської сільської ради Черняхівського району Житомирської області (книга ІІ)» (а.с.29).

Відповідно до листа Відділу №1 Управління надання адмінстративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирськіій області №894/35-24 від 28.06.2024, розмір земельної частки (паю), належної гр. ОСОБА_3 як члену КСП «ім.40-річчя Жовтня» становить 3,43 в умовних кадастрових гектарах (а.с.30).

За змістом довідки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Драч Н.В. спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , є його дружина, ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав (а.с.25).

За даними копії матеріалів спадкової справи №46/2006 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , спадщину прийняла ОСОБА_4 (дружина спадкодавця) шляхом подання заяви від 13.02.2006 до Черняхівської державної нотаріальної контори (а.с.145).

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за параметрами запиту відносно спадкодавця ОСОБА_3 за датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , у спадковому реєстрі має місце реєстрація спадкової справи №46/2006 від 13.02.2006 за №38785612 від 14.02.2006 та реєстрація свідоцтва про право на спадщину за номером у спадковому реєстрі: 38785733 вд 14.02.2006.

Згідно із копіює свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.02.2006, спадкоємцем цілої частки майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , є його дружина ОСОБА_4 . Спадкове майно за даними свідоцтва складається з права власності на майновий пай члена колективного сільськогоподарського підприємства (майновий сертифікат), СВК «Забріддя» в розмірі 19350 гривень (а.с.149).

Згідно із копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, в графі відомості про актовий запис зазначено про складення актового запису про шлюб від 24.01.1961 за №2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , прізвище якої після державної реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 » (а.с. 16).

ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Забріддя Черняхівського району Житомирської області померла ОСОБА_4 (баба позивачів), що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 17.11.2020, виданого повторно Черняхівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), актовий запис №1 (а.с.21).

За даними довідки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Драч Н.В. відповідно до матеріалів спадкової справи №38/2021, спадкоємцями за законом після ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 є онука ОСОБА_1 та онука ОСОБА_2 (а.с.25).

Відповідно до змісту копії свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі №1601, виданого на ім`я ОСОБА_1 до спадкового майна ОСОБА_4 , на підставі договору про поділ спадщини, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцем до майна померлої ОСОБА_4 відповідно до ст. 1266 ЦК України (а.с.24).

Відповідно копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 67330548 від 16.11.2021 до спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про реєстрацію видачі свідоцтва про право на спадщину за номером у спадковому реєстрі: 68664921 за датою видачі -16.11.2021/спадкова справа №67240720/спадкодавець - ОСОБА_4 , спадкоємець - ОСОБА_1 (а.с.22-23).

Родинні відносини позивачів ОСОБА_1 (позивач 1), ОСОБА_2 (позивач 2) та померлої ОСОБА_4 підтверджуються копією свідоцтва про народження позивача 1 серії НОМЕР_5 (а.с.13), копією свідоцтва про народження позивача 2 серії НОМЕР_6 (а.с.14), де їх батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133.135 Сімейного кодексу України, де батьками - батька позивачів ОСОБА_7 , зазначено в графі відомості про батьків « ОСОБА_3 та ОСОБА_4 » (а.с.15) та копіями свідоцтв про шлюб серії НОМЕР_7 (а.с.17) та серії НОМЕР_8 (а.с.18), з яких вбачається, що ОСОБА_9 після реєстрації шлюбу змінила своє прізвище на шлюбне « ОСОБА_10 » (позивач 1), а ОСОБА_11 - на шлюбне прізвище « ОСОБА_12 » (позивач 2).

Згідно із копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_9 вбачається, що ОСОБА_7 (батько позивачів) помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Забріддя Черняхівський район Житомирська область (а.с.19).

Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Драч Н.В. від 21.05.2024 позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «імені 40-річчя Жовтня» Забрідської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, належної ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємцем якого була його дружина, ОСОБА_4 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, в (одній другій) частці кожній (а.с.26).

Позивачі, доводять, що сертифікат на право на земельну частку (пай) реформованого КСП «імені 40-річчя Жовтня» втрачено про що має місце поміщене оголошення в газеті «Газета твого району Романів» за №23 (258) від 19.06.2024 (а.с. 32), а померла ОСОБА_4 за життя не встигла оформити своє право власності земельну частку (пай), яке увійшло до складу її спадщини після смерті чоловіка (діда позивачів) ОСОБА_3 .

Позивачі вказують на те, що вони як спадкоємці за законом не можуть в позасудовому порядку реалізувати свої спадкові права на вищевказану земельну частку (пай), оскільки відсутні правовстановлюючі документи, а тому за захистом своїх прав звернулись з позовом до суду.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно із ч. 1ст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1ст. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до статті15,16 ЦПК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна сторона має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, гарантованестаттею 55 Конституції Україний конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Предметом даного спору є визнання за позивачами на частку за кожним права земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Згідно зі статтями 1216 та 1217ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень ч.2ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Статтею 1261 ЦК Українипередбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За ч.1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За приписами частини першої та частини другоїстатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Частиною першоюстатті 1270 ЦК Українипередбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.1ст.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Як убачається з матеріалів справи позивачі після смерті баби ОСОБА_4 прийняли спадщину як спадкоємці за законом відповідно до ст. 1266 ЦК України, шляхом подачі заяви до нотаріальної контори у визначений законом строк, та відповідно до ч.1ст. 1269 ЦК Україниє такими, що прийняли спадщину.

Статтею 1218 ЦК Українипередбачено, що доскладу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на земельну частку (пай) набуто ОСОБА_4 в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_3 ще за життя й відповідно, майнові права увійшли до складу спадщини.

За таких обставин спадкоємці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають право на спадкове майно у порядку спадкування за законом, а саме право на земельну частку (пай) із земель КСП "імені 40-річчя Жовтня" Забрідської сільської ради.

Однак, відповідний сертифікат на право на земельну частку (пай) із земель КСП "імені 40-річчя Жовтня" Забрідської сільської ради, належний ОСОБА_3 , втрачений, а померла ОСОБА_4 за життя не встигла оформити своє спадкове право на земельну частку (пай).

Статтею 392 ЦК України визначено, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Отже, зважаючи на те, що до складу спадщини після смерті ОСОБА_4 увійшло право на земельну частку (пай) у КСП "імені 40-річчя Жовтня" Забрідської сільської ради, а позивачі прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 , а відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно позбавляє права позивачів оформити у нотаріуса спадщину за законом на право на земельну частку (пай) після смерті спадкодавця ОСОБА_4 , іншого позасудового порядку реалізувати свої спадкові права позивачі не мають можливості, відтак вимоги позивачів про визнання за кожним з них права на 1/2 на земельної частки (паю) в порядку спадкування за законом є законними та в повній мірі обґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, що мають значення для вирішення справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).

Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи викладені вище обставини суд дійшов висновку про задоволення вимог позивачів.

Розподіл судових витрат

Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується частиною дев`ятою статті 141 ЦПК України, яка передбачає, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник не з протиправних дій відповідача, судові витрати покладаються на позивачів.

Керуючись ст.ст.12,13,81,141, 258-259,263-265,274,279,354,355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ,адреса місцяпроживання: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,43 га в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "імені 40-річчя Жовтня" Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області, яка належала ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після смерті баби, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

3.Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ,адреса місцяпроживання: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 3,43 га в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "імені 40-річчя Жовтня" Високівської (Забрідської) сільської ради Житомирського (Черняхівського) району Житомирської області, яка належала ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після смерті баби, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач1: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Позивач2: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач:Високівська сільська рада Житомирського району Житомирської області (адреса місцязнаходження: вул. Чеська, 46, с. Високе, Житомирський район, Житомирська область, 12341, ЄДРПОУ 42506517)

Повне рішення складено 26.12.2024

Суддя Людмила ЛОСЬ

СудЧерняхівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124060313
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —293/1364/24

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Лось Л. В.

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Лось Л. В.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Лось Л. В.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Лось Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні