Справа № 359/637/24
Провадження № 1-кп/359/351/2024
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2024 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі:
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні з повною технічною фіксацією в залі суду обвинувальний акт з додатками внесений до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022111100001396 від 09.11.2022, за обвинуваченням
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Конотоп, Сумської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, має на утримані неповнолітню доньку, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України,
в с т а н о в и в:
Відповідно до ст. 12 Закону України від 25 червня 1991 року «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов`язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням чи іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Згідно із вимогами ст. 1 Лісового кодексу України ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі.
Статтею 3 Лісового кодексу України визначено, що лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Згідно із ст. 13 Конституції України, ст. 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Статтею 9 Лісового кодексу України визначено, що у комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності.
У комунальній власності можуть перебувати й інші ліси, набуті або віднесені до об`єктів комунальної власності в установленому законом порядку.
Право комунальної власності на ліси реалізується територіальними громадами безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.
Згідно із вимогами ст. 11 Лісового кодексу України право комунальної власності на ліси набувається при розмежуванні в установленому законом порядку земель державної і комунальної власності, а також шляхом передачі земельних ділянок з державної власності в комунальну та з інших підстав, не заборонених законом.
Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.
На підставі вимог ст. 39 Лісового кодексу України ліси України за екологічним і соціально-економічним значенням та залежно від основних виконуваних ними функцій поділяються на такі категорії: 1) захисні ліси (виконують переважно водоохоронні, ґрунтозахисні та інші захисні функції); 2) рекреаційно-оздоровчі ліси (виконують переважно рекреаційні, санітарні, гігієнічні та оздоровчі функції); 3) ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (виконують особливі природоохоронні, естетичні, наукові функції тощо); 4) експлуатаційні ліси.
Поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій проводиться в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту пунктів 1 та 2 Розділу 7 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 № 733 встановлено, що до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об`єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема: 1) лісові насадження лінійного типу (полезахисні лісові смуги, державні захисні лісові смуги, лісові смуги уздовж забудованих територій населених пунктів); 2) лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення каналів, залізниць та автомобільних доріг.
Частиною 1 статті 69 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 (далі - Порядку) лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи розчищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 КК України виконавцем є особа, яка у співучасті з іншими суб`єктами кримінального правопорушення безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене цим Кодексом.
18.10.2022 укладено інвестиційний договір №БД-07-2022-і, між «Замовником» Басейновим управлінням водних ресурсів середнього Дніпра (надалі БУВР середнього Дніпра) в особі начальника ОСОБА_6 , що діє на Положення про Управління з однієї сторони, та «Інвестором-виконавцем» Товариством з обмеженою відповідальністю «Приорітет В» в особі директора ОСОБА_7 , що діяв на підставі виписки з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 250.01.2020 №1 069 102 0000 044640.
На виконання Обласної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на 2022-2029 роки в частині експлуатації господарського комплексу для забезпечення технічної експлуатаційної спроможності меліоративних систем виконувати покладені на них функції Інвестор виконавець бере на себе зобов`язання за власні кошти та своїми силами виконати роботи по розчищенню відкритих осушувальних каналів в рамках об`єкту «Поточний ремонт відкритих зрошувальних каналів (та приканальних смуг) МК, Північна Гілка, Східна Гілка Бортницької зрошувальної системи на території Бориспільського району Київської області».
Замовником цього виду робіт (виконання експлуатаційних робіт) є БУВР середнього Дніпра, яке належить до сфери управління Державного агентства водних ресурсів України.
Інвестором-Виконавцем є Товариство з обмеженою відповідальністю «Приорітет В». Роботи проводяться відповідно до розробленої у встановленому порядку кошторисної документації.
Відповідно до укладеного інвестиційного договору №БД-07-2022-і, передбачено наступне: п. 1 Терміни та визначення. п.п. 1.1. Сторонами договору визначено - Замовник, Інвестор-виконавець: Замовник БУВР середнього Дніпра. Інвестор - виконавець - Товариство з обмеженою відповідальністю «Приорітет B»; Об`єкт відкриті зрошувальні канали (та приканальні смуги) МК. Північна Гілка. Східна Гілка Бортницької зрошувальної системи на території Бориспільського району Київської області; Роботи - роботи (експлуатаційні заходи) по розчистці каналів та приканальних смуг відведення (експлуатаційних смуг) шириною до 5 м. від самосівних дерев, кущів, рослинності. п. 2 Предмет договору. п.п. 2.4. Видалені з каналів та приканальних смуг кущі, дерева, рослинність використовуються Інвестором-Виконавцем» для власних потреб та для реалізації на території м. Києва та Київської області, як готова продукція після переробки власність «Інвестора-Виконавця», в результаті виконання цього Договору, як об`єкт інвестиційної діяльності згідно ст.4 Закону України «Про інвестиційну діяльність від 18.09.1991 р. № 1560-ХІІ (з усіма змінами і доповненнями). п. 4 Порядок виконання та приймання робіт. п.п. 4.1. Строк виконання робіт встановлюється з 18.10.2022 р. по 31.12.2022 р. у відповідності з календарним графіком виконання робіт, який є невід`ємною частиною даного договору. Термін виконання робіт може бути змінено за погодженням Сторін та у зв`язку з перешкодами у роботі, що виникли не з вини «Інвестора-Виконавця».
По закінченню строку дії інвестиційного договору №БД-07-2022-і в січні 2023 року, особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи, що власних зусиль буде не достатньо для реалізації злочинного умислу щодо виконання лісорубних робіт, перевезення, завантаження, вивантаження незаконно здобутої деревини, усвідомлюючи неможливість самостійної його реалізації, складність та об`єми запланованих ним робіт, розробив план злочинної діяльності, для реалізації якого залучив свого знайомого ОСОБА_5 , з яким почав діяти за попередньою домовленістю групою осіб.
В подальшому, будучи об`єднані єдиним злочинним умислом, шляхом матеріальної зацікавленості, ОСОБА_5 та особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження підшукали виконавців робіт пов`язаних із порубкою дерев, завантаженням, перевезенням та вивантаженням незаконно здобутої деревини, з числа мешканців Бориспільського району Київської області.
З метою реалізації свого злочинного умислу починаючи з січня 2023 року, в невстановлений судом час та місці ОСОБА_5 та особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження здійснили наступні дії, якими передбачили: визначення місця для порубки деревини на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» на відстані близько 8 м від бровки каналу (в порушення умов інвестиційного договору, яким передбачено виконання робіт тільки в 5 м смузі відведення); наявність необхідних засобів та знарядь праці для вчинення злочинної діяльності (транспорт, бензинові пилки, запасні частини до них, паливно-мастильні матеріали); залучення до виконання лісорубних робіт шляхом матеріальної зацікавленості місцевих жителів Бориспільського району Київської області, що будуть виконувати відведені їм функції під час виконання їх злочинних намірів для досягнення поставленої мети; залучення до виконання робіт пов`язаних із навантаженням та перевезенням деревини, шляхом матеріальної зацікавленості осіб які займаються зазначеним видом робіт та володіють спеціальною технікою, що будуть виконувати відведені їм функції під час виконання їх злочинних намірів для досягнення поставленої мети.
Продовжуючи вчиняти дії, спрямовані на реалізацію свого злочинного плану, усвідомлюючи неможливість самостійної його реалізації, ОСОБА_5 та особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження в невстановлений судом час та місці шляхом повідомлення неправдивих відомостей щодо наявності у них дозвільних документів на порубку та вивезення деревини, за грошову винагороду, дійшли усної домовленості з невстановленими судом особами, ввівши в оману останніх, тим самим залучивши їх до виконання робіт, що пов`язані із незаконною порубкою (дерев) захисних лісових насаджень лінійного типу у смузі відведення зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E та від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E).
Зокрема, в період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою групою осіб з особою, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, з метою виконання робіт по незаконній порубці (дерев), а саме захисних лісових насаджень лінійного типу, на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E та від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E), організували та забезпечили прибуття до місця проведення порубки дерев невстановлених осіб, знарядь, інструментів та паливо-мастильних матеріалів з метою виконання ними робіт.
У подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 та особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження визначили невстановленим судом особам, певну ділянку уздовж зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E в межах території Гірської територіальної громади Київської області та від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E) в межах території Бориспільської територіальної громади Київської області, де зростали сироростучі дерева породи «Липа», «Клен», «В`яз шорсткий», «Тополя» та «Дуб звичайний», порубку яких необхідно було здійснити.
На виконання вказаних домовленостей в період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, невстановлені судом особи, які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_5 та особи, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, за допомогою спеціальних інструментів (типу ланцюгових пил), шляхом спилювання та повного відокремлення стовбура від шийки кореня здійснили незаконну порубку сироростучих дерев породи «Липа» у кількості 67 шт., дерев породи «Клен» у кількості 245 шт., дерев породи «В`яз шорсткий» у кількості 18 шт., дерев породи «Тополя» у кількості 15 шт. та дерева породи «Дуб звичайний» у кількості 3 шт.
В подальшому невстановлені судом особи, діючи за усними вказівками ОСОБА_5 та особи, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, які знаходилися на місці вирубки, на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E на території Гірської територіальної громади та від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E) на території Бориспільської територіальної громади, на відстані близько 8 м від бровки каналу, здійснили розпил стовбурів деревини на колоди, які придатні для подальшого транспортування.
Таким чином, ОСОБА_5 , шляхом використання інших осіб, які відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з особою, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у порушення вимог ст. 69 Лісового кодексу України, пункту 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 761 від 23.05.2007, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, не маючи спеціального дозволу для використання лісових ресурсів (лісорубного або лісового квитка) у період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, залучивши невстановлених судом осіб, шляхом повідомлення їм неправдивих відомостей щодо наявності дозвільних документів на порубку та вивезення деревини, ввівши в оману останніх, за допомогою спеціальних інструментів (типу ланцюгових пил), на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E) в межах території Гірської територіальної громади Київської області на відстані близько 8 м від бровки каналу, шляхом спилювання та повного відокремлення стовбура від шийки кореня здійснили незаконну порубку 67 сироростучих дерев породи «Липа» з діаметром пня у корні наступного розміру: 18х26 см. - 1-шт., 18х12 см. - 1-шт., 34х16 см. - 1-шт., 12х12 см. - 1-шт., 14х12 см. - 1-шт., 22х14 см. - 1-шт., 12х8 см. - 1-шт., 8х8 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 34х22 см. - 1-шт., 16х11 см. - 1-шт., 10х12 см. - 1-шт., 40х34 см. - 1-шт., 8х8 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 16х18 см. - 1-шт., 20х18 см. - 1-шт., 18х26 см. - 1-шт., 8х8 см. - 1-шт., 15х15 см. - 1-шт., 26х20 см. - 1-шт., 10х10 см. - 1-шт., 48х30 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 11х11 см. - 1-шт., 32х30 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 28х34 см. - 1-шт., 20х26 см. - 1-шт., 14х20 см. - 1-шт., 12х12 см. - 1-шт., 6х6 см. - 1-шт., 8х8 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 48х40 см. - 1-шт., 46х46 см. - 1-шт., 12х12 см. - 1-шт., 16х16 см. - 1-шт., 10х10 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 26х24 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 48х40 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 26х28 см. - 1-шт., 42х36 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 26х28 см. - 1-шт., 14х20 см. - 1-шт., 22х26 см. - 1-шт., 20х22 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 26х36 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 28х26 см. - 1-шт., 20х20 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 26х28 см. - 1-шт., 34х30 см. - 1-шт.;
-232 сироростучих дерев породи «Клен» розмірами: 34х36 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 40х30 см. - 1-шт., 38х36 см. - 1-шт., 80х50 см. - 1-шт., 30х28 см. - 1-шт., 32х26 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 34х34 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 54х46 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 24х22 см. - 1-шт., 26х24 см. - 1-шт., 32х28 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 80х60 см. - 1-шт., 18х12 см. - 1-шт., 8х8 см. - 1-шт., 62х62 см. - 1-шт., 80х74 см. - 1-шт., 50х52 см. - 1-шт., 40х44 см. - 1-шт., 40х36 см, 20х20 см. - 1-шт., 30х28 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 33х33 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 78х30 см. - 1-шт., 46х40 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 28х24 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 38х36 см. - 1-шт., 32х34 см. - 1-шт., 56х52 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 56х56 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 34х34 см. - 1-шт., 44х50 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 28х26 см. - 1-шт., 32х34 см. - 1-шт., 50х44 см. - 1-шт., 24х20 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 32х38 см. - 1-шт., 26х28 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 36х24 см. - 1-шт., 36х26 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 46х50 см. - 1-шт., 18х16 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 30х20 см. - 1-шт., 30х38 см. - 1-шт., 66х20 см. - 1-шт., 60х40 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 40х36 см. - 1-шт., 38х34 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 44х44 см. - 1-шт., 66х26 см. - 1-шт., 50х44 см. - 1-шт., 60х50 см, 70х40 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 36х32 см. - 1-шт., 28х30 см. - 1-шт., 32х26 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 44х30 см. - 1-шт., 48х30 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 24х20 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 52х48 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 20х20 см. - 1-шт., 24х24 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 38х36 см. - 1-шт., 32х40 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 38х38 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 60х20 см. - 1-шт., 62х52 см. - 1-шт., 56х56 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 34х34 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 60х40 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 40х26 см. - 1-шт., 48х20 см. - 1-шт., 120х30 см. - 1-шт., 38х30 см. - 1-шт., 26х28 см. - 1-шт., 40х30 см. - 1-шт., 44х30 см. - 1-шт., 44х36 см. - 1-шт., 60х30 см. - 1-шт., 62х30 см. - 1-шт., 38х38 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 66х34 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 20х20 см. - 1-шт., 40х42 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 36х40 см. - 1-шт., 54х30 см. - 1-шт., 64х36 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 30х32 см. - 1-шт., 36х44 см. - 1-шт., 40х20 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 30х44 см. - 1-шт., 26х24 см. - 1-шт., 36х34 см. - 1-шт., 46х40 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 32х30 см. - 1-шт., 66х60 см. - 1-шт., 50х36 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 40х36 см. - 1-шт., 40х44 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 50х36 см. - 1-шт., 50х42 см. - 1-шт., 18х24 см. - 1-шт., 36х36 см. - 1-шт., 46х30 см. - 1-шт., 20х18 см. - 1-шт., 26х30 см. - 1-шт., 42х54 см. - 1-шт., 70х50 см. - 1-шт., 40х34 см. - 1-шт., 48х30 см. - 1-шт., 18х18 см. - 1-шт., 20х32 см. - 1-шт., 14х14 см. - 1-шт., 32х22 см. - 1-шт., 24х26 см. - 1-шт., 46х40 см. - 1-шт., 48х36 см. - 1-шт., 40х32 см. - 1-шт., 20х24 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 54х30 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 54х30 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 20х20 см. - 1-шт., 28х26 см. - 1-шт., 40х42 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 32х36 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 38х40 см. - 1-шт., 38х40 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 26х24 см. - 1-шт., 56х30 см. - 1-шт., 26х26 см. - 1-шт., 28х28 см. - 1-шт., 70х40 см. - 1-шт., 44х34 см. - 1-шт., 50х46 см. - 1-шт., 60х60 см. - 1-шт., 42х40 см. - 1-шт., 46х40 см. - 1-шт., 40х42 см. - 1-шт., 40х42 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 38х30 см. - 1-шт., 30х36 см. - 1-шт., 46х50 см. - 1-шт., 34х34 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 50х60 см. - 1-шт., 20х20 см. - 1-шт., 44х46 см. - 1-шт., 48х50 см. - 1-шт., 64х50 см. - 1-шт., 36х24 см. - 1-шт., 40х40 см. - 1-шт., 60х40 см. - 1-шт., 60х50 см. - 1-шт., 36х40 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 34х36 см. - 1-шт., 36х26 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 36х34 см. - 1-шт., 32х32 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт., 50х50 см. - 1-шт., 30х30 см. - 1-шт.
Крім цього, ОСОБА_5 та особа, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, у період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, залучивши невстановлених судом осіб, шляхом повідомлення їм неправдивих відомостей щодо наявності дозвільних документів на порубку та вивезення деревини, ввівши в оману останніх, за допомогою спеціальних інструментів (типу ланцюгових пил), на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E) в межах території Бориспільської ОТГ Київської області на відстані 8 м від бровки каналу, шляхом спилювання та повного відокремлення стовбура від шийки кореня здійснили незаконну порубку 49 сироростучих дерев з діаметром пня у корні наступного розміру: 15 - дерев породи «Тополя» розмірами: 11х11 см. - 1-шт., 8х8 см- 1-шт., 12х14- 1-шт., 11х13 см.- 1-шт., 24х22 см.- 1-шт., 14х14 см.- 1-шт., 9х9 см.- 1-шт., 26х25 см.- 1-шт., 11х11 см.- 1-шт., 11х13 см.- 1-шт., 24х26 см.- 1-шт., 20х18 см.- 1-шт., 28х24 см.- 1-шт., 26х30 см.- 1-шт., 18х18 см.- 1-шт.
13 - дерев породи «Клен» розмірами: 12х16 см.- 1-шт., 10х8 см.- 1-шт., 9х9 см.- 1-шт., 34х34 см.- 1-шт., 33х33 см.- 1-шт., 30х32 см.- 1-шт., 44х44 см.- 1-шт., 38х42 см.- 1-шт., 33х33 см.- 1-шт., 30х30 см.- 1-шт., 40х40 см.- 1-шт., 26х26 см.- 1-шт., 38х36 см.- 1-шт.
18 - дерев породи «В`яз шорсткий» розмірами: 46х36 см.- 1-шт., 48х48 см- 1-шт., 44х40 см.- 1-шт., 18х18 см.- 1-шт., 18х18 см.- 1-шт., 10х16 см.- 1-шт., 8х6 см.- 1-шт., 12х14 см.- 1-шт., 7х7 см.- 1-шт., 14х10 см.- 1-шт., 5х5 см.- 1-шт., 8х8 см.- 1-шт., 22х24 см.- 1-шт., 18х18 см.- 1-шт., 13х13 см.- 1-шт., 6х6 см.- 1-шт., 15х15 см.- 1-шт., 22х20 см.- 1-шт.
3 - дерева породи «Дуб звичайний» розмірами: 22х18 см.- 1-шт., 17х19 см.- 1-шт., 11х13 см.- 1-шт.
Окрім цього, в період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, більш точного часу не встановлено, ОСОБА_5 діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з особою, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання з метою виконання робіт по незаконному перевезенню розпиляних колод дерев породи «Липа» у кількості 67 шт., дерев породи «Клен» у кількості 245 шт., дерев породи «В`яз шорсткий» у кількості 18 шт., дерев породи «Тополя» у кількості 15 шт. та дерева породи «Дуб звичайний» у кількості 3 шт., залучили громадян ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які не були обізнаними про дійсні злочинні наміри ОСОБА_5 та особи відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, що мали у користуванні на законних підставах спеціальну техніку та транспортні засоби.
У подальшому, у вказаний період часу, за допомогою спеціальної техніки, а саме: екскаватора-навантажувача марки «JCB» модель «3CX», державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження надали вказівку водіям ОСОБА_8 та ОСОБА_10 здійснити завантаження підготовлених колод дерев у кузова автомобілів: «Mercedes-Benz», модель «Actros 1844LS» д.н.з НОМЕР_2 , з напівпричіпом-самоскидом марки «BODEX», д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_11 та автомобіля «Mercedes-Benz», модель «Actros 1840» д.н.з НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_9 , які здійснили її перевезення з ділянки зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N30°52'11.8"E) в адміністративних межах Гірської територіальної громади Київської області та за координатами (від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E), що знаходиться в адміністративних межах Бориспільської територіальної громади Київської області у невстановлене судом місце.
Внаслідок злочинних дій ОСОБА_5 та особи, відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, згідно висновку експерта, за результатами проведеної інженерно-екологічної експертизи довкіллю на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'46"N 30°54'13"E до точки 50°17'57.2"N 30°52'11.8"E) завдано істотної шкоди та розмір заподіяної шкоди Гірській сільській раді Київської області становить 2 286549,03 (два мільйони двісті вісімдесят шість тисяч п`ятсот сорок дев`ять гривень три копійки), на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» за координатами (від точки 50°17'37''N 30°55'58''E до точки 50°17'46''N 30°54'13''E) завдано істотної шкоди та розмір заподіяної шкоди Бориспільській міській раді Київської області становить 153 867,40 грн. (сто п`ятдесят три тисячі вісімсот шістдесят сім гривень сорок копійок), а всього на загальну суму 2 440 416, 43 грн. (два мільйони чотириста сорок тисяч чотириста шістнадцять гривень сорок три копійки).
Згідно п. 2 примітки до ст. 246 КК України, у цій статті тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян. З 1 січня 2023 року неоподатковуваний мінімум доходів громадян становив 1342,00 гривень, мінімальний розмір шкоди при кваліфікації кримінального правопорушення за ч. 4 ст. 246 КК України з урахуванням наявності тяжких наслідків станом на момент вчинення кримінального правопорушення становить 80 520 гривень, - відповідно, ОСОБА_5 вчинено кримінальне правопорушення, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Таким чином, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні незаконної порубки дерев у захисних насадженнях, перевезенні незаконно зрубаних дерев, за попередньою змовою групою осіб, що спричинили тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_5 визнав вину у вчиненні кримінального правопорушення, щиро розкаявся, фактичні обставини вчиненого злочину не оспорює. Розуміє, що порушив закон України, та у судовому засіданні надав наступні покази, що його знайомий ОСОБА_7 запропонував роботу по очистці берега річки від дерев. Він погодився, знаходив людей для цієї роботи, власним транспортом привозив їх на участок та надавав свій інструмент. Він їздив на своєму власному автомобілі, ОСОБА_7 на своєму автомобілі. Їздили на канал між селами Глибоке та Мартусовка. Випилювали дерева біля каналу та вийшли за межі території, яка була виділена. Документи він бачив. Згідно документів вони повинні були вичищати дерева на відстані п`яти метрів від краю канала. ОСОБА_7 сказав, що необхідно випилювати на відстані п`яти метрів не від початку бетону, а на відстані п`яти метрів на ґрунтовому покритті. Деревину грузили на найману техніку. Вийшли за межі на відстань 3 м. в ширину на відстань 1,5 км. Звідбувалося це з 01.01.2023 по 05.02.2023. Після виїзду працівників поліції, діяльність не припинилася. Паливно-мастильні матеріали забезпечував ОСОБА_7 , який продавав деревину і купував бензин та мастило. Всі чурки дерев збувалися як в даній місцевості так і продавали на Покровськ. Янько отримував всі кошти з реалізації деревини, а потім розраховувався з ним і він отримав близько 16000 грн. Цивільний позов визнає частково, так як вважає, що іншу його частину повинен відшкодувати ОСОБА_7 . Коли виникали питання у працівників поліції до їх діяльності, ставилося питання про прострочення договору підряду, але робота не була виконана. На місці діяльності двічі її зупиняли працівники поліції.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_5 визнав себе винним у повному обсязі, його вина у вчиненні кримінального правопорушення також підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Обвинувачений та інші учасники судового провадження не оспорюють обставини вчинення кримінального правопорушення. Разом з цим, обвинувачуваний не визнає цивільний позов, заявлений строковою обвинувачення. Суд вважає недоцільним досліджувати докази відносно фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, та обмежується допитом обвинуваченого, дослідженням доказів які характеризують особу обвинувачуваного та дослідженням письмових доказів щодо пред`явленого цивільного позову, досліджує докази щодо судових витрат та речових доказів.
При встановлених обставинах, оцінюючи зібрані докази, суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення у судовому засіданні доведена повністю і зібраних доказів достатньо для визнання його винним.
Дії обвинуваченого кваліфіковані за ч. 4 ст. 246 КК України, як умисні дії, які виразилися у вчиненні незаконної порубки дерев у захисних насадженнях, перевезенні незаконно зрубаних дерев, за попередньою змовою групою осіб, що спричинили тяжкі наслідки. Таку кваліфікацію дій обвинуваченого ОСОБА_5 суд вважає правильною.
Як роз`яснено в постанові п. 9 ПВСУ «Про судову практику в справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» № 17 від 10.12.2004, незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.
З урахуванням вказаних роз`яснень, а також наявного в матеріалах кримінального провадження висновку експерта, судом встановлено, що в межах території Гірської територіальної громади Київської області на відстані близько 8 м від бровки каналу, шляхом спилювання та повного відокремлення стовбура від шийки кореня здійснили незаконну порубку дерев породи: «Липа», «Клен», «Тополя», «Клен», «В`яз шорсткий», «Дуб звичайний», що свідчить про порушення об`єктивної сторони складу злочину, тобто порушення вимог лісового кодексу України.
У відповідності до ст. 66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Норма ст. 246 КК України є субсидіарною і, для розуміння незаконності порубки дерев у захисних насадженнях, вимагає аналізу відповідного закону. При цьому, поняття «закон», яке використав законодавець, має розширене тлумачення і включає в себе законодавство у цілому, у тому числі, нормативні акти, що регулюють відповідні правовідносини, порушення яких утворює об`єктивну сторону складу злочину, передбаченого ст. 246 КК України.
Як слідує з роз`яснень, які викладені у постанові Пленуму Верховного Суду України № 17 від 10.12.2004 «Про судову практику в справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля», кримінальна відповідальність за незаконну порубку лісу настає у випадках, коли остання здійснювалася з порушенням нормативних актів, які регулюють порядок порубки дерев і чагарників, у лісах, захисних та інших лісових насадженнях (якщо при цьому заподіяно істотну шкоду), або в заповідниках чи на територіях та об`єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах. Шкода визнається істотною, коли: були знищені певні види дерев у тій чи іншій місцевості; погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощі у відтворенні заліснення в певній місцевості; знизилась якість атмосферного повітря; змінились ландшафт місцевості, русло річки; сталась ерозія ґрунту; тощо.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , усупереч передбаченому законом порядку, використовуючи заборонений законом спосіб порубки дерев у захисних насадженнях, керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання з метою виконання робіт по незаконному перевезенню розпиляних колод дерев породи «Липа», «Клен», «В`яз шорсткий», «Тополя», «Дуб звичайний» залучили громадян ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які не були обізнаними про дійсні злочинні наміри ОСОБА_5 та особи відносно якої матеріали виділено в окреме провадження, що мали у користуванні на законних підставах спеціальну техніку та транспортні засоби. Це означає, що дії ОСОБА_5 , мають ознаку незаконності. Обвинуваченому це було відомо, він усвідомлював суспільно небезпечний характер власних дій, передбачав їх суспільно небезпечні наслідки та бажав їх настання. Це підтверджує наявність у його діях виключно прямого умислу. Вчинене ним кримінальне правопорушення є закінченим. Його умисні злочинні діяння, що виразились у незаконній порубки дерев у захисних насадженнях, містять всі ознаки складу злочину, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України. Згідно п. 2 примітки до ст. 246 КК України, ОСОБА_5 вчинив злочин з урахуванням наявності тяжких наслідків.
Тому суд дійшов до переконання, що обвинувачений повинен бути засуджений за ч. 4 ст. 246 КК України, як у вчиненні незаконної порубки дерев у захисних насадженнях, перевезенні незаконно зрубаних дерев, за попередньою змовою групою осіб, що спричинили тяжкі наслідки.
За змістом статей 50, 65 КК України особі, яка скоїла злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для виправлення та попередження скоєння нових злочинів. Це покарання має відповідати принципам законності, обґрунтованості, справедливості, співмірності та індивідуалізації, що є системою найбільш істотних правил і критеріїв, які визначають порядок та межі діяльності суду під час обрання покарання. Суд повинен ураховувати ступінь тяжкості злочину, конкретні обставини його скоєння, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу, обставини, що впливають на покарання, ставлення особи до своїх дій, інші особливості справи, які мають значення для забезпечення відповідності покарання характеру та тяжкості злочину. Індивідуалізація покарання ґрунтується на прогностичній діяльності суду. Оптимальним орієнтиром якої є визначення покарання в тому обсязі, який був би достатнім для досягнення найближчої мети покарання - виправлення засудженого.
Згідно із ст. 66 КК України обставинами, які пом`якшують покарання ОСОБА_5 суд вважає його щире каяття та те, що своїми послідовними показаннями сприяв судовому слідству.
Судом не встановлено обставин, які обтяжують покарання відповідно до ст. 67 КК України.
Суд не погоджується з позицією сторони обвинувачення щодо існування такої обставини, яка обтяжує вину обвинуваченого ОСОБА_5 - вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Свою незгоду з такою обставиною суд обґрунтовує тим, що хоча в Україні і введено воєнний стан який діяв на час скоєння даного кримінального правопорушення, і діє по теперішній час, однак дана обставина жодним чином не свідчить про скоєння злочину з використанням умов воєнного стану, оскільки у м. Бориспіль Київської області на той час не було воєнних дій чи тимчасової окупації. Зважаючи на фактичні обставини справи та те, що злочин ОСОБА_5 був вчинений проти довкілля, а тому, на переконання суду, відсутній зв`язок між вчиненим кримінальним правопорушення та діючим в країні воєнним станом. Тому суд в даному випадку не застосовує таку обтяжуючу обставину, як вчинення злочину з використання умов воєнного стану.
Обвинувачений вчинив тяжке кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 246 КК України. Аналіз даних про особу обвинуваченого вказує на те, що він раніше не судимий. На обліках у лікарів нарколога та психіатра не перебуває. За місцем проживання характеризується із посередньої сторони. Одружений та має на утримані неповнолітню доньку. Офіційно не працевлаштований. Обвинувачений не є інвалідом, пенсіонером чи військовослужбовцем.
Призначаючи вид і міру покарання для обвинуваченого ОСОБА_5 , суд враховує тяжкість вчиненого злочину та з урахуванням викладеного, даних про особу обвинуваченого, з урахуванням обставин, які пом`якшують покарання, правову позицію прокурора, додержуючись принципу законності, індивідуалізації, справедливості та обґрунтованості покарання, та з огляду на всі обставини в цілому, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_5 за вчинення злочину належить призначити покарання у виді позбавлення волі строком 5 років.
Разом з тим, суд враховує фактичну тяжкість вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення, зокрема, характеру діяння, обстановки, способу, місця і часу його вчинення, з урахуванням форми, виду, ступеня вини, мотивів і мети кримінального правопорушення, обставин, що характеризують поведінку обвинуваченого до вчинення кримінального правопорушення, обставин, що безпосередньо пов`язані із вчиненням кримінального правопорушення, та характеризують поведінку останнього після вчинення кримінального правопорушення, та індивідуальних особливостей обвинуваченого. Суд враховує, відсутність обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого, а також враховуючи, що згідно ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, суд приходить до висновку, що вищенаведені обставини істотно знижують фактичну ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення і ступінь небезпечності винної особи для суспільства, що у своїй сукупності утворює підставу для висновку суду, що перевиховання та виправлення ОСОБА_5 залишається можливим без ізоляції від суспільства, та вважає, за доцільне застосувати до нього положення ст. 75 та ст. 76 КК України, призначивши покарання з іспитовим строком терміном на два роки з визначенням відповідних обов`язків судом.
Суд, застосовуючи принцип індивідуалізації та співмірності покарання, переконаний, що саме дане покарання без ізоляції від суспільства ОСОБА_5 , але в умовах здійснення контролю за його поведінкою під час звільнення від відбування покарання з випробуванням, з покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 КК України, є справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого, та саме за таких обставин буде досягнута мета покарання.
У ході розгляду кримінального провадження Бориспільською окружною прокуратурою в інтересах держави в особі Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області та Бориспільської міської ради пред`явлено до ОСОБА_5 цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев у захисних насадженнях. Прокурор просить суд стягнути на користь держави з ОСОБА_5 матеріальну шкоду в розмірі 2 440 416 грн. 43 коп., понесеної внаслідок вчинення злочину обвинуваченим.
Разом із цим, 10.05.2024 прокурор Бориспільської окружної прокуратури надав до суду заяву про уточнення (часткову зміну) позовних вимог відшкодування збитків завданих ОСОБА_5 кримінальним правопорушенням та просить стягнути із обвинуваченого матеріальну шкоду в розмірі 1 220 208 грн. 22 коп.
Прокурор Бориспільської окружної прокуратури уточнений цивільний позов підтримав у повному обсязі та на підтвердження даного позову долучив до матеріалів справи висновок експерта.
Обвинувачений ОСОБА_5 щодо уточненого цивільного позову прокурора не заперечував.
Представники Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області та Бориспільської міської ради, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, щодо вирішення цивільного позову висловили позицію та підтримують доводи прокурора.
Враховуючи вищезазначене, цивільний позов Бориспільської окружної прокуратури підлягає повному задоволенню, з наступних підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 12 ст. 36 Кримінального процесуального кодексу, прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, уповноважений предявляти цивільний позов в інтересах держави та громадян у порядку, передбаченому цим кодексом.
Згідно висновку експертизи № 3496 від 18.10.2023, за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи розмір заподіяної шкоди Гірській сільській раді Київської області становить 2 286549,03 та розмір заподіяної шкоди Бориспільській міській раді Київської області становить 153 867,40 грн., а всього на загальну суму 2 440 416, 43 грн.
Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтею 128 КПК України передбачено, що особа, якій кримінальним правопорушенням або іншими суспільно небезпечними діяннями завдано майнової та моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, який розглядається судом разом з кримінальним провадженням.
Прокурор звертаючись до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області та Бориспільської міської ради передусім захищає інтереси держави.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності українського народу від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Вказане положення міститься також у ст. 324 ЦК України.
Від імені Українського народу права власника об`єктів рослиного світу, які є природним ресурсом загальнодержавного значення, здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України). Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Статтею 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що місцеві ради в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст. 145 Конституції України).
Дана позовна заява вжита як захід прокурорського реагування з метою захисту інтересів держави в особі Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області та Бориспільської міської ради.
Згідно зі ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
ОСОБА_5 спільно із особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, не маючи спеціального дозволу для використання лісових ресурсів (лісорубного або лісового квитка) у період часу з 01.01.2023 по 05.02.2023, залучивши невстановлених осіб, шляхом повідомлення їм неправдивих відомостей щодо наявності дозвільних документів на порубку та вивезення деревини, ввівши в оману останніх, за допомогою спеціальних інструментів (типу ланцюгових пил), на ділянці зрошувального каналу «Східна Гілка» в межах території Гірської територіальної громади Київської області та Бориспільської міської ради Київської області на відстані близько 8 м від бровки каналу, шляхом спилювання та повного відокремлення стовбура від шийки кореня здійснили незаконну порубку сироростучих дерев, які у подальшому розпилили на колоди та за допомогою спеціальної техніки здійснили її перевезення з місця вчинення кримінального правопорушення у невстановлене місце з метою подальшої реалізації.
За таких обставин, відповідно до вимог ч. 2 ст. 1190 ЦК України за заявою потерпілого суд може визначити відповідальність осіб, які спільно завдали шкоди, у частці відповідно до ступеня їхньої вини.
Враховуючи ступінь вини кожного, необхідно стягнути шкоду, заподіяну внаслідок вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 та особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження у рівній частці, а саме 50% від загальної суми встановлених збитків.
У відповідності до п. 7 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 1. ст. 69-1 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету України та місцевих бюджетів, а тому збитки, заподіяні ОСОБА_5 , та особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, повинні бути внесені до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Гірської сільської ради Київської області та Бориспільської міської ради Київської області.
Зважаючи на викладені обставини, обвинувачений ОСОБА_5 зобов`язаний відшкодувати державі вартість заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу, у розмірі 1 220 208 гривень 22 копійок, що підтверджується висновком експерта.
Захід забезпечення у кримінальному провадженні у вигляді арешту накладеного, згідно із ухвалами слідчих суддів Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10.02.2023, 25.07.2023, скасувати.
Долю речових доказів вирішити відповідно до ст.100 КПК України.
Крім того, з обвинуваченого, на користь Держави України, слід стягнути витрати на проведення експертизи у розмірі 24853 гривень 92 копійок.
Керуючись: ст. ст. 36, 100, 122, ч. 2 ст. 124, ст. 318, ч. 3 ст.349, ст.ст. 342-351 358 363-368 КПК України, ст.ст. 65-66, 75-76, ч. 4 ст. 246 КК України, ст.ст.1166,1190 ЦК України, суд
у х в а л и в:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, та призначити йому покарання виді 5 (п`яти) років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від основного покарання у виді позбавлення волі та призначити йому іспитовий строк тривалістю 2 (два) роки.
Покласти на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки, передбачені ст.76 КК України: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання , роботи або навчання.
Іспитовий строк ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахувати з моменту проголошення вироку.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави України, 24853 гривень 92 копійок, процесуальних витрат пов`язаних із залученням експерта.
Цивільний позов прокурора Бориспільської окружної прокуратури до ОСОБА_5 про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шкоду, заподіяну ним внаслідок вчинення кримінального правопорушення у частці рівній 50% від загальної суми встановлених збитків, яка підлягає зарахуванню до спеціального фонду охорони навколишнього середовища Гірської сільської ради на рахунок UA 268999980334199848000010798, Код ЄДРПОУ 37955989, одержувач ГУК у Київ.обл/Гірська сіл/21110000, Банк отримувача: Казначейство України, Код платежу: 21110000 «Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва» у сумі 1143274,52 грн. (один мільйон сто сорок три тисячі двісті сімдесят чотири гривні п`ятдесят дві копійки).
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шкоду, заподіяну ним внаслідок вчинення кримінального правопорушення у частці рівній 50% від загальної суми встановлених збитків, яка підлягає зарахуванню до спеціального фонду охорони навколишнього середовища Бориспільської міської ради на рахунок UA598999980333119331000010778, Код ЄДРПОУ 37955989, одержувач ГУК у Київській області (Бориспіль) 24062100, Банк отримувача: Казначейство України ККД 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності» у сумі 76933,7 грн. (сімдесят шість тисяч, дев`ятсот тридцять три гривні сімдесят копійок).
Захід забезпечення у кримінальному провадженні у вигляді арешту накладеного, згідно із ухвалами слідчих суддів Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10.02.2023, 25.07.2023, скасувати.
Речові докази після набрання вироком суду законної сили, вантажний автомобіль -спеціалізований самоскид білого кольору марки «Mercedes-Benz» модель «Actros 1840» д.н.з. НОМЕР_4 , залишити у володінні власника ОСОБА_13 . Екскаватор-навантажувач марки «JCB» модель «3СХ» жовтого кольору д.н.з НОМЕР_1 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , залишити у володінні власника ОСОБА_9 ; силовий тягач «Mercedes-Benz Actros 1844LS» д.н.з. НОМЕР_2 ; полупричіп д.н.з. НОМЕР_7 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_8 , залишити у володінні ОСОБА_14 ; дерев`яні колодки - 8 шт., бензо-пилу марки «Kettensage» модель «KS 65» та деревину в колодках розміром 30 см., 50 см., передати в користування держави.
Вирок суду може бути оскаржений в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Засудженим, в той же строк та в такому ж порядку з моменту вручення йому копії вироку.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинувачуваному та прокурору.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124060624 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Кабанячий Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні