Рішення
від 25.12.2024 по справі 936/1357/24
ВОЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №936/1357/24

Провадження №2/936/290/2024

25.12.2024 селище Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області в складі судді Софілканич О.А., з участю секретаря судового засідання Дзямко А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань в селищі Воловець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, третя особа Воловецька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

29.11.2024 позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , який на випадок своєї смерті склав заповіт від 23.08.2007 року, посвідчений державним нотаріусом Свалявської державної нотаріальної контори Гуледза С.М., зареєстрованийу реєстрі за №2146, за яким заповів позивачу житловий будинок з належними до нього надвірними спорудами за номером 45 в с.Збини Воловецького району Закарпатської області. Про наявність заповіту позивачу не було відомо до листопада 2024 року, до моменту, коли примірник такого було знайдено ним в іконі, подарованій батьком, під час ремонтних робіт. Звернувшись до державного нотаріуса з метою оформити спадщину, позивач дізнався, що пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк пропущено з поважних причин, зокрема, через необізнаність про наявність заповіту на його ім`я. У зв`язку з наведеним, просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Воловецького районного суду Закарпатської області від 03.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

17.12.2024 постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з`явився, надавши заяву про слухання справи без його участі, позов підтримує.

Представник відповідача Жденіївської селищної ради не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника органу місцевого самоврядування, проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи Воловецької державної нотаріальної контори не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, по суті справи повідомила,що згідно даних Спадкового реєстру за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа не заведена, наявний у матеріалах справи заповіт на день відкриття спадщини є чинний; вирішення спору залишає на розсуд суду.

У зв`язку з неявкою всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося згідно з вимогами ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті склав заповіт від 23.08.2007 року, посвідчений державним нотаріусом Свалявської державної нотаріальної контори Гуледза С.М., зареєстрованийу реєстрі за №2146, за яким заповів позивачу житловий будинок з належними до нього надвірними спорудами за номером АДРЕСА_1 .

Родинні відносини між позивачем ОСОБА_1 та його батьком- спадкодавцем ОСОБА_2 підтверджено копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 14.08.1964 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11.08.2009 року. Його дружина і мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 26.07.2007 року).

Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому на праві приватної власності майно, зокрема на житловий будинок з належними до нього надвірними спорудами за номером НОМЕР_4 в с.Збини Воловецького району Закарпатської області.

Відповідно до довідки Жденіївської селищної ради №302 від 22.10.2024, останнє місце реєстрації померлого ОСОБА_2 - АДРЕСА_1 .

Водночас, позивач на день смерті батька з ним не проживав, що підтверджено Витягом з реєстру Нижньоворітської територіальної громади від 17.10.2024, де адреса місця проживання ОСОБА_1 зазначена АДРЕСА_2 .

Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті - ст.1218 ЦК України.

У відповідності до вимог ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Разом з тим, ч.3 ст. 1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з правовою позицію ЄСПЛ у справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06.2000 при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Приймаючи до уваги те, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом та має право на спадщину, яка відкрилася за померлим батьком ОСОБА_2 , проте не проживав разом зі спадкодавцем та не знав про наявність заповіту на його ім`я, об`єктивно був обмежений у можливості для вжиття дій щодо прийняття спадщини, суд приходить до переконання, що зазначені причини пропуску строку звернення із заявою до нотаріальної контори є поважними, тому позивачу слід визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Керуючись статтями 141, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, третя особа Воловецька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини- задоволити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання її до Закарпатського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

відповідач: Жденіївська селищна рада Мукачівського району, Закарпатської області, місцезнаходження: селище Жденієво, вул.Шевченка, 141, код 04349366;

третя особа: Воловецька державна нотаріальна контора, місцезнаходження: Закарпатська область, Мукачівський район, селище Воловець, вул.Карпатська, 68, код 02883937.

Суддя Софілканич О.А.

СудВоловецький районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення25.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124063198
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —936/1357/24

Рішення від 25.12.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Софілканич О. А.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Софілканич О. А.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Софілканич О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні