Рішення
від 11.12.2024 по справі 758/3490/23
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/3490/23

Категорія 71

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

11 грудня 2024 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Годованюк Ю.Р., розглянувши цивільну справу за позовом Служби у справах дітей та сім`ї Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про позбавлення батьківських прав

У С Т А Н О В И В :

Орган опіки та піклування Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі за текстом - позивач) звернувся до Подільського районного суду м. Києва з вищевказаним позовом до ОСОБА_1 (надалі за текстом - відповідач) в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав. В обґрунтування позову вказує, що малолітні та неповнолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебувають на первинному обліку позивача, з 10.12.2019 як діти, позбавлені батьківського піклування.

Згідно розпоряджень Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.12.2019 № № 1166. 1164, 1165. 1163 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 надано стагус дітей, позбавлених батьківського піклування.

Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 05.08.2019 року, справа № 758/7780/18, малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відібрані у відповідача без позбавлення останньої, батьківських прав. Відомості про батька дітей, внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Після відібрання дітей, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 було влаштовано до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та з 29.01.2021 діти влаштовані до дитячого будинку сімейного типу (розпорядження від 29.01.2021 № 35 Подільської районної в місті Києві державної адміністрації «Про влаштування дітей до дитячого будинку сімейного типу в Подільському районі м. Києва»). ОСОБА_2 була влаштована до Київського міського будинку дитини «Берізка» та, в подальшому, влаштована до сімейної форми виховання.

Відповідач, відповідно до свого пояснення до Служби у справах дітей та сім`ї від 29.01.2020 року повідомила, що вона має намір повернути на виховання дітей, їй необхідно створити належні умови для проживання, відпочинку та розвитку дітей та звернутися до суду.

Зазначає, що за весь період перебування дітей в Центрі соціально- психологічної реабілітації та будинку дитини «Берізка» та станом на даний час мати дітей - відповідачка жодного разу не з`являлася до Служби щодо вирішення питання відвідування малолітніх та повернення їй на виховання дітей.

З огляду на викладене, відповідач самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків відносно малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виконує особисті немайнові обов`язки по піклуванню про здоров`я дітей, фізичний, духовний та моральний розвиток, не приймає участі в забезпечені здобуття дітьми освіти, не створює належні умови для розвитку їх природних здібностей, не готує їх до самостійного життя.

Вищенаведене свідчить про свідоме ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків по відношенню до своїх дітей, оскільки вона не приділяє належної уваги вихованню, навчанню, розвитку, не виявляє турботу до неї, що протирічить принципам Конвенції ООН про права дитини та вимогам статей 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», а тому, позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.03.2023 року справу передано судді Гребенюку В.В.

Ухвалою суду від 30.03.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача подав заяву, у якій позов просив задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечували.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлялась у встановленому законом порядку, як шляхом направлення повістки за останнім відомим місцем реєстрації, так і шляхом публікації оголошень на сайті судової влади.

Згідно з ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, наявні всі передбачені ч. 1 ст. 223 та ч. 1 ст. 280 ЦПК України підстави та умови для заочного розгляду справи. Суд ухвалив провести заочний розгляд справи із ухваленням заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши письмові докази по справі, суд доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що малолітні та неповнолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебувають на первинному обліку позивача, з 10.12.2019 як діти, позбавлені батьківського піклування (а.с.5, 13, 19).

Згідно розпоряджень Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.12.2019 № № 1166, 1164, 1165, 1163 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 надано стагус дітей, позбавлених батьківського піклування (а.с. 7,12,15).

З позову вбачається, що відповідач злісно не виконує батьківські обов`язки, ухиляється від виховання дитини, нехтує своїми обов`язками.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України (надалі за текстом - СК України) мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини.

У Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» від 30.03.2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 05.08.2019 року, справа № 758/7780/18, малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відібрані від матері ОСОБА_1 без позбавлення останньої батьківських прав. Відомості про батька дітей внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 11, 24-26).

Як вбачається з матеріалів справи, після відібрання дітей, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 було влаштовано до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та з 29.01.2021 діти влаштовані до дитячого будинку сімейного типу (розпорядження від 29.01.2021 № 35 Подільської районної в місті Києві державної адміністрації «Про влаштування дітей до дитячого будинку сімейного типу в Подільському районі м. Києва»). ОСОБА_2 була влаштована до Київського міського будинку дитини «Берізка» та, в подальшому, влаштована до сімейної форми виховання (а.с. 28-29).

ОСОБА_1 , відповідно до свого пояснення до Служби у справах дітей та сім`ї від 29.01.2020 року повідомила, що вона має намір повернути на виховання дітей, їй необхідно створити належні умови для проживання, відпочинку та розвитку дітей та звернутися до суду (а.с. 27).

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і дитини (ст. 166 СК України). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, тоді коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Зі змісту статті 150 СК України, вбачається, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний розвиток, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до роз`яснень, викладених у Постанові Верховного Суду України від 06.05.2020 у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20), ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та встановлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним, обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Органом опіки та піклування подається суду письмовий висновок щодо розв`язання спору, складений на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Суд наголошує, що виконання батьківських обов`язків не обмежується лише матеріальним забезпеченням дитини, важливим фактором є спілкування з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, надання дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, виявлення інтересу до її внутрішнього світу, створення умов для отримання нею освіти.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач життям своєї доньки не цікавиться, самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків стосовно своїх дітей, а тому, суд приходить до висновку, що необхідно відповідача позбавити батьківських прав щодо дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Відповідно до ч. 4 ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.

Згідно ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування, над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також, судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України (надалі за текстом - ЦК України).

Так, згідно ч. 4 ст. 60 ЦК України, суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Пункт 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 визначає, що органами опіки та піклування є районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад у тому числі об`єднаних територіальних громад, які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач життям своїх дітей не цікавиться, самоусунулась від виконання своїх батьківських обов`язків стосовно своїх дітей, а тому, суд приходить до висновку, що необхідно відповідача позбавити батьківських прав щодо дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 211,20 грн.

Допустити негайне виконання судового рішення в частині стягнення аліментів за один місяць.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Служби у справах дітей та сім`ї Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про позбавлення батьківських прав - задовольнити;

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) батьківських прав відносно - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Держави судовий збір в розмірі 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок;

Повне найменування сторін:

Позивач: Служба у справах дітей та сім`ї Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (адреса: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, код ЄДРПОУ 37393756);

Відповідач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення;

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду;

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. Апеляційна скарга позивачем подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Гребенюк

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124064178
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —758/3490/23

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Гребенюк В. В.

Ухвала від 30.03.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Гребенюк В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні