Справа № 175/6931/24
Провадження № 2/175/1175/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
"26" грудня 2024 р. смт. Слобожанське
Дніпропетровський районнийсуд Дніпропетровськоїобласті ускладі:головуючого суддіЖуравель Т.С.,за участюсекретаря судовогозасідання ВербицькоїК.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Краматорської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Краматорської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається з квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . У квітні 2023 року з метою прийняття спадщини, позивач звернулася до державного нотаріуса Другої Полтавської державної нотаріальної контори з заявою, проте останній було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропущенням строку, встановленого законодавством для прийняття спадщини. В обґрунтування поважності причини пропуску позивач посилається на те, що у зв?язку з активними бойовими діями та підвищеною загрозою для життя та здоров?я у місті Краматорську Донецької області, позивач була вимушена змінити місце проживання та переїхати до міста Полтави. Крім того, зазначає, що 09.02.2022 року направила засобами поштового зв`язку на адресу Першої Краматорської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, проте відправлення не було вручено адресату та було повернуто відправнику у квітні 2023 року. На підставі вищенаведеного, просить суд визначити додатковий строк для прийняття спадщини.
Ухвалою судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 15.05.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 16.10.2024 року закрито підготовче засідання у справі та призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання також не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Заяви про розгляд справи без участі до суду не надходило, відзиву на позов від відповідача також не надходило.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 26.12.2024 року постановлено провести заочний розгляд справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Краматорським відділом реєстрації актів цивільного стану зроблено актовий запис №1613. Батьком записаний ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого від 22.07.1983 року.
На підставі договору купівлі продажу від 21.05.1991 року, який було посвідчено Першою Краматорською державною нотаріальною конторою 21.05.1991 року за №1-2739, ОСОБА_2 є власником однокімнатної квартири АДРЕСА_2 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області, ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , про що 12.08.2005 року зроблено актовий запис №622. Прізвище чоловіка та дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 .
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть №229 від 10.03.2022 року, ОСОБА_2 помер у місті Краматорську Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , актовий запис про смерть ОСОБА_2 №2515 зроблено 23.12.2022 року Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Відповідно до довідки №63171 щодо реєстрації місця проживання на день смерті, ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З 06.04.2022 року ОСОБА_1 зареєстрована як ВПО за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою №1601-5001192792 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається з довідки №216, виданої генеральним директором КП «Полтавський обласний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради», ОСОБА_1 працює на посаді молодшої сестри операційного блоку з 11.04.2022 року відповідно до наказу №14-пр від 08.04.2022 року і по теперішній час.
09.09.2022 року ОСОБА_1 направила засобами поштового зв`язку на адресу Першої Краматорської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
З довідки АТ «Укрпошта» на конверті вбачається, що лист повернуто на адресу відправника «за закінченням терміну зберігання» 02.04.2023 року.
04.04.2023 року з метою прийняття спадщини ОСОБА_1 звернулася з заявою до державного нотаріуса Другої Полтавської державної нотаріальної контори.
Постановою державного нотаріуса Другої Полтавської державної нотаріальної контори від 04.04.2023 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропущенням строку, встановленого законодавством для прийняття спадщини.
Листом завідувача Першої Полтавської державної нотаріальної контори від 25.07.2024 року за №1613/01-16 повідомлено, що за результатами перевірки алфавітних книг спадкових справ з 2022 року по теперішній час, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилася.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Згідно ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Положеннями ст. 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст. 1272 ЦК України, у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом першої черги після смерті батька, проте остання пропустила встановлений чинним законодавством строк для прийняття спадщини.
Будь-які відомості про наявність спадкоємців, які відповідно до ст. 1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку, відсутні та судом не встановлені.
Суд звертає увагу на те, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В обґрунтування поважності причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті батька позивач посилається на введення воєнного стану на території України та активні бойові дії у Донецькій області, у зв`язку з чим остання вимушена була змінити місце проживання та переїхати до міста Полтави, де наразі і проживає. Крім того, остання зверталася до Першої Краматорської державної нотаріальної контори у строк, передбачений законом, проте відправлення не було вручено адресату та було повернуто позивачу у квітні 2023 року.
У постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2021 року у справі № 539/4424/20 (провадження № 61-14149св21), суд дійшов висновку про те, що вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи. Суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Суд враховує,що вперіод шестимісячногостроку дляприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_2 на території України було запроваджено воєнний стан, який діє і станом на день розгляду справи, в результаті чого позивач не звернулася вчасно до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Крім того, суд враховує, що матеріаласми справи підтверджено, що позивач зверталася до Першої Краматорської державної нотаріальної контори у строк, передбачений законом, проте поштове відправлення з заявою не було вручено адресату та було повернуто позивачу у квітні 2023 року з відміткою «повернення за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи вищевикладене, суд визнає поважними причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим доходить висновку про необхідність надання додаткового строку для прийняття спадщини терміном три місяці, який є достатнім для реалізації позивачем свого права на спадкування.
Керуючись ст.ст. 19, 27, 76-81, 258, 259, 263, 265, 268, 280-289, 354, 355 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Краматорської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,додатковий строкдля поданнязаяви проприйняття спадщинипісля смертібатька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці.
Обчислення визначеного додаткового строку почати з дня набрання рішення суду законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Т. С. Журавель
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124065412 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Журавель Т. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні