Справа № 351/2410/24
Номер провадження №1-кс/351/475/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року м. Снятин
Слідчий суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1
за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2
представника скаржника- ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції скаргу адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська видобувна компанія" на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,-
ВСТАНОВИВ:
23.12.2024 представник ТзОВ "Українська видобувна компанія" адвокат ОСОБА_3 подав до суду скаргу на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань .
Представник скаржника мотивував подану скаргу тим, що 17.12.2024 до відділення поліції № 1 (м. Снятин) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області подано письмову заяву від ТзОВ "Українська видобувна компанія" щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 383 КК України, за фактом неправдивого повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. ТзОВ "Українська видобувна компанія" зареєстроване відповідно до чинного законодавства та здійснює свою законну господарську діяльність відповідно до наступних зареєстрованих видів економічної діяльності: оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; добування піску, гравію, глин і каоліну; надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин та розроблення кар`єрів; виготовлення виробів із бетону для будівництва та ін. 07.11.2023 Товариство отримало Спеціальний дозвіл на користування надрами №5563, який надає право здійснювати діяльність з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища, затвердження запасів за промисловими категоріями ДКЗ України, з подальшим видобуванням гальки, гравію, піщано-галькового матеріалу, піску. Підприємство здійснює дослідно-промислову розробку Завальської частини земельної ділянки, що належить Товариству на праві приватної власності кадастровий номер 2625282100:03:001:0001 та інших земельних ділянках, переданих Товариству у оренду.
Також представником вказано, що перед початком своєї діяльності, в березні місяці 2024 року, представники Товариства були присутні на зборах жителів с. Завалля щоб повідомити їх про початок діяльності Товариства. На цих же зборах жителям було продемонстровано Спеціальний дозвіл на користування надрами № 5563 від 07.11.2023 та надано копію дозволу одній із жителів с. Завалля ОСОБА_4 .
Однак 14.05.2024 ОСОБА_5 звернулася до Відділення поліції №1 (м. Снятин) із завідомо неправдивими повідомленнями про вчинення злочину, який нібито вчинило ТзОВ «Українська видобуван компанія», а саме видобуток корисних копалин без належних документів та дозволів, що на її думку є порушенням ст. 240 КК України. Згодом ОСОБА_5 звернулася із скаргою до Снятинського районного суду на бездіяльність поліції. Ухвалою Снятинського районного суду від 17.07.2024 підтверджується, що ОСОБА_5 вимагала відкрити кримінальне провадження за її заявою про видобуток корисних копалин без належних документів та дозволів. На думку Товариства, ОСОБА_5 виконує «замовлення» недобросовісних конкурентів Товариства та переслідує свої інтереси незаконного збагачення за рахунок поширення завідомо неправдивої інформації про діяльність Товариства.
Проте станом на 17.12.2024 відомості про кримінальне правопорушення органом досудового розслідування до ЄРДР не внесені, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань заявнику не наданий.
Просив зобов`язати орган, уповноважений розпочати досудове розслідування - ВП № 1 (м. Снятин) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, внести відомості до ЄРДР про кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 383 Кримінального Кодексу України, за заявою від 17.12.2024, поданою ТзОВ «Українська видобувна компанія». Зобов`язати зазначений орган досудового розслідування видати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, шляхом направлення заявнику за вказаною адресою.
Представник скаржника в судовому засіданні скаргу підтримав в повному обсязі, просив її задовольнити.
Заступник начальника відділення-начальник слідчого відділення ВП № 1 (м. Снятин) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 подав до суду заяву, в якій вказав, що вагомих підстав для внесення відомостей до ЄРДР по скарзі представника ТзОВ «Українська видобувна компанія» немає. Оскільки із заяви адвоката ОСОБА_3 не було встановлено достатніх відомостей про фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце спосіб та інші обставини вчинення злочину), відомості до ЄРДР не вносилися, а у відповідності до положень наказу МВС України від 08.02.2019 №100, яким затверджено «Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події», розгляд заяви представника ТзОВ «Українська видобувна компанія» проводився в порядку ЗУ «Про звернення громадян.
Дослідивши матеріали скарги та долучені докази, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ч.1ст.214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Зміст ч. 1 ст. 214 КПК України не передбачає обов`язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Дійсно, повноваження особи, яка вносить відомості про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, проведення перевірки обставин, оскільки вони здійснюються в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Проте відповідна уповноважена особа, ознайомившись зі змістом заяви чи повідомлення, має встановити обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, які вносяться до реєстру.
В межах оскарження такої бездіяльності слідчий суддя повинен перевірити не тільки факти звернення до органу досудового розслідування, отримання цим органом відповідної заяви та вчинення бездіяльності, а також з`ясувати обставини та мотиви, з яких слідчий, дізнавач чи прокурор дійшли висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання уповноваженої особи внести інформацію про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Завдання слідчого судді при вирішенні таких скарг не може зводитись до формальної перевірки факту внесення чи невнесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела. До ЄРДР також вносяться відомості про попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Пунктом 1.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам п.4 ч.5ст.214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. До Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення (п. 2.7 розділу ІІ Положення).
Аналіз зазначених положень закону дає підстави для висновку, що внесенню в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Такий висновок слугує гарантією кожній особі від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Слід врахувати, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягає внесенню інформація, яка містить очевидні та конкретні відомості, які підтверджують наявність ознак складу злочину та підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення.
У заяві про вчинення злочину та скарзі адвоката ОСОБА_3 вказано, що проводиться досудове розслідування за заявою ОСОБА_4 , про що внесено відомості до ЄРДР №12024091230000106 від 01.07.2024. Водночас матеріали скарги ТзОВ «Українська видобувна компанія» не містять інформації про те, що у ході досудового розслідування по ЄРДР №12024091230000106 від 01.07.2024 за заявою ОСОБА_4 , вказані нею обставини і факти не знайшли свого підтвердження.
У даному випадку ознак складу злочину, передбаченого ч.1 ст. 383 КК України не встановлено, подана скарга не містить достатньої інформації щодо обставин вчиненого правопорушення, яка дозволяє конкретизувати об`єктивну та суб`єктивну сторону вчиненого кримінального правопорушення та встановити відповідну кримінально-правову кваліфікацію.
Керуючись ст. 214, 303-307, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Узадоволенні скарги представника скаржника адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська видобувна компанія" на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань- відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів до Івано-Франківського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_7
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124066491 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
Мартинюк В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні