ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20.12.2024 Справа №905/1193/24
Суддя Господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, м.Краматорськ, Донецька область
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Грета» м.Дружківка, Донецька область
про стягнення 879 398,16грн.
без участі (виклику) учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, м.Краматорськ, Донецька область звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Грета» м.Дружківка, Донецька область про стягнення суми основного боргу у розмірі 879398,16грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №10-04П розподілу природного газу від 19.12.2017, який є публічним та затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498, в частині оплати послуг з розподілу природного газу за період січень - травень та грудень 2022, січень - грудень 2023, січень - липень 2024, внаслідок чого утворилася заявлена заборгованість.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 18.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1193/24; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк до 08.10.2024 (враховуючи час пересилання засобами зв`язку) для подання суду відзиву на позов.
За приписами ч.5 ст.6 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Порядок виклику учасників справи у судове засідання визначено ст. 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відповідно приписів ч.ч.2, ч. 3 якої суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Частиною 5 ст.176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст. 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.11 ст. 242 ГПК України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п.5.8 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21, офіційна електронна адреса - сервіс Електронного кабінету ЄСІТС.
Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Відповідно до вищенаведених приписів законодавства копія ухвали суду про відкриття провадження у справі була надіслана до Електронного кабінету позивача та відповідача та згідно довідки, сформованої у системі Діловодство спеціалізованого суду, доставлена до електронних кабінетів сторін 19.09.2024 о 21:09год.
Таким чином, учасники справи належним чином були повідомлені про порушення провадження у справі.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про доступ до судових рішень кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
На виконання приписів чинних нормативно-правових актів процесуальний документ по справі був оприлюднений в Єдиному державному реєстрі судових рішень, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Таким чином, сторони у справі не були позбавлені можливості своєчасно ознайомитись з відповідним процесуальним документом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Станом на 20.12.2024 на адресу суду від відповідача заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань не надходили, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомлений.
Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За приписами ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи відсутність відзиву на позов, заперечень від сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Щодо строку розгляду справи суд зазначає таке.
Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.
Відповідно до ст.248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку «розумності строку» розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття «розумного строку» не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства" роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.
Проте, 24.02.2022 Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, кий неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
При цьому, згідно Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Станом на час розгляду справи на підставі розпорядчих актів керівництва суду запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у віддаленому режимі, встановлено дистанційний режим роботи.
За об`єктивних обставин, які пов`язані з місцезнаходження суду у м.Харкові, яке постійно знаходиться під ворожими обстрілами, а також особливого (дистанційного) режиму роботи суду, враховуючи час знаходження головуючого судді на лікарняному та у щорічній відпустці, розгляд даної справи здійснений судом у межах розумного строку в розумінні положень ГПК України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив наступні фактичні обставини.
Між Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (далі позивач, оператор ГРМ) та Приватним акціонерним товариством «Грета» (далі відповідач, споживач) було укладено договір розподілу природного газу від 19.12.2017 №10-04П шляхом направлення на адресу позивача заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу (далі - договір), який є публічним, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2498 (з відповідними змінами).
Відповідно до п 12.2. договору (у редакції станом на момент укладення договору) якщо в установленому порядку регулятором будуть внесені зміни до редакції типового договору розподілу природного газу, оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.
У разі незгоди споживача зі змінами він мас право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього Договору зміни. Нерозірвання цього Договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду Споживача з внесеними до цього Договору змінами.
Протягом існування договірних відносин між сторонами, редакція типового договору та Кодексу ГРС неодноразово змінювалася, шляхом прийняття НКРЕКП відповідних постанов.
Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів розірвання спірного договору, такі обставини суду не повідомлені сторонами, судом враховуються актуальні та дійсні (станом на спірний період у даній справі) редакції Типового договору та Кодексу ГРС.
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1 договору).
Відповідно до пункту 1.2. договору умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у Додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3. договору).
При цьому, за умовами п. 1.4. договору послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Відповідно до п.2.1. договору визначено, що оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ (п.2.2. договору).
За умовами п.2.3. договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. (п.3.1 договору).
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1. договору).
Відповідно до п.5.3. договору за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м. куб.) природного газу, приведений до стандартних умов визначених в Кодексі газорозподільних систем.
За умовами п.5.4 договору порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
У відповідності до вимог п.6.1 договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу. (п.6.2 договору).
Як передбачено п.6.3 договору місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.6.4 договору).
Згідно з п.6.6. договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. (п.6.8 договору).
Пунктом 7.1 договору передбачені обов`язки оператора ГРМ, зокрема, розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності(пп.1 п.7.1 договору); забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору (пп. 2 п.7.1 договору).
При цьому, оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором (пп.1 п.7.2 договору).
Споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. (пп.1 п.7.4 договору).
Відповідно до п.8.2. договору, у разі порушення споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Приписами п.9.1. договору встановлено, що оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі: визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт.
Договір укладається на невизначений строк (п.12.1. договору).
Відповідно до п.п.12.1, 12.2. договір укладається на невизначений строк, якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін. У разі незгоди споживача зі змінами він має право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього договору зміни. Нерозірвання договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду споживача з внесеними до цього договору змінами.
Договір може бути розірвано за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку визначеному законодавством України (п.12.3. договору).
Укладення між позивачем та відповідачем договору не заперечується сторонами.
Відповідно до довідки про фактичні обсяги споживання природного газу за попередній газовий рік (01.10.2020 30.09.2021), що викладена в акті приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.10.2021р., який підписаний відповідачем, величина річної замовленої потужності на 2022 рік визначена на рівні 964009,06куб.м.
Згідно підписаної відповідачем інформаційного листа, обсяги споживання природного газу за попередній газовий рік (01.10.2021 - 30.09.2022) величина річної замовленої потужності на 2023 рік визначена на рівні 382253,06куб.м.
12.10.2023 позивачем на поштову адресу відповідача було направлено інформативний лист, у якому інформовано про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами ПАТ «Грета» за попередній газовий рік (01.10.2022 30.09.2023) у обсязі 628,00куб.м. та повідомлено, що зазначений обсяг споживання за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності на наступний 2024 рік. У листі також вказано про право споживача надати самостійну уточнену заявку на величину річної замовленої потужності на 2024 рік відповідно до абз.10 п.2.6 розділу VI Кодексу ГРМ.
На підтвердження виконання своїх зобов`язань за договором з надання відповідачу послуг з розподілу природного газу суду надано підписані позивачем акти та рахунки на загальну суму 1 224 307,50грн:
- за січень 2022 акт №91/1 від 31.01.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/1 від 24.01.2022 на суму 113753,08грн;
- за лютий 2022 акт №91/2 від 28.02.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/2 від 24.02.2022 на суму 113753,08грн;
- за березень 2022 акт №91/3 від 31.03.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/3 від 24.03.2022 на суму 113753,08грн;
- за квітень 2022 акт №91/4 від 30.04.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/4 від 30.04.2022 на суму 113753,08грн;
- за травень 2022 акт №91/5 від 31.05.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/5 від 31.05.2022 на суму 113753,08грн;
- за грудень 2022 акт №91/12 від 30.12.2022 на суму 113753,08грн; рахунок №91/12 від 31.12.2022 на суму 113753,08грн;
- за січень 2023 акт №91/1 від 31.01.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/1 від 31.01.2023 на суму 45105,86грн;
- за лютий 2023 акт №91/2 від 28.02.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/2 від 16.02.2023 на суму 45105,86грн;
- за березень 2023 акт №91/3 від 31.03.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/3 від 22.03.2023 на суму 45105,86грн;
- за квітень 2023 акт №91/4 від 30.04.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/4 від 20.04.2023 на суму 45105,86грн;
- за травень 2023 акт №91/5 від 31.05.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/5 від 17.05.2023 на суму 45105,86грн;
- за червень 2023 акт №91/6 від 30.06.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/6 від 15.06.2023 на суму 45105,86грн;
- за липень 2023 акт №91/7 від 31.07.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/7 від 30.06.2023 на суму 45105,86грн;
- за серпень 2023 акт №91/8 від 31.08.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/8 від 31.08.2023 на суму 45105,86грн;
- за вересень 2023 акт №91/9 від 30.09.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/9 від 13.09.2023 на суму 45105,86грн;
- за жовтень 2023 акт №91/10 від 31.10.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/10 від 10.10.2023 на суму 45105,86грн;
- за листопад 2023 акт №91/11 від 30.11.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/11 від 07.11.2023 на суму 45105,86грн;
- за грудень 2023 акт №91/12 від 31.12.2023 на суму 45105,86грн; рахунок №91/12 від 01.12.2023 на суму 45105,86грн.;
- за січень 2024 акт №91/1 від 31.01.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/1 від 03.01.2024 на суму 74,10грн;
- за лютий 2024 акт №91/2 від 29.02.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/2 від 23.01.2024 на суму 74,10грн;
- за березень 2024 акт №91/3 від 31.03.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/3 від 31.03.2024 на суму 74,10грн;
- за квітень 2024 акт №91/4 від 30.04.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/4 від 14.03.2024 на суму 74,10грн;
- за травень 2024 акт №91/5 від 31.05.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/5 від 17.04.2024 на суму 74,10грн;
- за червень 2024 акт №91/6 від 30.06.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/6 від 20.05.2024 на суму 74,10грн;
- за липень 2024 акт №91/7 від 31.07.2024 на суму 74,10грн; рахунок №91/7 від 01.07.2024 на суму 74,10грн.
Відповідно до приєднаного до матеріалів справи опису вкладення, 21.03.2023 рахунки та акти за період грудень 2022 березень 2023 були направлені відповідачу засобами поштового зв`язку, однак відповідно до рекомендованого повідомлення поштове відправлення повернулось у зв`язку з закінченням терміну зберігання.
Відповідно до приєднаного до матеріалів справи опису вкладення, 12.10.2023 інформаційний лист щодо замовленої потужності на 2024 рік, рахунок та акт за жовтень 2023 року були направлені відповідачу засобами поштового зв`язку, однак, відповідно до рекомендованого повідомлення поштове відправлення повернулось.
Акт за липень 2024 був направлений на адресу відповідача 10.09.2024 засобами поштового зв`язку, також в матеріалах справи наявні докази направлення актів за липень 2024, червень 2024, травень 2024, квітень 2024, березень 2024, лютий 2024, січень 2024, грудень 2023, листопад 2023, жовтень 2023, вересень 2023, серпень 2023, липень 2023, червень 2023, травень 2023, квітень 2023, березень 2023, лютий 2023, січень 2023, грудень 2022, травень 2022, квітень 2022, березень 2022, лютий 2022, січень 2022 засобами поштового зв`язку одним поштовим відправленням з описом вкладення 12.07.2024.
До матеріалів справи долучено лист ТОВ «Оператор ГТС України» за №7106ВИХ-22-257 від 23.05.2022, яким повідомлено про неможливість з 08:00год. 23.05.2022 газопостачання у Донецькій області через чисельні пошкодження магістральних газопроводів, спричинених військовою агресією. З огляду на вказані обставини, позивачем нарахування вартості послуг з розподілу у період з червня по листопад 2022 року не здійснювалося.
Листами ТОВ Оператор ГТС України №7106ВИХ-22-257 та №7106ВИХ-22-375 від 10.10.2022 проінформовано про виконані ремонтно-відновлювальні роботи.
12.10.2022 на веб-сайті ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ було опубліковане відповідне оголошення, що АТ Донецькоблгаз з 12.10.2022 розпочало поетапний пуск природного газу в розподільчі мережі всім споживачам в зоні своє відповідальності.
Відповідно до листа ТОВ Оператор ГТС України №7106ВИХ-22-383 від 17.10.2022 Краматорське ЛВУМГ отримало підтвердження про готовність до поновлення подачі газу від ГРС м. Краматорськ.
Згідно з факсограмою №275 від 20.12.2022 у зв`язку з повним наповненням газорозподільних мереж від вже працюючих повною мірою ГРС ТОВ Оператор ГТС України та здійснення доставки природного газу до межі балансової належності споживачів, поновлено здійснення нарахувань за послугу розподілу природного газу з грудня 2022 року всім споживачам.
Таким чином, вартість послуги за розподіл природного газу поновлено до нарахування з грудня 2022.
Відповідно до наявних в матеріалах справи платіжних інструкцій №287 від 27.01.2022 та №600 від 23.02.2022 відповідач здійснив оплату у розмірі 113753,08грн за січень 2022 та у розмірі 113753,08грн за лютий 2022 відповідно.
За твердженням позивача, станом на 01.01.2022 у відповідача утворилась переплата у розмірі 117403,18грн, яка в подальшому була зарахована в рахунок погашення заборгованості за період березень 2022 (113753,08грн) та частково в рахунок оплати за квітень 2022 (залишок у сумі 3 650,10грн.).
Враховуючи здійснені оплати, заборгованість відповідача за надані послуги з розподілу природного газу за період квітень, травень, грудень 2022, січень 2023 липень 2024 складає 879 398, 16грн.
23.06.2023 листом №23/06/01 від 23.06.2023 Приватне акціонерне товариство «Грета» повідомило Краматорське управління по газопостачанню та газифікації про виникнення форс-мажорних обставин та про автоматичне продовження строку виконання своїх зобов`язань за договором на термін дії форс-мажорних обставин.
17.01.2024 позивачем засобами поштового зв`язку на адресу відповідача було направлено вимогу рахунок №21/01-21 від 16.01.2024 про сплату заборгованості у розмірі 878879,42грн, що утворилась станом на 01.01.2024.
03.05.2024 позивач направив відповідачу на його електронну адресу вимогу рахунок №1.7/1-420 від 02.05.2024 про сплату заборгованості у розмірі 879175,86грн що утворилась станом на 01.05.2024 та акт звірки взаємних розрахунків №165 по стану за період січень 2022 квітень 2024.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем обов`язку з своєчасної та повної оплати послуг з розподілу природного газу, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача оплати послуг з розподілу природного газу у сумі 879398,16грн.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Враховуючи статус сторін та характер правовідносин між ними, останні (правовідносини) регулюються насамперед відповідними положеннями Господарського і Цивільного кодексів України та умовами укладеного між ними договору.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст.509 ЦК України, ст.73 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами ст.ст.11, 509 ЦК України, ст.174 ГК України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Судом встановлено, що сторони уклали договір розподілу природного газу шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання до його умов №10-04П від 19.12.2017.
Проаналізувавши укладений між сторонами договір, судом встановлено, що останній за своєю правовою природою є договором приєднання до типового договору, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк (п.1.3. договору). Протягом існування договірних відносин між сторонами, редакція типового договору та Кодексу ГРС неодноразово змінювалася, шляхом прийняття НКРЕКП відповідних постанов.
Відповідно до ст.633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ст. 634 ЦК України).
Правовідносини, які виникають під час розподілу природного газу між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані нормами Закону України «Про ринок природного газу», а також положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, а також постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».
Закон України "Про ринок природного газу" визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.
Згідно умов Закону України «Про ринок природного газу» (пункт 35 частини першої статті 1) розподіл природного газу господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до частини першої статті 40 цього Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Законом України «Про ринок природного газу» визначено наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, постачальник, споживач.
У справі, що розглядається, ПАТ «Донецькоблгаз» є оператором ГРМ, а ПАТ «Грета» має статус споживача.
Договір розподілу природного газу правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільної системи).
На підставі укладеного договору розподілу природного газу, як унормовано підпунктами 1, 2 пункту 2 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ: 1) присвоює споживачу (у тому числі побутовому споживачу) персональний EIC-код як суб`єкту ринку природного газу та в установленому законодавством порядку передає його оператору ГТС для можливості ідентифікації споживача в інформаційній платформі оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни постачальника; 2) надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу.
Абзацом першим пункту 9 глави 6 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем унормовано, що припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам врегульований положеннями розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, аналогічні підстави обмеження чи припинення розподілу природного газу закріплені в пункті 9.1 договору.
Докази розірвання чи припинення договору в матеріалах справи відсутні. Отже, договір розподілу природного газу є належною підставою для виникнення у сторін відповідних прав та обов`язків.
Відповідно до п. 10 гл. 6 розділу VІ Кодексу ГРС надання оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг.
На підтвердження виконання обов`язку з надання послуг з розподілу природного газу позивачем складені та підписані відповідні акти за січень - травень та грудень 2022, січень - грудень 2023, січень - липень 2024.
Спірні акти були направлені на адресу відповідача, однак не підписані уповноваженим представником споживача, водночас доказів наявності мотивованої відмови від підписання актів наданих послуг метеріали спарви не містять, заперечення щодо факту отримання послуг від відповідача не надходили.
За умовами Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем України розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Пунктами 1, 2 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС визначено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи оператора ГРМ у випадках, передбачених пунктом 3.17 глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок оператора ГРМ.
Періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць.
При цьому, оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором (пп. 1 п.7.2 договору). Споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. (пп. 1 п.7.4 договору).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов?язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов?язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності до п.6.6 договору відповідач повинен був здійснити остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Прийменник «до» з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (правовий висновок, що міститься в постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №815/1298/17, від 14.08.2018 у справі №803/1387/17, від 28.08.2018 у справі №814/4170/15), відповідно прострочення виконання зобов`язання з оплати наданих послуг починається з 11 числа місця, наступного за звітним.
Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч.5 ст. 254 ЦК України).
Враховуючи, що граничний строк оплати за останнім спірним актом №91/7 від 31.07.2024 настав 12.08.2023 (враховуючи, що 10.08.2024 є вихідним днем), на час звернення позивача з даним позовом строк оплати настав і за всіма іншими спірними актами.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогами-рахунками та направляв акт звірки взаєморозрахунків.
Відповідно до ст.129 Конституції України та ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Згідно із ст.2 ст.73 ГПК України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та на засадах змагальності. Згідно вимог ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Послуги з розподілу природного газу сплачені лише за період січень, лютий, березень 2022 та частково за квітень 2022.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів сплати заборгованості у розмірі 879398, 16грн з оплати послуг за період квітень, травень, грудень 2022, січень 2023 липень 2024, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові у разі задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И РI Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Грета» (84205, м.Дружківка, Донецька область, вул.Чайковського,1, код ЄДРПОУ 00153488) на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, м.Краматорськ, Донецька область (84313, м.Краматорськ, Донецька область, вул.Південна 1, код ЄДРПОУ 24805642) заборгованість з оплати послуг з розподілу природного газу у розмірі 879398,16грн та судовий збір у розмірі 10552,78грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 ГПК України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 20.12.2024.
Суддя Ю.В. Макарова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124068627 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Макарова Юлія Вадимівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні