Рішення
від 24.12.2024 по справі 905/1447/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

24.12.2024 Справа №905/1447/24

Суддя Господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., розглянувши матеріали справи за позовом: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Костянтинівка, Донецька область

до відповідача: Державного підприємства Селидіввугілля, м. Селидове, Донецька область

про стягнення 14 836,62грн,

без виклику учасників справи,

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства Селидіввугілля, м. Селидове, Донецька область, про стягнення на користь держави збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 14836,62грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на завдану шкоду навколишньому природному середовищу внаслідок скиду забруднюючих речовин у водні об`єкти з порушенням (перевищенням) встановленого нормативу гранично допустимого скиду.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 15.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1447/24; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк до 06.12.2024 (враховуючи час пересилання засобами зв`язку) для подання суду відзиву на позов.

За приписами ч.5 ст.6 ГПК України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Порядок виклику учасників справи у судове засідання визначено ст. 120 ГПК України, відповідно приписів частин 2, 3 якої суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Частиною 5 ст.176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст. 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч.11 ст.242 ГПК України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.5.8 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21, офіційна електронна адреса - сервіс Електронного кабінету ЄСІТС.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

Відповідно до вищенаведених приписів законодавства копія ухвали суду про відкриття провадження у справі була надіслана до Електронного кабінету позивача та відповідача та згідно довідок, сформованих у системі Діловодство спеціалізованого суду, доставлена до електронних кабінетів Державної екологічної інспекції у Донецькій області та Державного підприємства «Селидіввугілля» 19.11.2024.

Таким чином, учасники справи належним чином повідомлений про розгляд справи.

Станом на 24.12.2024 від відповідача заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань не надходили, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомлений.

Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи, що відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов, заперечень від сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.

Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до ст.248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом №20 від 20.02.2023 (далі - Положення).

Державна екологічна інспекція у Донецькій області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується.

Відповідно до пункту 2 розділу II Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установам та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин тощо.

Для виконання покладених завдань, Інспекція має право пред`являти претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідним позовом (пункт10 розділу II Положення).

Інспекцією на підставі Доручення Прем`єр-Міністру України від 07.09.2021 №39200/1/1-21, Доручення Голови Державної екологічної інспекції України від 14.09.2021 №159, наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №897 від 02.11.2021 Про проведення позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Шахта «Українська» Державного підприємства «Селидіввугілля», вирішено здійснити у період з 02.11.2021 по 15.11.2021 проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів Відокремленим підрозділом «Шахта «Українська» Державного підприємства «Селидіввугілля», розташованим адресую: вул. Богдана Хмельницького, буд.1, м.Українськ, м.Селидове, Донецька область, 85485.

За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів позивачем складено Акт №144-05 від 15.11.2021, яким були виявленні порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме встановлено, що Відокремленим підрозділом «Шахта «Українська» ДП «Селидіввугіддя» у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 здійснювався скид забруднюючих речовин у водний об`єкт з порушенням (перевищенням) встановленого нормативу граничного допустимого скиду (ГДС), що є порушенням пункту 3 частини 1 ст.44 Водного кодексу України.

Позаплановою перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», проведеною у період з 02.11.2021 по 15.11.2021, встановлені наступні обставини.

Підприємство діє згідно Положення про Відокремлений підрозділ "Шахта "Україна" Держаного підприємства "Селидіввугілля" (нова редакція) від 02.08.2016р., та має основний вид діяльності згідно з КВЕД: 05.10 Добування кам`яного вугілля.

Відповідно до наказу «Про організацію контролю і виконання робіт по охороні навколишнього природного середовища, відповідальності посадовців за порушення природоохоронного законодавства» від 01.02.2021 №62 на підприємстві визначено відповідальних осіб у сфері охорони атмосферного повітря, охорони водного середовища та охорони земель.

Водокористування на підприємстві здійснюється на підставі Дозволу на спеціальне водокористування від 23.07.2018р. №138/ДН/49д-18, виданого Державним агентством водних ресурсів України.

Скид зворотних (стічних) вод Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» здійснюється з випуску №1 у басейн р. Солоненька у межах м. Українськ. Допустимий обсяг скиду шахтних вод з випуску №1, відповідно до дозволу на спеціальне водокористування, становить 304,1 м3/год та 2663,7 тис. м3/рік.

Відповідно до дозволу на спеціальне водокористування, гранично допустима концентрація (ГДК) для забруднюючих речовин, що скидаються мають наступні значення (мг/л): завислі речовини - 20,0; ХСК - 20,0; БСК5 - 4,0; азот амонійний - 1,0; нітрити - 0,1; нітрати - 7,0; хлориди - 350,0; залізо загальне - 0,3; сухий залишок - 1500,0; сульфати - 500,0; феноли - 0,001; нафтопродукти - 0,3; фосфати - 1,0.

Гранично допустимий скид (ГДС) забруднюючих речовин відповідно до дозволу має наступні показники: завислі речовини - 53,274 т/рік; ХСК - 53,274 т/рік; БСК5 - 10,655 т/рік; азот амонійний - 2,664 т/рік; нітрити - 0,266 т/рік; нітрати - 18,646 т/рік; хлориди - 932,295 т/рік; залізо загальне - 0,799 т/рік; сухий залишок - 3995,550 т/рік; сульфати - 1331,850 т/рік; феноли - 0,003 т/рік; нафтопродукти - 0,799 т/рік; фосфати - 2,664 т/ рік.

Під час перевірки Державною екологічною інспекцією у Донецькій області Відособленим підрозділом «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» було надано результати аналізу проб води за 2020, у яких було встановлено перевищення ГДК по нітратам, сульфатам, сухому залишку і залізу загальному та статистичну звітність за формою 2ТП-водгосп (річна) за 2020 у якій було зазначено перевищення значень ГДС по сульфатам, залізу загальному та сухому залишку.

Спеціалістами відділу інструментальню - лабораторного контролю №2 (наказ №200 від 15.06.2020 про уповноваження на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг у сфері законодавчо регульованої метрології під час контролю стану навколишнього природного середовища) проведений відбір проб у присутності представників ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» та виконані вимірювання вмісту забруднюючих речовин у зворотних водах на випуску №1. Відбір проб зафіксований в актах відбору проб №60 від 04.11.2021, №62 від 10.11.202, №65 від 15.11.2021. За наслідками проведеного аналізу на випуску №1 зафіксовані перевищення затверджених гранично допустимих концентрацій по хлоридам, сульфатам, сухому залишку.

На підставі відомостей форми статистичної звітності 2ТП - водгосп (річна) за 2020р. та дозволу на спеціальне водокористування від 23.07.2018р. №138/ДН/49д-18 Державною екологічною інспекцією у Донецькій області було встановлено порушення природоохоронного законодавства у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів, а саме: ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» у період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020р. здійснювало скид забруднюючих речовин у водний об`єкт з порушенням (перевищенням) встановленого нормативу гранично допустимого скиду (ГДС): по випуску №1 у р. Солоненьку по балці Мемрик у межах м. Українськ: по сульфатам - при затвердженому нормативу ГДС в 1331,85т, фактичний скид забруднюючої речовини становив 2771,9 т, що в 2,08 рази перевищує затверджений норматив; по залізу загальному - при затвердженому нормативу ГДС в 0,799т, фактичний скид забруднюючої речовини становив 0,823 т, що в 1,03 рази перевищує затверджений норматив.

Акт від 15.11.2021 №144-05 підписаний Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі провідного інженеру з ОНС Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» Стецюри О.С. та директором Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» Вахули С.М., без зауважень.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у період з 02.11.2021 по 15.11.2021 відповідачу був виданий до виконання припис №144-05 від 22.11.2021 про усунення виявлених порушень, яким було зобов`язано Відокремлений підрозділ «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» протягом 10 днів з моменту отримання припису на підставі приписів розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених недоліків. Копію наказу про його затвердження. А також інформацію щодо обсягу скиду та результатів вимірювань показників складу і властивостей стічних вод через водовипуск №1, підприємства за період з 01.01.2021 по 03.06.2021 та за період з 04.06.2021по 10.11.2021 надати до Державної екологічної інспекції у Донецькій області; з 22.11.2021 дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування, а саме: дотримуватись нормованих показників ГДК забруднюючих речовин у стічних водах на випуску №1, підприємства. Не припускати перевищення, встановлених дозволом на спеціальне водокористування, ГДК забруднюючих речовин; з 22.11.2021 дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування, а саме: дотримуватись нормованих показників ГДС забруднюючих речовин на випуску №1, підприємства. Не припускати перевищення, встановлених дозволом на спеціальне водокористування, ГДС забруднюючих речовин; протягом 10 днів з моменту подання звітності після подання щорічної статистичної звітності 2ТП-водгосп (річна) за 2021, завірену належним чином копію надати до Державної екологічної інспекції у Донецькій області.

Припис до виконання був прийнятий директором ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» Вахула С.М.

На виконання пункту 1 припису від 22.11.2021 №144-05 відповідач надав позивачу листом від 29.11.2021 №2-2815 інформацію про фактичні обсяги скинутої шахтної води за період з 01.01.2021 по 10.11.2021.

Також на виконання пункту 1 припису від 22.11.2021 №144-05 відповідач надав позивачу листом від 10.02.2022 №2-311 копію щорічного статистичного звіту 2-ТП- водгосп (річна) 2021 по ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля».

Також відповідачем на виконання вимог припису від 22.11.2021 №144-05 була надана копія наказу ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» від 26.11.2021 №357 «Про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства» та копія Плану заходів щодо усунення порушень виявлених за результатами перевірки від 02.11.2021р. - 15.11.2021р. ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у Донецькій області згідно наказу №48.

За твердженням позивача, оскарження припису від 22.11.2021 №144-05 Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» не здійснювалось. Заперечень щодо виявлених порушень в частині здійснення ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 скиду забруднюючих речовин у водні об`єкти з порушенням (перевищенням) встановленого нормативу гранично допустимого скиду (ГДС) по залізу загальному в 1,03 рази та по сульфатам в 2,08 рази по випуску №1 у р. Солоненьку по балці Мемрик у межах м. Українськ, від відповідача не надходило.

Позивач звертався до відповідача з претензією №5-6/22 від 28.01.2022 на суму 14836,62грн з пропозицією добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення Водного кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", однак вказана претензія залишена відповідачем без розгляду.

Посилаючись на встановлення за наслідками перевірки перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у зворотних водах відповідача, що є порушенням природоохоронного законодавства України, внаслідок чого відповідачем заподіяно збитки, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у примусовому спонуканні відповідача до відшкодування збитків, завданих порушенням відповідачем вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч.1 ст.22 Цивільного кодексу України).

При вирішенні спору на позивача покладається обов`язок довести розмір шкоди, завданої протиправною поведінкою, факт порушення відповідачем законодавства та причинний зв`язок між цим порушенням і завданою шкодою навколишньому середовищу.

Відповідно до ст.33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища з метою удосконалення роботи по розробці та затвердженню гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об`єкти із зворотними водами Міністерством охорони навколишнього природного середовища 15 грудня 1994 року затверджено Інструкцію про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об`єкти із зворотними водами №116 (далі - Інструкція про встановлення ГДС).

Згідно з п.2.1 - 2.3 Інструкції про встановлення ГДС скид зворотних вод у водні об`єкти є одним з видів спеціального водокористування і здійснюється на основі дозволів, які видаються у встановленому порядку органами Мінприроди України. Величини ГДС речовин розробляються і затверджуються для діючих і тих, що проектуються, підприємств-водокористувачів, які мають (будуть мати) організовані скиди зворотних вод з господарської ланки круговороту води у природні ланки (річкові, озерні, морські), тобто у водні об`єкти. Величини ГДС речовин встановлюються для кожного окремого випуску зворотних вод у поверхневі та морські води у випадках відповідно до п.1.9 на основі нормативних документів, що регламентують скид зворотних вод і встановлюють норми якості води водних об`єктів.

Відповідно до п.2.13 зазначеної Інструкції після встановлення ГДС речовин вимагається дотримання як допустимих мас, так і допустимих концентрацій речовин, а також не допускається перевищення затвердженої витрати зворотних вод.

Приписами ст.1 Закону України Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Як встановлено судом, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів позивачем встановлено перевищення гранично допустимого скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об`єкт, а саме: під час перевірки встановлено, що відповідачем відповідно до наданих ним результатів аналізів проб води у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 було встановлено перевищення ГДК по нітратам, сульфатам, сухому залишку і залізу загальному та відповідно до статистичної звітності за формою 2ТП-водгосп (річна) 2020 зазначено перевищення значень ГДС по сульфатам, залізу загальному та сухому залишку.

Дані порушення зазначені в акті екологічної інспекції №144-05 від 15.11.2021, який підписаний директором та провідним інженером з ОНС ВП «Шахта «Українська» ДП «Селидіввугілля» без зауважень та заперечень.

Відомостей скасування начальником інспекції акту, його оскарження в порядку адміністративного судочинства, визнання недійсним або незаконним матеріали справи не містять.

Таким чином, акт №144-05 від 15.11.2021 є належним та допустимим доказом порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, що виявилось у здійснення відповідачем скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в водні об`єкти з концентрацією забруднюючих речовин, яка перевищує встановлені норми.

У відповідності до п.3,6 ч.1 ст.44 Водного кодексу України обов`язком водокористувача, яким є відповідач згідно ст.42 Кодексу, є дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; утримання в належному стані очисних та інших водогосподарських споруд та технічних пристроїв. Таким чином, прямим обов`язком відповідача є забезпечення дотримання природоохоронного законодавства у сфері скиду забруднюючих речовин.

Пунктом 6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України передбачена відповідальність осіб, винних у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування, за порушення водного законодавства.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до пункту є частини другої статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

За змістом ч.4 зазначеної статті підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч.1 ст. 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, позивачем здійснено розрахунок збитку, заподіяного природному об`єкту в результаті скиду стічних вод з перевищенням норм забруднюючих речовин. При розрахунку застосована формула 12 Методики.

Методикою передбачено, що факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами використовуються розрахункові методи або результати інструментально-лабораторних вимірювань.

Порядок здійснення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотними водами регулюється Розділом VІІ Методики.

За розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що виразилось у наднормативному скиді забруднюючих речовин з водовипуску №1 ВП «Шахта «Українська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.01.2020 по 31.12.2020, а саме скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти з порушенням (перевищенням) встановленого нормативу гранично допустимого скиду (ГДС), державі заподіяний збиток на загальну суму 14836,62грн.

Формула 12, на підставі якої позивачем здійснений розрахунок збитків, визначена пунктом 7.1. Методики, яким визначений порядок та методологія проведення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об`єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС (граничнодопустимого скиду).

Розглянувши наданий позивачем розрахунок шкоди та враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача щодо наданого розрахунку, суд вважає доведеним розмір шкоди, заподіяної внаслідок перевищення гранично допустимих скидів у загальному розмірі 14836,62грн.

Пунктом 8 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, згідно з частинами першою і другої якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка (або порушення зобов`язання); шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Як у випадку невиконання договору, так і за зобов`язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (статті 614, 1166 Цивільного кодексу України).

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Факт неправомірної поведінки у даній категорії спорів підтверджується актами перевірок, актами відбору проб та протоколами вимірювань.

Судом встановлено наявність всіх елементів складу правопорушення, необхідних для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди (збитків), таким чином дослідивши матеріали даної справи, оцінивши докази та проаналізувавши їх згідно з вимогами діючого законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до ст.42 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.

Для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч.1,2 ст.47 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).

За приписами п. г ч.4, ч.6 ст. 47 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюються за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров`я населення.

Разом з тим, Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" не визначає розміру частин грошових стягнень які мають перераховуватись вказаним фондам охорони навколишнього природного середовища, при цьому у п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Пункт 7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України визначає, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених п.1 ч.2 ст.671 цього Кодексу) є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Враховуючи наведені положення законодавства, завдана шкода навколишньому природному середовищу підлягає розподілу наступним чином: 30 відсотків зараховується до спеціального фонду державного бюджету, 20 відсотків зараховується до спеціального фонду обласного бюджету, 50 відсотків зараховується до спеціального фонду сільського, селищного, міського бюджету, бюджету об`єднаних територіальних громад.

Указом Президента України від 05.03.2015 №123/2015 Про утворення військово-цивільних адміністрацій утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Указом Президента України від 01.09.2022 № 620/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» створено Селидівську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області, яка наділені повноваженнями щодо розпорядження місцевим фондом охорони навколишнього середовища.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України Про військово-цивільні адміністрації, військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України Про військово-цивільні адміністрації, у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

У відповідності до ст.4 Закону України Про військово-цивільні адміністрації, військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.

Отже, на сьогоднішній день, повноваженнями щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища наділена Донецька обласна державна адміністрація, спеціальним фондом Селидівської міської ради - Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області.

Враховуючи наведені положення законодавства, завдана відповідачем шкода навколишньому природному середовищу внаслідок скиду зворотних вод з перевищенням гранично допустимого скиду забруднюючих речовин в сумі 14836,62грн підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації, фонду охорони навколишнього природного середовища Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області у відповідних сумах.

Судові витрати у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства Селидіввугілля (код ЄДРПОУ 33426253, вул.Карла Маркса, 41, м.Селидове, Донецька область, 85401) збитки на загальну суму 14836,62грн на рахунок UА338999980333149331000005672, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), отримувач: Донецьке ГУК/Селидівська МТГ/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, КБК 24062100 - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до: спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 4450,99грн., що становить 30% загальної суми збитків; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022473) в сумі 2967,32грн, що становить 20% загальної суми збитків; фонду охорони навколишнього природного середовища Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44899730) в сумі 7418,31грн, що становить 50% загальної суми збитків.

Стягнути з Державного підприємства Селидіввугілля (код ЄДРПОУ 33426253, вул.Карла Маркса, 41, м.Селидове, Донецька область, 85401) на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Петровського, б.18А, ЄДРПОУ 38034476; реквізити: рах. IВАN UА928201720343130003000081167 в УДКСУ у м.Костянтинівка, ЄДРПОУ 38034476, МФО 820172, отримувач Державна екологічна інспекція у Донецькій області) витрати зі сплати судового збору у сумі 3028,00грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 ГПК України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 24.12.2024.

Суддя Ю.В. Макарова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124068639
СудочинствоГосподарське