Справа № 909/1232/24
УХВАЛА
25.12.2024 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Кобецької С.М., розглянувши матеріали позовної заяви вх. № 11278/24 від 20.12.2024
за позовом: Фізичної особи - підприємця Стефурин Віталіни Мирославівни,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Олсен-ІФ»,
про стягнення матеріальної шкоди в сумі 1 001 054,40 грн.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець Стефурин Віталіна Мирославівна (далі позивач) звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олсен-ІФ» (далі відповідач) про стягнення матеріальної шкоди в сумі 1 001 054,40 грн.
Дослідивши позовну заяву із додатками, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
За змістом п. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року складає 3028,00 грн.
В даному випадку з урахуванням ціни позову, позивач за подання позову повинен сплатити 12 012,65 грн. судового збору.
Однак в резолютивній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про розстрочення сплати судового збору терміном на чотири місяці з січня по квітень 2025 з щомісячною сплатою 3003,17 грн., але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Посилається на те, що поточний майновий стан перешкоджає сплаті судового збору, на підтвердження вказаного позивач додав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2023 рік .
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за певних умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Разом з тим, особа, що порушує питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору або про звільнення від його сплати, повинна навести обґрунтування обставин (з наданням на їх підтвердження доказів), які свідчать про неможливість здійснення оплати цього збору, як станом на момент звернення до суду, так і до закінчення розгляду справи, ухвалення судового рішення по суті вимог заяви, скарги.
Наведеними правовими нормами статті 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, розстрочити сплату судового збору.
Згідно з положеннями статей 74-77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи вищенаведене, клопотання про розстрочення сплати судового збору є необґрунтованим. Також суд звертає увагу позивача на те, що подана ним податкова декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2023 рік є нечитабельною, а тому не може вважатись судом належним доказом у даній справі.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне, зобов`язати позивача надати суду докази, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку в розмірі 12 012,65 грн.
За наведеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 164, ст. 174, ст. 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
в задоволенні клопотання Фізичної особи - підприємця Стефурин Віталіни Мирославівни про розстрочення сплати судового збору терміном на чотири місяці з січня по квітень 2025 з щомісячною сплатою 3003,17 грн., але не довше, ніж до ухвалення судового рішення - відмовити.
Позовну заяву Фізичної особи - підприємця Стефурин Віталіни Мирославівни (вх. № 11278/24 від 20.12.2024) до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Олсен-ІФ», про стягнення матеріальної шкоди в сумі 1 001 054,40 грн. - залишити без руху.
Роз`яснити позивачу необхідність усунення вказаних недоліків в строк не пізніше десяти днів з дня вручення цієї ухвали суду.
Визначити наступний спосіб усунення недоліків, позивачу надати суду:
- докази, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку в розмірі 12 012,65 грн.
Попередити позивача, що нормами ч. 4 ст. 174 ГПК України визначено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу підписано 25.12.2024.
Суддя С.М. Кобецька
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124068784 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Кобецька С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні