ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024 року м. Харків Справа № 913/408/24
Провадження №15/913/408/24
до Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району) (вул. Богдана Ліщини, буд. 38, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400)
про стягнення 18 985 808 грн 36 коп.
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання-помічник судді Чуєва М.С.
У засіданні брали участь:
від позивача: Валентинова О.М. у порядку самопредставництва (в режимі відеоконференції);
від відповідача: представник не прибув.
С У Т Ь С П О Р У:
Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (далі ДПЗД «Укрінтеренерго») 27.09.2024 через систему «Електронний суд» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району) (далі Сєвєродонецька КЕЧ) про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» за поставлену в січні 2022 року електроенергію в сумі 12 097 313 грн 88 коп., 15% річних за період з 17.05.2022 до 31.08.2024 у сумі 4 162 801 грн 71 коп., інфляційних втрат за період з червня 2022 року по серпень 2024 року в сумі 2 725 692 грн 77 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Сєвєродонецькою КЕЧ умов договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» у частині своєчасної оплати поставленої в січні 2022 року електроенергії, у зв`язку з чим позивачем нараховані відповідно до ст.625 ЦК України 15% річних та інфляційні нарахування.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.09.2024 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою від 02.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 30.10.2024.
Ухвалою від 30.10.2024 продовжено строк проведення підготовчого провадження по 23.12.2024 (включно); закрите підготовче провадження; призначено справу до судового розгляду по суті на 24.12.2024.
Представник відповідача у судове засідання 24.12.2024 не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом надсилання електронного примірника ухвали від 30.10.2024 до зареєстрованого електронного кабінету в ЄСІТС, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Представник позивача брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Згідно з ч.6 ст.64 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачальник «останньої надії» здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», що затверджується Регулятором, та є публічним договором приєднання. Постачальник «останньої надії» оприлюднює відповідний договір на своєму офіційному веб-сайті.
ДПЗД «Укрінтеренерго» діє на підставі ліцензії на постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 06.11.2018 №1344.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року №1023-р ДПЗД «Укрінтеренерго» визначено постачальником «останньої надії» на період з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2024 року.
Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (надалі ПРРЕЕ) затверджено типовий договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» (додаток 7 до Правил).
Частиною 1 ст.64 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п.3.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що постачальник «останньої надії» надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: 1) банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника; 2) завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника; 3) невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам; 4) необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником; 5) в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.
Пунктом 1.2.9 ПРРЕЕ передбачено, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», зміст якого визначається постачальником «останньої надії» на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» (додаток 7 до цих Правил), є публічним договором приєднання та вважається укладеним у визначених законодавством України та цими Правилами випадках, у разі настання яких споживач безакцептно приймає умови договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».
Постачальники універсальних послуг та постачальники «останньої надії» повинні оприлюднити на своїх вебсайтах типову форму договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та типову форму договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» відповідно (п.3.2.1 ПРРЕЕ).
У п.3.4.4 ПРРЕЕ зазначено, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
У цьому випадку покази засобу вимірювання визначаються постачальником послуг комерційного обліку на дату початку фактичного постачання електричної енергії в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
Постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, який не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку постачальник «останньої надії» припиняє електропостачання споживачу.
У разі постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або «останньої надії» споживач за взаємною згодою сторін (електропостачальника електричної енергії та споживача) може здійснювати оплату спожитої електричної енергії у формі попередньої оплати (п.4.10 ПРРЕЕ).
Положеннями п.6.2.4 ПРРЕЕ, встановлено, що початком постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» вважається день припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Адміністратор розрахунків повідомляє дату переведення споживача на постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» постачальнику (постачальникам) послуг комерційного обліку.
На виконання вимог ч.11 ст.64 Закону України «Про ринок електричної енергії» в мережі Інтернет за адресою: www.uie.kiev.ua, ДПЗД «Укрінтеренерго» розміщено публічну оферту: порядок приєднання до умов договору; договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», комерційну пропозицію від 08.10.2021 №5 для постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», додаток №1 до договору (надалі комерційна пропозиція).
У п.2.1 типового договору передбачено, шо за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору, що зазначені в Додатку 1 до цього договору (комерційна пропозиція).
Отже, вирішуючи спір суд керується умовами типового договору та комерційної пропозиції від 08.10.2021 №5, яка є додатком №1 до нього.
Відповідно до п.2.5 глави 2 Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою НКРЕКП від 28.12.2018 №2118 (далі Тимчасовий порядок) ОСР/НЕК зобов`язаний надавати постачальнику «останньої надії» середньомісячні за останні 12 місяців (за наявності відповідних даних) обсяги споживання споживачів, які переходять до постачальника «останньої надії». Постачальник «останньої надії» зобов`язаний у повідомленні про заявлений на М обсяг купівлі електричної енергії зазначити обсяги, що відповідають наданим ОСР/НЕК сумарним середньомісячним за останні 12 місяців обсягам споживання електричної енергії споживачами постачальника «останньої надії». ОСР/НЕК повідомляє ПОН про перелік споживачів, які переходять до постачальника «останньої надії» із зазначенням середньомісячних за останні 12 місяців обсягів споживання електричної енергії не пізніше дати такого переходу.
Листом від 30.12.2021 ДП «Регіональні електричні мережі» повідомило ДПЗД «Укрінтерненерго», що Сєвєродонецьку КЕЧ віднесено до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник «останньої надії» з 01.01.2022.
Листом від 04.01.2022 №ЕЕЦ-15/6 АТ «Укрзалізниця» повідомило ДПЗД «Укрінтеренерго», що Сєвєродонецьку КЕЧ віднесено до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник «останньої надії» з 01.01.2022.
Листом від 10.01.2022 №01-24/2/86 ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» повідомило ДПЗД «Укрінтеренерго», що Сєвєродонецьку КЕЧ віднесено до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник «останньої надії» з 01.01.2022.
Ураховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що між позивачем та відповідачем виникли правовідносини на підставі публічного договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» від 01.01.2022, умови якого позивач як споживач електроенергії безакцептно прийняв з урахуванням п.1.2.9 ПРРЕЕ та комерційної пропозиції.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України (далі ГК України) передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст.11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ч.3 ст.184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
За своєю правовою природою укладений між сторонами у справі договір є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Пунктом 1.1 глави 1 Тимчасового порядку передбачено, що цей Порядок встановлює процедуру визначення погодинних, добових та місячних обсягів купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії на перехідний період до дати початку дії нового ринку електричної енергії операторами систем розподілу (далі - ОСР) для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами, а також електропостачальниками електричної енергії для потреб споживачів та/або на власні потреби. Після початку дії нового ринку електричної енергії та до початку процесу інформаційного обміну між учасниками ринку через центральну інформаційно-комунікаційну платформу адміністратора комерційного обліку (Датахаб) відповідно до цього Порядку здійснюється, зокрема порядок віднесення обсягів купівлі електричної енергії на постачальника «останньої надії».
У п.5.1 типового договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженою Регулятором, згідно з комерційною пропозицією з постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», яка є додатком до цього договору.
Відповідно до п.4.4 комерційної пропозиції акт купівлі-продажу складається на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії споживачем, отриманих від ОС. У разі наявності зауважень до акту купівлі - продажу, споживач оформлює протокол розбіжностей, в якому вказує обсяг електричної енергії, по якому є розбіжності. До усунення розбіжностей сторони договору керуються даними, що зазначені в акті купівлі-продажу, з подальшим коригуванням даних після врегулювання розбіжностей.
Відповідно до п.5.7 типового договору ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.
На підставі наданих ДП «Регіональні електричні мережі» у звіті щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» за січень 2022 року даних про обсяги спожитої відповідачем у січні 2022 року електричної енергії позивачем складено акт від 31.01.2022 №017611 купівлі-продажу електроенергії за січень 2022 року та рахунок від 08.02.2022 №000026614952/26/О01/25082 на обсяг споживання електроенергії 6 080 кВт*год на суму 33 890 грн 80 коп.
Листом від 07.02.2022 №EEЦ-15/149 АТ «Укрзалізниця» в особі філії «Енергозбут» надіслало позивачу звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» за січень 2022 року.
На підставі наданих АТ «Укрзалізниця» даних про обсяги спожитої відповідачем у січні 2022 року електричної енергії позивачем складено акт від 31.01.2022 №017854 купівлі-продажу електроенергії за січень 2022 року та рахунок від 10.02.2022 №000026614952/26/О01/25323 на обсяг споживання електроенергії 12 100 кВт*год на суму 67 447 грн 14 коп.
Листом від 08.02.2022 №01-24/2/521 оператор системи розподілу ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» надіслало позивачу звіт щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» за січень 2022 року.
На підставі наданих ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» даних про обсяги спожитої відповідачем у січні 2022 року електричної енергії позивачем складено акт від 31.01.2022 №018761 купівлі-продажу електроенергії за січень 2022 року та рахунок від 15.02.2022 №000026614952/34/О01/26235 на обсяг споживання електроенергії 2 152 075 кВт*год на суму 11 995 975 грн 94 коп.
Отже, позивачем доведений факт поставки Сєвєродонецькій КЕЧ у січні 2022 року електроенергії на загальну суму 12 097 313 грн 88 коп.
Відповідно до ч.1 ст.222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Згідно із ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У п.2.1 типового договору передбачено, що за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору, що зазначені в додатку 1 до договору (комерційна пропозиція).
Відповідно до п.5.8 типового договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі спецрахунок) (п.5.9 типового договору).
У п.4.1 комерційної пропозиції сторони передбачили, що споживач оплачує 100% від орієнтовної вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії за розрахунковий період протягом 5 банківських (робочих) днів з моменту отримання споживачем рахунку. У разі не отримання рахунку споживач зобов`язується здійснити 100% оплату самостійно (без рахунку) на поточний рахунок постачальника, зазначений у договорі, не пізніше ніж за 1 банківський (робочий) день до початку розрахункового періоду, виходячи з прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у розрахунковому періоді та діючої у розрахунковому періоді ціни на електричну енергію. Орієнтовна вартість розраховується шляхом множення прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на ціну, за якою здійснюється постачання електричної енергії постачальником. Прогнозований обсяг споживання електричної енергії визначається на підставі даних, отриманих постачальником від оператора системи розподілу (передачі).
Згідно з п.4.2 комерційної пропозиції остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію в розрахунковому періоді здійснюється споживачем на підставі виставленого постачальником рахунку до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, розмір якого визначається як різниця між вартістю купованої споживачем електричної енергії, зазначеної в акті купівлі-продажу, та сумарною оплатою споживачем за розрахунковий період з урахуванням ПДВ, або самостійно (без рахунку) не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду на поточний рахунок постачальника, зазначений в договорі.
Рахунки вважаються отриманими споживачем належним чином у разі їх направлення особистим врученням (нарочним), із застосуванням послуг пошти на адресу споживача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та/або на адресу, надану ОС або споживачем постачальнику або засобами електронної пошти, відповідно до п.16.2 цієї комерційної пропозиції. Датою отримання таких рахунків буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача на рахунку або супровідному листі, та/або реєстрацію вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим або цінним листом). У разі направлення рахунків електронною поштою або із застосуванням інших засобів електронного зв`язку, датою отримання таких рахунків буде вважатися дата відправлення постачальником відповідного електронного повідомлення (лист, факс та інше) (п.4.3 комерційної пропозиції).
Відповідно до п.16.2 комерційної пропозиції у випадку надсилання повідомлень і документів електронною поштою сторони договору використовують наступні адреси електронної пошти: - постачальника: pon@uie.kiev.ua; - споживача: зазначена на вебсайті споживача та/або надана постачальнику споживачем у будь-який спосіб (офіційним листом, в довільній формі на адресу постачальника, телефонограмою), та/або надана постачальнику оператором систем розподілу (передачі). Такі документи вважаються направленими однією стороною та офіційно отриманими іншою стороною без додаткового оформлення на паперовому носії.
Суд бере до уваги, що у повідомленні оператора системи розподілу ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» про точки комерційного обліку споживачів, постачання електричної енергії за якими здійснюється постачальником «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго», яке є додатком до листа від 10.01.2022 №01-24/2/86, указано адресу електронної пошти Сєвєродонецької КЕЧ: kehseverodon@ukr.net.
На зазначену адресу електронної пошти позивачем 09.05.2022 направлені відповідачеві складені акти за спожиту у січні 2022 електроенергію та рахунки, що підтверджується відповідною роздруківкою (а.с.46).
Суд констатує, що позивачем з дотриманням умов типового договору та комерційної пропозиції направлені Сєвєродонецькій КЕЧ на адресу електронної пошти: kehseverodon@ukr.net, акти від 31.01.2022 №017611, №017854 та №018761 купівлі-продажу електроенергії за січень 2022 року та рахунки від 08.02.2022 №000026614952/26/О01/25082, від 10.02.2022 №000026614952/26/О01/25323, від 15.02.2022 №000026614952/34/О01/26235.
Отже, відповідно до умов п.4.1 комерційної пропозиції граничним строком оплати відповідачем поставленої ДПЗД «Укрінтеренерго» у січні 2022 року електроенергії є 16.05.2022, оскільки 13 та 14 травня були вихідними небанківськими днями (субота та неділя).
У порушення умов договору відповідач оплату не здійснив.
Підсумовуючи наведене суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за поставлену у січні 2022 року електроенергію в сумі 12 097 313 грн 88 коп.
Відповідно до ч.1 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відносно вимог позивача про стягнення з відповідача 15% річних за період з 17.05.2022 по 31.08.2024 у сумі 4 162 801 грн 71 коп. та інфляційних втрат за період з червня 2022 року по серпень 2024 року в сумі 2 725 692 грн 77 коп. суд зазначає наступне.
Статтею 625 ЦК України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Водночас, умовами п.7.4 комерційної пропозиції передбачено, що споживач, який прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати електроенергії, на вимогу постачальника зобов`язаний, крім оплати штрафних санкцій та збитків, сплатити суму боргу за електроенергію з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення зобов`язання, а також 15% річних від простроченої суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобов`язання.
Перевіривши розрахунок 15% річних, наданий позивачем, судом встановлено, що він є арифметично правильним, обґрунтованим, зробленим у відповідності до даних первинних документів та договірних умов.
Отже, обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню з відповідача є 15% річних за період з 17.05.2022 по 31.08.2024 у сумі 4 162 801 грн 71 коп.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, наданий позивачем, судом встановлено, що він є арифметично правильним, обґрунтованим, зробленим у відповідності до даних первинних документів.
Отже, обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню з відповідача є інфляційні втрати за період з червня 2022 року по серпень 2024 року в сумі 2 725 692 грн 77 коп.
Відповідно до ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ст.74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідач позовом не оспорив, доказів відсутності заборгованості не надав.
Також суд зауважує наступне.
Частинами 1, 2, 5, 6, 8 ст.75 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі, у тому числі шляхом клірингу (неттінгу), відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку. Покупці електричної енергії, які купують електричну енергію в електропостачальників, вносять плату за отриману електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника в одному з уповноважених банків. Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються згідно з алгоритмом, який встановлюється Регулятором. Такий алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника передбачає, за звичайних умов, перерахування всіх коштів, що надходять від покупців на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника, у повному обсязі на поточні рахунки електропостачальника. Внесення змін до зазначеного алгоритму здійснюється виключно у разі прострочення електропостачальником у строки та порядку, що визначені правилами ринку, оплати вартості його небалансів електричної енергії. Такі зміни до алгоритму діють до повного погашення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму вносяться на підставі подання оператора системи передачі у разі виникнення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму мають передбачати, що кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі до повного погашення недоплати за куплений електропостачальником небаланс електричної енергії. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку затверджується та оприлюднюється Регулятором. У разі перерахування коштів за електричну енергію та послуги на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, у випадках, визначених цією статтею, отримувачі повинні повернути ці кошти у триденний строк з моменту їх отримання. У разі неповернення у цей строк коштів, сплачених на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, ці суми підлягають стягненню до державного бюджету як санкція за вчинене правопорушення. Зарахування коштів до державного бюджету не звільняє їхніх отримувачів від повернення цих коштів відповідному учаснику ринку.
Пунктами 4.1, 4.2 розділу IV ПРРЕЕ передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.
Згідно з п.4.5 розділу IV ПРРЕЕ оплата електропостачальнику вартості електричної енергії, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника. Споживач, який купує електричну енергію відповідно до умов договору в електропостачальника, здійснює оплату за виставленим електропостачальником рахунком виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання цього електропостачальника в одному з уповноважених банків.
У п.5.9 типового договору передбачено, що розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.
Постановою НКРЕКП «Про затвердження Переліку поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку» від 27.06.2019 №1247 затверджений відповідний Перелік, до якого включений поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДПЗД «Укрінтеренерго» № НОМЕР_1 , на який позивач у прохальній частині позовної заяви просить стягнути заявлену до стягнення заборгованість за поставлену електроенергію.
Ураховуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст.129 ГПК України.
Підстав для здійснення судового контролю, передбаченого ч.5 ст.345-1 ГПК України, судом не встановлено.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236 238 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» до Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району) задовольнити повністю.
2. Стягнути зі Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району), вул. Богдана Ліщини, буд. 38, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400, ідентифікаційний код 26614952, на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080, ідентифікаційний код 19480600:
на рахунок IBAN НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк» заборгованість за поставлену електроенергію в сумі 12 097 313 грн 88 коп.,
на рахунок IBAN НОМЕР_2 в ГУ ДКСУ у Київській області 15% річних у сумі 4 162 801 грн 71 коп., інфляційні втрати в сумі 2 725 692 грн 77 коп., судовий збір у сумі 227 829 грн 70 коп., про що видати накази після набрання рішенням законної сили.
3. Учасники справи:
Позивач: Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080, ідентифікаційний код 19480600.
Відповідач: Сєвєродонецька квартирно-експлуатаційна частина (району), вул. Богдана Ліщини, буд. 38, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400, ідентифікаційний код 26614952.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 26.12.2024.
Суддя Сергій СМОЛА
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124069048 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Смола С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні