Рішення
від 16.12.2024 по справі 918/1223/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2024 р. Справа № 918/1223/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А.,

за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут"

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"

про вчинення певних дій,

у судовому засіданні приймали участь:

від позивача - Якимчук О.М., довіреність № 01Др-3-0524 від 13.05.2024 р.;

від відповідача - Янкевич Л.Д., довіреність № 01ДР-44-1123 від 27.11.2023 р.

Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".

У судовому засіданні 16 грудня 2024 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У грудні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати неправомірними дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" недостовірних об`ємів газу, спожитих побутовими споживачами, у період з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року;

- зобов`язати Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" достовірну інформацію щодо обсягів природного газу про фактично спожитий газ побутовими споживачами у період з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року.

Також позивач просить стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" суму судового збору, сплаченого при поданні даної позовної заяви.

В позовній заяві зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку з розглядом справи, складає 4 204 грн 00 коп. сплаченого судового збору.

До позовної заяви позивачем долучено платіжне доручення від 29 грудня 2020 року № 2856 про оплату судового збору за подання даної позовної заяви до Господарського суду Рівненської області в розмірі 4 204 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в порушення вимог Кодексу газорозподільних систем і умов Договору на розподіл природного газу від 25 червня 2015 року № 09/15508/Д.270-Н, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз", під час визначення обсягів (об`ємів) розподіленого природного газу за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року населенню, відповідачем допущено завищення обсягів розподіленого природного газу споживачам категорії населення.

Предметом позову у даній справі є визнання неправомірними дій щодо надання починаючи з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року, недостовірних об`ємів газу, спожитих побутовими споживачами; зобов`язання відповідача надати позивачу достовірну інформацію щодо обсягів природного газу про фактично спожитий газ побутовими споживачами, починаючи з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" не погоджується з даними щодо обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р., які визначені Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз". Підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду стали обставини, які виникли внаслідок невідповідності нарахованих Оператором ГРМ (відповідачем) норм споживання у відповідні періоди для населення у разі відсутності у них газових лічильників, що в свою чергу рішеннями судів всіх інстанцій були визнані недійсними. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут", сплачуючи вартість отриманої від газорозподільної компанії послуги з розподілу природного газу, несе необґрунтовані витрати, обумовлені наданням некоректної інформації щодо фактичного обсягу постачання. Побутові споживачі, які забезпечені засобами обліку газу сплачують за спожитий природний газ згідно фактичних показників лічильників газу, а розрахунок з продавцями природного газу Товариством проводиться відповідно до інформації про обсяги природного газу, наданої відповідачем. Такі завищення обсягів розподілу природного газу безпосередньо впливають на права постачальника, оскільки позивач вимушений брати на себе безпідставно збільшені зобов`язання щодо сплати природного газу і, до вирішення питання в судовому порядку, позивач має керуватися саме даними Оператора ГРМ.

Ухвалою суду від 4 січня 2021 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 30.12.2020 р. № 337007.2-Ск-7813-1220 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 1 лютого 2021 року.

1 лютого 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву від 27.01.2021 р. № 330007.2-Ск-458-0121. В даному відзиві представник відповідача просив визнати поважними причини пропуску строку, встановленого судом для подачі відзиву на позовну заяву у даній справі та продовжити АТ "Рівнегаз" строк для подачі відзиву на позовну заяву. Також представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити. Зокрема представник відповідача зазначає, що нормами Кодексу ГРМ та Типового договору, які затверджені Регулятором, встановлено обов`язок Оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показаннями побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, що і було зроблено відповідачем в період з 01 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року. В зв`язку з чим, з серпня 2018 року АТ "Рівнегаз" приведені ним до стандартних умов об`єми використаного природного газу побутовими споживачами (встановлені відповідно до фактичних показань лічильників газу побутових споживачів) зараховував на особові рахунки конкретного побутового споживча. Відповідно, кожний такий побутовий споживач розраховувався за ці приведені до стандартних умов об`єми перед постачальником природного газу (позивачем), як за об`єми спожитого ним природного газу.

Ухвалою суду від 1 лютого 2021 року поновлено відповідачу пропущений процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву та відкладено підготовче засідання на 22 лютого 2021 року.

16 лютого 2021 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовну заяву.

17 лютого 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли додаткові пояснення.

22 лютого 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи в порядку ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, в якому просив суд призначити судово-економічну експертизу. На вирішення експерта просив поставити наступні питання:

- чи підтверджується документально об`єм, розподіленого Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", природного газу побутовим споживачам постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" за період з 1 серпня 2018 року по 1 жовтня 2020 року та в яких обсягах помісячно?

- чи підтверджується документально застосування Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 р. № 619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 63; постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 р. № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 1 вересня 2018 року по 31 жовтня 2020 року помісячно? Проведення судово-економічної експертизи позивач просив доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

Ухвалою суду від 22 лютого 2021 року у підготовчому засіданні 22 лютого 2021 року оголошено перерву до 1 березня 2021 року.

Ухвалою суду від 1 березня 2021 року Господарським судом Рівненської області у даній справі призначено судово-економічну експертизу. Одночасно вказаною ухвалою продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на 30 днів до 4 квітня 2021 року включно. Також вказаною ухвалою провадження у справі зупинено на час проведення експертизи. Матеріали даної справи супровідним листом від 17 березня 2021 року № 918/1223/20/311/21 були направлені до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

У той же час, після зупинення провадження у справі 2 квітня 2021 року на адресу суду надійшло клопотання експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, в якому останній просив надати додаткові матеріали, необхідні для проведення експертизи, а саме:

- регістри бухгалтерського обліку по Договору на розподіл природного газу № 09/15508/Д.270-Н від 25.06.2015 р.;

- акти наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р., підписані обома сторонами;

- помісячні відомості щодо обсягу газу, визначеного за робочими умовами лічильників (за якими були виставлені квитанції населенню), а також розрахункові дані щодо об`єму розподіленого природного газу побутовим споживачам, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки (лічильників), за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.;

- затверджений перелік споживачів (населення, релігійні організації) ТзОВ "Рівнегаз збут", яким АТ "ОГС "Рівнегаз" надаються послуги з транспортування природного газу на підставі укладених договорів на постачання газу;

- порівняльний розрахунок обсягів протранспортованого природного газу та обсягів фактично спожитого природного газу за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.;

- акти звіряння обсягів протранспортованого природного газу газорозподільними мережами за спірний період (за умови їх складання);

- інші документи, що стосуються взаємовідносин між сторонами по Договору на розподіл природного газу № 09/15508/Д.270-Н від 25.06.2015 р. (при наявності).

Листом від 2 квітня 2021 року № 918/1223/20 Господарським судом Рівненської області витребувано у Київського науково-дослідного інституту судових експертиз матеріали справи № 918/1223/20 для розгляду клопотання експерта.

11 травня 2021 року на адресу Господарського суду Рівненської області від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз супровідним листом від 05.05.2021 р. № 11238/21-7 надійшли матеріали справи № 918/1223/20 для розгляду клопотання експерта.

Ухвалою суду від 12 травня 2021 року провадження у даній справі поновлено, розгляд клопотання експерта призначено у підготовче засідання на 17 травня 2021 року. Одночасно вказаною ухвалою судом у Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" витребовувалися додаткові матеріали, необхідні для проведення експертизи.

14 травня 2021 року від відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов супровідний лист з додатками на виконання ухвали суду від 12.05.2021 року.

17 травня 2021 року від відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов супровідний лист з додатками на виконання ухвали суду від 12.05.2021 року.

Ухвалою суду від 17 травня 2021 року клопотання експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 26.03.2021 р. задоволено. Одночасно вказаною ухвалою провадження у справі зупинено на час проведення експертизи. Матеріали даної справи супровідним листом від 21.05.2021 року № 918/1223/20/546/21 були направлені до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

2 травня 2022 року на адресу Господарського суду Рівненської області від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз супровідним листом від 27.04.2022 р. № 11238/21-71/8656-8664/22-71 надійшли матеріали справи № 918/1223/20 разом з висновком експерта за результатами проведення судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 6 травня 2022 року провадження у даній справі поновлено та призначено підготовче засідання на 23 травня 2022 року. Одночасно вказаною ухвалою запропоновано учасникам справи подати через відділ канцелярії та документального забезпечення суду до 20 травня 2022 року письмові пояснення з врахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи у господарській справі № 918/1223/20 від 27.04.2022 р. № 11238/21-71/8656-8664/22-71.

20 травня 2022 року від представника позивача на електронну адресу суду надійшло клопотання від 20.05.2022 р. № 33701 Ск-2596-0322 про продовження процесуального строку виконання ухвали Господарського суду Рівненської області від 06.05.2022 року у справі № 918/1223/20, згідно якого просив продовжити процесуальний строк ТОВ "Рівнегаз Збут" для надання письмових пояснень з врахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи у справі № 918/1223/20 та відкласти розгляд справи на більш пізнішу дату після закінчення воєнного стану.

Ухвалою суду від 23 травня 2022 року клопотання представника позивача від 20.05.2022 р. № 33701 Ск-2596-0322 про продовження процесуального строку виконання ухвали Господарського суду Рівненської області від 06.05.2022 року у справі № 918/1223/20 задоволено. Продовжено Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" строк на подання письмових пояснень з врахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи у господарській справі № 918/1223/20 від 27.04.2022 р. № 11238/21-71/8656-8664/22-71 до "24" червня 2022 року включно. У задоволенні клопотання позивача від 23.05.2022 р. № 33701 Ск-2600-0322 про відкладення розгляду справи на іншу дату після закінчення воєнного стану в Україні відмовлено. Одночасно вказаною ухвалою підготовче засідання відкладено на 27 червня 2022 року.

24 червня 2022 року від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про призначення додаткової судово-економічної експертизи, в якому просив суд призначити додаткову судово-економічну експертизу. На вирішення експерта просить поставити наступні питання:

- Чи підтверджуються документально розбіжність між даними Оператора ГРМ про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами з даними про обсяги споживання природного газу побутовими споживачами зазначеними у тому числі на Інформаційній платформі оператора ПГС за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.?

- Чи підтверджується документально здійснення Оператором ГРМ коригування обсягів фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, у зв`язку зі зміною як норм споживання, так і перерозподілом місячних об`ємів споживання у побутових споживачів на підставі наданих ними фактичних показників лічильників газу за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.?

- Чи відображені такі коригування в даних, що надавались Оператором ГРМ до Інформаційної платформи Оператора ГТС та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.?

- Чи здійснювались Оператором ГРМ коригування, зменшення та/або перерахунки розподілених відповідно до норм споживання об`ємів природного газу у разі відсутності лічильників природного газу відповідно до змін норм споживання, що діяли у період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.?

- Яка розбіжність між розподіленим Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" об`ємом природного газу побутовим споживачам у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки та виставленими до оплати таким побутовим споживачам обсягам природного газу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 р. № 619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 63; постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 27.02.2019 р., які діяли у період з 01.08.2018 р. по 31.10.2020 р.? Проведення судово-економічної експертизи представник позивача просив доручити Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Також представник позивача просив провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвалою суду від 27 червня 2022 року Господарським судом Рівненської області у даній справі призначено додаткову судово-економічну експертизу, проведення якої доручено Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Одночасно вказаною ухвалою провадження у справі зупинено на час проведення експертизи. Матеріали даної справи супровідним листом від 12 липня 2022 року № 918/1223/20/527/22 були направлені до Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

У той же час, після зупинення провадження у справі 5 грудня 2022 року на адресу суду надійшло клопотання експерта Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 22.11.2022 року про надання додаткових матеріалів та про уточнення редакції поставлених питань, в якому просить:

І. Уточнити редакцію питань та викласти їх згідно Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень до вищезазначеної інструкції, а саме:

"3.1. Чи підтверджуються документально, за даними оператора ГРМ. розбіжність між даними про фактичні обсяги споживання споживачами та даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими природного газу побутовими споживачами, зазначеними на інформаційній платформі оператора ГРМ за період з 01.08.2018 по 31.10.2020?

3.2. Чи підтверджується документально здійснення оператором ГРМ коригування обсягів фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, у зв`язку зі зміною норм споживання, планових місячних об`ємів споживання у побутових споживачів, наданих показників лічильників газу побутовими споживачами за період з 01.08.2018 по 31.10.2020?

3.3. Чи відображені такі коригування в даних, що надавались оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГРМ та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 по 31.10.2020?

3.4. Чи здійснювались Оператором ГРМ коригування, зменшення та/або перерахунки розподіленого відповідно до норм споживання об`ємів природного газу у разі відсутності лічильників відповідно до змін норм споживання, що діяли у період з 01.08.2018 по 31.10.2020?

3.5. Яка розбіжність між розподіленим відповідачем об`ємом природного газу побутовим споживачам у разі відсутності лічильника природного газу та виставленими до оплати побутовим споживачам. обсягами природного газу за встановленими от відповідними постановами КМУ, які діяли у період з 01.08.2018 по 31.10.2020 нормами споживання, природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників?".

Зокрема експерт просить у вищезазначених питаннях конкретизувати відповідно до яких документів (розрахунків, коригувань) слід провести дослідження та надати їх на дослідження із вихідними даними до них, а саме:

- розрахунок розбіжності між даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами та даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами, зазначеними на інформаційній платформі оператора ГРМ за період з 01.08.2018 по 31.10.2020, з усіма первинними документами до нього, вихідними даними;

- розрахунок здійснення оператором ГРМ коригування обсягів фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, у зв`язку зі зміною норм споживання, планових місячних об`ємів споживання у побутових споживачів, наданих показників лічильників газу побутовими споживачами за період з 01.08.2018 по 31.10.2020, з усіма первинними документами до нього, вихідними даними;

- документи, в яких відображаються коригування обсягів фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, у зв`язку зі зміною норм споживання, планових місячних об`ємів споживання у побутових споживачів, наданих показників лічильників газу побутовими споживачами за період з 01.08.2018 по 31.10.2020 з даними, що надавались оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГРМ та Акти наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 по 31.10.2020;

- документи, в яких відображається здійснення Оператором ГРМ коригування, зменшення та/або перерахунки розподіленого відповідно до норм споживання об`ємів природного газу у разі відсутності лічильників відповідно до змін норм споживання, що діяли у період з 01.08.2018 по 31.10.2020;

- норми споживання об`ємів природного газу у разі відсутності лічильників зі змінами та доповненнями, що діяли у період з 01.08.2018 по 31.10.2020;

- документи, в яких відображається розподілений об`єм природного газу побутовим споживачам у разі відсутності лічильника природного газу за період з 01.08.2018 по 31.10.2020;

- документи, в яких відображається виставлені до оплати побутовим споживачам обсяги природного газу за встановленими та відповідними постановами КМУ, які діяли у період з у період з 01.08.2018 по 31.10.2020 нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, згруповані, відповідно до категорій споживачів: за наявності або відсутності централізованого гарячого водопостачання, газової плити та водонагрівача, та в розрізі помісячно;

- документи про нарахування, а також деталізовані дані бухгалтерського обліку нарахування обсягів спожитого природного газу, в розрізі помісячно, побутовими споживачами у період з 01.08.2018 по 31.10.2020 за нормами передбаченими постановами Кабінету Міністрів України;

- інші документи, які мають значення для вирішення справи по суті.

Листом від 5 грудня 2022 року № 918/1223/20 Господарським судом Рівненської області витребувано у Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз матеріали справи № 918/1223/20 для розгляду клопотання експерта.

22 грудня 2022 року на адресу Господарського суду Рівненської області від Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз супровідним листом від 15.12.2022 року № 2737/5254/22-21/21 надійшли матеріали справи № 918/1223/20 для розгляду клопотання експерта.

Ухвалою суду від 27 грудня 2022 року провадження у даній справі поновлено, розгляд клопотання експерта призначено у підготовче засідання на 9 січня 2023 року. Одночасно вказаною ухвалою судом у Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" витребовувалися додаткові матеріали, необхідні для проведення експертизи.

Ухвалою суду від 9 січня 2023 року клопотання експерта Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 22.11.2022 року про надання додаткових матеріалів та про уточнення редакції поставлених питань задоволено. Розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123 призначено у підготовче засідання на 16 січня 2023 року. Одночасно вказаною ухвалою запропоновано Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" та судовому експерту, який проводить додаткову судово-економічну експертизу у справі № 918/1223/20, подати через відділ канцелярії та документального забезпечення суду до 16 січня 2023 року письмові пояснення стосовно клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123.

9 січня 2023 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли письмові пояснення з додатками на виконання ухвали суду від 27 грудня 2022 року.

Крім того, 9 січня 2023 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут", посилаючись на скрутне фінансове становище, просило розстрочити оплату рахунку № 2567 від 21.11.2022 року згідно наступного графіку платежів:

- 20 450 грн 08 коп. до 28.02.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 31.03.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 30.04.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 31.05.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 30.06.2023 року (включно);

- 20 450 грн 10 коп. до 31.07.2023 року (включно).

Ухвалою суду від 9 січня 2023 року клопотання експерта Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 22.11.2022 року про надання додаткових матеріалів та про уточнення редакції поставлених питань задоволено. Розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123 призначено у підготовче засідання на 16 січня 2023 року. Одночасно вказаною ухвалою запропоновано Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" та судовому експерту, який проводить додаткову судово-економічну експертизу у справі № 918/1223/20, подати через відділ канцелярії та документального забезпечення суду до 16 січня 2023 року письмові пояснення стосовно клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123.

11 січня 2023 року від представника позивача на електронну адресу суду надійшло клопотання від 11.01.2022 року № 33701-Ск-156-0123, в якому клопотання про розстрочення оплати рахунку за проведення експертизи відповідно до наведеного графіка підтримує. Також в клопотанні представник позивача просив розглянути справу без участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут".

11 січня 2023 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли пояснення від 11.01.2023 року, в яких не заперечує проти задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" про розстрочення оплати рахунку Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз за проведення повторної судово-економічної експертизи за запропонованим позивачем графіком.

Ухвалою суду від 16 січня 2024 року клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 09.01.2022 року № 33701-Ск-99-0123 задоволено та постановлено оплату рахунку № 2567 від 21 листопада 2022 року Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз за проведення додаткової судово-економічної експертизи Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" проводити згідно такого графіку платежів:

- 20 450 грн 08 коп. до 28.02.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 31.03.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 30.04.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 31.05.2023 року (включно);

- 20 450 грн 08 коп. до 30.06.2023 року (включно);

- 20 450 грн 10 коп. до 31.07.2023 року (включно). Провадження у справі № 918/1223/20 зупинено на час проведення експертизи. Матеріали даної справи супровідним листом були направлені до Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

У той же час, після зупинення провадження у справі 23 лютого 2024 року на адресу суду разом з матеріалами справи надійшло клопотання експерта Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 12.02.2024 року про надання додаткових документів, в якому просив надати:

1. Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз":

- документи, що підтверджують відомості про обсяги розподіленого природного газу побутовим споживачам ТОВ "Рівнегаз збут", в розрізі споживання природного газу за ЕІС кодом по кожному побутовому споживачу окремо, за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року у паперовому та електронному вигляді (формат excel) в т.ч.: в яких встановлено індивідуальні лічильники, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, помісячно;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам на підставі даних лічильників газу в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року помісячно;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року помісячно;

- розрахунок (пояснення) щодо алгоритму визначення обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам, в яких встановлено індивідуальні лічильники природного газу;

- документальне підтвердження обсягів розподіленого природного газу в період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року з врахуванням Методики приведення об`ємів природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116 в т.ч. - акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за період з 01.01.2020 року - по 31.10.2020 року;

- документальне підтвердження відображення таких коригувань в даних, що надавались оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГРМ та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року (коригуючи акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу тощо);

- дані Інформаційної платформи Оператора газотранспортних систем (ТОВ "Оператор ГТС України"), в яких міститься інформація щодо побутових споживачів, яким надавались послуги з постачання природного газу (в тому числі тих, які споживали природний газ за відсутності газових лічильників) за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- Зведену відомість витягу з автоматизованої білінгової системи втрат природного газу по побутовим лічильникам за умови приведення до стандартних умов по AT "Рівнегаз" з врахуванням розташування лічильника з серпня 2018 року по жовтень 2020 року;

- роздруківка (витяг) з білінгової системи втрат природного газу в зв`язку з невідповідністю норм споживання за період з серпня 2018 року по жовтень 2020 року;

- персоніфіковані дані по фактичний об`єм (обсяг) природного газу розподіленого (транспортованого) побутовим споживачам ТОВ "Рівнегаз збут" об`єкти яких підключені до газорозподільної системи AT "Рівнегаз" за період з 01.12.2020 року по 31.10.2020 року (помісячно);

- договір на розподіл природного газу з ТОВ "Рівнегаз збут", що діяв у період з 01.01.2020 року по 31.10.2020 року.

2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут":

- відомості про обсяги розподіленого природного газу побутовим споживачам ТОВ "Рівнегаз збут", в розрізі споживання природного газу за ЕІС кодом по кожному побутовому споживачу окремо, за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року у паперовому та електронному вигляді (формат excel) помісячно;

- інформація щодо наявності різниці між виставленим ТОВ "Рівнегаз збут" за квитанціями населенню природним газом та визначеним і протранспортованим AT "Рівнегаз" природним газом за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовими споживачами на підставі даних лічильників газу в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- документальне підтвердження обсягів розподіленого природного газу в період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року з врахуванням Методики приведення об`ємів природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116;

- документальне підтвердження відображення таких коригувань в даних, що надавались оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГРМ та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- договір на розподіл природного газу з АТ "Рівнегаз", що діяв у період з 01.01.2020 року по 31.10.2020 року;

- акти приймання передачі природного газу за період з 01.08.2020 року по 31.10.2020 року;

- наказ про облікову політику ТОВ "Рівнегаз збут";

- оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020року (ТОВ "Рівнегаз збут");

- оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року (НАК "Нафтогаз України");

- оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020року (населення);

- інші документи, які мають значення для вирішення справи по суті.

Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року провадження у справі № 918/1223/20 поновлено, клопотання експерта Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 12.02.2024 року про надання додаткових документів задоволено та постановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" подати через відділ канцелярії та документального забезпечення суду до 25 березня 2024 року документи, необхідні для проведення експертизи. Одночасно вказаною ухвалою провадження у справі № 918/1223/20 зупинено на час проведення експертизи, а матеріали справи № 918/1223/20 постановлено направити до Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Матеріали даної справи супровідним листом були направлені до Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

24 жовтня 2024 року на адресу Господарського суду Рівненської області від Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз супровідним листом надійшли матеріали справи № 918/1223/20 разом з висновком експерта за результатами проведення додаткової судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання на 4 листопада 2024 року.

25 березня 2024 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання від 25.03.2024 року про витребування доказів.

31 жовтня 2024 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

31 жовтня 2024 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю з`явитися у судове засідання через зайнятість в іншому судовому засіданні у справі № 910/3480/21.

Ухвалою суду від 4 листопада 2024 року клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 25.03.2024 року про витребування доказів задоволено та витребувано в Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" в якості доказів:

- документи, що підтверджують відомості про обсяги розподіленого природного газу побутовим споживачам ТОВ "Рівнегаз збут", в розрізі споживання природного газу за ЕІС кодом по кожному побутовому споживачу окремо, за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року у паперовому та електронному вигляді (формат excel) в т. ч.: в яких встановлено індивідуальні лічильники, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, помісячно;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам на підставі даних лічильників газу в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року помісячно;

- дані бухгалтерського обліку щодо обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, в розрізі розрахункових періодів з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року помісячно;

- розрахунок (пояснення) щодо алгоритму визначення обсягів розподіленого природного газу побутовим споживачам, в яких встановлено індивідуальні лічильники природного газу;

- документальне підтвердження обсягів розподіленого природного газу в період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року з врахуванням Методики приведення об`ємів природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116 в т. ч. - акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за період з 01.01.2020 року - по 31.10.2020 року;

- документальне підтвердження відображення таких коригувань в даних, що надавались оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГРМ та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року (коригуючи акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу тощо);

- дані Інформаційної платформи Оператора газотранспортних систем (ТОВ "Оператор ГТС України"), в яких міститься інформація щодо побутових споживачів, яким надавались послуги з постачання природного газу (в тому числі тих, які споживали природний газ за відсутності газових лічильників) за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року;

- Зведену відомість витягу з автоматизованої білінгової системи втрат природного газу по побутовим лічильникам за умови приведення до стандартних умов по AT "Рівнегаз" з врахуванням розташування лічильника з серпня 2018 року по жовтень 2020 року;

- роздруківку (витяг) з білінгової системи втрат природного газу в зв`язку з невідповідністю норм споживання за період з серпня 2018 року по жовтень 2020 року;

- персоніфіковані дані по фактичний об`єм (обсяг) природного газу розподіленого (транспортованого) побутовим споживачам ТОВ "Рівнегаз збут" об`єкти яких підключені до газорозподільної системи AT "Рівнегаз" за період з 01.12.2020 року по 31.10.2020 року (помісячно);

- договір на розподіл природного газу з ТОВ "Рівнегаз збут", що діяв у період з 01.01.2020 року по 31.10.2020 року. Зазначені докази надати суду до 14 листопада 2024 року.

Ухвалою суду від 4 листопада 2024 року підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 18 листопада 2024 року.

15 листопада 2024 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі.

18 листопада 2024 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі.

18 листопада 2024 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням у відпустці.

Ухвалою суду від 18 листопада 2024 року розгляд справи відкладено на 2 грудня 2024 року.

28 листопада 2024 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю з`явитися у судове засідання через зайнятість в іншому судовому засіданні у справі № 918/669/24.

Ухвалою суду від 2 грудня 2024 року розгляд справи відкладено на 16 грудня 2024 року.

У судовому засіданні 16 грудня 2024 року представник позивача підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні 16 грудня 2024 року позов заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача , всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" здійснює постачання природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор), ліцензії, згідно Постанови № 653 від 16.05.2017 року.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Постановами Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу від 22.03.2017 року № 187 (період дії з 1 квітня 2017 р. до 1 листопада 2018 р.) та від 19.10.2018 № 867 (період дії з 1 листопада 2018 р. по 21.08.2020 р.) на Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" були покладені спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу на території Рівненської області.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут", як газопостачальне підприємство, надає споживачам послуги з постачання природного газу, тобто, забезпечує споживачів ресурсом природного газу. При цьому, інші послуги на ліцензованій території, зокрема, розподіл та облік розподіленого природного газу здійснює Оператор ГРМ, яким є Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз".

Відносини між газопостачальними організаціями, споживачами природного газу та Оператором ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2496 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1382/27827 (далі - Правила постачання) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1379/27824 (далі - Кодекс ГРМ).

Відповідно до п. 2 розділу III Правил постачання, постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 13 розділу III Правил постачання природного газу, розрахунки (побутовим споживачем) за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Механізм визначення фактичних обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами передбачений Кодексом ГРМ.

Порядок комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, по об`єкту споживача визначений в розділах IX - XI цього Кодексу (абз. 6 п. 2 гл. 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

Згідно з п. 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Пунктом 4 цієї глави встановлено, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Згідно п. 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб`єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) е обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником. Розбіжності у частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу врегульовуються договором розподілу природного газу, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об`єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

25 червня 2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" (Замовник) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" (правонаступником якого є Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз") (Газорозподільне підприємство) укладено договір на розподіл природного газу № 09/15508/Д.270-Н (далі - Договір).

Згідно умов Договору, відповідач зобов`язався надати позивачу з 01.07.2015 послугу з транспортування природного газу газорозподільними системами до меж споживачів ТОВ "Рівнегаз збут" відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності Сторін (п. 2.1 зазначеного Договору).

Згідно п. 2.2. Договору, передбачено, що газ Замовника, транспортування якого за даним Договором здійснює відповідач, призначений для задоволення потреб населення та релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності), газоспоживне обладнання яких підключено до газорозподільних мереж.

Відповідно до п. 3.4 Договору за підсумками розрахункового періоду Газорозподільне підприємство формує акт про фактичний обсяг спожитого (розподіленого) газу та реєстр обсягів розподіленого природного газу споживачам Замовника за розрахунковий період по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є Замовником, та у зазначений строк передає його Замовникові.

За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленого газу вони підлягають врегулюванню відповідно до умов Договору або в судовому порядку.

Пунктом 4.6 Договору передбачено, що послуги з транспортування природного газу ГРМ підтверджуються підписаним між Оператором ГРМ та Замовником актом наданих послуг, що оформлюється з урахуванням обсягу протранспортованого газу за розрахунковий період, визначеного відповідно до розділу III Договору.

Відповідно до умов Договору, обсяги протранспортованого природного газу визначаються в актах на підставі даних Оператора ГРМ.

Тобто, Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", як Оператор ГРМ, здійснює облік спожитого природного газу, зокрема, визначає спожиті побутовими споживачами, обсяги природного газу на території Рівненської області, а ТОВ "Рівнегаз збут", як постачальник, здійснює нарахування оплати за спожитий природний газ згідно наданих Оператором ГРМ даних та збір коштів за використаний природний газ з побутових споживачів.

Статус постачальника зі спеціальними обов`язками позивач втратив лише з моменту набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2020 року № 740 "Про знесення змін до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", тобто з 21.08.2020 року.

Крім цього взаємовідносини між учасниками ринку природного газу регулюються нормами чинного законодавства України, зокрема Кодексом газотранспортної системи, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2493 (далі - Кодекс ГТС).

Главою 1 розділу І Кодексу ГТС передбачено, що одним з принципів доступу суб`єктів ринку природного газу є надання Оператором газотранспортної системи послуг належної якості.

Відповідно до глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.

Інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу.

Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього.

Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи.

Як зазначено в позовній заяві, Оператор ГТС зобов`язаний забезпечити належне функціонування інформаційної платформи.

16 грудня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" укладено договір № 1910000195 транспортування природного газу, відповідно до умов якого Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" надається доступ до інформаційної платформи Оператора ГТС.

Відповідно п. 1, 3 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС алокація природного газу по кожному замовнику послуг транспортування природного газу, зокрема в частині фіксації фактичних обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами Рівненської області, визначається оператором газотранспортної системи та доводиться ним до відома Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут".

Тобто, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" має змогу визначити фактичний обсяг природного газу, який був спожитий побутовими споживачами у звітному місяці, виключно з використанням даних, отриманих від Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" та даних, розміщених на інформаційній платформі Оператора ГТС.

Враховуючи вищевикладене, згідно з розподілом функцій між учасниками ринку природного газу, повноваження по обліку фактично спожитого природного газу віднесено до компетенції Оператора ГРМ Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", а Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" не має навіть технічної можливості для здійснення обліку природного газу, а зобов`язане використовувати дані, отримані від Оператора ГРМ.

Відтак, відповідальність за якість та достовірність обліку спожитих обсягів природного газу побутовими споживачами покладається на Оператора ГРМ.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" здійснюється виключно вартісне нарахування за спожитий природний газ у відповідності до наданої Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" інформації щодо обсягів спожитого природного газу споживачами у відповідні календарні періоди.

На виконання Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015 року, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року № 792 "Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ", між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" були укладені договори на купівлю-продажу природного газу для подальшого постачання побутовим споживачам (населенню).

Зокрема, у період з серпня 2018 року по жовтень 2018 року діяв укладений між позивачем та НАК "Нафтогаз України" Договір купівлі-продажу природного газу № 17-442-Н від 27.09.2017 року, а з листопада 2018 року по липень 2020 року (включно) діяв Договір купівлі-продажу природного газу № 18-542-Н від 05.11.2018 року.

Згідно підписаних актів приймання-передачі природного газу по вищевказаним договорам НАК "Нафтогаз України" передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" прийнято природного газу:

- за період серпень - жовтень 2018 року за Договором №17-442 Н від 27.09.2017 року - 22 189,394 тис.м.3;

- за період з листопада 2018 року по липень 2020 року за Договором №18-542-Н від 05.11.2018 року - 337 778,598 тис.м.3.

Як зазначено в позовній заяві, для формування актів приймання-передачі між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та НАК "Нафтогаз України" використовуються ті обсяги спожитого природного газу побутовими споживачами, які формує та надає облікова організація Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз".

Також в позовній заяві зазначено, що за результатами вибіркового аналізу відповідності обсягів спожитого газу окремими побутовими споживачами Рівненської області, визначених відповідно до фактичних показників встановлених у їх домоволодіннях приладів обліку, виявлені розбіжності з даними, що отримані від Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", а також виявлено масові факти коригування Оператором ГРМ обсягів спожитого газу закритих періодів.

Зокрема в позовній заяві щодо виявлених розбіжностей даних зазначено.

Станом на 01.11.2020 року загальна кількість побутових споживачів, яким Товариство постачає природний газ складає 266 158 осіб.

На підставі наданої Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" інформації щодо обсягу спожитого газу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ населенню.

Відповідно до актів про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу обсяг розподіленого газу Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" споживачам категорії "населення" за період з 1 серпня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. склав 93 402,123 тис.куб.м., за період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року склав 213 085,327 тис.куб.м.

Починаючи з січня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" отримує інформацію щодо обсягів спожитого (протранспортованого) газу споживачам категорії "населення" з інформаційної платформи оператора ГТС на підставі договору № 1910000195 від 16.12.2019 року.

Відповідно до даних з інформаційної платформи оператора ГТС обсяг спожитого (протранспортованого) газу споживачам категорії "населення" за період з 1 січня 2020 р. по 31 липня 2020 р. склав 63 310 391 тис.куб.м.

Таким чином, керуючись пунктом 23 розділу III Правил постачання природного газу, в зв`язку з численними скаргами споживачів природного газу Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" проведено вибіркову звірку інформації про показники лічильника, який надають споживачі через додатки з мережі Інтернет та за телефоном із тими даними, які надає Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз". В ході такої перевірки встановлено суттєві розбіжності в даних.

Проте, враховуючи той факт, що по більшій кількості адрес абонентів Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" інформація не перевірена, при тому, що похибка мала місце по деяким з перевірених абонентів, то є всі підстави вважати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут", сплачуючи вартість отриманої від газорозподільної компанії послуги з розподілу природного газу, несе необґрунтовані витрати, обумовлені наданням некоректної інформації щодо фактичного обсягу постачання.

Наведене вище свідчить про неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань, як Оператором ГРМ, щодо обліку газу та порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" як постачальника природного газу.

Такі дії відповідача безпосередньо впливають і на відносини між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" та НАК "Нафтогаз України". Так, внаслідок завищення обсягів нібито спожитого газу побутовими споживачами Товариство понесло необґрунтовані втрати перед НАК "Нафтогаз України", оскільки в актах приймання-передачі з останнім включені обсяги природного газу, які не підтверджуються фактичними показниками лічильників споживачів.

Вказане стало підставою для звернення в даним позовом до суду.

Згідно з пунктами 1, 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ. під заголовком "Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу": "Суб`єкти ринку природного газу (у т.ч. споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у т.ч. побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу, надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 року, внесено зміни до глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ та до розділу VI Типового договору розподілу природного газу.

Відповідно до внесених змін, з 1 січня 2020 року введено оплату вартості послуг за Договором розподілу природного газу, укладеного Оператором ГРМ безпосередньо із споживачами природного газу (в тому числі і побутовими споживачами) на підставі відповідних рахунків Оператора ГРМ, яку кожен споживач природного газу (в тому числі й побутовий споживач) самостійно сплачує на розрахунковий рахунок Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", як Оператора ГРМ.

Так відповідно до пункту 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019 року): "Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності".

"Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою" (пункт 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019 року).

Відповідно до умов пункту 6.1 розділу VI Типового договору розподілу природного газу (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019 року): "Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до умов пункту 6.2 розділу VI Типового договору розподілу природного газу (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 року "Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.

До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу".

Таким чином, з 1 січня 2020 року споживачі природного газу, в тому числі і побутові споживачі, самостійно розраховуються з Оператором ГРМ за надану їм послугу з розподілу природного газу газорозподільним підприємством, згідно умов, укладеного між ними та Оператором ГРМ Договору розподілу природного газу, на підставі відповідних рахунків Оператора ГРМ, які ним визначаються відповідно до вимог пункту 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу IX Кодексу ГРМ: "Комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об`єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб`єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об`єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у т. ч. для взаєморозрахунків між ними".

Положеннями пункту 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що: "Визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

У разі встановлення лічильника газу у комунальній квартирі об`єм споживання природного газу розраховується відповідно до кількості мешканців квартири та займаної ними площі".

Пунктом 2 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ визначено, що: "періодом, за який по об`єкту побутового споживача визначається об`єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць".

Пунктом 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено: "Якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу не забезпечений лічильником газу, фактичний об`єм спожитого (розподіленого) природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання.

Споживач зобов`язаний своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк письмово повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об`єкті".

Як зазначено у відзиві на позовну заяву, до споживачів, які протягом спірного періоду не були забезпеченими лічильниками газу, відповідачем застосовувались до них норми споживання природного газу, встановлені Кабінетом міністрів України № 619 від 08.06,2016 року, у редакції від 29.10.2002 року на підставі постанови Верховного Суду від 27.11.2018 року у справі № 826/2507/18 від 30.05.2018 року.

Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ : "Побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу, Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об`єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу.

Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання. При зміні критеріїв (зокрема зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, споживачу присвоюється інша група споживання.

На підставі групи споживання побутового споживача та його річного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців по об`єкту побутового споживача визначаються планові місячні об`єми споживання природного газу виходячи з місячної частки від планового річного об`єму споживання природного газу, визначеної в додатку 1 до цього Кодексу. У разі якщо по об`єкту споживача (та за новими об`єктами споживачів (замовників)) період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об`єми споживання природного газу визначаються виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м кв. для відповідної групи споживання.

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов`язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об`єм розподілу і споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань".

Положеннями абзаців 3,4 пункту 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що: "Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до оператора ГТС з метою її використання суб`єктами ринку природного газу, у т.ч. постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником".

На думку відповідача, розбіжності, які можуть виникати між обсягом реально спожитого побутовим споживачем природного газу та обсягом, визначеним АТ "Рівнегаз" на рівні планового місячного об`єму, виникають не через порушення АТ "Рівнегаз" своїх обов`язків, а саме у зв`язку з неналежним виконанням побутовим споживачем своїх обов`язків щодо надання показань лічильника газу, якими підтверджується фактичне споживання об`ємів природного газу кожного звітного місяця по кожному об`єкту споживання, що належить побутовому споживачу або у зв`язку з невиконанням своїх обов`язків щодо своєчасного надання (не пізніше ніж у місячний строк) письмового повідомлення Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об`єкті.

На відповідача, як Оператора ГРМ, покладено обов`язок при комерційному обліку газу, в тому числі, здійснювати й дві окремі процедури:

1) приведення газу до стандартних умов;

2) розрахунок спожитого обсягу енергії природного газу, про який повідомляється споживача в платіжному документі.

Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу (абзац перший пункту 2 глави 1 розділу IX Кодексу).

За змістом пункту 6 частини першої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг": "для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону".

На виконання зазначених вимог Кодексу та Закону, Регулятором 30.09.2015 року прийнято Постанову № 2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу".

Пункт 1.2. Типового договору розподілу природного газу чітко та однозначно визначає, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем.

Розділ V Договору містить в собі порядок обліку природного газу, що передається Споживачу.

Пункт 5.1 Договору визначає, що: «облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем".

Пунктом 5.2 Договору передбачено, що: "визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві- приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором".

Регулятором в пункті 5.3 Договору передбачено, що: "за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем".

Питання приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов врегульовано розділом XV цього Кодексу ГРМ, про що зазначено в абзаці 2 пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу.

Так, пунктом 6 глави 1 розділу XV Кодексу ГРМ визначено, що: "для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (к) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.03.2004 за № 346/8945 (далі - Методика № 116)".

Отже, пункт 6 глави 1 розділу XV Кодексу вказує на "необхідність застосування лише відповідного коефіцієнту при приведенні обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, який зазначений в додатках до Методики № 116, а не власне положень самої Методики".

Крім того Кодексом ГРМ визначено, що "споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу".

Вищевикладене свідчить про те, що нормами Кодексу ГРМ та Типового договору, які затверджені Регулятором, встановлено обов`язок Оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показаннями побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, що і було зроблено відповідачем в період з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року.

В зв`язку з вищенаведеним, з серпня 2018 року Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", приведені ним до стандартних умов, об`єми використаного природного газу побутовими споживачами (встановлені відповідно до фактичних показань лічильників газу побутових споживачів) зараховувало на особові рахунки конкретного побутового споживча. Відповідно, кожний такий побутовий споживач розраховувався за ці приведені до стандартних умов об`єми перед постачальником природного газу (позивачем), як за об`єми спожитого ним природного газу.

Висновком експерта за результатами проведення додаткової судової економічної експертизи від 17.10.2024 року № 5254/22-21 встановлено, що за результатами дослідження фактичний об`єм споживання відображений у персоніфікованих даних про фактичний об`єм (обсяг) природного газу по категорії побутових споживачів (населення) приведений до стандартних умов становить 306 487 450,01 куб.м., що з урахуванням округлення співпадає з даними реєстрів розподіленого природного газу споживачам Замовника та даними актів про фактичний обсяг спожитого газу, оформленим за Договором на розподіл природного газу № 09/15508/Д.270-Н від 25.06.2015 року у аналогічний період в частині обсягів розподіленого газу населенню.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В той час, позивачем не було подано доказів, які б підтвердили факти, викладені в позовній заяві, щодо порушеного права позивача зі сторони відповідача.

За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено недоведеність позивачем належними і допустимими доказами наявності підстав для задоволення позову.

З огляду на зазначене, у задоволенні позову суд відмовляє.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що у задоволенні позову судом відмовлено, судові витрати по сплаті судового збору згідно статті 129 ГПК України залишаються за позивачем.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 26 грудня 2024 року.

Суддя Політика Н.А.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124069289
СудочинствоГосподарське
КатегоріяІнші справи