Справа № 279/2164/24
Провадження 2/279/1608/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2024 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді Коваленко В.П.
секретаря Лепесевицької В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданнні в м.Коростень цивільну справу №279/2164/24 за позовом Комунального підприємства "Теплозабезпечення" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з теплопостачання, -
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2024 року Комунальне підприємство «Теплозабезпечення» (далі КП «Теплозабезпечення») звернулось до суду із вказаним позовом, в якому просило стягнути з відповідача на користь КП «Теплозабезпечення» 26619, 69 грн. заборгованості за послуги з теплопостачання та понесені судові витрати.
На обґрунтування позовних вимог зазначало, що відповідач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться в житловому будинку, приєднаному до централізованої системи теплопостачання, та є споживачем послуг централізованого теплопостачання, які надає КП «Теплозабезпечення» до сьогодні.
Між позивачем та відповідачами склалися фактичні договірні відносин з приводу надання житлово-комунальних послуг. Однак відповідачі по справі вчасно не сплачували кошти за надані послуги по теплопостачанню, тому виникла заборгованість згідно виписки особового рахунку № НОМЕР_1 за період з жовтня 2021 року по березень 2024 року в розмірі 26619, 69 грн.
З 2013 року підприємство надає послуги споживачам на підставі договору, який є публічним, та розміщений на офіційному сайті. Між ним та відповідачами склались договірні відносини з приводу надання послуг з теплопостачання, тобто позивач надав такі послуги відповідачу, а останні такою послугою користуються для задоволення своїх потреб.
Заочним рішенням Коростенського міськрайонного суду від 29 травня 2024 року ухвалено стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Теплозабезпечення» заборгованість за послуги теплопостачання в сумі 26619,69 гривень та судові витрати.
За заявою адвоката Немировського В.І. від 21.06.2024 вказане рішення переглянуто судом та скасовано, оскільки власниклм квартири є саме ОСОБА_2 на підставі договору дарування від 19.07.2021 , а відповідач ОСОБА_1 є лише зареєстрованим у спірній квартирі.
За клопотанням позивача ухвалою суду від 18 липня 2024 року залучено до участі в справі в якості співідповідача ОСОБА_2 .
В судове засідання представник позивача надав заяву , в якій просить розглянути справу без його участі. Відповідачі та їх представник адвокат Немировський В.І. на неодноразові виклики в судове засідання не з"явились, про день і час розгляду справи повідомлені належним чином.Причину неявки суду не повідомили. Розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням адвоката Немировського В.І. За таких обставин суд визнає неявку відповідачів неповажною і вважає за можливе розглядати дану справу на підставі наявних доказів.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 01 червня 2019 року, власником 1/3 частини квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 (а.с.61). Відповідно до договору дарування від 19 липня 2021 року власником 2/3 спірної квартири є також ОСОБА_2 (а.с.56) .
11 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою доначальника ВЖРЕП №1 з проханням направити комісію для обстеження системи центрального опалення та зафіксувати факт припинення постачання теплової енергії, оскільки ним проведено відключення від центрального опалення.
Згідно акту від 17 липня 2019 року, встановлено, що власником квартири АДРЕСА_2 було самовільно відключено стояки в кількості двох штук шляхом зварювання стояків. Відокремлення (відключення) квартири здійснено у спосіб, що не перешкоджає постачанню теплової енергії до інших квартир та нежитлових приміщень будинку приєднаних до ЦО. Власника проінформовано, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
У відповідності до пункту 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до абзацу 6 частини третьої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини шостої статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію, а відповідно до статті 25 вищезазначеного Закону, у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії, заборгованість стягується в судовому порядку.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), централізоване опалення це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньо будинкових систем теплопостачання.
Згідно з пунктом 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).
Так, 17 вересня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води»(далі - Порядок № 169).
Пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 169 визначає, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) (ЦО) та системи (мережі) постачання гарячої води (ГВП), мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги`не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 169).
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (пункт 4 розділу ІІІ Порядку №169).
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил (пункт 7 розділу ІІІ Порядку № 169).
Отже, відключення споживачів від мережі централізованого опалення відбувається тільки на підставі рішення постійно діючої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Такого рішення, на підставі звернення ОСОБА_1 , матеріали справи не містять.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року в справі №1706цс15 зазначено, що«відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 було внесені зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 липня 2020 року в справі № 554/946/18 (провадження № 61-44416св18) зроблено висновок, що«єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинним законодавством України не передбачено».
У постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року в справі № 6-1192цс15 зазначено, що«підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг позивачем».
Таким чином КП «Теплозабезпечення» виконало свої зобов`язання щодо надання послуг централізованого опалення, а відповідач зобов`язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача припинити надання послуг з централізованого теплопостачання, останній не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мереж теплопостачання. Отже, самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання».
Отже, відключення споживача від мережі централізованого опалення в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, і з дотримання споживачем процедури, визначеної Порядком.
Доказів дотримання відповідачем вимог законодавства щодо необхідності отримання рішення міжвідомчої комісії про надання дозволу на відключення квартири від централізованого опалення та влаштування автономної системи опалення матеріали справи не містять.
Також відсутня відповідна проектна документація, яка б засвідчувала факт правомірного відключення квартири від мережі централізованого теплопостачання.
Самовільне відключення від централізованої мережі теплопостачання не допускається та не звільняє відповідачів від обов`язку оплачувати теплову енергію.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплачувати надані йому послуги.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо.
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку заборгованість відповідача за надані послуги з теплопостачання за період з 01 жовтня 2021 року по 01 березня 2024 року, складає 26619 грн.69 коп .
Відповідачі порушили встановлений законом строк для внесення вищевказаних платежів, а тому суд приходить до висновку про те, що позов обгрунтований.
Відповідно дост. 141 ЦПК Україниз відповідачів на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 3028, 00 грн. та 100 грн. витрати для надіслання копії позовної заяви з додатками відповідачу ( п.2 ч.1 ст.177 ЦПК України)
Напідставівикладеного,керуючисьст.ст.263-268 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги»,Законом України «Про теплопостачання», суд,
УХВАЛИВ :
Позов Коростенського комунального підприємства « Теплозабезпечення» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги централізованого теплопостачання задовольнити.
Стягнутисолідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКПП НОМЕР_3 на користь Комунального підприємства « Теплозабезпечення» м. Коростень, вул. Шевченка,8-А,код 31871157, р/р НОМЕР_4 в АТ « Ощадбанк» заборгованість за надані послуги з теплопостачання, що складає 26619 ( двадцять шість тисяч шістсот дев`ятнадцять ) гривень 69 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКПП НОМЕР_3 на користьКомунального підприємства «Теплозабезпечення» м.Коростень,вул.Шевченка,8-А,код 31871157,р/р НОМЕР_5 в АТ« Ощадбанк»,МФО 311647,ІПН 318711506093№ св.09333438,судовий збір по 1514 гривень з кожного та по 50 грн. поштових витрат.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів після його проголошення.
Суддя: Коваленко В.П.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124070046 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Коваленко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні