Справа № 367/691/24
Провадження №2/367/2784/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
25 грудня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого - судді Третяк Я.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Люліної О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ірпені цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу,
ВСТАНОВИВ :
У січні 2024 року позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги, тим, що АТ «Київоблгаз», як Оператор ГРМ до 31.08.2023, здійснювало на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу відповідно до виданої Постановою НКРЕКП від 29 червня 2017 року № 855 ліцензії.
Позивач зазначає, що у відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.Позивач звертає увагу суду, що споживачем з 31.10.2005 до 03.03.2023 здійснювалось споживання природнього газу, а отже договір є укладеним.
Крім того зазначає, що 11.06.2021 оператором ГРМ АТ «Київоблгаз» здійснено припинення розподілу природного газу споживачу, шляхом перекриття відключаючого пристрою (крану) на газопроводні-вводні з встановленням пломби Оператора ГРМ з унікальним номером № 00401463, про що складено акт про відключення об`єкту (газових приладів) від 11.06.2021. На момент припинення газопостачання показники лічильника газу марки ВІЗАР; зав. № 151099, 2004 року випуску склали 54863,50 м3. Під час складання акту про порушення застосовувалось фото фіксація.
Позивач зазначає, що 03.03.2023 працівниками Оператора ГРМ на об`єкті газоспоживання за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу ГРМ: несанкціоноване відновлення газоспоживання, що було виявлено при виконанні робіт з планової перевірки лічильників газу, а саме: провернуто кран, видиме споживання газу. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_1 , складено акт про порушення № 618 від 03.03.2023. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками AT «Київоблгаз» та особисто споживачем. Зауваження, заперечення чи пояснення до акту зі сторони споживача не внесені. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом останньої у акті про порушення. На момент виявлення порушення показники лічильника газу марки ВІЗАР; зав №151099, 2004 року випуску склали 57824,64 м3, під час складення акту про порушення застосовувалась фото фіксація, про що зазначено в акті про порушення.
Позивач стверджує, що зміна у показниках лічильника ВІЗАР; зав №151099, 2004 року випуску у бік збільшення з дати виявлення порушення 03.03.2023 - 57824,64 м3 беззаперечно вказує факт несанкціонованого відновлення газоспоживання внаслідок чого здійснювався несанкціонований відбір природного газу на об`єкті споживача. Наказом від 13.02.2023 затверджено склад комісії АТ «Оператор Газорозподільної системи «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем. З урахуванням виявленням факту несанкціонованого відновлення газопостачання, комісією АТ «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №618 від 03.03.2023, що відображено у протоколі № 99 від 27.04.2023. На підставі письмової згоди (довіреності) інтереси споживача представляв ОСОБА_2 . Факт поінформування споживача про дату та час проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення підтверджується заявою ОСОБА_2 на адресу товариства від 27.04.2023.
Позивач стверджує, що споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з 03.09.2022 по 03.03.2023 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова 1- шт„ котел - 1 шт.,), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі (175 м2). Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості отримано наручно представником споживача ОСОБА_2 , що підтверджується підписом у акті-розрахунку.
29.05.2023 на адресу відповідача направлено претензію щодо відшкодування вартості донарахованого обсягу природного газу у сумі 56204,85 грн.
У зв`язку з вищевикладеним, просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» вартість донарахованого необлікованого об`єму та обсягу природного газу у сумі 56 204 грн. 85 коп. та судовий збір.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 13 лютого 2024 року відкрито провадження у справі для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами п. п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За Кодексом ГРМ несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу. Несанкціонований споживач фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.
Судом встановлено, що рішенням Ірпінської міської ради від 19.10.2006 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на закріплення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2 » дозволено Ірпінському БТІ оформити відповідну правову документацію на самочинно побудований житловий будинок з житловою площею 105,8 м2, загальною площею 190,4 м2 з виділенням в окреме будинковолодіння та закріпленням земельної ділянки площею 500 м2 для обслуговування будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2 , залишивши для обслуговування будинковолодіння АДРЕСА_2 земельну ділянку пл.800 м2.
Згідно акту № 3863 про відключення об`єкту (газових приладів) від 11.06.2021, складеного представниками Києво-Святошинського відділення АТ «Київоблгаз», АТ «Київоблгаз» здійснено припинення розподілу природного газу в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом перекриття відключаючого пристрою (крану) на газопроводні-вводні з встановленням пломби Оператора ГРМ з унікальним номером № 00401463, зав. № 151099, 2004 року випуску склали 54863,50 м3.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Згідно з п. 5 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Згідно акту № 618 про порушення від 03.03.2023, складеного представниками Оператора ГРМ на об`єкті газоспоживання за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення п.п.2 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ: несанкціоноване відновлення газоспоживання, що було виявлено при виконанні робіт з планової перевірки лічильників газу, а саме: провернуто кран, видиме споживання газу.
У вказаному акті серед іншого зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно прибути на засідання комісії з розгляду акта про порушення в термін три дні, про дату та час проведення комісії споживача буде повідомлено додатково.
Зазначений акт складено у присутності ОСОБА_1 , без зауважень останньої, про що свідчить відповідний запис у ньому та підпис ОСОБА_1 в графі «Споживач».
Відповідно до п.7 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання актів про порушення представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Відповідно до п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з п. 10 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Згідно протоколу № 99 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС від 27.04.2023 розглянуто акт про порушення № 618 від 03.03.2023 за несанкціоноване відновлення газоспоживання, складеного стосовно споживача ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_3 та задоволено його.
Відповідно до п. 11 гл. 5 розділу РХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Так, 27.04.2023 комісією з розгляду актів про порушення на підставі акту про порушення № 618 від 03.03.2023 та рішення комісії про задоволення акту про порушення від 03.03.2023 №618 побутовий споживач ОСОБА_1 розраховано необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу на суму 56204 грн. 85 коп.
Вказані документи складені у відповідності до підпункту 1 п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Таким чином, з приводу несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ у період з 03.09.2022 по 03.03.2023 нараховано суму завданих АТ «Київоблгаз» збитків в розмірі 56 204 грн. 85 коп.
Згідно з п. 12 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч. 1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77, 79, 80ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. ч. 1, 5, 6 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до приписів статті 89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
З огляду на вказане суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» вартості донарахоавного необлікованого об`єму та обсягу природнього газу у сумі 56204,85 грн.
Стягненню з відповідача на корить позивача також підлягає судовий збір в сумі 2684,00 грн. на підставі п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 12, 133, 141, 258-259, 263-265, 273,280-282, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_4 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (адреса: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код, розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім», МФО 300647, ЄДРПОУ 20578072) заборгованість по оплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 56204 (п`ятдесят шість тисяч двісті чотири) гривні 85 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_4 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (адреса: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код, розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім», МФО 300647, ЄДРПОУ 20578072) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду до Київського апеляційного суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я.М.Третяк
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124070632 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Третяк Я. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні