Рішення
від 25.12.2024 по справі 703/5476/24
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/5476/24

2/703/1719/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

секретаря судовогозасідання Дегтярь Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Смілянської міської ради Черкаської області про визначення частки майна у спільному майні подружжя, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Смілянської міської ради про визначення частки майна у спільному майні подружжя, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що він перебував в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 . В період шлюбу за спільні кошти подружжя ними придбано автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, 2010 року випуску. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 видано Смілянським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області 13 квітня 2011 року на ім`я ОСОБА_2 . В подальшому він із дружиною з метою визначення часток у спільному майні подружжя звернулися зі спільною заявою до приватного нотаріуса Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В., яка свідоцтвом про право власності на частку у спільному майні подружжя 22 серпня 2012 року посвідчила, що у їхній спільній сумісній власності, яким є згаданий вище автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, право власності на 1/2 його частину належить йому. В подальшому він з дружиною із зазначеним нотаріально посвідченим свідоцтвом про право власності на частку в спільному майні подружжя, звернулися до Смілянського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області з метою перереєстрації транспортного засобу на обох співвласників в рівних частках. 23 серпня 2012 року Смілянським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області видано свідоцтво серії НОМЕР_2 про реєстрацію транспортного засобу, де власником автомобіля зазначено ОСОБА_2 . При цьому, в свідоцтві здійснено особливу відмітку про те, що він є співвласником автомобіля, але конкретні частки у праві власності на автомобіль в свідоцтві не зазначені. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, після смерті якої відкрилася спадщина на 1/2 частину автомобіля. Спадщину після смерті дружини він прийняв, оскільки на момент її смерті проживав разом із нею. Він є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті дружини, хто прийняв спадщину. 14 серпня 2024 року він через свого представника за довіреністю ОСОБА_3 звернувся до Смілянської державної нотаріальної контори із заявою про видачу на своє ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частину зазначеного автомобіля, що належала його дружині ОСОБА_2 . Проте, постановою нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори Зайцевої О.А. від 14 серпня 2024 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на автомобіль через неможливість визначити частку померлої ОСОБА_2 в праві власності на автомобіль. Тому просить визначити, що його частка та частка померлої дружини в праві спільної сумісної власності подружжя, якою є автомобіль є рівними і становлять по 1/2 його частини кожного, а також визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину автомобіля, що належала померлій дружині.

В судове засідання сторони не з`явились.

В письмовому клопотанні представник позивача адвокат Холодняк В.М. просив розглядати справу у його та позивача відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

В письмовому клопотанні представник відповідача просила провести розгляд справи без її участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились то фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Врахувавши позицію сторін, викладену письмово, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач перебував в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 із 13 грудня 1975 року (актовий запис №734), що вбачається із свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , виданого повторно 08 квітня 2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Смілянського міського управління юстиції Черкаської області.

В період шлюбу за спільні кошти подружжя придбано автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, 2010 року випуску. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 видано Смілянським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області 13 квітня 2011 року на ім`я ОСОБА_2 .

В подальшому з метою визначення часток у спільному майні подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися зі спільною заявою до приватного нотаріуса Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В., яка на підставі ст.ст. 60,63,69,70 СК України, свідоцтвом про право власності на частку у спільному майні подружжя 22 серпня 2012 року посвідчила, що у спільній сумісній власності подружжя, яким є згаданий вище автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, право власності на 1/2 його частину належить позивачу.

Тобто, нотаріус цим свідоцтвом посвідчила, що його та дружини частки в праві власності на автомобіль є рівними, по 1/2 частині кожного.

Наступного дня він та дружина із зазначеним нотаріально посвідченим свідоцтвом про право власності на частку в спільному майні подружжя, звернулися до Смілянського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області з метою перереєстрації транспортного засобу на обох співвласників в рівних частках.

23 серпня 2012 року Смілянським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області видано свідоцтво серії НОМЕР_2 про реєстрацію транспортного засобу, де власником автомобіля зазначено ОСОБА_2 . При цьому, в свідоцтві здійснено особливу відмітку ВМД 452287, про те що позивач є співвласником автомобіля, але конкретні частки у праві власності на автомобіль в свідоцтві не зазначені.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла в амбулаторному відділенні «Назарет» лікарні швидкої медичної допомоги м. Філадельфії штату Пенсільванія, адресою проживання якої разом зі мною було: 9236 Олд Ньютаун Роуд Філадельфія, Пенсільванія НОМЕР_4 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на 1/2 частину автомобіля.

Спадщину після смерті ОСОБА_2 позивач прийняв, оскільки на момент смерті спадкодавця проживав разом із нею.

Тобто, позивач є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті дружини, хто прийняв спадщину.

14 серпня 2024 року представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 звернувся в його інтересах до Смілянської державної нотаріальної контори із заявою про видачу на ім`я позивача свідоцтва про на спадщину за законом на 1/2 частину зазначеного автомобіля, що належала ОСОБА_2 .

Постановою нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори Зайцевої О.А. від 14 серпня 2024 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_5 , належного на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 23 серпня 2012 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мотивуючи постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус вказала, що правовстановлюючим документом на зазначений автомобіль є свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 23 серпня 2012 року, в якому власниками зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 без визначення часток кожного із них. Відтак, через неможливість визначити частку померлої ОСОБА_2 в праві власності на автомобіль, у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст.70 СК України у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

На момент придбання спірного автомобіля 13 квітня 2011 року та реєстрації його Смілянським ВРЕР при Удаї УМВС України в Черкаській області (свідоцтво серії НОМЕР_1 ) він являвся спільною сумісною власністю подружжя: позивача та його дружини ОСОБА_2 , оскільки на цей час вони перебували в шлюбу.

Нормами ч. 1, ч. 2 ст. 355 ЦК України встановлено, що майно, яке є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності, при цьому майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

Відповідно до ч.1 ст. 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Згідно ч.1 ст.358 Цивільного кодексу України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Згідно ч.2 даної статті, співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Скориставшись своїм правом, визначеним відповідними нормами Сімейного та Цивільного кодексів України, позивач із дружиною, з метою визначення часток у спільному майні подружжя звернулися зі спільною заявою до приватного нотаріуса Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В., яка свідоцтвом про право власності на частку у спільному майні подружжя 22 серпня 2012 року посвідчила, що у спільній сумісній власності подружжя, яким є згаданий вище автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, право власності на 1/2 його частину належить позивачу. А, відповідно, інша 1/2 частина автомобіля належить ОСОБА_2 .

Проте, звернувшись із цим свідоцтвом нотаріуса до Смілянського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області про перереєстрацію автомобіля на ім`я кожного із подружжя в рівних частках, 23 серпня 2012 року отримали свідоцтво серії НОМЕР_2 , в якому власником автомобіля зазначено ОСОБА_2 , а щодо позивача в свідоцтві зазначена особлива відмітка ВМД НОМЕР_6 , про те, що він є співвласником цього автомобіля, але без визначення часток у праві власності на нього.

За змістом положень ст. 1226 ЦК України частка у справі спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Частинами 1, 2 ст. 71 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що у разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна. На підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, який є живим, у свідоцтві про право власності може бути визначена і частка померлого у спільній власності. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належному на праві спільної сумісної власності.

За змістом ст. 357 ЦК України вбачається, що під терміном «визначення часток» законодавець розуміє визначення (встановлення) розміру частки співвласника у спільному сумісному майні.

На підставі викладеного суд вважає доведеним той факт, що розміри часток у спільній сумісній власності подружжя ( ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ) на зазначений автомобіль становлять по 1/2 частині кожного.

Відтак до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 входить 1/2 частина автомобіля.

З метою усунення обставини, яка перешкоджає оформленню права власності на спадкове майно, суд вважає, що в судовому порядку слід визначити, що частки позивача та померлої дружини в праві власності на автомобіль є рівними, по 1/2 частині кожного, та визнати за позивачем право власності на 1/2 частину автомобіля в порядку спадкування за законом, що належала померлій дружині ОСОБА_2 .

На підставі ст.328, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.259, 263 - 265, 273 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Смілянської міської ради Черкаської області про визначення частки майна у спільному майні подружжя, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.

Визначити, що частка ОСОБА_1 та частка ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в праві спільної сумісної власності подружжя, якою є автомобіль Citroen C4 Picasso 1.8I, 2010 року випуску, зареєстрованого Смілянським ВРЕР при Удаї УМВС України в Черкаській області 23 серпня 2012 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 23 серпня 2012 року, є рівними і становлять по 1/2 його частини кожного.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованим по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину автомобіля Citroen C4 Picasso 1.8I, 2010 року випуску, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , виданого Смілянським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Черкаській області 23 серпня 2012 року.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: В. О. Прилуцький

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124072075
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —703/5476/24

Рішення від 25.12.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні